کد خبر 1047814
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۰
پشت‌پرده جوسازی امروز دلالان ارز با خبرهای ساختگی/ ماجرای اعتراض به سامانه نیما چه بود؟

مدیراداره صادرات بانک مرکزی با رد شایعات درباره اختلاس در سامانه نیما به بیان پشت پرده انتشار این شایعات پرداخت و گفت: نه تنها اختلاسی صورت نگرفته، بلکه موضوع عدم ایفای تعهدات طرفین معامله است که با ورود بانک مرکزی و دستگاه قضایی مشکل حل شده است.

 به گزارش مشرق، سوژه ای که امروز به عنوان ابزار دلالان و سوداگران ارزی برای فشار به بانک مرکزی و در نتیجه افزایش قیمت ارز استفاده شده، فیلمی است که از تجمع عده ای از فعالان اقتصادی در اعتراض به سامانه نیما مقابل بانک مرکزی در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود.

رسانه های معاند از این تجمع با عنوان اعتراض به اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در سامانه نیما نام می برند، اما خبرنگار ما برای کسب اطلاع از اصل ماجرا با مسئولان مربوطه تماس گرفت و مشخص شد که اولا ارقام اعلامی از سوی این شبکه ها اصلا صحت ندارد و رقم  به مراتب کمتر است، ضمن اینکه نه تنها  اختلاسی صورت نگرفته است، بلکه موضوع عدم ایفای تعهدات طرفین معامله است.

بیشتر بخوانید:

صمد کریمی مدیر اداره صادرات بانک مرکزی با رد شایعات درباره اختلاس و غیره گفت:  صادرکنندگان منابع ارزی خود را در بازار دوم عرضه و بانک ها و صرافی ها نسبت به خرید آن اقدام می نمایند. در این فرایند اغلب صرافی ها ریال را از واردکننده دریافت و به صادرکننده پرداخت می نماید. صادر کننده نیز نسبت به پرداخت ارز بر اساس رویه های متعارف اقدام می نماید. در مورد اخیر صادرکننده مدنظر نتوانسته بموقع  تعهدات خود را به صورت کامل انجام دهد.

وی اعلام کرد: بانک مرکزی به محض تشخیص تخلف صادرکننده وارد ماجرا شده و با ورود نهادهای انتظامی، اطلاعاتی و قضایی، صادرکننده مکلف به پرداخت تعهدات خود در یک زمان بندی مشخص شده است.

کریمی درخصوص پشت پرده اتفاقات امروز بازار ارز گفت: این خط خبری که امروز از سوی برخی دلالان پشتیبانی شده به منظور فشار به بانک مرکزی و تشدید نوسان در بازار ارز بوده است. چرا که تمام مشکل پرونده حل شده و صادرکننده متخلف نیز با ورود دستگاه قضایی مکلف به پرداخت تعهدات است و از امروز نیز این پرداختها را آغاز کرده است.

مدیراداره صادرات بانک مرکزی تأکید کرد: بر اساس سیاست های ارزی، واردکنندگان و صادرکنندگان جهت خرید و فروش ارز به صورت حواله در بازار دوم از طریق کارگزاران بازار مزبور (بانکها و صرافیهای مجاز) اقدام می کنند.

وی افزود: برهمین اساس معاملات در بازار دوم براساس قواعد و ضوابط مشخص انجام پذیرفته و سامانه نیما نقشی در پوشش ریسک های مالی و غیرمالی ناشی از رفتار کارگزاران، واردکنندگان و صادرکنندگان ندارد. به طوری که طرفین معامله باید پس از اطمینان صحت و سقم اطلاعات موضوع معامله مبلغ نرخ ارز معادل ریالی و نحوه تسویه ارزی مبادرت به انجام معامله نمایند به عبارت دیگر بانک مرکزی مسئول عدم ایفای تعهدات طرفین معامله در بازار دوم نیست.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس