کد خبر 1046491
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۸
اهدای خون

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: اهدای خون در مراکز این سازمان در محیط کاملا استریل انجام می شود.

به گزارش مشرق، بشیر حاجی بیگی، سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه در روزهای پایانی سال میزان مراجعه مردم به مراکز اهدای خون کمتر از گذشته است، گفت: هم اکنون با تقویت شبکه خون رسانی کشور میزان ذخایر خون و پلاسمای اکثر استان ها قابل قبول است و امیدواریم با سطح آمادگی کافی به استقبال تعطیلات نوروزی برویم.

بیشتر بخوانید:

چه افرادی می‌توانند «خون» خود را اهدا کنند؟

وی اظهار کرد: در مراکز اهدای خون سراسر کشور تمامی نکات بهداشتی و دستورالعمل های علمی رعایت شده و اهدای خون همچون گذشته تحت شرایط کاملا استریل انجام می شود.

حاجی بیگی ادامه داد: تمامی تجهیزات انتقال خون استریل است و در هر فرآیند اهدای خون نیز از ملزومات یکبار مصرف مصرف استریل و استاندارد استفاده می شود.

وی جمعیت اهداکنندگان مستمر خون را سفیران خودمراقبتی نظام سلامت برشمرد و گفت: اهداکنندگان مستمر خون در سراسر کشور با اصول اولیه خود مراقبتی آشنا هستند و با رعایت این اصول و دیگر مسائل بهداشتی در هر شرایطی به حفظ سلامت خود و دیگران کمک می کنند.

سخنگوی سازمان انتقال خون از افرادی که دارای علائم بیماری سرماخوردگی مانند عطسه یا سرفه و یا تب هستند خواست تا حداقل یک ماه پس از بهبودی به مراکز انتقال خون مراجعه نکنند.

وی با تاکید بر اینکه انتقال خون هیچگاه کمیت را فدای کیفیت خون و فرآورده های آن نخواهد کرد،اذعان داشت: طبق روال گذشته معاینه و مشاوره پزشکی در مراکز اهدای خون در حال انجام است.

سخنگوی سازمان انتقال خون یادآور شد: در صورتی که شهروندانی با علائم بیماری سرماخوردگی  به مراکز اهدای خون مراجعه کنند توسط پزشک بخش اهداکنندگان از اهدای خون معاف می شوند.

 حاجی بیگی  بر اهمیت تامین خون مراکز درمانی تهران تایید کرد و گفت: کلانشهر تهران دارای ۱۶۰ بیمارستان و این استان پرمصرف ترین استان کشور از نظر خون و فرآورده های آن است.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران خاطر نشان ساخت: در حال حاضر از نظر تامین خون و فرآورده های اورژانسی در بیمارستان های تهران هیچ مشکلی نداریم.

وی  یادآور شد: اهداکنندگان جوان و مستمر خون می توانند در تهران حتی در روزهای تعطیل به مرکز انتقال خون که آدرس آنها در وب سایت های سازمان انتقال خون و اداره کل انتقال خون استان تهران موجود است مراجعه کنند و بیماران نیازمند به خون را یاری بخشند.

حاجی بیگی افزود: نیاز به خون و فرآورده های آن روزانه و همیشگی است و سازمان انتقال خون نیازمند حضور روزانه اهداکنندگان خون است.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران خاطر نشان کرد: ساخت ۲۵ درصد خون اهدایی در کشور در تهران مصرف می شود و این در حالی است که تنها ۱۶ درصد خون های اهدایی در تهران اهدا می شود.

وی متذکر شد: آمار اهدای خون در روزهای اخیر کاهش یافته است و سازمان انتقال خون از اهداکنندگان خون به ویژه اهداکنندگان مستمر خون خواسته است تا به مراکز اهدای خون مراجعه کنند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس