علاوی نمایه

محمد توفیق علاوی دلیل انصراف خود از پذیرش نخست وزیری و تشکیل دولت جدید عراق اعلام کرد.

به گزارش مشرق به نقل از شبکه الفرات، یک شهروند عراقی روز چهارشنبه(۱۴ اسفند) ویدئویی را از گفت‌وگوی خود با علاوی در فرودگاه بین المللی بیروت منتشر کرد. علاوی در پاسخ به سئوال این شهروند درباره  علت شکست وی در تشکیل دولت و اینکه اعتراضات گروه‌های سیاسی به وی چه بوده است، من می‌دانستم که تظاهرات کنندگان اقدام به انجام همه پرسی در بغداد و  استان‌ها کرده‌اند و اغلب آرا هم مرا برای نخست وزیری نامزد نکرده‌اند. وی افزود فراکسیون‌های سیاسی اسامی زیادی برای این منصب از جمله نام من مطرح کرده بودند

بیشتر بخوانید:

توافق اولیه در عراق برای نخست وزیری مجدد عبدالمهدی

شیخ خزعلی خواستار تغییر نظامی پارلمانی عراق شد

پیشنهادهای حیدرالعبادی برای برون‌رفت از بحران تشکیل دولت در عراق

وی افزود توافقی با گروه‌های سیاسی صورت گرفت مبنی بر اینکه انتخاب وزیران در کابینه به دور از سهمیه خواهی و متناسب با نظر مرجعیت و ملت باشد تا بتوانیم انتخابات زودهنگام را برگزار کنیم، ولی نظر و حرف فراکسیون‌ها پس از مامور شدن من فرق کرد و آنها خواستار شخصیت‌های حزبی برای مناصب وزارتی شدند.

علاوی افزود انصراف از تشکیل  دولت به سبب فشار گروه‌های سیاسی صورت گرفت که اسامی وزیران حزبی را مطرح کرده بودند، ولی من با آن مخالفت کرده و از تشکیل دولت عذرخواهی کردم.

وی گفت تمام طرف‌های سیاسی در برابر حمایت از کابینه و رای به آن در نشست پارلمان خواستار مناصب شده بودند، برخی طرف‌ها هم به صراحت گفتند در صورتی که به آنها وزارتخانه‌ای داده نشود، آنها هرگز با کابینه در پارلمان موافقت نخواهند کرد.

وی افزود فراکسیون‌های کردی خواستار سه وزارتخانه در کابینه شدند، فراکسیون‌های اهل سنت هم شرط حمایت از تشکیل دولت را انتخاب سه وزیر از سوی اعلام کردند

علاوی روز دوشنبه  دوازدهم  اسفند رسما از پذیرش نخست وزیری و تشکیل دولت جدید انصراف داد. وی گفته بود که با تمام شیوه‌های ممکن برای نجات کشور از حرکت به سمت وضعیت ناشناخته و برای حل بحران کنونی تلاش کرد، ولی در جریان مذاکرات و رایزنی‌ها با مسائل زیادی برخورد کرد و در نهایت تصمیم به انصراف گرفت.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس