..

بی اعتنایی اصلاح طلبان به مطالبه اعلام لیست اموال، عجیب و غیرقابل تصور نبود، چه آنکه تاکنون هرگاه مطالبه شفافیت صورت گرفته است، اصلاح طلبان تمام قد به مخالفت با آن پرداخته اند.

سرویس سیاست مشرق -  در روزهای گذشته مطالبه ای در فضای مجازی تحت عنوان «اعلام لیست اموال کاندیداهای انتخابات مجلس» شکل گرفت.

در ادامه، تعداد قابل توجهی از کاندیداهای لیست شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و دیگر کاندیداهای منتسب به جریان اصولگرا، لیست اموال و دارایی های خود را اعلام کردند. هر چند که انتشار لیست اموال از سوی برخی کاندیداها، با حواشی و جنجال همراه شد، اما اصل این مطالبه و واکنش کاندیداهای اصولگرا به آن، اقدامی مثبت و قابل تقدیر است.

اما در این میان، یک نکته بسیار مهم و قابل تأمل وجود دارد و آن اینکه، این مطالبه با بی اعتنایی کاندیداهای اصلاح طلب مجلس یازدهم مواجه شد. تقریبا هیچیک از کاندیداهای مطرح اصلاح طلب در لیست های انتخاباتی اصلاحات از جمله لیست کارگزاران و لیست «ائتلاف احزاب اصلاح طلب» لیست اموال و دارایی های خود را اعلام نکردند. این در حالی است که این طیف بارها شعار «اجرای شفافیت» را سر داده است.

بی اعتنایی اصلاح طلبان به مطالبه اعلام لیست اموال، عجیب و غیرقابل تصور نبود، چه آنکه تاکنون هرگاه مطالبه شفافیت صورت گرفته است، اصلاح طلبان تمام قد به مخالفت با آن پرداخته و تلاش کرده اند که هر اقدامی در راستای شفافیت را در نطفه خفه کنند.

** طرح شفافیت آرای نمایندگان

در مجلس دهم، طرح شفافیت آرای نمایندگان از سوی برخی از نماینده ها به صورت جدی دنبال شد، اما نمایندگان اصلاح طلب شدیدا با این طرح مخالفت کرده و به طرق مختلف به دنبال آن بودند تا طرح مذکور را ملغی کنند.

طرح شفافیت آرا نمایندگان نخستین بار توسط «حسینعلی حاجی دلیگانی» نماینده اصولگرای مردم شاهین شهر اصفهان مطرح شد. او با انتشار جدولی حاوی ساعات حضور و غیابش و ریز فعالیت های خود در مجلس بیان نمود این حق مردم است که بدانند نماینده شان در زمان حضور در مجلس چه کار می‌کند.

نکته قابل تأمل اینجاست که «محمود صادقی» نماینده عضو فراکسیون امید مجلس دهم که رئیس فراکسیون شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی مجلس نیز بود، با این طرح مخالفت کرد!

این در حالی بود که این نماینده اصلاح طلب پیش از این گفته بود: «بعضی از اشخاص و دستگاه‌ها از شفافیت گریزان هستند و مردم را محرم نمی‌دانند، در حالی که در دنیای کنونی یکی از ابزارهای مهم پیشگیری و مقابله با فساد، آگاهی‌های عمومی و نقش و مشارکت افکار عمومی است».

«مجید انصاری» از فعالین اصلاح طلب نیز در آن مقطع گفته بود: «بحث شفافیت آرا نمایندگان، یک حرکت تمامیت خواهانه و ضدآزادی و دموکراسی است...»

** حقوق های نجومی

در دولت روحانی، مسئله حقوق های نجومی برخی مدیران با واکنش منفی افکارعمومی مواجه شد.

برخی دولتمردان در اقدامی تأمل برانگیز، از حقوق های نجومی دفاع کرده و نجومی بگیران را «ذخایر نظام»! نامیدند. علاوه بر این، اصلاح طلبان نیز تمام قد از مدیرانی که حقوق های نجومی می گرفتند دفاع کرده و مدعی بودند که این افراد شایسته دریافت این حقوق های هنگفت هستند.

به عبارت دیگر در شرایطی که خواسته قاطبه مردم و مدیران متعهد، برخورد قاطع و عبرت آموز با مدیران نجومی بود، فعالین اصلاح طلب از جمله برخی اعضای فراکسیون امید مجلس، از پرداخت های نجومی حمایت کردند.

در همین رابطه، روزنامه اصلاح طلب مردم سالاری- به مدیرمسئولی «مصطفی کواکبیان» - نماینده لیست امید مجلس دهم و کاندیدای مجلس یازدهم در مطلبی تأمل برانگیز نوشت: «بالا بودن حقوق مدیران سیاسی، کاملاً توجیه‌پذیر است. مدیری که بخش مهمی از مدیریت کشور بر دوشش قرار دارد و باید پاک دستی خود را حفظ کند تا از انواع فسادهای مالی در امان باشد، قابل‌قبول است که حقوق بالایی بگیرد».

مرحوم هاشمی رفسنجانی در دهه هفتاد و در دفاع از پرونده فساد کرباسچی گفته بود: «این‌قدر بحث از اختلاس و دزدی نکنید و روحیه مردم را خراب نکنید. وقتی که ما یک سدی را می‌سازیم و مثلاً ده میلیارد خرج می‌کنیم، ممکن است از قبل آن، پانصد میلیون هم اختلاس شود، اما این سد برای کشور می‌ماند و هیچ‌کس نمی‌تواند از این سد اختلاس یا دزدی کند». لازم به ذکر است که در روزهای گذشته، لیست کارگزاران با عنوان «یاران هاشمی» منتشر شد.

** بی توجهی به قراردادهای مهم خارجی

در سالهای اخیر، برخی نمایندگان مجلس به قراردادهای محرمانه دولت با طرف خارجی اعتراض کرده و تاکید کردند که نقش و جایگاه مجلس در این خصوص از سوی دولت نادیده گرفته شده است.

یکی از موارد بسیار مهم در این خصوص، قرارداد وزارت نفت دولت روحانی- به ریاست «بیژن زنگنه» - با شرکت بدعهد توتال فرانسه بود.

در تابستان 96، برخی نمایندگان مجلس طرح سه فوریتی توقف قرارداد توتال را مطرح کردند اما با مخالفت قاطع نمایندگان اصلاح طلب مجلس، این طرح اجرا نشد.

برای نمونه، «مصطفی کواکبیان» نماینده عضو فراکسیون امید مجلس در مخالفت با این طرح گفت: «بنده می خواهم بگویم مگر کشور حالت جنگی و استثنایی دارد که سه فوریت آورده‌اند؟ می‌گویند برای ثبت در تاریخ است. بنده به ملت ایران عرض می‌کنم برای ثبت در تاریخ نیست.می خواهند در مسیر تحولات این کشور چوب لای چرخ بگذارند و قفلی در کار ایجاد کنند». 

همچنین «محمد علی وکیلی» نماینده لیست امید مجلس دهم و کاندیدای اصلاح طلب مجلس یازدهم در مطلبی با عنوان «قرارداد توتال، موفقیتی برای کل نظام» در روزنامه ایران- ارگان رسانه ای دولت- نوشت: «به نظر می رسد از نظر برخی طیف های اصولگرایان هر قراردادی در دولت روحانی منعقد شود، سر کشور کلاه رفته است. این اتفاق در جریان قرارداد توتال هم تکرار شد و البته چیز عجیبی نیست».

یکی از انتقادات جدی مخالفان این قرارداد این بود که در توافق با توتال، اصل شفافیت رعایت نشده و به عبارت دیگر، این قرارداد با نامحرم دانستن مردم و نمایندگان مجلس، در اقدامی غیرقانونی به صورت محرمانه تنظیم شده است.  

در آن مقطع روزنامه های اصلاح طلب با تیترهایی همچون «پیروزی ژنرال»، «روسیاهی سه فوریت»، «دست خالی بهانه جویان»، «عبور سلامت توتال از بهارستان» و...با حمله و توهین به منتقدان دولت، از خارج شدن طرح سه فوریتی توقف قرارداد توتال از دستور کار مجلس استقبال کردند.

**طیف اصلاحات، مخالف همیشگی شفافیت

قطعا مصادیق مخالفت اصلاح طلبان با شفافیت، به موارد مذکور خلاصه نمی شود. این طیف در سالهای گذشته مخالف جدی طرح اعلام اموال مسئولین بود. واقعیت این است که اصلاح طلبان صرفا شعارهای زیبا می دهند، اما در عمل، با شعارهایی که داده اند فرسنگ ها فاصله دارند، شعار و ژست دفاع از شفافیت از سوی طیف اصلاح طلب نیز دقیقا در همین راستا قابل تعریف است.

طیف اصلاح طلب شدیدا به رفتار قبیله ای آلوده است. این آلودگی موجب می شود که حقوق مردم به راحتی لگدمال شده و منافع شخصی و حزبی همواره در اولویت قرار گیرد.

در روزهای گذشته، «عبدالله رمضان‌زاده» سخنگوی دولت اصلاحات در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفته بود: «ما اصلاح‌طلبان کاسب‌کاری کردیم، منفعت‌جویی‌های شخصی و گروهی داشته‌ایم و جایی که باید از منافع عمومی دفاع می‌کردیم به صراحت این کار را انجام ندادیم. اینها واقعیت‌هاست».

«فائزه هاشمی» نیز پیش از این گفته بود: «در ارزیابی عملکرد اصلاح طلبان پیروز، در بخش‌هایی که به عملکرد این افراد به صورت مستقیم برمی گردد، عمدتاً دچار سوءمدیریت و ناکارآمدی هستیم و اکثر خطاهای سابق تکرار شده است. روی صحبت در این بخش، دولت و شورای شهر و شهرداری تهران استدر نهادهای در اختیار اصلاح طلبان تقریباً منافع قومی و قبیله‌ای و باندی و حزبی و جناحی و خانوادگی به منافع ملی و حقوق مردم می‌چربد».

اصلاح طلبان در روزهای گذشته و همزمان با تبلیغات انتخابات مجلس، تلاش کردند تا با بزرگنمایی اختلافات طیف مقابل و جنجال و هیاهو علیه شورای نگهبان، بر کارنامه خود سرپوش بگذارند.

این طیف به هیچ عنوان درباره کارنامه خود در مجلس و دولت سخن نمی گوید. واقعیت این است که اصلاح طلبان نه طرح و برنامه ای برای اداره کشور دارند و نه کارنامه قابل دفاع برای ارائه به افکار عمومی.

طیف اصلاح طلب مخالف جدی شفافیت، آزادی بیان، گشایش اقتصادی و تکیه بر توان داخلی است.

این در حالی است که یک نماینده تراز انقلاب اسلامی باید همزمان ویژگی هایی همچون پایبندی به احکام اسلام، تقوا و تدین، پایبندی به نظام و قانون اساسی، صداقت، امانت، انقلابی بودن، اهتمام به امور مستضعفین، روحیه مبارزه با راحت طلبی، مبارزه با مفاسد اقتصادی، ساده زیستی و پرهیز از اشرافی گری، عدم وابستگی و تمایل به نظام سلطه، پایبندی به وحدت و انسجام ملی، شجاعت، بصیرت و بینش سیاسی، برنامه داشتن، اهتمام در قانونگذاری و نظارت، ساده لوح نبودن، دارای نگاه کلان ملی، بهره مندی از نظر کارشناسی، مردمی بودن و...را دارا باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 42
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۲۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  41 2
  البته با شفافیت برای آمریکا و دادن ریز تراکنشهای بانکی ایران به آمریکا مشکلی ندارند
  • IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۲
   10 0
   شفافیت مانع فساد می شود هرکس مخالف شفافیت است نباید به مجلس برود.
  • IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۲
   11 0
   لیبرال های غربگدا اقتصاد کشور و معیشت مردم را نابود کردند و باید از سیاست کناره گیری نمایند.
 • علیرضا US ۲۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  10 0
  روشنگری کنید همین الان کلی نماینده که به سی اف تی و برجام و عدم شفافیت رای دادند مثل کواکبیان تایید صلاحیت شدند. پس این حرفها بهانه ای بیش نیست.
 • IR ۲۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  6 7
  بیچاره قالیباف مستضعف فقیر که کلا 28 میلیون در حسابهای بانکیش بود!
  • IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۲
   10 0
   به کوری چشم افساد طلبان به لیست دکتر قالیباف رای می دهیم.
 • IR ۲۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  13 0
  من وخانواده واطرافیان به همه رای میدیم جزاصلاحطلبای خاین واشرافی
 • IR ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  6 0
  اینا رو بندازید تو حلوف دونی اینقدر شلاقشون بزنید تا قبول کنند والا ورود این ها به مجلس باعث به هم ریختن جو مجلس میشود
 • اصلاح طلب پوشالی IR ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  7 0
  این ها احمق و ناموجه هستند و خودباخته هستند برای همین ثروتشونو رو نمیکنند پس نباید شورای نگهبان آنها را تایید کند
 • IR ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  3 0
  تایید این ها توسط شورای نگهبان یعنی دست داشتن در جرم
 • IR ۲۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  4 0
  عمرا به اینها رای بدهم حاضرم کرونا بگیرم ولی به این افراد رای تدهم
  • IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۲
   3 0
   اصلاحات از سرطان بدتر است .
 • FR ۲۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  6 0
  این افساد طلبان همواره باصداقت وشفافیت مشگل داشتند ودارن. مردم باید عاقلانه درانتخابات رفتار کنن تا به امید خدا کدخدایاران ازمدیریت کشور کنار برن.خدایاران بیان
 • عبدالله مومن IR ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  8 0
  همانطور که شیطان با بسم الله. مشکل دارد افساداتی ها هم با شفافیت. مشکل دارند
 • IR ۲۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  8 0
  انتظار دارید دزدان اسلاحتلب خودشونو لو بدن
 • افسون IR ۲۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  0 9
  زنده باد اصلاحات
  • IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۲
   7 0
   اره زنده است ولی با این یاران پیرپاتال ایشالا نفسهای اخرشو می کشه
  • عبدالله مومن IR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۲
   2 0
   زنده. باد اصلاحات به ریش طرفداران ... آنان هههههههههههه
  • IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۲
   4 0
   بله زنده باد دلار 14000 تومانی و سکه 5/5 میلیونی و تورم 400 درصدی !!!!
  • IR ۲۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۲
   2 0
   اصلاحات=بانیوضع موجود اقتصادی
 • رضا GB ۲۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  11 0
  این مجید انصاری در مورد اموال خودش ،شترها وباغات و.....یک شفاف سازی کند این اقایان در مورد اموال خودشان حاضر به شفاف سازی نیستند چطور در مورد آرای خودشان شفاف باشند اینها خیانت کارانی هستند که کشور را با فتنه ۸۸ ویران کردند ودر این ۷ سال دولت روحانی چه جفا های به خون شهدا وکشور ومردم که نکردند خداوند انشاالله به حرمت خون شهدا شهدای حرم وسردار سلیمانی اینها را در همه جا شکست دهد
 • ایرانی IR ۲۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  9 0
  دو تا دلیل داره: 1- حقوقهای 30 تا 50 میلیونیشون از وزارت نفت لو میره. 2- کسی که فساد مالی نداشته باشه از شفافیت باکی نداره.
 • IR ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  6 0
  اگر این اصلاحاتیها دنبال شفافیت و صداقت با مردم بودن که دیگه به افسادطلبان مشهور نمی شدن
 • DE ۲۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  7 0
  اصلاحات حیا کن رانتخواری رارها کن.اصلاحات اصلاحات بشکنه اون دست و پات.اصلاحطلبکاران مانند اختاپوس افتاده اند روی کیک حکومتی و مشغول چرا هستند منظور چرا مشغول هستند زیرا غیر از دلالی و وبخوربخور و شیتیل هنر دیگری ندارند.
 • احمد IR ۲۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  5 0
  شفافیت درهرجامعه حاکمانش ومسئولیین ارکان وپایداری نظام رامستحکم کرده ودرهمه مواردسه قوا بایدمسائل که مربوط به احادمردم میشود نظارت وشفافیت وجودداشته باشد واین دررآس قدرت بایداجراشودتا بقیه ملزم به اجراشوند واین غیرشفاف بودن اراهرم قدرت بایدشروع شود وهمین مسئائل باعث اختلاسها وجنایتها وپاسخگو نبودن بوده ونارضایتی مردم رادرپی داشته ودارد یعنی حاکمیت دیکتاتوری
 • IR ۲۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  6 0
  هرکی از شفافیت میترسه و فرار میکند قطعاً ریگی به کفشش هست
 • IR ۲۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
  4 0
  مال حروم که بیاد سر سفره ات همین چیزا رو هم داره.. همون توئیت بسه که شما که اینقد اصرار دارین برای آمریکا و غرب اموال کشور رو شفاف سازی کنین، چرا حاضر نیستین برای مردم خودتون اموال خودتون رو شفاف اعلام کنین؟ چیه دیگه نمی تونین پول بگیرین به فلان لایحه رای بدین یا از استیضاح فلان وزیر صرف نظر کنین؟ شماها دشمن ایران هستین. نابود می شین. یقین بدونین..
 • IR ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۲
  4 0
  اصلاح طلبان (فرصت طلبان) حتی جلوی اجرای قانون "از کجا اوردی" مسئولین و شفافیت میزان حقوق و مزایا مدیران و وزرا و... را هم گرفتند
 • IR ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۲
  18 0
  یکی از یکی بی خاصیت تر و عشق آمریکا
 • علی IR ۰۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۲
  3 5
  من معتقدم مشرق نیوز از اسرائیل خط می گره چون تفرقه می انداز تا تیراژ بیشتری داشته باشد لعنت خدا بر تفرقه انداز انگلیسی، بقول آقای دانشمند این مملکت چهل سال است یا دست اصولگرا بوده یا اصلاح طلب، غیر از بد بختی و پر کردن کیسه های خود و بچه ها شون که در خارج هستند چه گلی به سر این مملکت زدند پوز مال
  • IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۲
   2 0
   نتانیاهو: اصلاح طلبان بزرگترین سرمایه اسرائیل در ایران هستن.
 • IR ۰۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۲
  0 4
  اول از اصولگرایان دانه درشت نام ببرید که شفافیت داشتند بعد هم دیگران ...شما مشرق دشمنی با ملت نکن .حق الناس است اگر معتقد هستید
  • IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۲
   3 0
   همه حاضرند بگند اما اصلاح طلبان همیشه مخالف بودند.
 • حسين DE ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۲
  4 0
  شفافيت واصلاح طلب نظير جن وبسم الله هستند.
 • IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۲
  2 1
  شاید باور نکنید هم اصولگرا وهم اصلاح طللب هردو دوست ملت ورهبری نیستند فقط به فکر منافع ومقام خود ودار ودسته خودهستند هردو به جزمحدود افرادی که مثل شهید سلیمانی زندگی می کنند بقیه هم فریب رهبری وهم فریب مردم می دهند و ظاهر رعایت می کنند
 • علی IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۲
  1 3
  سانسور گر ترسو چرا حرفه‌ای حق را سانسور میکنی فقط حرف های چرند را منتشر می کنی ترسو اگه راست میگی چرا پیام های ما را سانسور کردی حتی پا را به فرار گذاشتی و مطالبت را حذف کردی
 • IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۲
  5 0
  خدا لعنتشون کنه که فقر و بدبختی رو برا مردم به ارمغان آوردن
 • ali IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۲
  4 0
  اقای کواکبیان ن یک مهره سوخته ویک اصلاح طلب بدرد نخور است چرا دوباره کاندید شدی تویی که همش دم از مذاکره امریکا میزنی مگه امریکایی هستی
 • IR ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۲
  2 0
  اصلاح طلبان از شفافیت فراری هستند
 • IR ۲۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۲
  3 0
  جریان اصلاحات، حامی اصلی حقوق های نجومی بود
 • IR ۲۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۲
  2 0
  مرگ بر منافق
 • سحر IR ۰۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
  2 0
  چطور برای پرداخت معیشتی که حق تک تک مردم هستش گفتن باید جهت تشخیص باید به حساب بانکی و اموال مردم رسوخ کنن و کنکاش کنن اون وقت برای خودشون که قراره سر بیت المال بشینن شفاف سازی نباشه عجب عدالتی دارن این جماعت ریا کار اصلاح باید از خودشون شروع بشه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس