کد خبر 1034979
تاریخ انتشار: ۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۷
بریتیش پترولیوم

بریتیش پترولیوم پس از به پایان رسیدن مهلت قرارداد اکتشافی ۱۰۰ میلیون دلاری خود، از میدان نفتی کرکوک عراق بیرون آمد.

به گزارش مشرق به نقل از رویترز، بریتیش پترولیوم پس از به پایان رسیدن مهلت قرارداد اکتشافی ۱۰۰ میلیون دلاری آن، از میدان نفتی کرکوک عراق بیرون آمد. عدم عقد قرارداد جدید توسعه ای با این شرکت بزرگ نفتی، ضربه دیگری به امید های عراق برای افزایش تولید نفت آن بود.

 این اقدام در شرایطی صورت گرفت  که شرکت‌های انرژی غربی در حال بررسی عملیات‌های خود در عراق در بحبوحه ناآرامی های سیاسی به دنبال ماه ها اعتراضات ضد دولتی و افزایش درگیری ها بین آمریکا و ایران در این کشور هستند.

بیشتر بخوانید:

رؤیای نفتی تل آویو در مدیترانه شرقی

آتش‌سوزی در خط لوله‌های نفت در شمال استان «ذی‌قار» عراق +عکس

 به گفته منابع آگاه، بریتیش پترولیوم در ماه دسامبر به مقامات عراق اعلام کرده بود که در حال خارج کردن کارکنانش از میدان نفتی شمال این کشور پس از انقضای قرارداد ۲۰۱۳ در پایان ۲۰۱۹ است.

 یک مقام ارشد در شرکت نفت شمال عراق که بر عملیات های کرکوک نظارت دارد خروج بریتیش پترولیوم را تایید کرد.

 وی اضافه کرد:« واضح هست که نتایج مطالعات نتوانسته بریتیش پترولیوم را برای تمدید فعالیتهایش تشویق کند».

 بریتیش پترولیوم اطمینان داد که مطالعات و کارهای میدانی را تکمیل کرده و توصیه های خود را برای توسعه این میدان نفتی در اختیار شرکت نفت شمال عراق قرار داده است. این شرکت مستقر در لندن هیچ اظهار نظری در مورد انتقال کارکنانش نکرد.

 این شرکت اعلام کرد:«  در ۲۰۱۳ قراردادی با شرکت نفت شمال متعلق به وزارت نفت عراق برای حمایت از مطالعات در مورد فعالیت های میدانی در کرکوک امضا شد.  مطالعات میدانی و توصیه ها طبق برنامه در دسامبر ۲۰۱۹ پایان یافت».

 عراق امیدوار بود بریتیش پترولیوم به سه برابر شدن تولید نفت از این میدان و رساندن آن به یک میلیون بشکه در روز کمک کند  یعنی بیش از یک پنجم تولید فعلی عراق و یک درصد تولید جهانی.

 کرکوک محل تولد صنعت نفت عراق است. نفت در این منطقه در ۱۹۲۷ کشف شد. بریتیش پترولیوم و وزارت نفت عراق در ۲۰۱۳ قراردادی برای مطالعه در مورد توسعه این میدان نفتی با هزینه ۱۰۰ میلیون دلار امضا کردند.

 به گفته بریتیش پترولیوم، تخمین زده می شود میدان نفتی کرکوک حاوی ۹ میلیارد بشکه نفت باشد.

بیشتر نفت خام عراق از مناطق جنوب تولید می شود که تحت کنترل دولت مرکزی بغداد هستند. دولت منطقه‌ای کردستان حدود ۳۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز از شمال عراق از طریق یک خط لوله در عرض ترکیه صادر می کند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس