کد خبر 1049225
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۹
کاروان ایران

۴۸ سهمیه انفرادی و تیمی نتیجه حضور ورزشکاران ایران در میادین انتخابی المپیک ۲۰۲۰ توکیو طی ۱۰ ماه گذشته بوده است در حالی که کمتر از پنج ماه به برگزاری این رویداد بزرگ باقی مانده است.

به گزارش مشرق، فراگیری ویروس کرونا و دامنه گسترده بحران آنکه خیلی از کشورهای جهان را تحت الشعاع قرار داده، بازی‌های المپیک تابستانی و برگزاری سی و دومین دوره این بازی‌ها را هم با اما و اگرهایی همراه کرد اگرچه هفته گذشته مسئولان کمیته بین المللی المپیک (IOC) به صراحت از برگزاری به موقع این بازی‌ها خبر دادند.

بیشتر بخوانید:

برگزاری المپیک ۲۰۲۰ بدون حضور تماشاگر؟

همزمان رقابت‌های گزینشی در رشته‌ای مانند بوکس که میزبان آن به خاطر کرونا و معضلاتش با ممنوعیتی مواجه نشده بود نیز آغاز شد تا تکلیف بخش دیگری از سهمیه‌های باقی مانده برای المپیک مشخص شود و این یعنی اطمینان خاطر بیشتر از اینکه دوره جدید بازی‌های المپیک در زمان از پیش تعیین شده یعنی مردادماه سال آینده (اول تا ۱۹ مردادماه) برگزار خواهد شد.

با این حساب کمتر از پنج ماه به این رویداد باقی مانده است و ورزشکاران کشورهای مختلف از جمله ایران فرصت دارند در این فاصله زمانی کوتاه تکلیفِ المپیکی خود را مشخص کنند.

۴۸ سهمیه برای ورزش ایران
حضور در المپیک توکیو هفدهمین حضور کاروان ورزش ایران در این رویداد بزرگ به حساب می‌آید. آخرین حضور ایران در المپیک پیشین رقم خورد. کاروان اعزامی به ریودوژانیرو صاحب ۶۳ سهمیه در ۱۴ رشته شد اما با ۶۲ ورزشکار در بازی‌ها شرکت کرد.

مسئولان ورزش ایران امید زیادی دارند که برای المپیک سال آینده مجموع سهمیه‌های کاروان کشورمان از دوره پیش بیشتر شود. این در حالی است که تا به امروز که ۱۰ ماه از کسب اولین سهمیه می‌گذرد و کمتر از پنج ماه به بازی‌ها باقی مانده، ۴۸ سهمیه نتیجه اعزام‌هایی بوده که برای رشته‌های مختلف و به میادین انتخابی المپیک انجام شده است.

سهمیه‌های فعلی ایران برای بازی‌های ۲۰۲۰ توکیو در ۱۱ به دست آمده است. نجمه خدمتی اولین ورزشکار ایرانی بود که برای این بازی‌ها کسب سهمیه کرد. این سهمیه اردیبهشت ماه به دست آمد. حمیده عباسعلی هم آخرین ورزشکار ایرانی - تا به امروز - است که حضور خود را در المپیک توکیو با سهمیه‌ای که در لیگ جهانی اتریش به دست آورد، قطعی کرد. با توجه به اولین حضور رشته کاراته در بازی‌های المپیک، حمیده عباسعلی اولین بانوی کاراته کای ایرانی به حساب می‌آید که برای المپیک صاحب سهمیه شده است.

در کل اینکه از مجموع سهمیه‌های قطعی شده ورزش ایران برای المپیک سال آینده، ۴۳ سهمیه در بخش مردان کسب شده و ۵ سهمیه دیگر هم در بخش بانوان به دست آمده است.

وضعیت کاروان ورزش ایران برای حضور در سی و دومین دوره بازی‌های المپیک از حیث کسب سهمیه و در فاصله کمتر از پنج ماه مانده به این بازی‌ها به این شرح است:

رشته ورزشی ماده / وزن ورزشکار محل کسب سهمیه
دوومیدانی پرتاب دیسک احسان حدادی لیگ جهانی ۲۰۱۹ الماس -قطر
دوومیدانی ۱۰۰ متر سرعت حسن تفتیان لیگ جهانی ۲۰۱۹ الماس- فرانسه
تیراندازی ۱۰ متر تفنگ بادی زنان نجمه خدمتی جام جهانی ۲۰۱۹ - چین
تیراندازی ۱۰ متر تفنگ بادی زنان آرمینا صادقیان جام جهانی ۲۰۱۹ - برزیل
تیراندازی ۱۰ متر تپانچه بادی زنان هانیه رستمیان قهرمانی ۲۰۱۹ آسیا - قطر
تیراندازی ۵۰ متر تفنگ سه وضعیت زنان فاطمه کرم زاده قهرمانی ۲۰۱۹ آسیا - قطر
تیراندازی ۵۰ متر تفنگ سه وضعیت مردان مهیار صداقت قهرمانی ۲۰۱۹ آسیا - قطر
تیراندازی ۱۰ متر تپانچه بادی مردان جواد فروغی قهرمانی ۲۰۱۹ آسیا - قطر
کشتی آزاد ۵۷- کیلوگرم رضا اطری قهرمانی ۲۰۱۹ جهان - قزاقستان
کشتی آزاد ۸۶- کیلوگرم حسن یزدانی قهرمانی ۲۰۱۹ جهان - قزاقستان
کشتی آزاد ۱۲۵ کیلوگرم یدالله محبی قهرمانی ۲۰۱۹ جهان - قزاقستان
کشتی فرنگی ۶۰- کیلوگرم علیرضا نجاتی قهرمانی ۲۰۱۹ جهان - قزاقستان
کشتی فرنگی ۷۷- کیلوگرم محمدعلی گرایی قهرمانی ۲۰۱۹ جهان - قزاقستان
کشتی فرنگی ۱۳۰- کیلوگرم امیرقاسمی منجزی قهرمانی ۲۰۱۹ جهان - قزاقستان
دوچرخه سواری جاده - تایم تریل By Country رنکینگ جهان - جایگاه ۳۹
تیروکمان ریکرو مردان میلاد وزیری قهرمانی ۲۰۱۹ آسیا - تایلند
تکواندو ۵۸- کیلوگرم آرمین هادی پور گرند پری ۲۰۱۹ - مسکو
تکواندو ۶۸- کیلوگرم میرهاشم حسینی گرند پری ۲۰۱۹ - مسکو
شمشیربازی اسلحه سابر مجتبی عابدینی جام جهانی ۲۰۲۰- لهستان
شمشیربازی اسلحه سابر علی پاکدامن جام جهانی ۲۰۲۰- لهستان
شمشیربازی اسلحه سابر محمد رهبری جام جهانی ۲۰۲۰- لهستان
شمشیربازی اسلحه سابر محمد فتوحی جام جهانی ۲۰۲۰- لهستان
بسکتبال ۱۲ نفر تیم مردان جام جهانی ۲۰۱۹ - چین
والیبال ۱۲ نفر تیم مردان گزینشی ۲۰۲۰ المپیک - چین
کاراته ۷۵- کیلوگرم بهمن عسگری لیگ جهانی ۲۰۱۹ - امارات
کاراته ۶۸+ کیلوگرم حمیده عباسعلی لیگ جهانی ۲۰۲۰ - اتریش

امید به افزایش سهمیه‌های المپیکی تا پایان سال
 با وجودیکه به خاطر کرونا و مقابله با آن تمام مسابقات، اردوها و فعالیت‌های اماکن ورزشی تا پایان سال تعطیل شده است اما شرایط در سطح ملیِ برخی رشته‌ها و به خاطر رقابت‌های گزینشی آنها تا حدی متفاوت است.

بوکس از جمله این رشته هاست؛ رقابت‌های گزینشی المپیک در این رشته به میزبانی اردن در جریان است. تیم ملی بوکس ایران هم با هشت ورزشکار و به امید کسب سهمیه در این رقابت‌ها شرکت دارد. اگرچه احسان روزبهانی امید اول تیم ایران برای المپیکی شدن روز پنجشنبه از گردونه مسابقات کنار رفت اما امیدواری برای المپیکی شدن در سه وزن دیگر هم کم نیست.

کاراته دیگر رشته‌ای است که میدان کسب سهمیه در پیش دارد. هفته آینده لیگ جهانی کاراته در مراکش برگزار می‌شود. سهمیه کاراته ایران در وزن ۸۴+ کیلوگرم قطعی است اما در مراکش مشخص می‌شود که از میان پورشیب و گنج زاده کدام یک صاحب این سهمیه خواهند بود. همچنین در بخش بانوان و در وزن ۵۰- کیلوگرم بهمنیار در صورت مدال آوری سهمیه خود را قطعی خواهد کرد.

با این اوصاف تا پایان سال تعداد سهمیه‌های المپیکی ایران از ۴۸ سهمیه فعلی بیشتر خواهد شد.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس