کد خبر 1047859
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۲
عکس/ بخش ویژه «بیماران کرونا» بیمارستان فرقانی قم

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: ۴۰ تا ۴۵ درصد موارد ابتلا به کرونا در بیمارستان رخ می دهد.

به گزارش مشرق، علیرضا رئیسی، در ستاد اطلاع رسانی قرارگاه مدیریت و مبارزه با کرونا ویروس جدید، در خصوص بسیج ملی مبارزه با کرونا، افزود: همه ارگان‌ها به ما اعلام آمادگی کرده اند که می‌توانند در بسیج ملی مبارزه با کرونا مشارکت کنند و ظرفیت اعزام ۳۰۰ هزار اکیپ را از همه دستگاه‌ها داریم و ما بر اساس اعلام دستگاه‌ها برنامه ریزی کردیم.

وی ادامه داد: از ۱۵ اسفند طرح تشدید نظارت بر عرضه مواد غذایی و مانور نوروزی داریم که امسال آن را به مانور مبارزه با کرونا تغییر خواهیم داد. به همین دلیل باید از نیروهای بیشتری برای نظارت بر اماکن عمومی، ضدعفونی کردن و کنترل عبور و مرور داخل شهرها کمک بگیریم.

ببینید:

فیلم/ روحیه عالی کارکنان بخش"کرونا"در بیمارستان شهدای گمنام

فیلم/ تلاش شبانه روزی برای درمان بیماران کرونا

رئیسی گفت: بسیج جامعه پزشکی و بسیج جامعه پرستاری اعلام آمادگی کرده اند تا با اپلیکیشن‌های خاصی برای غربالگری مشارکت کنند و گروهی تلفنی بتوانند برای مشاوره به کمک ما بیایند، همچنین، این پتانسیل بزرگ وجود دارد تا از کمک عزیزان به ویژه در نظارت بر اماکن عمومی و بهداشت محیط و گندزدایی استفاده کنیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: دستورالعمل علمی مبارزه با کرونا برای به کارگیری شبکه بهداشت و درمان در مبارزه با کرونا، نیز ظرف امروز، تدوین و به سراسر کشور ابلاغ خواهد شد، چراکه ما یکی از قوی‌ترین نظام‌های شبکه بهداشتی در سراسر را دنیا داریم و می‌توانیم همه نیروهای بهداشتی را به کار بگیریم. نیروهای بسیج ملی با کنترل موازین بهداشتی می‌توانند در کنترل عفونت به کمک نیروهای بهداشتی بیایند.

وی در خصوص ضد عفونی منازل، بیان کرد: در مواقعی که فرد مبتلا به کرونا در خانواده‌ای وجود داشته باشد، منزلش ضدعفونی می‌شود. یعنی به ازای هر ۱۵۰۱ نفری که نتیجه تست کرونای آنها مثبت اعلام شده، منزلشان را ضدعفونی کرده و اعضای خانواده شأن را تب سنجی و غربالگری می‌کنیم. بنابراین، در حالت عادی، درب خانه همه افراد نمی‌رویم. به خانه افرادی می‌رویم که آلودگی در آن وجود داشته و یک یا چند نفر از اعضای خانواده آلوده به ویروس شده اند، برای ضدعفونی مراجعه می‌کنیم.

رئیسی ادامه داد: تست سرپایی کرونا به هیچ وجه توصیه نمی‌شود و قابلیت استناد علمی ندارد. بیش از ۷۰ درصد از افرادی که مبتلا هستند، نیازی به بستری ندارند و طرف مدت چند روز با استراحت در منزل، بهبود پیدا می‌کنند. بستری برای افرادی توصیه می‌شود که جزو گروه‌های پرخطری هستند که نه تنها در مورد کرونا، بلکه در موارد ابتلاء به آنفلوانزا نیز باید بستری شوند. اما تفاوت کرونا و آنفلوانزا در میزان سرایت بالای کرونا است. به همین دلیل بهداشت فردی باید رعایت شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه ۸۰ درصد موارد ابتلاء به کرونا از بیمارستان مرخص می‌شوند، اظهار کرد: ۸۰ درصد کل مبتلایان نیز نیازی به بستری شدن ندارند.

وی گفت: در مورد بستری کردن موارد قطعی کرونا پروتکلی آماده شده است تا افراد بر اساس آن بستری شده یا در منزل درمان شوند.

رئیسی ادامه داد: ساعت کاری ۱۲۰۰ مرکز بهداشت در سراسر کشور افزایش یافته و برخی از آنها شبانه روزی شده اند تا افرادی که در منزل دوره بیماری را طی می‌کنند، بتوانند به این مراکز مراجعه کرده و روند درمانشان را کامل کنند. لازم به ذکر است که کرونا ترس ندارد و بسیاری از افراد با درمان دو دارویی در منزل بهبود پیدا می‌کنند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تاکید کرد: ۴۰ تا ۴۵ درصد موارد ابتلاء به کرونا در بیمارستان رخ می‌دهد. یعنی فرد با علائم مشابه و خفیف به بیمارستان مراجعه می‌کند، اما در بیمارستان به دلیل هم جواری با سایر بیماران به کرونا نیز مبتلا می‌شود. بنابراین، مردم بدون توصیه پزشک و بدون درنظر گرفتن گایدلاین ها از مراجعه به بیمارستان‌ها خودداری کنند.

وی در پایان تاکید کرد: رعایت بهداشت فردی و اجتماعی، دوری از تجمعات، خودداری از سفر و تردد بین شهری، پرهیز از مهمانی رفتن و مهمانی دادن و استراحت در منزل، بهترین راهکارهای پیشگیری از ویروس کرونای جدید است.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس