نیکول پاشینیان

سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، مجموعه‌ها و شخصیت‌های تأثیرگذار در دیپلماسی عمومی و ارامنه مقیم ایران، بایستی ارمنستان را متوجه اشتباه استراتژیک خود بکنند و نسبت به هزینه‌های این اقدام هشدار دهند.

سرویس جهان مشرق - تصمیم ارمنستان به افتتاح رسمی سفارت خود در فلسطین اشغالی و اعزام سفیر مقیم به رژیم صهیونیستی پس از سفر مشاور امنیت ملی وقت کاخ سفید در پاییز ۲۰۱۸ به ایروان و ترغیب آن کشور به همراهی با اهداف آمریکا؛ مطرح و طبق زمان بندی در پایان مارس ۲۰۲۰ (۱۱ فروردین ماه ۹۹) عملیاتی خواهد شد و به این ترتیب ارمنستان جزو ۹۰ کشور دارای سفارت در سرزمین‌ها اشغالی خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

علاوه بر توصیه آمریکا به دولت غربگرای ارمنستان برای تقویت روابط با رژیم صهیوینستی؛ وزارت خارجه و سیستم امنیتی این رژیم غاصب نیز از مدتها قبل، مقامات ارمنستان را با تشویق‌های لازم و رفت و آمدهای متعدد مجاب به این ساخته که ایروان اقدام به گشایش سفارت در فلسطین اشغالی بنماید و حتی درخواست کرده‌اند که شهر بیت المقدس محل استقرار این سفارتخانه باشد و بدیهی است یکی از الویت های اساسی صهیونیستها از تحکیم روابط با کشورهای منطقه قفقاز تأثیر گذاری بر فضای ژئوپلیتک آن به ویژه ایجاد اختلال در روابط کشورهای سه گانه قفقاز جنوبی با ایران از یک سو و بهره مندی از فرصت همجواری این کشورها با ج. ا.ا به منظور پیشبرد اقدامات امنیتی و اقتصادی ضد ایرانی خود از سوی دیگر می‌باشد.

علیرغم رقابت ارمنی‌ها و یهودی‌ها (رقابت سخت لابی ارامنه و یهود) در جهان و ضعف پیوندهای طبیعی میان آنها و با وجود اینکه ارمنستان تا سال ۱۹۹۲ روابط با اسرائیل را تحریم کرده بود ولی بعد از کنفرانس صلح مادرید، فصل جدیدی از ایجاد روابط و توسعه آن با رژیم صهیونیستی را شروع نمود و اکنون افتتاح سفارت ارمنستان در اسرائیل رویدادی است که از جنبه‌های مختلفی حائز اهمیت است و تا کنون آنگونه که شایسته توجه بوده است مورد واکاوی و امعان نظر قرار نگرفته است.

- اجرایی شدن تصمیم دولت ارمنستان مساله ای است که می‌تواند بر روابط ایران و ارمنستان تأثیر گذار باشد. هر چند ایران طی سالهای گذشته به دلیل ملاحظات ایدئولوژیک و به منظور ملاحظه مسلمانان جمهوری آذربایجان هیچ گونه روابط نظامی و دفاعی با ارمنستان نداشته است، لیکن از منظر حسن هجواری و الزامات ناشی از همسایگی؛ بخشی از مشکلات ارمنستان به واسطه ارتباط این کشور با ایران مرتفع شده است. ارمنستان در شرایط فعلی به دلیل تداوم مناقشه قره باغ؛ از سوی باکو و با توجه به اختلافات مرزی با ترکیه و تفاوت دیدگاه با این کشور در بحث کشتار ارامنه از سوی آنکارا محاصره مرزی شده و تنها مرز مشترکش با ایران و گرجستان است. مسیر ترانزیت ایران تنها راه دائمی حمل ونقل و تجارت برای ارمنستان محسوب می‌شود و مرزهای شمالی آن کشور با گرجستان به دلایل مختلف و مشکلات عینی بسیار مشکل‌زاست.

ارمنستان بخش عمده نیازمندی به گاز طبیعی را از ایران تأمین کرده و تنها ۱۰ درصد از گاز مورد نیازش را از طریق مرز گرجستان از روسیه خریداری می‌کند. تأمین نیاز انرژی ارمنستان از طریق خط لوله تبریز- مغری است که هم اینک حجم آن تقریباً به ۵/ ۲ میلیارد مترمکعب می‌رسد. همچنین ایران و ارمنستان براساس قرارداد تهاتر انرژی منعقده در سال ۲۰۰۴ که اعتبار ۲۰ ساله دارد علاوه بر گاز طبیعی نیازمندی خود به برق را از طریق ایران فراهم می‌کند. به طوری که انتقال برق به ارمنستان به ۴۰۰ مگاوات می‌رسد.

حجم مبادلات تجاری دو کشور حدود ۳۰۰ میلیون دلار است که سفیر آن کشور در اظهار نظر اخیر خود از این میزان اظهار گلایه کرده و خواستار افزایش آن بوده است؛ در چنین شرایطی حداقل انتظار از دولت ارمنستان رعایت ملاحظات عادلانه ج. ا.ا می‌باشد و طبیعی است عدم گسترش روابط با رژیم اشغالگر قدس از مهمترین مصادیق این ملاحظات محسوب می‌گردد. طبیعی است که ایران در قبال همکاری‌های نظامی- امنیتی رژیم صهیونیستی با همسایگان در مرزهای خود ساکت نخواهد بود.

فراهم ساختن زمینه‌های حضور فعال رژیم صهیونیستی از سوی ارمنستان به عنوان رژیمی که هم دشمن مسلمانان و هم ایران است، بسیار قابل تأمل است. شاید ارمنستان به دلیل حضور در عرصه بین المللی و اثبات پتانسیل‌های خود نیازمند توسعه همکاری‌ها با سایر کشورها باشد، ولی در رابطه با اسرائیل باید هزار بار اندیشه و احتیاط کند؛ زیرا به تبع چنین تصمیمی شاید منافع کوتاه مدتی را کسب کند ولی حتماً هزینه‌های مادی و سیاسی زیادی را متحمل شده و منافع زیادی را از دست خواهد داد.

تصمیم دولت ارمنستان مبین این مساله است که سیاستمداران واشنگتن، نیکول پاشینیان بی تجربه را به این باور رسانده‌اند که ایران سرانجام در شرایط فشار حداکثری تحریمهای آمریکا به پایان خط خواهد رسید و آنها همزمان رژیم صهیونیستی را بعنوان باغ سبزی برای ارمنستان ترسیم کرده‌اند که می‌تواند مشکلات متعدد ارامنه را حل نماید، اما بدیهی است ارامنه به زودی متوجه اشتباه محاسباتی خود خواهند شد و شاید آن روز اندکی دیر شده باشد.

در شرایط کنونی ایروان به دلیل ضعف سیستم اقتصادی خود در بسیاری از امور جاری کشورش در مضیقه قرار دارد. تجمعات اعتراضی مردم و جوانان ارمنی در خیابان‌های ایروان به دلیل وضع بد اقتصادی بارها و بارها تکرار می‌شود و حکومت فعلی این کشور نیز قدرت لازم برای کنترل اوضاع اقتصادی در ارمنستان ندارد و عمق مشکلات در حدی است که این کشور تعطیلی برخی سفارت خانه‌های خود در کشورهای اروپایی را در دستور کار قرار داده است و در چنین شرایطی چه بسا تأسیس سفارت در رژیم صهیونیسیتی به امید حل مشکلات اقتصادی ایروان صورت می‌گیرد که با توجه به شرایط خاص ارمنستان هر گونه امید بستن به صهیونیستها نه تنها گره‌ای از مشکلات ارامنه باز نخواهد کرد بلکه شرایط آنها را پیچیده‌تر می‌نماید.

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان

- ارمنستان که بخشی از اراضی جهان اسلام (مناطق اشغالی جمهوری آذربایجان) را در اشغال خود دارد؛ با علنی سازی روابط خود با اشغالگران صهیونیستی در حال تلاش شاید ناخواسته‌ای است تا پسوند "اشغالگر" را به اسم خود اضافه نماید. طبیعی است نزدیکی بیش از پیش این کشور به صهیونیستها، ارمنستان را مغضوب بیش از یک میلیارد و نیم مسلمان خواهد نمود و دولتهای اسلامی هم مواضع سرسختانه‌تری نسبت به ارامنه خواهند داشت و جمهوری آذربایجان در چنین شرایطی راحت‌تر از قبل می‌تواند برای آزادی سازی قره باغ اقدام نماید و لذا یکی از اهداف اعلامی ارمنستان از تحکیم روابط با رژیم صهیونیستی که ایجاد مانع برای فروش سلاح توسط صهیونیستها به جمهوری آذربایجان می‌باشد عملاً نتیجه عکس خواهد داد.

- رژیم صهیونیستی که بر اساس سیاستهای اقتصادی و امنیتی؛ منطقه قفقاز را بعنوان یکی از مهمترین بازارهای تسلیحاتی خود تعریف کرده است، پس از تحکیم روابط با ارمنستان؛ فاز جدیدی از سیاست فروش تجهیزات نظامی را آغاز خواهد نمود که به ایجاد و توسعه نوعی جنگ سرد منطقه‌ای (بین ارمنستان و آذربایجان) منجر خواهد و طبیعی است تبعات این مساله برای کل منطقه زیان بار خواهد بود.

- دولتمردان غربگرای ارمنستان که علنی نمودن روابط با صهیونیستها و افتتاح سفارت در رژیم صهیونیستی را به عنوان مرحله نخست یا پیش نیاز همگرایی با اروپا و آمریکا تعریف کرده‌اند؛ لازم است بدانند روسیه به دلیل تسلط همه جانبه خود بر ارمنستان اجازه چنین همگرایی را به آنان نخواهد داد و اصرار تیم پاشنیان بر این مساله سرنوشت دولت مردان پیشین گرجستان را برای آنان رقم خواهد زد.

در شرایط کنونی آنچه مهم به نظر می‌رسد، اینکه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، مجموعه‌ها و شخصیت‌های تأثیر گذار در دیپلماسی عمومی و حتی ارامنه مقیم ایران، بایستی دولتمردان ارمنستان را متوجه اشتباه استراتژیک خود نموده و غیر واقع بودن محاسبات سیاسی، اقتصادی و امنیتی آنان را که چه بسا هزینه‌های سنگینی برای ارامنه در پی داشته باشد یاد آوری نمایند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 25
 • در انتظار بررسی: 8
 • غیر قابل انتشار: 17
 • US ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
  56 46
  در این شرایط ایران هم کنار ترکیه و آذربایجان در مسله قره باغ بایستد ،حساب کار دست ارمنستان بیاید.
  • IR ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
   20 26
   به نظرت جمهوری آذربایجان و ترکیه هیچ رابطه ای با اسرائیل ندارن؟
  • IR ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
   14 23
   ترکیه قبل از ارمنستان به صهیونیست پیوست.
  • ببم جان IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
   14 19
   مشکل اینه که آذربایجان هم طرف اسراییله
  • IR ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
   17 10
   برای همینه ایران باید راسا به قره باغ ورود پیدا کنه و با الحاق این منطقه مناقشه رو تموم کنه.
  • سید علی IR ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
   28 5
   عمرا ایران ارمنستان رو ول کنه و از یه کشور مسلمون دفاع کنه.امکان نداره.با منافع ایران منافات داره.
 • IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
  67 24
  ارمنستان چه با اسرائیل ارتباط،برقرار،بکند یا نکند یک کشور،اشغالگر است و بزودی قره باغ خاک اسلام آزاد خواهد شد
  • IR ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
   13 30
   نظرت در مورد رابطه جمهوری آذربایجان با اسرائیل چیه؟
 • عبدالله مومن IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
  13 12
  الکفر. مله واحده
 • IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
  49 21
  مرگ بر ارمنستان . باید سفارت فاسد و صهیونیستی ارمنستان رو نصرف کنیم.
  • IR ۱۹:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
   12 8
   اصلاح طلبان محترم سفارت فلان کشور را تسخیر کردند و تحریم ها شروع شد. دیگه لازم نیست سفارت دیگری را تسخیر کنیم
 • اصغر IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
  92 26
  ایران فکر میکرد با ارمنی ها میتونه دوست باشه و آزربایجان دشمنشه. هنوز نفهمیده مملکتی که 99 درصدش شیعه هستند رو باید پشتش بایسته. قارا باغ خاک آزربایجان هست و خواهد ماند.
 • IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
  57 12
  دیشب شبکه تهران صدا و سیما مصاحبه ای را با سفیر ارمنستان پخش و کلی هم تبلیغش کرد!!
 • US ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
  21 17
  هیچ نیازی به حمایت از روی اکراه ایران از آذربایجان نیست برادری ترکیه و آذربایجان نه تنها قضیه قره باغ رو حل میکنه بلکه خار ابدی در چشم تمامی بدخواهان خواهد بود
 • IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
  15 12
  یاد جمله معروف یاسر عرفات افتادم:قبل از اینکه مسلمان باشم عربم!دنبال منافع ملی باشید نه مداخله در امور دیگران
  • IR ۰۵:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۱
   12 3
   اتفاقا ما چون دنبال منافع ملی و امنیت مون هستیم، این مسائل برامون مهم هست. یه خرد دیده مون رو بازتر و سطح فکرمون رو بالاتر ببریم.
 • IR ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
  17 10
  ببخشید دیگه از شما اجازه نگرفتند
 • IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
  30 1
  ارمنستان در مورد شیوع کرونا جزو اولین کشورهایی بود که مرزو مسدود کرد و پروازها به مقصد ایران رو کنسل کرد
 • IR ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
  35 5
  خاک بر سر اونهایی که پشت ارمنستان در برابر آذربایجان ایستادند.
 • 99 IR ۲۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
  32 7
  اینها نتایج سیاست های غلط ماست که آذربایجان رامسلمان که زبانش هم با 20 درصد جمعیت ایران یکی است در مقابل ارمنستان فروختیم و پشتش را خالی کردیم.آذربایجان و ترکیه با اسراییل ارتباط دارن مثل همه کشورها ولی سفارت خانه نزدن.ارمنستان یک شبه ره صدساله رفت و در این موقعیت و زمان این کار را کردن معنایی بجز خنجر از پشت به ایران زدن ندارد
  • IR ۰۵:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۱
   8 7
   چرا همیشه همه چی تقصیر ماست؟
 • اصغر IR ۲۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
  34 11
  یکی از عمده ترین دلایل شکست ایران در جنگهای ایران و روسیه خیانت ارامنه به ایران بود. متاسفانه به علت نزدیکی مذهبی مسیحیان ارمنی به روسها و کمک اطلاعاتی ارامنه به روسها ایران تمام جنگها را به روسیه باخت و بهترین و حاصلخیزترین و زیباترین زمینها و شهرهای خود را از دست داد. و ما چقدر حافظه تاریخی ضعیفی داریم
 • غلام IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۵
  5 2
  به نظر من هر چقدر آذربایجان بد باشد باز مسلمان وبه ایرتن خیلی نزدیک است وباید به ان کمک کنیم تا هرچه زود تر قره باغ را ازاد کنند وگرن کار دیر میشه ودرقره باغ مستفل شده ولانه ای برای فسار به ایران خواهد شد توسط روسیه امربکا و اسراییل
 • زنده باد آذربیجان و ایران IR ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۴
  0 2
  متاسفانه ارمنستان اشغالگر دشمن درجه یک اذربایجان بوده و هست و خواهد بود
 • IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۱
  0 0
  ملت آذربایجان و ترکیه قره باغ را آزاد می کنند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس