کد خبر 1048623
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۰
سردار احمد نوریان

سخنگوی نیروی انتظامی از بازداشت ۱۵۷ نفر درباره احتکار اقلام پزشکی خبر داد.

به گزارش مشرق، سردار احمد نوریان در تشریح اقدامات انجام شده توسط نیروی انتظامی در رابطه با مقابله با ویروس کرونا اظهار کرد: با ورود این ویروس به کشور، حوزه سلامت جامعه به شکلی مورد تهدید قرار گرفت اما ایثار و فداکاری جامعه پزشکی ایران اسلامی صحنه تهدید را به سرعت تغییر داد.

سخنگوی نیروی انتظامی افزود: تجربه ثابت کرده که امروزه فضای مجازی با اولویت شبکه‌های اجتماعی، میدان تاخت و تاز دشمنان و بستری برای تخریب اذهان و القاء یاس و ناامیدی به ویژه در حوادث و رویدادها قرار می‌گیرد.

معاون اجتماعی نیروی انتظامی خاطرنشان کرد: تحلیلهای دقیق و فنی کارشناسان پلیس فتا حاکی از آن است که اتاق عملیات مجازی معاندان و بدخواهان مردم حتی در شرایطی که بسیاری از کشورها در سراسر دنیا و ایران درگیر مهار و کنترل تهدیدات و خطرات بیماری کرونا هستند با اخبار جعلی، سیاه‌نمایی و شایعه‌پراکنی، سلامت و آرامش روانی شهروندان نگران و در معرض استرس و فشارهای روحی را هدف قرار داده تا به زعم خودشان از این شرایط ویژه و آب گل آلود ماهی  بگیرند و با دروغ‌پراکنی و عملیات روانی، نارضایتی و احساس ناامنی را در جامعه تشدید کنند.

بیشتر بخوانید:

جزئیات دادگاه متهمان احتکار اقلام بهداشتی

کشف ۶ هزار لیتر الکل صنعتی غیر مجاز در ورامین

این مقام انتظامی تصریح کرد: رصدها نشان می‌دهد بسیاری از ویدئوها، اخبار، تصاویر و پیامهای صوتی، جعلی و غیر واقعی با هدف عملیات روانی در پی ایجاد هراس، رعب و وحشت و اصطلاحاً "توی دل مردم را خالی کردن" و بدبینی و نارضایتی در مردم و تضعیف خدمات جامعه پزشکی کشور و تلخ کردن زحمات و تلاشهای این عزیزان همچنین اعمال فشارهای روانی به جامعه به قصد سودجویی‌های اقتصادی هستند.

وی ادامه داد: بررسی کارشناسان خبره در حوزه ادله دیجیتال پلیس فتا، جعلی و غیر موثق بودن بسیاری از تصاویر، فایلهای صوتی و مطالب انتشار یافته را اثبات کرده است که یا فیلمهای تقطیع شده و بعضاً نیز تصاویر مربوط به کشورهای دیگر بوده یا مربوط به رویدادهای سالهای گذشته است.

نوریان یادآور شد: از نظر قانون‌گذار انتشار محتواهای اینگونه اخبار غیر واقع که باعث ایجاد نگرانی و تشویش در اذهان عمومی شود با استناد به ماده ۱۸ قانون جرایم رایانه‌ای مصوب ۱۳۸۸ و ماده ۷۴۹ قانون مجازات اسلامی جرم محسوب شده و قطعاً پلیس نیز برحسب وظیفه برای شناسایی و برخورد با افراد مغرض تمام تلاش خود را خواهد کرد.

تشکیل ۱۰۱ پرونده قضایی برای شایعه‌پراکنان در مورد ویروس کرونا

به گفته سخنگوی نیروی انتظامی، تاکنون با مانیتورینگ و رصد فضای مجازی و رسانه‌های اجتماعی، ۲۶۲ مورد عمل مجرمانه شناسایی شده که در ۶۹ مورد آن اقدام قضائی شامل احضار، دستگیری و امثالهم صورت گرفته، در مواردی به افراد تذکر و هشدار داده شده ضمن اینکه در ۱۰۱ مورد نیز پرونده قضائی تشکیل و در دست اقدام است.

معاون نیروی انتظامی عنوان کرد: از هموطنان عزیز تقاضا داریم اطلاعات مربوط به ویروس کرونا را صرفاً از سایتها و خبرگزاری‌های رسمی و رسانه‌های معتبر داخلی و از صدا و سیما دریافت کنند و هیچ کس حتی به قصد شوخی و سرگرمی هم به خود اجازه ندهد با نشر اطلاعات خلاف واقع، خانواده‌ها به ویژه کودک و سالمندان را نگران و مضطرب کند.

وی یادآور شد: اولویت بعدی حوزه جرایم اقتصادی با محوریت احتکار کالاهای ضروری مورد نیاز جامعه بود که اجرای طرح عملیات مقابله با احتکارکنندگان کالا به ویژه تجهیزات بهداشتی و درمانی در دستور کار پلیس امنیت اقتصادی قرار گرفت.

این مقام انتظامی افزود: رصد هوشمندانه بازار و مراکز توزیع نشان می‌دهد که متاسفانه سودجویانی با استفاده از شگردهای خاص اقلام و تجهیزات بهداشتی مورد نیاز در شرایط موجود را انبار کرده و سلامت مردم را اسباب درآمدزایی و ثروت‌اندوزی از راه احتکار و گرانفروشی کرده اند.

نوریان بیان کرد: کارآگاهان خبره پلیس امنیت اقتصادی با همکاری پلیس اطلاعات و امنیت و فرمانده مرزبانی و فرمانده انتظامی استانها با اشراف بر عملکرد مراکز تولید و توزیع تجهیزات بهداشتی در داخل کشور و همچنین کنترل مرزها، گمرکات و مبادی خروجی و شناسایی شبکه‌های تامین و توزیع این اقلام، عرصه را بر احتکارکنندگان و سودجویان تنگ کرده و انبارها و محموله‌های احتکار شده را یکی پس از دیگری کشف و با بستن راه‌های سواستفاده، مجرمان را به سزای عملشان می‌رسانند.

کشف ۶۸ میلیون دستکش و ۱۰ تن مایع ضدعفونی‌کننده

سخنگوی پلیس اظهار کرد: در طول ده روز گذشته، با اجرای طرح عملیات مقابله با احتکارکنندگان که به صورت جهادی و شبانه‌روزی انجام شده همکاران بنده موفق به کشف انواع اقلام و تجهیزات بهداشتی شامل بیش از هشت میلیون و ۱۴ هزار عدد ماسک، ۶۸ میلیون دستکش با توجه به کشفیات روز گذشته تهران بزرگ، بیش از ۱۰ تن مایع ضد عفونی‌کننده و سایر اقلام شده‌اند همچنین ۷۴۰ مورد بازدید از انبارها و مراکز تولید و توزیع، تشکیل ۱۱۵ پرونده جرایم اقتصادی، دستگیری ۱۵۷ متهم و معرفی به مراجع قضائی بخشی از عملکرد پلیس امنیت اقتصادی در این مدت است.

وی ادامه داد: اقلام کشف شده با دستور مقام قضائی به نمایندگان مراجع ذیربط برای توزیع در بازار و بین هموطنان تحویل شده و امید است با نظارت و اشراف دستگاه‌های مسئول بر چرخه تولید و توزیع به زودی شاهد مهار، کنترل و کاهش قیمت اقلام و تجهیزات بهداشتی در کشور باشیم در ضمن بیشترین کشفیات لوازم بهداشتی مربوط به استانهای تهران، اصفهان و آذربایجان غربی، البرز و کرمانشاه است.

پلیس مجوز توزیع اقلام مکشوفه را ندارد

این مقام انتظامی تاکید کرد: پلیس بر اساس قانون مجوز توزیع اقلام کشف شده را نداشته و باید تحویل مراجع ذی صلاح دهد.

به گفته معاون اجتماعی نیروی انتظامی، مرکز فوریتهای پلیس ۱۱۰ آماده دریافت هرگونه اخبار مربوط به احتکار و دپوی تجهیزات پزشکی و کالای بهداشتی به صورت شبانه‌روزی در سراسر کشور است.

استفاده از ۱۰۰ خوروی آب‌پاش یگان‌ویژه برای سم‌زدایی در شهرهای مختلف

وی تصریح کرد: عملیات ضدعفونی و سم‌زدایی فضاهای شهری و استانهای کشور از ۱۱ اسفندماه سال جاری  با درخواست وزارت بهداشت توسط یگان ویژه آغاز شده و در طول روزهای گذشته نزدیک به ۱۰۰ دستگاه خودروی آب‌پاش اقدام به ضدعفونی و گندزدایی از معابر اصلی و پر تردد شهری استانهای درگیر کرده است.

سخنگوی پلیس افزود: در همین راستا پایانه مسافربری برون‌شهری، ایستگاه‌ها و پایانه مسافربری مترو و اتوبوسهای درون‌شهری و اماکن عمومی با استفاده از مواد ضدعفونی، پاکسازی شده او در روزهای آینده نیز این عملیات ادامه خواهد داشت.

نوریان یادآور شد: در داخل سازمان پلیس نیز معاونت بهداشت، امداد و درمان ناجا دستورالعمل خودمراقبتی و رعایت اصول بهداشتی برای کارکنان ابلاغ کرده و در مراکز پلیس بویژه پادگانهای آموزشی دقیقاً اصول بهداشتی نظارت و اجرا می‌شود و تاکنون نیز بحمدالله مشکل خاصی بوجود نیامده است.

این مقام انتظامی متذکر شد: مقابله با ویروس کرونا با ابلاغ فرمانده نیروی انتظامی جزء اصلی‌ترین اولویتهای ماموریتی تمام رده‌های پلیس در سراسر کشور است.

وی بیان کرد: مجموعه پلیس خدمتگزار با تمام ظرفیت خود نهایت همکاری را با ستاد ملی مقابله با کرونا خواهد داشت تا ان‌شاءالله این ویروس منحوس را  شکست داده و نگرانی موجود را برطرف و آرامش فراگیر را به قدرت الهی و تحت توجهات حضرت ولیعصر (عج) و سکان داری رهبر حکیم و عزیز ملت، امام خامنه‌ای عزیز (مدظله العالی)  به کشور بازگرداند.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس