کد خبر 1047020
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۵
لوگوی پرسپولیس

مدیران و بازیکنان در ایران اصل مهمی بنام حرفه‌ای‌گری را فرا نگرفته‌اند و همواره مرز باریکی بین این قشر با هواداران در طرح مسائلی مانند تبانی و حمایت‌های سازمان یافته از یک تیم بدون داشتن سند وجود دارد

به گزارش مشرق، با نزدیکی به پایان لیگ برتر و با اوج گیری پرسپولیس که منجر به اختلاف ۱۰ امتیازی با نزدیک‌ترین تعقیب کننده خود در جدول رده‌بندی شده است، یک بار دیگر شایعه مهندسی کردن نتایج و جانب‌داری فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش از این تیم از سوی تیم‌ها و مدیران سایر باشگاه‌ها مطرح شده است.

طرح چنین مسائل از سوی هواداران، یک امر بدیهی به شمار می‌رود و بیشتر جنبه کری خواندن دارد، کما اینکه در اروپا نیز هواداران سایر تیم‌ها به جانب‌داری کمیته داوران اسپانیا از بارسلونا یا نفوذ پرس، مدیرعامل رئال در یوفا اشاره می‌کنند. در انگلیس نیز با نتایج درخشان لیورپول در لیگ برتر، هواداران سایر تیم‌ها به چشم پوشی کمک داور ویدئویی (VAR) بر نتایج این تیم اشاره دارند اما این مسائل همواره در حد کری مانده و مربیان و بازیکنان تیم‌ها وارد این مسائل نمی‌شوند.

در ایران موضوع فرق می‌کند و هر کسی از روی عصبانیت هم که شده این شایعات را مطرح می‌کند و اظهارات مربیان، بازیکنان و مدیران به عنوان یک مصاحبه روی خروجی خبرگزاری‌ها منتشر می شود! یعنی آنها از یک فساد سیستماتیک در فوتبال خبر دارند و اگر اینجا اسپانیا یا انگلیس بود، باید در دادگاه یا محکمه‌های ورزشی اسناد و مدارک خود را ارائه و ثابت می‌کردند که چنین چیزی صحت دارد.

با این حال اینجا ایران است و کمیته انضباطی کاری با این صحبت‌ها ندارد و هر کسی می‌تواند تیم دیگر را به فساد و حمایت‌های خارج از زمین برای دستیابی به قهرمانی یا پیروزی متهم کند و سند و مدرکی هم نیاورد.

* چه چیزی عجیب است؟

حاضر نشدن سپاهان در زمین در دیدار با پرسپولیس با دلایل نه چندان قانع کننده - با توجه به این که بازیکن و مدیر این تیم هم در اظهاراتی از بی میلی سپاهان برای بازی کردن، حرف زدند - به حدی برای کمیته انضباطی قانع کننده بود که آنها در کمتر از یک هفته حکم بازی را با نتیجه ۳ بر صفر به سود پرسپولیس اعلام کردند.

بیشتر بخوانید:

مصاحبه جنجالی کار دست کاپیتان تراکتور داد

در کنار این موضوع، بعد از پیروزی پرسپولیس برای شهرخودرو در دیداری که مربی سابق تیم مشهدی روی نیمکت پرسپولیس حضور داشت و به علت شناخت کامل از تیم سابقش توانست یک برتری قاطع برای پرسپولیس رقم بزند و اختلاف را در صدور جدول با تراکتور تیم دوم جدول به ۱۰ امتیاز برساند، برای تیم‌های دیگر قانع کننده نیست.

از مالک شهرخودرو تا برخی بازیکنان این تیم و همین‌طور بازیکنان و مدیران تراکتور مدعی هستند که جام قهرمانی برای پرسپولیس کنار گذاشته شده و علت این حرف را اشتباهات داوری علیه تیمشان یا اعلام محرومیت بازیکنان خود به علت قرارداد غیر قانونی می‌دانند.

بازیکن شهرخودرو می‌گوید چون محرومیت دو بازیکن این تیم در آستانه بازی با پرسپولیس اعلام شده، پس کمیته تعیین وضعیت بازیکنان به سود پرسپولیس اعلام کرده و این موضوع اتفاقی نیست.

حال تصور کنید که اگر کمیته تعیین وضعیت این محرومیت را زودتر اعلام می‌کرد، شهرخودرو نمی‌توانست در دیدار با نفت مسجد سلیمان که با یک گل عقب بود و در لحظات پایانی به برتری رسید، میلاد سرلک و حسن جعفری را در اختیار داشته باشد و چه بسا به مشکل جدی از نظر بازیکن برمی‌خورد.

همین‌طور تراکتور در بازی با پارس جنوبی با یک گل شکست خورد و بازیکن ملی‌پوش این تیم - به علت اشتباهات داوری که در طول فصل به تناوب برای هر تیمی به وجود آمده است - می‌گوید قصد دارند جام قهرمانی را به پرسپولیس بدهند.

* جلوگیری از خدشه وارد شدن به اعتبار فوتبال ایران

همه در فدراسیون فوتبال در تدارک برگزاری انتخابات هستند تا رئیس جدید با عزم جدی وارد کار شود و سر و سامانی به امور فوتبال ایران بدهد اما در ماه‌های منتهی به پایان فصل، کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال با نظراتی از این دست را که فوتبال ایران را زیر سوال می‌برد، مواجه خواهد بود.

کری میان هواداران هیچ جای تعجب ندارد اما مصاحبه رسمی و اعلام تبانی و حمایت‌های سازمان یافته بدون ارائه سند و مدرک از سوی مسئولان تیم‌ها و بازیکنان قابل پیگیری است و اگر سندی دال بر تبانی وجود داشته باشد، باید پیگیری شود و خطاکارها به مجازات برسند اما اگر سندی وجود ندارد، کمیته انضباطی می‌تواند با برخورد قاطع خود جلوی طرح چنین مسائلی را بگیرد و از خدشه وارد شدن به فوتبال ایران جلوگیری کند.

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha