کد خبر 1053708
تاریخ انتشار: ۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۵:۳۰
اعتیاد

یک درمانگر اعتیاد درباره علت‌های بازگشت افراد به اعتیاد و اقدامات پیشگیرانه، توضیحاتی داد.

به گزارش مشرق، محمد راحتلو روانشناس و درمانگر اعتیاد درباره علت‌های بازگشت اعتیاد و اقدامات پیشگیرانه، اظهار کرد: علت‌های بازگشت به اعتیاد را می‌توان به دو عامل؛ علت‌های فکری یا افکار و علت‌های رفتاری تقسیم کرد.

این درمانگر اعتیاد بیان کرد: از علت‌های فکری بازگشت به مواد که می‌توان به باورهای نادرست نیز اشاره کرد، به عنوان مثال؛ «حالا می‌فهمم که اعتیاد درمان ندارد»، «دارم بیخود وقت خود را هدر می‌دهم»، «زندگی ام تباه شد و دیگر درست نمی‌شود»، «چقدر بدبختم من اصلا در زندگی شانسی نداشته ام»،«هیچکسی به مشکلات من توجه ندارد».

ببینید:

عکس/صف خرید ماری‌جوآنا همراه با کرونا

وی ادامه داد: مسخره کردن دیگران، دروغگویی، استرس زیاد، عجول شدن و بی صبری، افزایش مصرف سیگار، تمایل به رفتارهای جنسی پرخطر، ایراد گرفتن از کار درمانگر از دیگر علت‌های بازگشت به اعتیاد است.

راحتلو  درباره اقدامات پیشگیرانه، گفت: افزایش اطلاعات در مورد اعتیاد و ماهیت آن، شناسایی علائم هشدار دهنده، استفاده از حمایت‌های خانوادگی و اطرافیان، ایجاد تغییر در رفتار و افکار، دوری از افرادی که تازه بهبود یافته اند، استفاده از مهارت‌های زندگی همچون مهارت حل مسئله در زندگی روزمره هود و رسیدن به مهارت تصمیم گیری، دادن آگاهی و بینش لازم به خانواده‌ها در خصوص اعتیاد و نحوه رفتار با فرد بیمار از اقدمات پیشگیری از اعتیاد است.

این درمانگر اعتیاد خاطرنشان کرد: از دیگر اقدامات پیشگیرانه مشارکت در کلاس‌های بهبودی و استفاده از روانشناس در زندگی خود، برنامه ریزی مناسب روزانه و هدفمند زندگی کردن و دوری از دوستان و افراد مصرف کننده مواد مخدر است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • شهباز IR ۰۶:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۱
  1 0
  باسپاس ازخداوند تنهاراهی که فردمعتادمی تواندپاک بماندومصرف نکندرفتن به برنامه انجمن معتادان گمنام است بجزاین هیچ راهی نیست اگرمی خواهدزندگی پاک وباارامش راتجربه کندبایدبابچهای انمجن باشه وجلسه بره چون حضورخداونددران جلسات هست وخداوندکمک میکنه هرکس پاگذاشت درجلسات NAیاهمان انجمن معتادان گمنام بعدمیفهمه زندگی چقدرِلذت بخش است به امیدپاکی همه مصرف کنندگان
 • ابراهین IR ۰۶:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۱
  2 0
  متاسفانه به علت کرونا کلاسهای بهبودی تعطیل است و از چاله در امدم به چاه افتادم
 • DE ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۱
  0 1
  علت بازگشت به اعتیاد بعد ترک مواد چیست؟ باژ رفیق ناباب گوشه خلوت و باب جنش خوب و ژغال کمیاب .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس