کد خبر 1042462
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۲
عکس/ پرتاب «ماهواره ظفر» توسط «ماهواره بر سیمرغ»

سخنگوی گروه فضایی وزارت دفاع گفت: پیشنهاد داده‌ایم تا وقتی که پرتابگر به تثبیت نرسیده، ظفر۲ به‌عنوان ماهواره‌ی اصلی نصب نشود. به همین دلیل پرتاب بعدی هنوز به قطعیت نرسیده است.

به گزارش مشرق، سید احمد حسینی سخنگوی گروه فضایی وزارت دفاع در برنامه تلویزیونی چرخ با تشریح اهداف پرتاب ماهواره‌ی ظفر، اظهار داشت: پرتابی که انجام شد یک گام محکم و بلند رو به جلو بود، با وجود اینکه ماهواره به مدار نرفت. ما در ماهواره‌بر سیمرغ در فاز تحقیقاتی هستیم و هنوز وارد فاز عملیات نشده است. در نتیجه اهداف ما هم تحقیقاتی بودند. ما برای این پرتاب جدولی از اهداف تعریف کرده بودیم که چند آیتم اصلی و فرعی داشت.

بیشتر بخوانید:

ماهواره‌های بومی که اقتدار ایران را فریاد می زنند/جایگاه ماهواره‌های ایرانی در دنیا

وی افزود: اولین هدف ما صحه‌گذاری روی بهینه‌سازی پایگاه پرتاب فضایی و عملکرد آن بود. تیم‌های ما ۲۰ روز کار مداوم تا لحظه‌ی پرتاب در پایگاه انجام دادند و حجم کار عظیمی اتفاق افتاد. این هدف به‌طور کامل محقق شد. هدف بعدی ما عملکرد مرحله‌ی اول ماهواره‌بر ما بود. ما در ماهواره‌بر سیمرغ که ۸۰ تن وزن دارد، ۷۰ تن درمرحله‌ی اول به کار گرفته شد که عملکرد کاملی داشت.

حسینی ادامه داد: مرحله‌ی دوم زمان پرواز طولانی حدود ۳۹۰ ثانیه دارد تا به سرعت مورد نظری که ماهواره در مدار تزریق شود، برسد. مجموع پرواز ماهواره‌بر سیمرغ حدود ۴۹۰ ثانیه است. حدود ۱۰۲ ثانیه در مرحله‌ی اول اتفاق می‌افتد. ۴ ثانیه مرحله‌ی اول و دوم اشتراک دارند و بعد مرحله‌ی دوم شروع می‌شود. ما در پرتاب اول در سال ۹۶، ۱۳۶ ثانیه و در پرتاب دوم در سال ۹۷ حدود ۴۵۵ ثانیه پرواز داشتیم.

** ۹۰ درصد اهداف تحقیقاتی در پرتاب ظفر محقق شد

سخنگوی گروه فضایی وزارد دفاع با بیان اینکه هفته‌ی گذشته در پرتاب ماهواره‌ی ظفر حدود ۴۷۵ ثانیه پرواز داشتیم، عنوان کرد: لحظه‌ای که این اتفاق افتاد، سرعت باید به ۷۴۰۰ متر بر ثانیه می‌رسید اما ما رسیدیم به ۶۵۰۰ متر بر ثانیه. اگر عملکرد موتور ادامه پیدا می‌کرد، به این سرعت می‌رسیدیم. پس ما چون از ۴۹۰ ثانیه به ۴۷۵ ثانیه پرواز رسیدیم، بیش از ۹۰ درصد اهداف تحقیقاتی ما محقق شد. هدف‌گذاری اصلی ما چهار هدف بود؛ صحه‌گذاری بر عملکرد سیستم‌های زمینی و پایگاه پرتاب فضایی، عملکرد مرحله‌ی اول ماهواره‌بر، عملکرد مرحله‌ی دوم ماهواره‌بر که بالای ۹۰ درصد محقق شد و تزریق ماهواره و محموله‌ی آزمایشی.

** قرارداد پرتاب ظفر ۲ کمتر از دو میلیون یورو است

وی با ارائه توضیحاتی درباره‌ی آزمایشی بودن و هزینه‌های این پرتاب، گفت: ماهواره‌ و محموله‌ای که در این پرتاب وجود داشت، تحقیقاتی بود. ظفر۲ پروژه‌ی عملیاتی ما خواهد بود. هزینه‌ی این قرارداد کمتر از دو میلیون یورو برای دو ماهواره و ایستگاه کنترل زمینی آن است.

حسینی با بیان اینکه ماهواره‌ی ظفر۱ یک پروژه‌ی میانی برای رسیدن به مقصد اصلی بود و این پروژه با نگاه تحقیقاتی ساخته شده بود، خاطرنشان کرد: این ماهواره حدود شش دقیقه با ایستگاه زمینی ارتباط داشته است. بخش زیادی از داده‌برداری‌هایی که در نظر داشتیم اتفاق افتاد. در دنیا ۱۰ پرتاب تحقیقاتی یک روال معمول است و ماهواره‌بر سیمرغ تا به حال سه پرتاب داشته است.

** ماجرای شمارش معکوس حاشیه‌ساز

سخنگوی گروه فضایی وزارت دفاع در خصوص حاشیه‌های ایجاد شده درباره شمارش معکوس برای پرتاب ماهواره‌ی ظفر، اظهار داشت: ما شمارش معکوس داشتیم اما ویدئویی که در اخبار پخش شد، از یک دو سه چهار شروع شد. فرآیند فنی کار به این صورت است اما همیشه شمارش رو به بالا از ویدئوها حذف می‌شود و فقط شمارش معکوس پخش می‌شود. فرآیند ما به این شکل است که ابتدا در لحظاتی که به لحظات نهایی می‌رسیم، شمارش معکوس تا صفر اتفاق می‌افتد و متصدی پرتاب به صفر که می‌رسد، دکمه‌ی آتش را می‌زند. وقتی این دکمه زده می‌شود، فرآیندی داخل خود مجموعه‌ی ماهواره‌بر اتفاق می‌افتد که فرآیند فشارگذاری مخازن سوخت است.

وی ادامه داد: بسته به دما و شرایط از پنج تا ۱۵ ثانیه طول می‌کشد تا فشار به آن عدد مورد نظر برسد و مسیر سوخت به سمت موتور باز می‌شود. بعد از این که آتش سکو اتفاق افتاد، فرمانده‌ی پرتاب دوباره شمارش رو به بالا را شروع می‌کند. یک دلیل این است که لحظه‌ی برخاستن ماهواره‌بر حس شود و دلیل دوم هم این است که اگر مثلا از ۳۰ ثانیه بیشتر طولانی شود، یعنی جایی از فرٱیند دچار مشکل شده است و باید لغو پرتاب فعال شود. بنابراین این زمان باید تحت کنترل باشد.

** زمان پرتاب ظفر۲ هنوز قطعی نشده است

حسینی پیرامون زمان پرتاب ماهواره ظفر۲ نیز، گفت: زمان پیش‌بینی‌شده برای پرتاب عملیاتی ظفر خرداد سال آینده بوده است. همکاران ما از روزی که پرتاب ظفر۱ اتفاق افتاد، مشغول بررسی داده‌ها هستند. ما وقتی برای پرتاب آماده می‌شویم که برای رفتن به انتهای مسیر آماده باشیم. با توجه به تحریم‌ها و شرایط کشور صفر تا صد پروژه را خودمان طراحی می‌کنیم.

سخنگوی گروه فضایی وزارت دفاع در پایان تصریح کرد: ما با توجه به این شرایط پیشنهاد داده‌ایم تا وقتی که پرتابگر به تثبیت نرسیده، ظفر۲ به‌عنوان ماهواره‌ی اصلی نصب نشود. به همین دلیل پرتاب بعدی هنوز به قطعیت نرسیده است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  7 0
  احسنت ماهوار حروم نکنید قبلش ده بار تست کنید
 • IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  6 1
  اصلا نباید با سیمرغ در پرتاب های قبلی ماهواره حمل میشد می تونستن از وزنه 100 کیلویی استفاده کنن به عنوان تست مثل تمام دنیا! این پرتابگر 4 پرتاب داشته حتی یک پرتابش موفق نبوده برخلاف سفیر که در پرتاب دومش موفق بود...به نظر بنده موضوع خرابکاری که امریکا و اسراییل رسما برعهده گرفتن رو بهتر پیگیری کنن نه کتمان
 • استاد یار دانشگاه علم و صنعت IR ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۸
  8 0
  قرار داد ساخت ظفر اصلا بر عهده وزارت دفاع نبوده! یه پروژه بوده بین وزارت ارتباطات با دانشگاه علم و صنعت قرار داد ماهواره ظفر-1 و 2 روی هم 2 میلیون یورو بوده حدود 1.5 برای اولی و حدود نیم میلیون دلار برای دومی حدود 50 درصد قطعات رو در ماهواره دومی بومی کردن به خاطر همین هزینه سر شکن شده...در ظفر سه اگر ساخته بشه هزینه حتی به 300 هزار دلار خواهد رسید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس