انتخابات مجلس

اصلاح طلبان نه کارنامه قابل دفاعی دارند و نه برنامه کاربردی و قابل اجرا برای رفع مشکلات مردم،بنابراین در تلاش هستند تا با ایجاد جنجال،افکار عمومی از این مسئله مهم- ارائه کارنامه و برنامه- غافل شود.

سرویس سیاست مشرق - این روزها رسانه ها و فعالین اصلاح طلب و برخی دولتمردان در حجمی وسیع، شورای نگهبان را مورد حمله قرار داده اند. بر همین اساس تیتر اصلی و یادداشت ها و گزارش های رسانه های این طیف، مختص به مسئله احراز صلاحیت کاندیداهای مجلس است.

این در حالی است که با توجه به اینکه مجلس دهم در واپسین ماههای فعالیت خود است، طبیعتا اکنون زنگ حساب و موعد ارائه گزارش عملکرد به مردم است. اما در این میان هیچ خبری از گزارش عملکرد نیست؛ گویی اصلاح طلبان اصلا در مجلس دهم حضور نداشته اند!

کارشناسان معتقدند که یکی از علت های اصلی هجمه سنگین به شورای نگهبان، سرپوش گذاشتن بر کارنامه غیرقابل دفاع طیف اصلاح طلب در مجلس دهم است.

** «برجا» (برنامه جامع انتخاباتی ائتلاف فراگیر اصلاح طلبان)

یک سوال، آیا جریان اصلاح طلب در انتخابات مجلس دهم، وعده ای داده بود؟! پاسخ مثبت است. اصلاح طلبان در هفته های منتهی به انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی- بهمن و اسفند ۹۴- از «برجا»(برنامه جامع انتخاباتی ائتلاف فراگیر اصلاح طلبان) رونمایی کردند.

روزنامه اعتماد (به مدیرمسئولی الیاس حضرتی،نماینده اصلاح طلب مجلس دهم)- ۱۳ بهمن ۹۴- در گزارشی با عنوان «قرار انتخاباتی اصلاح طلبان» نوشت: «اصلاح‌طلبان به این راحتی‌ها از انتخابات کنار نمی‌روند، حتی اگر با رد صلاحیت ۹۹ درصدی روبه‌رو شده باشند. این نیت و اراده را می‌شود از عزم و عهد آنان برای تغییر ترکیب پارلمان ایران مشاهده کرد...آمران و عاملان جریان اصلاحات هرچند در این ساعات و دقایق رایزنی‌هایی را برای تایید برخی از کاندیداهای انتخاباتی خود داشته‌اند اما این تنها راهکار اصلاح‌طلبان برای ایفای نقش تاریخی‌شان در انتخابات مجلس دهم نیست. چه آنکه اصلاح‌طلبان فراتر از "امید" برای انتخابات برنامه جامع انتخاباتی دارند».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت:«روز گذشته(۱۲ بهمن ۹۴) برنامه جامع انتخاباتی اصلاح‌طلبان تحت عنوان "برجا" به تصویب شورای عالی سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان رسید. گفتنی است برنامه "برجا"ی اصلاح‌طلبان در پنج حوزه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و محیط زیست تهیه و تنظیم شده است».

اعتماد در ادامه این گزارش نوشت:«در این برنامه دغدغه‌های جدی ائتلاف فراگیر اصلاح‌طلبان در سه محور اصلی حفظ و افزایش امید در جامعه، تامین و حفظ آرامش جامعه و رونق اقتصادی خلاصه شده است...در برنامه جامع انتخاباتی اصلاح‌طلبان در حوزه سیاست داخلی، محورهایی همچون...نظارت مستمر و مناسب بر عملکرد دولت برای شکل‌گیری «دولت پاسخگو» به عنوان بارزترین مشخصه جامعه مدنی...در نظر گرفته شده است».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت:«در حوزه سیاست خارجی نیز وضع قوانین با رویکردهای تعاملی برای تسهیل دیپلماسی سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و علمی و تلاش برای ایفای نقش بیشتر مجلس در بهبود کیفیت روابط خارجی مبتنی بر دیپلماسی پارلمانی یکی از مهم‌ترین برنامه‌های این حوزه است...در حوزه اقتصادی ۲۶محور اصلی مورد نظر برنامه‌نویسان قرار گرفته است که یکی از مهم‌ترین آنها تلاش در راستای اصلاح ساختار اقتصادی کشور بر مبنای تخصص و مزیت‌های ملی با تاکید بر قابلیت رقابت در همه حوزه‌ها برای تحقق اهداف سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ است».

اعتماد در این گزارش تاکید کرد:«در خصوص برنامه‌های اجتماعی که در ۲۳محور تهیه شده است...اصلاح و بازنگری قوانین و مقررات بیمه‌های اجتماعی در صدر برنامه‌های این بخش قرار دارد».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت:«اصلاح‌طلبان برای حضور نامزدهای مجلس در لیست انتخاباتی اقدام به ارزیابی تخصصی نامزدهای پیشنهادی این جریان کرده‌اند. هدف از این اقدام ارتقای سطح کیفی کاندیداها و تشکیل مجلسی توانمند، کارآمد و تخصصی است. تبعیت و وفاداری به منشور و راهبردهای شورای عالی اصلاحات و استمرار در حرکت اصلاح‌طلبانه خصوصا در شرایط سخت، حساس و سرنوشت‌ساز یکی از محورهای اصلی ارزیابی کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی است».

اعتماد در پایان گزارش مذکور نوشت:«در فرم ارزیابی نامزدها مولفه‌هایی همچون تحصیلات، سوابق آموزشی، سوابق پژوهشی و علمی، سوابق اجرایی، حضور در احزاب، اتحادیه‌ها و ان‌جی‌اوها، حضور رسانه‌ای، آشنایی با زبان‌های خارجی، قابلیت رای‌آوری، حسن شهرت، روابط عمومی و ارتباطات، جوان‌گرایی، جنسیت، سابقه حضور در جبهه و ایثارگری، سخنوری، فن بیان و آراستگی در پیشینه اصلاح‌طلبی مورد نظر قرار گرفته است. طبق این گزارش، یکی از محورهای اصلی ارزیابی نامزدها، ارزش‌هاست. از سوی دیگر جوان‌گرایی همطراز با سابقه اجرایی در پست معاون رییس‌جمهور ارزش دارد و این نشانه اعتقاد اصلاح‌طلبان به جوان‌گرایی و همین طور حضور زنان در عرصه اجتماعی است».

** قرار انتخاباتی اصلاح طلبان

اصلاح طلبان در قرار انتخاباتی خود در سال ۹۴ به مردم وعده داده بودند که این اقدامات را انجام می دهند:

- افزایش توان تولیدی کشور از طریق بهبود فضای کسب و کار، حمایت از سرمایه­ گذاری بخش خصوصی وجذب خارجی و نوسازی فنآوری تولید ازطریق اصلاح قوانین و مقررات اقتصادی .

- تلاش در جهت تشکیل کمیته هایی متشکل از نمایندگان بخش دولتی و خصوصی باضافه کارشناسان مستقل به منظور وضع مقررات در جهت حفظ حقوق مصرف کنندگان.

- الزام دولت به انضباط پولی و مالی از طریق تقویت نظارت متعهدانه بر عملکرد و اصلاح ساختارهای ناکارآمد اقتصادی و بودجه ­ای.

- الزام دولت به ایجاد و توسعه زیرساختهای دولت کارآفرین در بخشهای مختلف.

- افزایش وفاق در سطح نظام تصمیم ­گیری کلان اقتصادی کشور در خصوص تحقق اقتصاد مقاومتی

- متعهد ساختن دولت به صیانت عالمانه از منابع نفتی و معدنی کشور و کاهش خام فروشی و رعایت عدالت بین نسلی با تغییر نگاه از منابع تامین بودجه به منابع زاینده اقتصاد.

- تصویب و نظارت بر اجرای قوانین حمایتی از نخبگان و کارآفرینان و فراهم سازی تسهیلات و امکانات لازم در راستای پیشگیری از مهاجرت آنان و تسهیل ارتباط با نخبگان سایر کشورها جهت حصول اهداف توسعه بویژه در بخش کار آفرینی.

- ملزم نمودن دولت به اصلاح و توسعه ی زیرساخت‌ها و فرایندهای الکترونیک سازمان امور مالیاتی در ارائه خدمات به منظور ارتقاء رضایت مؤدیان مالیاتی.

- بازنگری قوانین مرتبط با بازارهای مالی(بانک، بورس و بیمه) در راستای توسعه اقتصادی کشور

- حمایت و تقویت ظرفیتهای بازرگانی بین­ المللی کشور و توسعه صادرات غیر نفتی بویژه خدمات فنی و مهندسی و ساماندهی سیستم گمرکی کشور.

- اهتمام در خصوص پیاده سازی کامل شاخص های حکمرانی خوب درحوزه ی اقتصاد

- نظارت بر کار دولت در خصوص اجرای سند تحول آموزش و پرورش کشور

- اصلاح نظام گزینش استخدام بر مبنای نظام شایستگی و رویکرد برابری فرصت ها برای شهروندان

- نظارت بر کار دولت درزمینه ی هدفمندکردن یارانه ها در راستای توانمندسازی اقشار آسیب پذیر و کم درآمد و...

** انشاء خواندن در زنگِ حساب

اصلاح طلبان پس از اعلام نتایج انتخابات مجلس دهم در صفحه اول روزنامه های خود نوشتند:«تَکرار پیروزی» ، «ملت تَکرار کرد»، «تغییر اصلاح طلبانه پارلمان»، «پیروزی امید»، «لیست امید برنده انتخابات تهران»، «لبخند امیدی ها به بهارستان»، «امید مردم، در بهارستان» و...با ذوق و شوق اعلام کردند که اکثریت مطلق مجلس دهم را کسب کرده اند.

حالا و در مقطعی که زنگ حساب مجلس دهم فرا رسیده است، فعالین اصلاح طلب مشغول خواندن انشاء هستند و یکروز ادعای قلع و قمع جبهه اصلاحات توسط شورای نگهبان را مطرح می کنند و روز دیگر مسئله رفراندوم را در صدر اخبار خود منتشر می کنند.

سلفی حقارت، کمیته رفع حصر، کاسب کاری در ماجرای سهمیه بندی بنزین، اروپاگردی، سیاه نمایی و تشویق مردم به آشوب و اغتشاش، قصور و تقصیر در نظارت بر عملکرد وزرای دولت، مردودی در دفاع از حقوق زنان در پرونده قتل «میترا استاد» توسط «محمد علی نجفی»، طرح دوفوریتی برخورد با سوال کنندگان در مراسم های سخنرانی، عملکرد غیر قابل دفاع در نظارت بر عملکرد دولت در حوزه هایی همچون مسکن، خودرو و بازار ارز و...از جمله فاکتورهای کارنامه اصلاح طلبان در مجلس دهم است.

مجلس دهم، یکی از نتایج «تَکرار می کنم» سران اصلاحات است. به عبارت دیگر، سران جبهه اصلاحات یکی از مسببان اصلی وضع موجود هستند، اما این روزها هیچ خبری از این افراد نیست!

در شرایط فعلی، اصلاح طلبان نه کارنامه قابل دفاعی دارند و نه برنامه کاربردی و قابل اجرا برای رفع مشکلات مردم، بنابراین در تلاش هستند تا با ایجاد هیاهو و جنجال، افکار عمومی از این مسئله مهم- ارائه کارنامه و برنامه- غافل شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  3 0
  و همچنین مدعیان انقلابی بودن در زنگ اتحاد تخریب همدیگر را سرلوحه کار خود قرار میدهند تا بازی برده را به تفرقه بین خودشون ببازند
  • IR ۲۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
   4 0
   لیبرال های غربگدا اقتصاد کشور و معیشت مردم را نابود کردند و باید از سیاست کناره گیری کنند.
 • سید IR ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  7 0
  نفاق بخش جدایی ناپذیر اصلاح طلبان تهوع آور است!
 • CA ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  9 0
  این اصلاح طلبان شانس آوردن که من تو ایران کاره ای نیستم وگرنه تمامی اینها دستگیر میکردم و بعد دادگاهی و هر کسی کوچکترین خطایی و کار فاشیستی کرده بود حکم اعدام میدادم. یک مشت تروریست لیبرال که فقط زیون چماق رو خوب میفهمند.نه بسیجی ام که ای کاش بودم و نه حزب الهی دو آتیشه که بارداری کاش بودم ولی از اینها هم من و هم خانواده ام ضربه خوردند و البته پدر معنوی غربی سون که از خط قرمز ها خیلی وقت هست که گذشته و به زمانش هزینه خواهند داد ولی من به شخصه با اینها کار دارم و البته عقبه شون‌ توی غرب اینها بدهکاری هزینه‌ای خیلی زیادی دارند. تروریسم و فاشیسم جوابش فقط گلوله هست و بس.
 • مسعود IR ۲۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  4 0
  اصحالات دیگه تمومه ماجرا .
 • IR ۲۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  5 0
  جالب است که انشاءرا هم خود نمی نویسند.!!!
 • عبداله IR ۲۳:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
  1 0
  تیتر عالی بود. کوتاه و مفید وگویا

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس