دانش آموزان ماسک کرونا

آیا تعطیلی سراسری مدارس کشور به دلیل "کرونا" نیاز است؟! وزارت آموزش و پرورش از اتخاذ تدابیر پیشگیرانه برای کنترل شیوع کرونا در مدارس خبر می‌دهد اما با توجه به تجمع دانش‌آموزان توجه به مدارس ضروری است.

به گزارش مشرق، با انتشار اخبار ورود کرونا به ایران، ضرورت توجه به مدارس با توجه به حضور و تجمع دانش‌آموزان بسیار ضروری است البته دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده است که اردوهای دانش‌آموزی برگزار نشود و دانش‌آموزان در مدارس در یک مکان تجمع نکنند اما آیا مدارس تعطیل خواهند شد؟

 به نظر می‌رسد رعایت نکات بهداشتی در مدارس به منظور پیشگیری از شیوع کرونا ویروس شرط ضروری است و باید اطلاع‌رسانی لازم به دانش‌آموزان و معلمان ارائه شود اما در سوی دیگر ماجرا این  سؤالات نیز مطرح است که آیا توصیه‌های پیشگیرانه به دانش‌آموزان در کنترل کرونا ویروس کفایت می‌کند؟ آیا تجهیزات لازم برای ضدعفونی کردن دست دانش‌آموزان یا سرویس‌های بهداشتی مدارس و.... در اختیار مدارس قرار دارد؟ آیا به تعطیلی مدارس در استان‌های درگیر نیاز نیست؟

توزیع امکانات بهداشتی در مدارس یک نیاز ضروری

در همین رابطه، دبیر یکی از مدارس دولتی شهر تهران با اشاره به ضرورت توجه به نکات بهداشتی در مدارس می‌گوید: توجه داشته باشید که مدارس و به ویژه کلاس‌های درس مراکز تجمع دانش‌آموزان هستند، بیشتر کلاس‌های درس مدارس دولتی کوچک و مملو از دانش‌آموز است، جمعیت دانش‌آموزان در کلاس‌های درس به بیش از ۳۵ نفر می‌رسد.

او به وضعیت بهداشتی مدارس هم اشاره می‌کند و می‌گوید: در این شرایط توجه به وضعیت بهداشتی مدارس بیش از هر زمان دیگری نیاز است اما متاسفانه وضعیت سرویس‌های بهداشتی و آب‌خوری‌های مدارس نگران‌کننده است حتی نیاز است در مدارس تجهیزات ضدعفونی کننده توزیع یا نصب شود، به عنوان مثال ژل ضدعفونی‌کننده دست برای دانش‌آموزان نصب شود یا مواد لازم برای ضدعفونی کردن سطوح مورد نیاز.

این معلم درباره اطلاع‌رسانی به دانش‌آموزان برای پیشگیری از کرونا ویروس عنوان می‌کند: اطلاع‌رسانی هم در همین حد بود که معاون مدرسه آمد در کلاس را باز کرد و گفت "بچه‌ها تا این کرونا ویروس برود دست ندهید و روبوسی نکنید!" آیا این را می‌توان اطلاع‌رسانی دانست؟!

بیشتر بخوانید:

شرط تعطیلی مدارس شعب رای‌گیری در سوم اسفند

او با اشاره به اینکه در یک مدرسه غیردولتی نیز تدریس دارد، بیان می‌کند: در ۵ بخش مدرسه مثل بیمارستان تجهیزات ضدعفونی کردن دست‌ها را نصب کرده‌اند اما آیا مدارس دولتی چنین امکاناتی را دارند؟! باید مامور بهداشت مستقر در مدارس بگذارند تا دانش‌آموزان برا بررسی کنند و اگر فردی علائم داشت به خانه برود،اطلاع‌رسانی تنها  یعنی رفع تکلیف.

با این وجود، برخی مدارس دست به کار شده‌اند و از خانواده‌ها می‌خواهند برای تهیه مواردی همچون ماسک و محلول ضدعفونی‌کننده مورد نیاز مدرسه کمک مالی داشته باشند! ‌

مادر دو دانش‌آموز که در پایه ششم دبستان و دهم متوسطه در شهر تهران تحصیل می‌کنند می‌گوید: به شدت به لحاظ کرونا ویروس نگران فرزندانمان هستیم، مدرسه دولتی پسرم حدود ۶۰۰ دانش‌آموز دارد و تصور کنید این تعداد در کنار همدیگر تجمع دارند و در کلاس‌های درس بچه‌ها در کنار هم می‌نشنینند، آیا در چنین فضایی احتمال شیوع ویروس وجود ندارد!

او می‌گوید: در مدارس امکانات ضدعفونی نیز وجود ندارد و نهایت مایع دستشویی برای شست‌وشوی دست بچه‌ها موجود است، چرا به خاطر آلودگی هوا چندین روز مدارس را تعطیل کردند اما در برابر این ویروس فکری برای مدارس و دانش‌آموزان نمی‌کنند! به شدت نگران سلامتی فرزندانم هستم و به سختی ماسک فیلتردار را پیدا کرده و به قیمت ۱۰ هزار تومان خریداری کرده‌ام تا در مدرسه و کلاس درس با ماسک حاضر شوند.

البته محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش وپرورش درباره اینکه کدام نهاد مسئول تصمیم‌گیری تعطیلی سراسری مدارس پیرو ورود ویروس کرونا به کشور است؟ می‌گوید: به دستور رئیس جمهور ستادی در وزارت بهداشت تشکیل شده است که همه دستگاه‌های مرتبط در آن حضور دارند و دائما اوضاع را رصد و تحولات را بررسی می‌کنند و متناسب با شرایط موجود تصمیم‌گیری می‌کنند. فعلا تصمیمی بر تعطیلی مدارس نیست و در صورت نیاز ستاد و شورای تامین هر استان می‌تواند در مورد تعطیلی مدارس آن استان تصمیم بگیرد و وزارت آموزش و پرورش هم در آن مشارکت دارد.

به گفته او در آموزش و پرورش برای تامین آرامش خانواده‌ها تمامی معاونین تربیت و سلامت را در یک گفتگوی ویدئویی و برخط با مسئولین وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در ارتباط قرار دادیم و همه توصیه‌های لازم به آنها منتقل شده است؛ به تمام مدیران تاکید می‌کنم اگر لازم باشد تمام مدارس را بررسی کنید بهداشت مدرسه، بهداشت بوفه مدرسه، تغذیه مدرسه، سرویس‌های بهداشتی تا اطمینان پیدا کنند و اگر لازم است تمهیدات و تجهیزاتی برای بهداشت بیشتر فراهم شود حتما انجام شود. 

راهکارهای آموزش وپرورش برای پیشگیری از کرونا در مدارس چیست؟

البته حسن حسن ضیاءالدینی؛ مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش درباره راهکارهای پیشگیری از کرونا ویروس در مدارس می‌گوید: والدین، دانش‌آموزان و معلمان باید توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنند به ویژه دانش‌آموزانی که دارای علائم سرماخوردگی هستند تا بهبودی کامل در منزل استراحت کرده و به مدرسه نیایند همچنین مدیران مدارس با والدین همکاری لازم را داشته باشند و این اطمینان را بدهند که هیچ مشکلی به لحاظ غیبت به وجود نمی‌آید تا دانش‌آموز به صورت کامل استراحت کند و پس از بهبودی در مدرسه حاضر شود، این موضوع به منظور کنترل شیوع ویروس در مدرسه ضروری است.

 او به دانش‌آموزان توصیه می‌کند که مرتب در مدرسه و خانه دست‌های خود را بشویند و مایع دستشویی به میزان کافی در مدارس تأمین شده است همچنین دانش‌آموزان در جمع‌های عمومی حضور نیابند.

اردوهای دانش‌آموزی برگزار نشود

ضیاءالدینی ادامه می‌دهد: اعلام کردیم اردوهای دانش‌آموزی برگزار نشود و مدارس از تجمع دانش‌آموزان در یک مکان خودداری کنند. رعایت بهداشت فردی و جمعی مهمترین نکته‌ای است که در مدارس باید رعایت شود. دانش‌آموزان باید هنگام سرفه و عطسه جلوی دهان را با دستمال یا آرنج خود بگیرند. بروشورهای لازم به منظور پیشگیری از کرونا ویروس تهیه و باید در بورد مدارس نصب شود تا دانش‌آموزان آموزش‌های موردنیاز را فرا بگیرند.

مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش بیان می‌کند: رؤسای اداره سلامت و تندرستی هر استان با حضور در تهران آموزش‌های لازم را برای پیشگیری از کرونا ویروس دریافت کرده‌اند که آن را در استان خود اجرا خواهند کرد.

در استان‌های درگیر برنامه ویژه‌ای برای مدارس داریم؟

به گفته ضیاءالدینی مسئول تصمیم‌گیری درباره کرونا ویروس در هر استان بر عهده دانشگاه‌های علوم پزشکی است و آموزش و پرورش به عنوان همکار هر تصمیمی که آنها بگیرند، اجرا خواهد کرد تا تمام موارد در مدارس برای کنترل کروناویروس رعایت شود.

او در پاسخ به این پرسش که مشخصاً در استان‌های درگیر از جمله قم برای مدارس برنامه ویژه‌ای وجود دارد؟ می‌گوید: در قم جلسه‌ای برگزار شد و مسئولیت کار با دانشگاه‌های علوم پزشکی هر استان است که آموزش و پرورش تابع تصمیمات آنهاست، اگر بگویند مدارس باید تعطیل شود هیچ مشکلی نداریم از سوی دیگر برای اینکه بتوانیم مشکل کرونا را حل کنیم حتماً باید اصول اولیه بهداشت فردی رعایت شود و مردم به شایعات توجه نداشته باشند.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 42
 • در انتظار بررسی: 24
 • غیر قابل انتشار: 10
 • IR ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  46 5
  نمک کی بودی تو.... از تجمع دانش‌ آموزان جلوگیری شود...
 • علی اصغر قاسم پور IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  86 5
  صد درصد نیاز هست که این بیماری از هر تجمعی که باعث اپیدمی ناگهانی اون بشه تا حد ممکن پیشگیری بشه، تعطیلی مدارس چندان ضرری در حد شیوع گسترده ی کرونا برای کشور نداره، ولی شیوع کرونا می تونه یه فاجعه برای کشور ببار بیاره، پس منطقی فکر کنیم.
 • IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  85 7
  مدارس رو تعطیل کنید و با کمک صدا و سیما و شبکه های اجتماعی تا عید درس بخونن
 • احمد IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  64 4
  تجمع دانش آموزان در کلاس های کوچک درس و مدرسه، بسیار خطرناک تر از اردوها و فضاهای باز است. اگر مسئله خیلی حاد است بایستی مدارس هم تعطیل گردد.
 • نقده IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  56 6
  فکر می کنید دانش آموزان در مدرسه درس می خوانند یا چیز مفیدی یاد می گیرند همون بهتر در خونه بمانند مفیدتر هست.
 • علی IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  113 5
  با سلام تا عید تعطیل کنید و از ان طرف بیست روز دیرتر تعطیلات تابستانه شروع بشه
  • عباس IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
   59 1
   نظرهمه همینه کیه که گوش بده
  • IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
   16 7
   مدارس امکانات سرمایشی ندارند این طرح قابل اجرا نیست باید فکر دیگه ای بشه
 • IR ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  7 60
  بابا چرا اینقدر موضوع رو دارید بزرگش میکنید. نمی فهمند اونایی که دارن شلوغ میکنند فریب عاملین اصلی این بیماری می خورند؟! بهداشت فردی رو رعایت کنند همه. چیزی که متاسفانه ما تو ایران خیلی هنوز توجه نداریم. شستن مرتب دستها با صابون یا ضدعفونی کننده ها. ویروس زامبی که نیومده اینجوری سر و صدا راه اتداختن برخی و مردم رو می ترسونند‌
  • بهزاد IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
   46 1
   تو از تصمیم گیرندگان در ایتالیا که با مرگ یک نفر و مشکوک بودن به 15 نفر کل مدارس و مراکز عمومی رو تعطیل کرده بیشتر میفهمی؟
  • ا-ح IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
   38 3
   صدر صد یا تو این مملکت نیستی یا هیچ کسیو تو اینجا نداری یا واقعا احمقی و عقب مانده ای.
 • IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  110 1
  مهد کودکها + مدارس و دانشگاه ها باید تعطیل کنند.
 • علی IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  30 5
  والا با کتابایی که در مدارس ما خوانده می شود و تلاش های بی وقفه معلمان دلسوز خواهش می کنیم تا قبل از این که بچه ها مان را از دست بدهیم مدارس را یک ماه زودتر تعطیل کنیم و هدیه روز معلم را همین حالا بگیرید چرا که با این بک ماه باز بودن مدارس فیلسوف تحویل اجتماع نمی دهیم
 • شیعه IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  24 3
  باید امار دقیق هر شهر رو بدین که کرونا هست یا نه بعد به نسبت اون کزارشات باید شهر ها قرنتینه شود
 • IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  38 1
  تعطیل کنند.باید تعطیل کنند.
 • IR ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  11 4
  نه نیاز نیست نیاز است جوری نوشتی انگار وکیل مردمی وخبره وکارشناس
 • مم IR ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  29 1
  باید تعطیل بشه و اوضاع رو بدتر نکنیم بچها نمیتونن بهداشت رو رعایت کنند. مردم لطفا نیفتید تو دور دید و بازدید بخدا تعطیل میکنن چرا میرید تفریح حق الناسه والله
 • 20142 IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  39 1
  محض رضای خدا مدارسو تعطیل کنید کافیه یک دانش آموز این ویروس رو داشته باشه کل مدرسه و خانواده ها هم میگیرن
 • محمد IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  24 2
  مدارس و اداراتی که ضروری نیستند را تعطیل کنید باور کنید این تعطیلی به نفع مردمه.
 • رضا IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  9 8
  تعطیل کردن مدارس درایران اما و اگر نداره زیرا این مدارس 99درصد اوقات تعطیل هستند .باران میایدتعطیل . برف میایدتعطیل. الودگی هوا تعطیل. سیل میاید تعطیل .15روز عید نوروز تعطیل . 3ماه تابستان تعطیل . شمارش ارا انتخابات تعطیل وکنفرانس سران در تهران تعطیل و.......
 • ناشناس IR ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  14 0
  قبل از اینکه بازم مثل همیشه دچار اشتباهات جبران ناپذیر بشید و دسته گلهای مردم رو به باد فنا بدید تعطیل کنید چین با اون همه امکانات 1 ماهه تعطیله شما که ول معطلید
 • IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  15 2
  لطفا بخش اداری دانشگاه آزاد اهواز رو تعطیل کنن
 • IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  18 1
  تورو به امام حسین تعطیل کنید خون مسلمان ارزش دارد به خدا
 • IR ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  18 0
  بتده هم بانظرات عزیزان موافقم تعطیلی خیلی به نفع بچه هاست -ولی متاسفانه تا امار کشته ها بالا نره جدی نمی گیرن واقدامی نمی کنند!ادرمنرل نظارتی بیش تری است برای بچه ها وبهداشت رعایت می کنند-خواهشن تصمیم جدی بگیرندومسولین دستوربدهتدکه تمام مراکز آموزشی تعطیل کنند-
 • سعید IR ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  5 0
  بهترین راه درحال حاضر تعطیلی مدارسه بعلاوه آموزش نکات بهداشتی وپیشگیری توسط رسانه ها
 • سعید IR ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  9 1
  با دوروز تعطیلی مدارس میتوان اهمیت بیماری ،توجه دانش آموزا و خانواده ها رو جلب کرد
 • محسن IR ۱۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  1 2
  مگه دسته خودشونه ؟ باید تعطیل کنند ! حرفی می زنند !
 • IR ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  3 1
  حتما باید تعطیل کنین
 • پارسا ریوفی IR ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  3 2
  به نظر من باید تعطیل شه چون اگه جوون مردم مهم باشه باید تعطیل کنن حد اقل تا جمعه ممنون
 • IR ۲۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  4 0
  درسته که در بچه ها خفیف تره اما اونها ناقلهای خوبی هستند برای انتقال ویروس به سایر افراد خانواده
 • مهشید IR ۲۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  11 1
  تعطیل شود
 • فروران IR ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  2 1
  سلام دخترم کلاس سوم ابتدایی هست مدرسه گفته مایع دستشویی ماسک دستکش و......با خودتون بیارید من امروز یازده داروخانه در شهر شیراز را برای این وسایل رفتم ولی به جز دستکش اونم یک داروخانه داشت بقیه وسایل نبود هر داروخانه میگه تموم کردیم ....حالا تکلیف چیه شما بگید؟
 • IR ۰۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  2 3
  سربازها رو هم بفرستید برن .
 • IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  4 1
  گفتن دانش آموزان تجمع نکنند بسیار خنده داراست اگه کلاس 36 نفری تجمع نیست پس مگه کلاس 2 یا 3 نفری هم داریم
 • IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  4 1
  من ک بچه مو نفرستادم مدرسه باید بنظرم تعطیل بشه
 • Arvin IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  8 1
  بايد مدارس تعطيل گردد تا مشكل بد تري براي بچه هامون پيش نياد اگر يكم به فكر دانش اموزان باشن بايد تعطيل كنن
 • اروين IR ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  8 1
  به نظر بنده بايد مدارس رو تعطيل كنن چون اينطوري از انتقال اين ويروس به بقيه گرفته ميشه اگه واقعا به فكر بچه هاي ما هستن بايد تعطيل كنن
 • اروين IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
  13 1
  بايد مدارس رو تعطيل كنن و گرنه اين ويروس به همه ما سرايت پيدا ميكنه لطفا اطلاع رساني كنيد
 • M IR ۰۴:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
  1 0
  ماها با دو روز مدرسع نرفتن خنگ یا دانشمند نمیشیم جونمونو ک از سر راه نیاوردیم الودگی شهرمون شد صد و هشتاد گفتید فقط ابتدایی تعطیل انگار ک ماها ابشش داشتیم حالا ام داریم راجب کرونا حرف میزنیم ی ویروس ک کلی کشورو ریخته بهم و خیلیم مهمه توجه کردن بهش پس باید همهی مدارس تعطیل باشع تا این ویرووس کاملا برطرف شه
 • ابولفضل سالاروند IR ۰۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
  6 0
  باید همه مدارس را تعطیل کنید
 • IR ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۵
  0 0
  سلام از شما ها خواهش میکنم مدارس را تعطیل کنید چون ما دوست نداریمبمیریم
 • امیر IR ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۵
  0 0
  خدا نکنه فرزندانمان در مدرسه کرونا بگیرن؛ وگرنه دولت جوابگوست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس