کد خبر 1053307
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۰
آیا مترو تهران تعطیل می‌شود؟

شهرداری تهران به تنهایی در خصوص تعطیلی سیستم حمل‌ونقل عمومی تصمیم‌گیر نیست، ستاد ملی کرونا باید در این زمینه تصمیم بگیرد. برخی از اعضای شورا معتقدند با شروع تعطیلات نوروزی امکان تعطیلی مترو وجود دارد.

به گزارش مشرق، کرونا از چین آغاز و دامن بسیاری از کشورها از جمله ایران را هم گرفت. این روزها در همه جا صحبت از ویروس کروناست، ویروسی که جان تعدادی از هموطنان را گرفت. عده‌ای هم مبتلا و تحت درمان هستند. مسؤولین به جد از مردم می‌خواهند که در خانه بمانند تا بتوانند ریشه این ویروس را خشک کنند.

یکی از جاهای انتشار این ویروس مکان‌های عمومی است. مدیریت شهری اقدام به ضدعفونی کردن اماکن عمومی از جمله مترو و اتوبوس گرفته است. در بسیاری از شهرها سیستم حمل‌ونقل عمومی تعطیل شد.

متروی شیراز تعطیل شد

در 21 اسفند ماه سخنگوی شورای شهر شیراز گفت: بر اساس درخواست‌های مردمی و مصوبه شورای شهر شیراز متروی این شهر از 22 اسفند تا اطلاع ثانوی تعطیل است.

همچنین با تصویب شورا همه پایانه‌های مسافری شیراز هم تعطیل شد. این تصمیم در راستای مقابله با شیوع بیماری کرونا و جلوگیری از انتقال به سایرین گرفته شد. همچنین عملیات‌های اجرایی پروژه‌های عمرانی هم به حالت تعلیق در آمد و بسیاری از پرسنل دورکار شدند. 

متروی مشهد تعطیل شد

بعد از شیراز، متروی مشهد هم تعطیل شد. اعضای شورای اسلامی شهر مشهد هم از 25 اسفند تا 5 فروردین با تعطیلی مترو موافقت کردند. سرویس‌دهی اتوبوس‌ها در خطوط مختلف نیز با محدودیت‌هایی روبرو شد و از 29 اسفند تا 5 فروردین تعطیل است. 

بعد از اینکه متروی برخی از کلانشهرها به تعطیلی کشیده شد، زمزمه‌های تعطیلی سیستم حمل‌ونقل عمومی پایتخت هم به گوش رسید.

امکان تعطیلی متروی تهران هم است

رضا کرمی محمدی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران در این باره در 24 اسفند، گفت: به دلیل شیوع ویروس کرونا احتمال تعطیلی ناوگان حمل‌ونقل عمومی وجود دارد.

مدیریت شهری از تعطیلی مترو به دلیل شیوع بیماری کرونا استقبال می‌کند تا جایی که یوسف حجت سرپرست معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در 24 اسفند گفت: فعلاً شهرداری تهران برنامه‌ای برای تعطیلی مترو ندارد مگر اینکه ستاد مقابله با کرونا این موضوع را به ما ابلاغ کنند. وی ادامه داد: در صورت گسترش ویروس کرونا در پایتخت ناوگان متروی تهران تا زمان عادی شدن تعطیل خواهد شد. 

وی با بیان اینکه شهرداری هم از تعطیلی مترو استقبال می‌کند، ادامه داد: اماکن عمومی و حمل‌ونقل عمومی از جمله مکان‌هایی است که انتقال ویروس کرونا در آن بیشتر است هر چند در حال حاضر تعداد مسافران مترو هم کم شده است.

حناچی:ما به تنهایی تصمیم نمی‌گیریم

البته در خصوص تعطیلی مترو شهرداری تهران به تنهایی تصمیم‌گیر نیست.پیروز حناچی شهردار تهران در این باره گفت: ما به تنهایی تصمیم نمی‌گیریم و ستاد ملی مبارزه با کرونا باید در این باره تصمیم بگیرد هر چند که مسافران ما کم شده است.

 با تأکید بر اینکه مسافران کاهش پیدا کرده‌اند، گفت: معنی آن این است که مردم از ماندن در خانه‌ها استقبال کرده‌اند در صورت ابلاغ این موضوع از سوی ستاد ملی آمادگی انجام کار را داریم. 

وی از ضدعفونی کردن اماکن عمومی خبر داد و گفت: دستگاهی برای مه‌پاشی تهیه شده است و معابر را ضدعفونی کردیم.

اعضای شورای شهر هم به موضوع کرونا پرداخته و حتی در این باره اقداماتی انجام دادند.زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران در این باره گفت: مسؤولیت و مدیریت کرونا طبق اعلام نظر رئیس جمهور با وزارت بهداشت است.

وی ادامه داد: همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها مکلف هستند با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همراه باشند و کاملاً پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های صادره از جانب وزارت بهداشت رعایت کنند.

به گفته نوری، اقدامات باید در جهت پیشگیری باشد و در این راستا مدیریت شهری و شهرداری تهران سازوکارهایی فراهم کرده است.

به گفته وی، در حوزه حمل‌ونقل عمومی، تاکسیرانی، اتوبوسرانی و مترو علاوه بر تهیه و توزیع بروشورهای آموزشی طی دستورالعملی در چند شیفت کاری، کار ضدعفونی‌کنندگی انجام می‌شود.

ضدعفونی کردن مترو، اتوبوس انجام می‌شود و همچنین مدیریت شهری برای رانندگان تاکسی دستکش، ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده تهیه کرده است.

محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر تهران در این باره به خبرنگار فارس، گفت: ضدعفونی کردن مترو و اتوبوس هر روز انجام می‌شود، ما هم رصد می‌کنیم، گزارشی مبنی بر وجود مشکل اعلام نشده است. در روزهای ابتدایی کمبودهایی داشتیم و به مرور حل شد و در حال حاضر مشکلی نیست.

ی با تأکید بر این موضوع که در تأمین مواد ضدعفونی‌کننده مشکلی نداریم،‌گفت: کارها در حال انجام است.

عضو شورای شهر تهران در خصوص احتمال تعطیلی سیستم حمل‌ونقل عمومی گفت: به نظر می‌رسد با تعطیلی ادارات و شروع تعطیلات نوروز می‌توان سیستم حمل‌ونقل عمومی را تعطیل کرد.

علیخانی با بیان اینکه در بسیاری از کشورها سیستم حمل‌ونقل عمومی تعطیل شده است، گفت: روزانه 4 میلیون نفر از خارج از تهران با سیستم حمل‌ونقل عمومی به تهران می‌آیند اگر تعطیل می‌کردیم همه چیز مختل می‌شد.

وی گفت: وقتی ادارات تعطیل می‌شود معنا ندارد که سیستم حمل‌ونقل عمومی باشد در آن مقطع می‌توان این سیستم را تعطیل کرد.

علیخانی بیان داشت: در زمان تعطیلات مشکلی برای تعطیلی وجود ندارد.

کاهش 80 درصدی مسافر در مترو

میزان مسافران در مترو80 درصد کاهش مسافر در خصوص مترو بوده است و مدیران شهری در خصوص تعطیلی سیستم حمل‌ونقل عمومی اعلام می‌کنند تابع تصمیمات ستاد ملی کرونا هستند.

یوسف حجت سرپرست معاونت حمل‌ونقل ترافیک شهرداری تهران درا ین باره به خبرنگار فارس، گفت: در خصوص تعطیلی سیستم حمل‌ونقل عمومی تابع تصمیمات ستاد ملی کرونا هستیم.

وی در خصوص وضعیت فعلی خطوط مترو گفت: مسافران به 20 درصد رسیده‌اند و در تمامی خطوط کاهش مسافر داشته‌ایم. 

حجت با بیان اینکه سرفاصله قطارها را خیلی کم نکرده‌ایم، گفت: ضدعفونی کردن اماکن عمومی در دستور کار است و مشکلی در تأمین مواد ضدعفونی‌کننده نداریم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا همکاران شما هم دچار کرونا شده‌اند، گفت: بله برخی از همکاران گرفته‌اند. 

حجت با بیان اینکه ضدعفونی کردن اتوبوسرانی، تاکسی و مترو انجام می‌شود، گفت: برای اتوبوسرانی افشانه‌های ضدعفونی‌کننده برای رانندگان در نظر گرفته‌ایم. 

بر اساس این گزارش، مدیریت شهری اعلام کرده است در صورتی که ستاد ملی کرونا اعلام کند آمادگی تعطیلی سیستم حمل‌ونقل عمومی را دارد. برخی از اعضا هم می‌گویند با شروع تعطیلات می‌توان سیستم حمل‌ونقل عمومی را تعطیل کرد حال باید دید چه تصمیمی مسؤولین در این زمینه خواهند گرفت.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 1
  • غیر قابل انتشار: 1
  • IR ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۸
    0 0
    اگه متروی تهران تعطیل بشه، تکلیف کسانی که در بخش خصوص، و درمان کار می کنن و مجبور هستن سر کار برن چی میشه؟ آژانس ها هم که کار نمی کنن، تنها راه به کار رفتن امثال من فقط مترو و اتوبوسه. شاید موقع برگشت به خونه تاکسی گیر بیاد،‌ولی من که ساعت ۶ صبح باید راه بیفتم، نه آژانس هست نه تاکسی. یه فکری واسه این معضل بکنید، اگه قراره مترو ی تهران تعطیل بشه.