ریابکوف: کمک‌های پزشکی لازم را به ایران ارسال کرده و خواهیم کرد

معاون وزیر خارجه روسیه از ارسال کمک‌های بشردوستانه‌ برای کمک به مبارزه با ویروس کرونا به ایران خبر داده گفت: در حال بررسی اقدامات بیشتری در این رابطه هستیم و مسکو آماده کمک به تهران در این زمینه است.

به گزارش مشرق به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه به این خبرگزاری اعلام کرد که فدراسیون روسیه کمک‌هایی بشردوستانه را برای کمک به مبارزه با ویروس کرونا به ایران ارسال کرده است.

بیشتر بخوانید

پوتین: توانایی تولید واکسن کرونا را داریم

به‌گفته وی، وزارت خارجه روسیه در حال بررسی اقدامات بیشتر در این رابطه است.مقامات تهران قبلاً از تعدادی از کشورها و سازمان بهداشت جهانی کمک‌های پزشکی دریافت کرده‌اند.

اقلام ارسالی از روسیه به ایران اعلام نشده است، ولی همان‌طور که "محمدجواد ظریف"، وزیر امور خارجه ایران هفته گذشته در توئیتر خود نوشت، ماسک بهداشتی و دستکش یک‌بارمصرف مورد نیاز است.

سرگئی ریابکوف همچنین یادآور شد، در مسکو نامه ارسالی "حسن روحانی" رئیس جمهوری ایران خطاب به "ولادیمیر پوتین" رهبر روسیه را دریافت کرده‌اند. به‌گفته وی، این پیام به مسئله مبارزه با گسترش ویروس جدید کرونا اختصاص دارد و طرف روسی آماده است در مبارزه با COVID-19 به مقامات تهران کمک کند.

این دیپلمات گفت: «پیام رئیس جمهور روحانی به ولادیمیر پوتین دریافت شده است و به ساختارهای مربوطه در روسیه گزارش می‌شود. مسکو آماده همکاری با ایران در برخی زمینه‌های خاص و طرح "همکاری متقابلاً سودمند" است.»

معاون وزیر خارجه روسیه همچنین تأکید کرد که تحریم‌های یک‌جانبه و غیرقانونی آمریکا مانع همکاری عادی با ایران است. مسکو از واشنگتن می‌خواهد تا سریعاً محدودیت‌هایی که مانعی برای انجام فعالیت‌های عادی ایران در عرصه تجارت خارجی می‌شود برداشته شود.

به‌گفته ریابکوف، در حال حاضر محدودیت‌های اعمال‌شده از سوی آمریکا مانع جدی برای تأمین دارو و تجهیزات برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا در ایران شده که قربانیان زیادی در این کشور داشته است.

لازم به یادآوری است، پیش از این هم وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای تأکید کرده بود که آمریکا به‌طور عمدی مانع از مبارزه ایران در مقابل ویروس کرونا شده است و مسکو نمی‌تواند به وضعیت ناعادلانه و نابرابری که جمهوری اسلامی ایران، همسایه و شریک خوب ما در آن قرار گرفته، بی‌توجه باشد.

در این بیانیه آمده است: «سیاست غیرانسانی آمریکا در برخورد با ایران باعث تأسف عمیق و نگرانی جدی مقامات مسکو شده است و آنها مصرّانه از طرف آمریکایی می‌خواهند با حقیقت روبه‌رو شود و تصمیمات لازم را برای لغو فوری محدودیت‌های تحریمی که حقوق اساسی انسانی در ایران را هدف قرار داده اتخاذ کند.»

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha