1

اما بالاخره آش بحران کرونا در ایتالیا چنان شور شده و گند کار چنان درآمده و بیماری چنان فراگیر شده که مخاطب حتی عادی و مغزشویی شده هم برایش پنهانکاری بی‌بی‌سی فارسی جای سوال شده.

به گزارش مشرق، علی علیزاده تحلیلگر مسائل سیاسی و بین الملل در کانال تلگرامی خود نوشت:


یکماه گذشته بی‌بی‌سی فارسی ذهن ایرانیان را بیست و چهار ساعته بمباران کرده. بمبارانی خشونت آمیز که با ایجاد سطحی غیرضروری از  وحشت (نه وحشت از کرونا بلکه وحشت از ناکارامدی نظام)، سیستم ایمنی فردی و سیستم عصبی جمعی ایرانیان را فلج و ایرانیان را مقابل کرونا آسیب‌پذیرتر کرده.

توپخانه پروپاگاندای بی‌بی‌سی ایران را ناکارامدترین کشور جهان در مقابل کرونا معرفی کرده. این تصویر از ناکارآمدی را چنان بزرگنمایی کرده که مخاطبان حتی نقش چین را فراموش کرده و پذیرفته‌اند که ایران منبع و منشا شیوع کرونا در کشورهای منطقه، بعضی کشورهای اروپایی، نیویورک و حتی استان گانسوی چین بوده.

 و بی‌بی‌سی فارسی در این مدت درباره وضع بقیه کشورها تا جای ممکن «پنهانکاری» کرده. برای مثال در حالیکه تمام تمرکز روزنامه‌های خود انگلیس در این مدت روی نقش ایتالیا به عنوان کانون اصلی شیوع  کرونا در اروپا بوده، بی‌بی‌سی فارسی به ندرت خبری از ایتالیا منتشر کرده. بی‌بی‌سی درباره وضع بقیه کشورها عامدانه «پنهانکاری» کرده تا مخاطب فارسی زبان بپذیرد ایران کشوری استثنایی و غیرعادی است که حالا حتی امنیت سلامت منطقه را به خطر انداخته. (به خطوط پروپاگاندای مدرن که در سطح ناخوداگاه عمل میکند دقت کنید: استثنا بودن ایران به ذهن مخاطب تلقین میشود تا تحریم و فشار استثنایی و ظالمانه غرب به ایران در سطح ناخوداگاه مخاطب مشروع و پذیرفته شود و همینطور خطر ایران به عنوان کانون شیوع کرونا برای امنیت سلامت منطقه، در ناخوداگاه، تصویر خطر ایران برای امنیت نظامی منطقه را بیدار و با آن هم‌افزایی میکند)

اما بالاخره آش بحران کرونا در ایتالیا چنان شور شده و گند کار چنان درآمده و بیماری چنان فراگیر شده که مخاطب حتی عادی و مغزشویی شده هم برایش پنهانکاری بی‌بی‌سی فارسی جای سوال شده. بی‌بی‌سی اما برخلاف بخش خبر قراضه و فسیل صداسیمای ایران میداند سکوت و پنهانکاری حدی دارد و از حدی که بیشتر شود اعتبار رسانه را به خطر میندازد  و ماشین پروپاگاندا را کلا بی‌اثر میکند. بنابراین بی‌بی‌سی به جای سر در برف کردن به شیوه صداسیما و سانسور کامل خبر، اتفاقا به پیشواز خبر میرود و سعی میکند با «پوشش تحریف آمیز» خبر، هم اعتماد مخاطب را بازسازی کند و هم ذهن مخاطب را «مهندسی هوشمند» کند.

این هفت دقیقه پروپاگاندی مدرن بی‌بی‌سی، این هفت دقیقه جنگ روانی و رسانه‌ای را ببینید تا بفهمید چه میگویم: مجری شصت دقیقه که یکماه است از ایتالیا هیچ نگفته و تازه امشب برای اولین بار وضع ایتالیا یادش آمده،  با بیطرفی  ظاهری میپرسد «به نظر می‌آید وضع در ایتالیا خیلی وخیم است، نه؟» و بعد تریبون را به مدت هفت دقیقه در اختیار یک بوقچی-خبرنگار میدهد که دعوت شدنش برای این نقش حساب شده و هوشمندانه بوده. بوقچی-خبرنگار  اول بیست ثانیه آمار ایتالیا را میدهد و بعد یکباره و بی‌دلیل حمله به ایران را شروع میکند. تمام شش دقیقه و سی ثانیه بقیه گفتگو  به حمله به ایران و توجیه و ستایش ایتالیا اختصاص میدهد. و مجری هم هرگز او را به چالش نمیکشد و ادعاهای او را مورد سوال قرار نمیدهد. تریبونی یکطرفه.

 به این شیوه هم بی‌بی‌سی ظاهر بیطرفش را حفظ کرده و یکماه پنهانکاریش را توجیه کرده و هم شبهه خراب بودن وضع ایتالیا را  از ذهن مخاطب پاک کرده. و تمام اینها از کیسه اعتبار یک مهمان خرج شده و نه از کیسه اعتبار رسانه. مهمانی که ممکن است تا آخر عمر او  را  دیگر نبینیم.

رسانه باید با مردم صادق باشد. اما اگر به فرض هم دنبال پروپاگاندا هستید، رسانه  پروپاگاندایی مدرن یعنی این آقایان صداسیما. نه آن بخشهای خبری شما که در روز تظاهرات مردم در خیابانهای شهر خودشان را به ندیدن میزنند و به جایش حمله پلیس فرانسه به تظاهرات کنندگان پاریس را نشان میدهند و با توهین به شعور مخاطب، نارضایتی ها را بیشتر میکنند.

دانلود

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 13
 • غیر قابل انتشار: 2
 • سید IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  بی بی سی فارسی طویله و آخورگاه بهائیان خوک صفت نجس و حرامزاده که همواره در حال عقده گشایی بر علیه نظامی هستند که بساط شان را پس از انقلاب در ایران تا حد زیادی جمع کرد!
 • IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  25 6
  صدا و سیما که داره آمار کرونای اعلامی وزارت بهداشت رو میده اساسا باید لعنت کرد هر ایرانی رو که مخاطب رسانه ای هست که بودجه اش رو انگلیسی تامین میکنه که در نسل کشی ایرانیان نقش موثر و هدایت کننده داشته
  • ابوالفصل IR ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
   4 27
   لعنت به خودت،بیشعور
  • IR ۱۷:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
   14 3
   اوخ اوخ یه مزدور بهش برخورد، چیه؟ چنبره افعی انگلیس بهت مزه میده ابوالفضل
  • IR ۲۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
   2 0
   آقا به هم احترام بزاریم.
 • محمد IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  64 27
  علی برکت الله
 • IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  36 0
  از روباه پیر و رسانه ملکه و یک مشت فراری لامذهب سگ بهایی چه انتظاری دارید؟!
 • مهران IR ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  29 0
  یکی نیست بهش بگه بیشرف پس ایتالیا چرا اینقدر کشته داده
 • IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  76 10
  خوب با این خوی مدرن وحشی گری که دارند انتظار دارید برای ما کار مثبتی انجام دهند؟؟؟
 • IR ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  7 0
  ببند در جهنم رو
 • IR ۲۱:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
  6 0
  این چند روز پیش کارشناس محیط زیست بود که!
 • DE ۰۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
  10 0
  خاک عالم بر سر ت بی بی سی شیطان صفت! مردم دنیا رو احمق حساب کردی! سازمان بهداشت جهانی خودش امار درست رو هر ثانیه اعلام میکنه. تلویزیون های اروپایی هر چند وقت گزارش نشون میدن. نیازی به زرزر کردن مهملات تو نیستش. خاک بر سر ت! خیلی از کشورهای اروپایی بخاطر منافع سرمایه داری هنوز به مردمشون اطلاع رسانی پزشکی نمی کنن. مواد ضد عفونی و الکل و ماسک پیدا نمیشه! قفسه ها خالی میشه! حتی دکتر و پرستارها وسایل حفاظتی کافی ندارن و از قربانیان ایتالیا و وضع شهرهای ایتالیا چرا گزارش تصویری نشون نمیدی؟ راست میگی چرا از اینا گزارش زنده پخش نمیکنی؟ تا معلوم بشه که داری سانسور خبری میکنی. بزودی شبکه بی بی سی تون کرونا میگیرن صدا و سیما میاد ازش گزارش تهیه میکنه.
 • بهنام IR ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
  1 0
  حتما فردا بی بی سی اعلام می کنه به خاطر امامزاده های ایران تو ایتالیا، کرونا توی ایتالیا زیاد شده. چند روز دیگه هم که آمار خود انگلیس میزنه بالا میگه به خاطر جشن پیروزی انقلاب ایران توی لندن آمار کرونا توی انگلیس زیاد شده...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس