تنوع در طرح ها، رنگ ها و ابعاد فرش های ماشینی، آنقدر زیاد است که به راحتی نمی توان در یک مطلب در مورد همه ی آن ها صحبت کرد. اما به طور کلی می توان انواع فرش را به سه دسته زیر، تقسیم بندی کرد:

1. مدرن

2. کلاسیک

3. نیوکلاسیک

ما در این مطلب قصد داریم تا در مورد دسته ی دوم فرش ها، یعنی فرش کلاسیک یا به زبان عامیانه فرش هایی با نقشه های قدیمی و سنتی صحبت کنیم. فرش هایی که در ابعاد 6، 9 و 12 متر و در قالب فرش 1200 شانه، فرش 700 شانه و فرش 400 شانه در فرش ملکشاه بافته و آماده عرضه به بازار می شوند صحبت کنیم. پس تمام حواستان را به ما بدهید و با ما همراه شوید.

واژه ی کلاسیک از چه ریشه ای است و کاربرد آن در فرش چیست؟

در فرهنگ فارسی معین، این واژه به دو صورت زیر معنی شده است:

1. آن چه که معمول و رایج است و جدید نیست.

2. هر نوشته و اثر هنری که مطابق اصول و قواعد معمول قدیم باشد!

این واژه که از زبان لاتین وارد زبان ما شده و از ریشه ی کلاسیوس به معنای درجه اول است، در فرش هم تقریبا همین معنا را داشته و استفاده از آن در این زمینه برای نشان دادن محصولات سنتی و قدیمی تر است.

ویژگی که این فرش های کلاسیک یا سنتی را از فرش های مدرن متمایز کرده است، استفاده از رنگ های ملایم و آرامش بخش بوده که آن ها را برای دکوراسیون های رسمی، شیک و کلاسیک آماده می کند.

ظهور فرش های کلاسیک از کجا بود؟

پیدایش و شروع فرش های ماشینی کلاسیک، از کاشان بوده و تقریبا می توان گفت از نقشه ای که به نام نقشه ی کاشان معروف است شروع شده است. اما به مرور زمان و بر اساس تقاضای بالای مشتریانی که به فرش های با این سبک علاقه داشته اند، تولید این فرش ها با تنوع بالای طرح افزایش یافته است.

چرا باید در دکوراسیون کلاسیک از فرش کلاسیک استفاده کنیم؟

 قبل از اینکه به بررسی این موضوع بپردازیم، باید از شما بخواهیم که ابتدا از خود بپرسید که سبک دکوراسیون کلاسیک را بیشتر می پسندید یا دکوراسیون مدرن را ترجیح می دهید؟

اگر پاسخ شما گزینه اول یعنی سبک دکوراسیون کلاسیک است، باید فرشی را هم انتخاب کنید که کلاسیک باشد و در این سبک هم طرح های مختلفی همچون افشان، ریزماهی، خشتی، بته جقه و ... وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند تا فرش مناسب این دکوراسیون را انتخاب کنید. اما قبل از آن، به این نکته توجه داشته باشید که همان طور که قبلا گفتیم در این نوع فرش ها از رنگ های ملایم و آرامش بخش استفاده می شود و شما هم باید در دکوراسیون خود از رنگ های ملایم مثل کرم استفاده کنید.

آیا قیمت فرش های کلاسیک با فرش های مدرن فرق دارد؟

این سوال را باید اینطور پاسخ داد که قیمت فرش تا حدود زیادی به نقشه و سبک فرش بستگی ندارد و به عوامل دیگری از جمله تراکم، شانه و جنس نخ بستگی دارد. هرچقدر تعداد نخ در یک متر مربع فرش بیشتر باشد، به تبع آن قیمت آن هم افزایش پیدا می کند. شما میتوانید خرید فرش خود را از فروشگاه اینترنتی ملکشاه انجام دهید.

کدام فرش برای کجا مناسب است؟

حالا که به دنبال فرش کلاسیک هستید باید به این نکته هم توجه داشته باشید که هر فرشی و با هر قیمتی را برای هر جایی انتخاب نکنید. به مثال ها و راهنمایی های زیر توجه کنید! به ضررتان تمام نمی شود!

·  اگر از آن دسته آدم ها هستید که مخالف استفاده از مبلمان در منزل هستید و ترجیح می دهید روی فرش بنشیند و از نشستن روی آن لذت ببرید، پیشنهاد می کنیم که از فرش 700 شانه به جای فرش 1200 شانه استفاده کنید. درست است که فرش 1200 شانه ظرافت بیشتری دارند، اما برای نشستن های مداوم توصیه نمی شود!

· اگر از آن دسته آدم ها هستید که به هردلیلی از جمله پا درد و کمر درد، نشستن روی مبلمان کلاسیک یا مدرن را به نشستن روی فرش و زمین ترجیح می دهید، از فرش های 1200 شانه استفاده کنید که هم ضخامت کمتری دارند و هم ظرافت بیشتری دارند و گل های آن ها زیبایی چشم نوازتری دارند.

· اگر قصد دارید از فرش های کلاسیک برای آشپزخانه و اتاق خواب استفاده کنید، ابتدا پیشنهاد می کنیم این کار را به فرش های مدرن بسپارید، اما اگر همچنان اصرار به فرش های کلاسیک دارید باید بگوییم که پول خود را بیهوده هزینه نکنید و به سراغ فرش های 1200 شانه بروید تا ظرافت بیشتری داشته باشند. از فرش 400 شانه یا هر فرشی که تراکم و شانه کمتری داشته باشد استفاده کنید. چرا که از طرفی پاخور آشپزخانه زیاد بوده و احتمال ریختن انواع مایعات روی آن زیاد است و از طرفی دیگر، اتاق خواب به اندازه اتاق پذیرایی دیده نمی شود.

سخن آخر

ما هرآنچه که باید در مورد این نوع از فرش ها، یعنی فرش های کلاسیک و به خصوص از نوع فرش 700 شانه، فرش 400 شانه و فرش 1200 شانه می گفتیم، گفتیم. حالا دیگر نوبت شماست تا با توجه به دکوراسیون و میزان پاخور بودن فرش تصمیم بگیرید که از این سبک استفاده کنید یا به سراغ فرش هایی با سبک های دیگر بروید. تصمیم گیری سختی است اما شدنی است و هرفرشی که بگیرید، کافی است که از نظر خودتان زیبا باشد. اگر قصد خرید فرش از فروشگاه فرش را دارید، پیشنهاد میکنیم خرید خود را به صورت آنلاین از فرش ملکشاه انجام دهید! با خرید از فروشگاه اینترنتی فرش ملکشاه، میتوانید به تعداد زیادی فرش دسترسی داشته باشید و پس از انتخاب، فرش خود را درب منزل خود تحویل بگیرید. همچنین میتوانید نظرات دیگر خریداران را مطالعه کنید تا انتخاب بهتری را متناسب با شرایط خود داشته باشید.

منبع: خبرگزاری دانشجو

‌ ‌

**این محتوا تبلیغاتی است**

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس