کد خبر 1046147
تاریخ انتشار: ۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۱
بیانیه دولت جمهوری اسلامی ایران در خصوص تصمیم FATF در مورد ایران

دولت جمهوری اسلامی ایران در جلسه امروز خود درخصوص تصمیم کارگروه اقدام مالی (FATF) در مورد کشورمان، بیانیه‌ای صادر کرد.

 به گزارش مشرق به نقل از «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» متن این بیانیه به شرح زیر است:

۱- سیاست ضد تروریسم ایران، مبتنی بر ماهیت عدالت خواهانه و صلح طلبانه نظام جمهوری اسلامی ایران است و در همه حوزه ها، از جمله مقابله با تأمین مالی تروریسم، به طور جدی اعمال می شود و انگیزه ما در پیگیری همه اقدامات علیه پولشویی و تأمین مالی تروریسم، خواست مردم ما و قوانین و مقررات داخلی ماست که در ادوار مختلف مجلس و دولت تصویب شده است.

۲- بر همین اساس، از همکاری با کشورهای دیگر در این زمینه نیز استقبال کرده ایم و با اجرای مقررات مورد قبول کشورهای جهان و استانداردهای بین المللی در این زمینه که در راستای قوانین و مقررات داخلی ما و به مصلحت کشور بوده است، موافقت کرده ایم.

۳- بی تردید، قرار دادن نام ایران در گروه کشورهای غیر همکار (لیست سیاه)، چه در دوره دولت دهم و چه در این دوره، با تحریکات و انگیزه های سیاسی برخی بدخواهان ایران بوده است؛ لیکن برخورد فنی و کارشناسی ایران، در دولت یازدهم که به تأیید برنامه اقدام ایران انجامید، این تحریکات را در آن مرحله، بی اثر نمود.

۴- از آنجا که ایران همواره به مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم معتقد بوده است، از زمان دولت دهم، با پیگیری شورای‌عالی امنیت ملی و وزارت امور اقتصادی و دارایی، جهت گیری همکاری با FATF و توافق برای اجرای برنامه کاری به تأیید رسیده و در دستور کار دولت قرار گرفته بود.

۵- با تغییر دولت و فعال شدن دیپلماسی خروج از تحریم ها، دولت در این مرجع بین المللی هم فعالانه حضور پیدا کرد و اقدامات خود را در مقابله با پولشویی و تأمین مالی تروریسم ارائه کرد که به تغییر وضعیت ایران و کسب یک فرصت دوساله برای تعامل بین المللی منجر شد.

۶- در این فاصله، دولت، آنچه از برنامه اقدام که در حیطه اختیار قوه مجریه بود، در مسیر اجرا قرار داد و چهار لایحه قانونی را نیز که از موارد بسیار مهم «برنامه اقدام» بود، تهیه و تصویب و به مجلس شورای اسلامی تقدیم نمود. مجلس هم، این لوایح را با اصلاحاتی به تصویب رساند. شورای نگهبان، یکی از این لوایح، یعنی لایحه مربوط به  مبارزه با تأمین مالی تروریسم  (CFT) را با طرح ایراداتی، به مجلس بازگرداند و نهایتا به سبب قانع نشدن مجلس نسبت به توقف این لایحه مهم، موضوع به مجمع تشخیص مصلحت، ارجاع شد و در آنجا با گذشت یک سال از طرح موضوع، به دلیل عدم  تصمیم گیری توسط مجمع، این امر مهم، مسکوت گذاشته شد.

۷- متأسفانه لایحه مهم دیگر، یعنی لایحه الحاق به معاهده مبارزه با پولشویی نیز که با رفع ایرادات شورای نگهبان از سوی مجلس شورای اسلامی، عملا نهایی شده بود، بدون وجود اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان، در دستور کار مجمع قرار گرفت و این لایحه هم، با گذشت یک سال، بدون تصمیم گیری، مسکوت ماند.

۸- دولت بر این اعتقاد بوده و هست که در شرایطی که بدخواهان ایران و در رأس آنها دولت آمریکا، نقشه یارگیری برای تشکیل مجدد جبهه ضد ایران را دارد، ما باید تلاش مضاعف برای نشان دادن چهره قانون‌گرا، منضبط و ضد تروریسم ایران داشته باشیم و دادن هرگونه بهانه نادرست به دست دشمنان ایران، کمک به نقشه های ضد ایرانی آنهاست.

۹- دولت، قویاً بر این باور است که باید موانع موجود بر سر راه تصویب این دو لایحه رفع گردد و بهانه از دست بدخواهان ایران گرفته شود. ما اقدامات خود در این زمینه را دنبال خواهیم کرد و تمام توان خود را برای حل موضوع، بهبود شرایط و پیشگیری از ورود خسارت بیشتر به منافع ملی و تشدید هزینه های تحریم بر زندگی مردم به کار خواهیم بست.

و ماالنّصر الّا من عند الله، انّ الله عزیز حکیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
  16 8
  سلام. خداقوت. خسته نباشید. خوب بود در عنوان روی صفحه اصلی سایت هم مینوشتید بیانیه دولت نه جمهوری اسلامی چون این نظر فقط دولت نه مجمع تشخیص مصلحت نظام ونه شورای نگهبان. ونه مردم.!!!
 • US ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
  18 5
  دست از این کثافت کاریت بردار دولت ننگین. رحمت به قاجارها
 • عباس IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
  16 7
  یعنی خاک تو سرتون با این دیپلماسی التماسیتون
 • GB ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
  30 10
  برجام 2 ممنوع برجام 1 هم جز افزایش تحریم ها, تحریم مسئولین نظام , ترور قاسم سلیمانی و از دست دادن هسته ای میوه دیگری نداشت
 • IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
  22 9
  وطن فروشی و ذلت این دولت تدبیر و امید کی قراره تموم بشه؟
 • IR ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
  25 6
  به دولت بگید، fatfمرده....!!!
 • IR ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
  8 5
  چرا کسی به این مساله پایان نمی دهد تا کی ما باید نگران باشیم
 • IR ۱۶:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
  11 3
  این دولت نا امیدی ، حماقت ، رذالت و خیانت کی تمام میشود
 • IR ۱۷:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
  13 6
  دولت روحانی در حال یک جنگ تمام عیار علیه ملت ایران و استقلال کشور است همه باید هوشیار باشند
 • حامد IR ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
  9 6
  بیانیه سیاسی علیه کرونا:برای اینکه بهانه رو از دست این ویروس ستمگر بگیریم باید قبل از مبتلا شدن خودکشی کنیم. علی برکت ا...
 • IR ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
  11 4
  اولین اقدام مجلس انقلابی: استیضاح روحانی
  • IR ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
   10 7
   از همین می‌ترسه که برای نجات خودش به هرچیزی متوسل میشه.!!!
 • عبا دالله IR ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
  9 4
  سلام بر بزرکان مجمع تشخیص مصلحت با قار کرفتن نام ایران عزیز در لیست سیاه روز به روز سفره مردم رل بزرکتر می کنید امروز 7/12/98 دلار 700تومان کران شده شما عزیز چرا اینقدر به فکر مردم هستید با با خسته شدید یک کم به فکر جناح محترم راست باشید از دست رفتند خدا قوت خخخخ ای مرک بر امریکا
 • IR ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
  10 2
  بهانه از دست دشمنان گرفته شود!!!!! خنده داره
 • IR ۲۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
  10 6
  سیاست خارجی روحانی وظریف بسته به رضایت کدخداست.
 • فرهنگی بازنشسته IR ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
  5 2
  در برجام گفتید میخواهیم بهانه را از دشمن بگیریم ایا گرفتید که با اف ای تی اف بتوانید بگیرید برای یکبار هم شده ایه صد و بیست سوره مبارکه بقره را بخوانید خداوند میفرماید یهود از شما راضی نمیشود تا شما را زیر سلطه خودش نبرد اینقدر دنبال ذلت نباشید
 • IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
  1 2
  برجامتون قرار بود نه بهانه، بلکه تحریم را بر دارد و به قول خودتان برای خط به خط آن ساعت ها وقت گذاشتید. نتیجه اش چی شد که حال امید به fatf وcft تصویب داشته باشیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس