مسعود اقبالی

اقبالی مدرس فوتبال گفت: وقتی تماشاگران از ورود به استادیوم و سینما منع می شوند چرا باید اهل فوتبال که بازیکن، مربی، تیم داوری و اصحاب رسانه و غیره هستند در معرض ابتلا به این ویروس خطرناک قرار بگیرند.

به گزارش مشرق، شیوع بیماری کرونا نه تنها برای اقشار مختلف اجتماع دردسر ایجاد کرده بلکه در فوتبال هم باعث شده تا اهالی این رشته تحت تأثیر وجود این ویروس و نامشخص بودن علامت های اولیه اش در بیماران مبتلا، موجی از نگرانی را بین اهالی این رشته براه بیندازد. عده ای در همین مدت در تلاشند تا راهی برای متوقف کردن برگزاری لیگ پیدا کنند و از طرفی اتفاقاتی مانند مصاف سپاهان و پرسپولیس هم بر پیچیدگی اوضاع اضافه می کند.

مسعود اقبالی درباره آنچه در این روزها بر فوتبال سپری می شود حرف زد.

متن این گفت و گو در ادامه می آید:

* با کرونا چه می کنید؟
 فعلا باید مراقب بود و هر فردی در اجتماع به سهم خودش باید در این راه همت کند.

* چه کاری می توان انجام داد؟ فوتبال که قرار است برگزار شود؟
 وقتی وزارت خانه های بهداشت و غیره متوجه وخامت اوضاع شده اند و از حضور کارمندان شان در سطح شهر و محل کارشان جلوگیری کرده اند باید فوتبال و دیگر رشته های ورزشی را هم تعطیل کرد. شورای شهر برای چه تعطیل شده است؟ لابد موضوع جدی بوده که این اتفاقات رخ می دهد. این بیماری به سرعت در حال شیوع است و راه انتقالش هم آسان.

 در سالهایی که در سطح قاره آسیا مشغول تدریس علم فوتبال بودید به موارد مشابه برخورد کرده اید؟
هرگز با چنین موردی برخورد نداشتم. اگر هم بوده هرگز به این شدت و با این درجه از کشندگی نبوده است.

* با این اوصاف نظر شما بر برگزاری است یا...؟
 قطعا مخالفش هستم! وقتی تماشاگران از ورود به استادیوم و سینما منع می شوند چرا باید اهل فوتبال که بازیکن، مربی، تیم داوری و اصحاب رسانه و غیره هستند در معرض ابتلا به این ویروس خطرناک قرار بگیرند؟ آنها آنتی ویروس دارند؟ اگر یک نفر بین آنها مبتلا باشد چه فاجعه ای رخ می دهد!

بیشتر بخوانید:

اتفاق مشابه بازی سپاهان-پرسپولیس در مصرتوصیه تان چیست؟
 باید اولویت سلامت انسان ها باشد. اگر یک سال هم لیگ به پایان نرسد اتفاقی رخ نمی دهد ولی تصور کنید اگر فاجعه ای رخ بدهد همه افرادی که در فدراسیون و سازمان لیگ یا وزارت ورزش، امروز دستور به برگزاری لیگ های برتر داده اند باید اول در پیشگاه خدا بعد هم قانون پاسخگو باشند. وزارت آموزش و پرورش کار درستی انجام داده است. می دانید اگر خدای نکرده، کودکان ما که آینده سازان این مملکت هستند دچار چنین بیماری مرگباری شوند ما یک نسل از آینده را از دست می دهیم. امروز سلامتی مردم بیش از هر اتفاقی اهمیت دارد.

کرونا بازی سپاهان و پرسپولیس را هم تحت الشعاع قرار داد؟
درباره اتفاقی که در اصفهان رخ داد باید ابراز تأسف کنم. برای همه عوامل تیم سپاهان. رفتار کودکانه ای که داشتند امروز حتی در محلات هم رخ نمی دهد. از قلعه نویی توقع چنین کاری نمی رفت. به نظر می رسد آنها می خواستند با وجود شرایط موجود و وام گیری از خواسته طرفداران شان راهی برای برگزاری این دیدار در تاریخی دیگر پیدا کنند ولی به بدترین شکل ممکن این مسیر را رفتند. ما در جام حذفی هم داشتیم دیدار داماش و پرسپولیس را که با چند ساعت تأخیر برگزار شد. البته آنجا هم پرسپولیس حاضر بود ولی داماشی ها به دلیل محل استقرار تماشاگران شان بازی نمی کردند. آن روز عوامل برگزاری بازی فشار آوردند و پرسپولیس صبر کرد و بازی برگزار شد ولی این بار سپاهان در حد نام و اعتبار باشگاهش ظاهر نشد.

 شرایط استقلال در هفته های اخیر را چطور ارزیابی می کنید؟
این تیم پس از رفتن استراماچونی برای بازی های داخلی اینقدر تمرین تاکتیکی و سابقه بازی با سیستم 2-5-3 داشت که نیازی به مربی هم برایش دیده نمی شد. فقط یک نفر باید کنار خط می ایستاد ولی در دیدارهای بین المللی روبروی تیم هایی که امثال ژاوی را دارند دیگر نمی توان فقط به داشته های قبلی اتکا کرد.

* بیشتر توضیح می دهید؟
الان ساختار دفاعی استقلال دچار مشکل است. دلیلش هم ابتدا به سبک تیمداری در ایران برمی گردد. ریکاوری ها غلط است و بدنهایی که تحت تمرینات درست روی زمین های مناسب قرار نگرفته دچار مصدومیت می شوند. بازیکنی که از نظر بدنی کم می آورد در جریان بازی هم خشونت را وارد فوتبالش می کند. یا اینکه نمی تواند وظایفش را به درستی اجرا کند. مشابه اش را از بازیکنان خط دفاعی استقلال در جریان دو بازی اخیر این تیم مقابل الاهلی و ذوب آهن شاهد بودیم. البته این تنها ایراد استقلال نیست.

 ایراد دیگرش را در چه دیدید؟
این تیم در فاز حمله هم بسیار زیاد عجله دارد در حالی که حمله هم اصول خودش را داراست. با این وجود فکر می کنم فعلا بیش از هر چیز سلامت فوتبالیست ها و دست اندرکاران برگزاری مسابقات اهمیت دارد چون با این ویروس بی رحم نمی توان هیچ رقمه شوخی کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس