اخبار ویژه روزنامه ها

یک کارشناس اقتصادی ضمن نقد سخنان رئیس‌جمهور می‌گوید اقتصاد ما بیش از فشار تحریم‌های خارجی، تحت فشار بی‌تدبیری و بی‌برنامگی دولت است.

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

***********

کیهان

بی‌بی‌سی از کما درآمد فقط چند ده هزار نفر بودند(!)

شبکه دولتی انگلیس، دیروز پس از چند ساعت شوک‌زدگی و سانسور تظاهرات بی‌سابقه مردم عراق مدعی شد این راهپیمایی چند ده هزار نفره بوده است.

در حالی که سی‌ان‌ان آمریکا و بسیاری از رسانه‌ها و نشریات جهانی، شمار مردم تظاهرات‌کننده در بغداد را چند میلیون نفر عنوان کرده‌اند، بی‌بی‌سی فارسی ضمن انتشار عکسی کوچک نوشت: «ده‌ها هزار نفر امروز در پی فراخوان مقتدی صدر در بغداد به خیابان آمدند»!

این نوع پوشش خبری در حالی است که همین شبکه هنگام قمه‌کشی و آشوب‌افکنی مخالفان مقاومت در منطقه،  لحظه به لحظه گزارش و خبر جعلی یا چند ده برابر بزرگ‌نمایی شده را منتشر می‌کند.

ژبی‌بی‌سی که گویا خود را همدرد دولت بدنام ترامپ در خوردن تودهنی‌های اخیر از ملت‌های ایران و عراق می‌داند، اخیرا تعداد شرکت‌کنندگان در نماز جمعه میلیونی هفته گذشته تهران را 129 هزار نفر عنوان کرده بود!! این شبکه رفتار غیرحرفه‌ای مشابهی در تشییع ده‌ها میلیونی شهید سلیمانی در شهرهای مختلف ایران داشت و معمولا جمعیت حامی جمهوری اسلامی را صد یا هزار برابر کمتر عنوان می‌کند و نمایش‌های گروهک‌های بی‌مقدار را چند ده هزار برابر بزرگتر جلوه می‌دهد!

یادآور می‌شود اغلب رسانه‌های ضد انقلابی (ماهواره‌ای، اینترنتی، تلگرامی و ...) دیروز برای ساعت‌ها در اغما فرو رفته و ناتوان از اظهار نظر یا انتشار گزارش درباره تظاهرات عظیم مردم عراق با شعار مرگ بر آمریکا و آمریکا هر چه زودتر از عراق خارج شود، بودند.

یادآور می‌شود روز قبل از نماز جمعه حماسی تهران به امامت رهبر حکیم انقلاب، یک  خبرنگار آمریکایی درباره توفانی که این خطبه‌ها می‌تواند علیه کاخ سفید برانگیزد، هشدار داده بود. خبرنگار نیویورک تایمز نوشته بود «جمعه ایران. سخنرانی آیت‌الله خامنه‌ای در نماز جمعه نگران‌کننده است. آخرین باری که او در نمازجمعه صحبت کرد، سال ۲۰۱۲ بود که به بهار عربی (بیداری اسلامی در منطقه) منجر شد».

گعده انتخاباتی مدعیان رحم اجاره‌ای با روحانی و ناطق نوریخاتمی به همراه برخی اصلاح‌طلبان، پنج‌شنبه شب با حسن روحانی دیدار کرد.

به گزارش کانال‌های اصلاح‌طلبان، در این جلسه که چند هفته مانده به انتخابات مجلس برگزار شد، افراد دیگری چون ناطق نوری، حسن خمینی و اسحاق جهانگیری نیز حضور داشته‌اند.
این ملاقات و همفکری در حالی است که اصلاح‌طلبان می‌گویند عملکرد روحانی به شدت به آنها لطمه زده و می‌خواهند در انتخابات مجلس، تجربه نامطلوب ائتلاف در قالب «لیست امید» را کنار بگذارند.

جالب اینکه برخی اصلاح‌طلبان از جمله عبدالله ناصری مشاور خاتمی، بارها از دولت روحانی به عنوان رحم اجاره خود یاد کرده‌اند.

آنها در عین حال پس از ریزش شدید محبوبیت روحانی، بی‌صداقتی به خرج داده و خود را منتقد و مستقل از دولت جا زدند.

البته روحانی نیز در این میان و متقابلا نگاه ابزاری به مدعیان اصلاحات داشت، هر چند که خسارت‌های این مدل نگرش ابزاری، بیشتر متوجه دولت شده تا اصلاح‌طلبان.

ژیادآور می‌شود افراطیون مدعی اصلاحات نگاه ابزاری مشابهی به طیف ناطق دارند و بارها بر لزوم یارگیری و سربازگیری از این طیف تاکید کرده‌اند.


 

30 میلیارد لیتر مصرف بیشتر بنزین نتیجه لجبازی و حذف کارت سوخت

با حذف کارت سوخت از سوی دولت و وزارت نفت طی 4 سال گذشته، 30 میلیارد لیتر بنزین بیشتر مصرف (یا قاچاق) شد.


روزنامه جوان نوشت: اگر از سال ۹۴ که کارت سوخت و سهمیه‌بندی بنزین حذف شد تا زمان بازگشت این فرایند در سال ۹۸ یک حساب سرانگشتی از میزان بنزینی که می‌توانست از مصرف داخلی صرفه‌جویی و صادر شود و نشد، انجام دهیم به رقم بالایی می‌رسیم که یک خسارت کلان است. وزیر نفت که هیچ‌گاه دلیل متقنی برای حذف کارت سوخت نیاورد، حالا خود معترف است که با احیای دوباره کارت سوخت و سهمیه‌بندی ۲۰ میلیون لیتر بنزین در روز صرفه‌جویی می‌شود؛ بنزینی که قبلاً بیشترش را دلال‌ها قاچاق می‌کردند و حالا بیشترش را دولت صادر می‌کند!

فرق قضیه از زمین تا آسمان است. سودآوری برای دولت فقط یکی از فرق‌ها و سودهاست. فرق دوم، کنترل مصرف برای روزی است که اگر کنترل نمی‌شد، مجبور به واردات بنزین بودیم. فرق سوم اصل هدایت مردم به برنامه‌ریزی و ساماندهی در استفاده از منابع ملی و توجه به نیاز نسل‌های آینده و فرق چهارم، مسئله محیط‌زیست و آلودگی کمتر است. پنجم، مسائل امنیتی و فرق‌های دیگر که از محاسبه خارج است. تعطیلی فرایند سهمیه‌بندی بنزین و کارت سوخت، در کنار ثابت ماندن قیمت بنزین برای چند سال متوالی از منظر کارشناسان هم ضرر ده‌ها هزار میلیارد تومانی به کشور زد و هم اینکه باعث انحراف الگوی مصرف و قاچاق و آلودگی هوا شد.

حال چند ماه پس از فعال شدن سیاست کارت سوخت و تعدیل بهای بنزین به اعتراف ژنرال نفتی دولت یازدهم یعنی بیژن زنگنه، مصرف روزانه بنزین حدود ۲۰ میلیون لیتر کاهش داشته است که می‌توان نتیجه گرفت در چند سال اخیر حداقل ۳۰ میلیارد لیتر بنزین اضافه مصرف شد. روزهای پایانی آبان ماه ۹۸ بود که دولت روحانی به یکباره تصمیم گرفت بعد از یک وقفه و تعطیلی 4/5 ساله در موضوع سهمیه‌بندی و دونرخی بودن بنزین، این طرح را دوباره به جریان بیندازد.

سهمیه‌بندی بنزین بعد از صرف صدها ساعت وقت از سوی کارشناسان در این حوزه و همچنین تحمیل هزینه‌های سنگین به دولت برای راه‌اندازی زیرساخت‌های مرتبط با آن نظیر کارت‌های سوخت در سال ۸۶ اجرایی شد. بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که سهمیه‌بندی و استفاده از کارت سوخت تا حد زیادی مصرف بنزین را در کشور کاهش داده و جلوی قاچاق سوخت و بخشی از آلودگی هوا را گرفته بود، به‌طوری که در یک مورد میزان مصرف بنزین از روزانه ۷۳ میلیون لیتر در سال ۸۵ به روزانه ۶۹ میلیون لیتر در پایان سال ۹۳ رسیده بود.

طی پنج سال اخیر میزان مصرف روزانه بنزین از ۶۹ میلیون لیتر در پایان سال ۹۳ به بیش از ۹۱ میلیون لیتر در فروردین سال ۹۸ رسید که حکایت از رشد ۳۱ درصدی مصرف روزانه بنزین طی این دوره است.
وزیر نفت درباره میزان کاهش مصرف روزانه سوخت در کشور بعد از اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین اعتراف کرد که روزانه حدود ۲۰ میلیون لیتر کاهش مصرف بنزین داشته‌ایم.

این اعتراف زنگنه بعد از چهار و نیم سال از کنار گذاشتن کارت سوخت تنها یک اعتراف نبوده و حاکی از هدر رفتن چند صد هزار میلیارد تومان از بودجه کشور در لجبازی برای تعطیلی کارت سوخت است. این در حالی است که در چهار سال حدود ۳۰ میلیارد لیتر بنزین مازاد مصرف شده است که می‌شد با عدم حذف طرح کارت سوخت به شکل دیگری برای این منابع برنامه‌ریزی کرد.

انبوه تدابیر اقتصادی را معطل اخم و لبخند غرب نکنید

یک کارشناس اقتصادی ضمن نقد سخنان رئیس‌جمهور می‌گوید اقتصاد ما بیش از فشار تحریم‌های خارجی، تحت فشار بی‌تدبیری و بی‌برنامگی دولت است.

احسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی درباره این سخنان روحانی که گفته بود «من بلد نیستم با دنیا کاری نداشته باشم و مشکلات اقتصادی را در داخل حل کنم»، اظهار داشت: صحبت‌های اخیر رئیس جمهور چنین ذهنیتی ایجاد می‌کند که گویا تلقی ما در اقتصاد ایران حرکت به سوی یک نوع انسداد خارجی است در حالی که به صراحت در نظریه اقتصاد مقاومتی، کشور خواهان تعاملات باز و در عین حال مصون‌سازی و واکسینه شدن در مقابل فشارها و تهدیدهای خارجی است.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجو افزود:  ما حتی در سال‌هایی که تحریم هم نبودیم کمتر از ۲۰ درصد تعاملات خارجی ایران با اروپا و آمریکای شمالی بود و ۸۰ درصد طرف‌های تجاری کشور را همسایگان و کشورهای آسیایی و آمریکای جنوبی تشکیل می‌دادند. از طرف دیگر فعالان و صادرکنندگان بخش صنعتی و تولیدی کشور بیش از آن که از فشار تحریم‌های خارجی ناراضی باشند از عدم همکاری دستگاه‌های اجرایی و قوانین دست و پا گیر و همینطور فشارهایی مثل بیمه و مالیات شکایت دارند. به عبارت دیگر این فرماندهان در خط مقدم جنگ اقتصادی قائل به این هستند که راه‌های فرار از تحریم‌ها را به خوبی بلدند و تنها نیازمند تسهیل امور از طرف نهادهای داخلی و دولت هستند.

نکته دیگر این است که در شرایط کنونی ظرفیت‌های بسیار زیادی برای تولید و اشتغال در اقتصاد ایران وجود دارد که حتی با چشم‌انداز تحریمی هم می‌تواند منشا رشد و توسعه اقتصادی باشد. در راستای بالفعل کردن همین ظرفیت‌های بالقوه‌ اقتصادی، اقتصاددانان پیشنهادهای مختلفی را به دولت ارائه داده‌اند، مثل سهولت در محیط کسب و کار وحذف مجوزهای غیرضرور و رفع انحصار در بخش‌های مختلف که همه این‌ها امکان‌پذیر و عملیاتی است.

خاندوزی افزود: همچنین پیشنهاداتی مثل سیاست‌های حمایتی از تولید و صنعت و صادرات در میان مدت، اصلاحات سیاست‌های مالیاتی و تامین درآمدهای پایدار دولت و اصلاح ساختار نظام بانکی وغیره که در چند سال اخیر روی میز دولت قرار گرفته است که تاکید می‌کنم تمام راهکارها در شرایط تحریمی قابلیت پیاده‌سازی دارد، اما متاسفانه مورد اقبال و توجه از طرف مقامات دولتی واقع نشده است؛ بنابراین انتظار می‌رود که اگر اقتصاد ما از طرف اروپا و آمریکا تحت فشار قرار می‌گیرد اولا از پتانسیل‌های اشتغال زایی و مولدسازی داخلی بهره‌برداری کند و ثانیا بتواند با یک دیپلماسی اقتصادی فعال از طرف دولت ظرفیت کشورهای منطقه و دوست و متحد را جایگزین کشورهای متخاصم کند.کشوری که بیشتر شهرک‌های صنعتی و بنگاه‌های تولیدی آن با نیمی از ظرفیت خود تولید می‌کند نیاز به سرمایه‌گذاری خارجی و جدید ندارد بلکه باید همین ظرفیت‌ها را تقویت کند تا خلق ارزش افزوده و شیفت‌های کاری در بنگاه‌های صنعتی و اشتغال افزایش یابد.

زمانی که در زمینه‌ این دست اصلاحات اقدامی صورت نمی‌گیرد گویا تعمدی وجود دارد برای اینکه اقتصاد ایران شرطی بشود به کشورهای غربی! بنابراین به نظر می‌رسد اقتصاد ایران بیش از تحریم‌های خارجی از بی‌تدبیری و بی‌برنامگی داخل تحت فشار قرار گرفته است.

این کارشناس اقتصادی درباره راه مقابله با اخلالگری‌های آمریکا در همکاری با شرکا و همسایگان گفت: از دوره اول تحریم‌ها پاسخ این ابهام داده شده و حتی در برنامه ششم توسعه به دولت تکلیف شده است.
دولت می‌تواند با استفاده از پیمان‌های دوجانبه پولی و ایجاد نهادهای غیررسمی برای نقل و انتقالات مالی تحریم‌های بانکی را دور بزند.

چین بدون اینکه تحت تحریم‌های مالی آمریکا هم قرار داشته باشد در چند سال اخیر با ۴۰ کشور دنیا وارد سازوکارهای تعاملی نامتعارف شده است.

روسیه نیز از ۲۰۱۶ شبکه تعاملات ارزی غیرمتعارف خود را با مجموعه‌ای از کشورهای دیگر شروع کرد. علاوه بر این دو کشور ترکیه و عراق هم به استفاده از سازوکارهای مالی غیرمتعارف تمایل دارند بنابراین اگر ما در سال‌های گذشته از این ابزار استفاده می‌کردیم یا اینکه اکنون به این راهکار سرعت ببخشیم مشکلات نقل و انتقالات بانکی در تجارت بین‌الملل مرتفع خواهد شد کما اینکه نقل و انتقالات ارزی ما به صورت نقدی زیاد نیست و می‌تواند با موسسات مذکور و از طریق حواله و یا حتی تهاتر کالایی انجام شود. تجربه عملی هم وجود دارد.

برای مثال اکنون موفق شده‌ایم با یک شرکت روسی که امکان ذکر نام آن نیست توانسته‌ایم مبادلات را خارج از مسیر سوئیفت برقرار کنیم و تصفیه مالی انجام دهیم. همین پیشنهاد را کشورهای ترکیه و چین که با ما تراز تجاری (واردات و صادرات) قابل توجهی دارند به ایران داده‌اند.

متاسفانه سرعت کار در این زمینه خیلی کند است و اگر این سازوکار از سوی دولت سرعت بخشیده شود می‌توانیم طی یکسال با بیش از ۷۰ درصد طرف‌های تجاری بدون نیاز به نقل و انتقالات متعارف کار خود را پیش ببریم.

تحلیلگر صهیونیست: ضربه موشکی ایران محکم و شگفت‌انگیز بود

محافل صهیونیستی معتقدند حملات موشکی بی‌سابقه ایران به پایگاه‌ نظامی آمریکا در عراق، نشان‌دهنده جرأت بالای ایران است و معادلات جدیدی را بر منطقه حاکم می‌کند.

به گزارش شبکه تلویزیونی المنار، کابینه رژیم صهیونیستی به محافل رسانه‌ای وابسته دستور داده تلاش کنند ارزش پاسخ موشکی ایران را به پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق، کم‌رنگ نشان دهند. این رژیم تلاش کرده است مانع بی‌اعتمادی دستگاه‌ها و سازمان‌های صهیونیستی به قدرت آمریکا برابر ایران شود. با این حال برخی از محافل صهیونیست، اعتراف کردند این کشور توانسته معادله جدیدی در منطقه رقم بزند، به‌گونه‌ای که به‌عنوان بزرگ‌ترین قدرت در رویارویی با آمریکا در منطقه محسوب شود.

ایهود یعری تحلیلگر امور منطقه گفت: من چند موضوع مختلف را مشاهده کردم از جمله جرأت ایران در حمله موشکی به پایگاه‌های آمریکا. فرمانده ایرانی آنگاه که گفت هیچ کشوری از زمان جنگ جهانی دوم پایگاه‌های آمریکایی را با موشک هدف قرار نداده، سخن درستی ‌گفت. من علاوه بر این از دقت موشک‌های ایرانی از جمله موشک قیام شگفت‌زده شدم، موشکی که به دقت به تاسیسات آمریکایی در پایگاه عین‌الاسد اصابت کرد.

عاموس هرئیل دیگر تحلیلگر نظامی صهیونیست هم گفت: حملات ایران به معنای جرأت این کشور است. ایرانی‌ها ده‌ها موشک به یک ابرقدرت جهانی،  زدند و من تحلیل‌هایی را که می‌گویند حملات ایران جدی نبود یا این کشور، کشور قدرتمندی نیست، نمی‌پذیرم. ایران واقعا این قدرت را دارد که به آمریکا ضربه بزند. با وجود ضربه‌ای که هیبت آمریکا را خدشه دار کرد، ترامپ به ایران حمله نکرد. محافل صهیونیستی همچنین تاکید کرده‌اند که ایران و محور مقاومت از طریق تشییع بسیار گسترده مردمی پیکرهای شهیدان تجاوز آمریکا، در عراق و ایران، در سطح افکار عمومی به موفقیت بزرگی دست یافته‌اند.

لیورا هندلمن رئیس بخش پژوهش‌های ایران در دانشگاه تل‌آویو گفت: ایران به موفقیت بسیار بزرگی دست یافت، مردم عراق دیگر نمی‌پذیرند که نیروهای آمریکایی در کشورشان بمانند. این در حالی است که یک ماه قبل فضای عمومی در خاورمیانه متفاوت بود، اما بعد از ترور سپهبد سلیمانی، همه چیز دگرگون شد، به‌گونه‌ای که میلیون‌ها ایرانی را دیدیم که در دریای اتحاد داخلی حرکت می‌کردند

ایران

پرونده طلب ایران از انگلیس در انتظار رأی دادگاه

خبر اول اینکه،جلسه استماع دادگاه تجدید نظر انگلیس درباره بخشی از بدهی قرارداد تسلیحاتی این کشور به ایران، عصر پنجشنبه پس از دو روز مبارزه حقوقی وکلای دو طرف به پایان رسید و انتظار می‌رود رأی نهایی تا حداکثر پنج هفته دیگر اعلام شود. به گزارش ایرنا، در این جلسه که در دادگاه سلطنتی لندن آغاز به کار کرد، سه قاضی انگلیس، استدلال‌های دو طرف را شنیده و پرسش‌هایی را مطرح کردند.
وکلای دولت انگلیس ادعا کردند که با توجه به تحریم‌ها، قادر به پرداخت بدهی ایران نبوده و نمایندگان ایران نیز با طرح استدلال‌های حقوقی، این ادعا را به چالش کشیدند. این جلسه در پی اعتراض ایران به رأی دور قبل دادگاه مبنی بر عدم تعهد دولت لندن به پرداخت سود طلب ایران در سال‌های تحریم، تشکیل شد. بدهی انگلیس به ایران مربوط به خرید تانک‌های چیفتن در سال ۱۳۵۰ بین وزارت دفاع انگلیس و حکومت پهلوی است که قرار بود در قالب آن یک هزار و ۵۰۰ دستگاه تانک و خودروهای زرهی به ایران تحویل شود.

پس از انقلاب اسلامی این قرارداد لغو شد و با توجه به آنکه ایران همه پول قرارداد را پرداخت کرده بود، خواستار بازپس‌گیری پول خود شده است. اما یکی از موضوعات مورد مناقشه بین ایران و انگلیس، سود ۲۰ میلیون پوندی است که به این بدهی تعلق می‌گیرد. دولت انگلیس تاکنون به بهانه تحریم‌ها از پرداخت بدهی و سود آن شانه خالی کرده است.

مهدی حاجتی آزاد شد

خبر دیگر اینکه، مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز که از 12 خرداد سال جاری با اتهام فعالیت‌ تبلیغی علیه نظام به زندان رفته بود، پنجشنبه از زندان آزاد شد.به گزارش ایسنا، حاجتی در پی شکایت مدعی‌العموم به یک سال حبس و دو سال تبعید محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدیدنظر نیز تأیید شده بود.

به گفته زهره رستگاری،‌ همسر مهدی حاجتی با قبول اعاده دادرسی از سوی دیوان عالی کشور ، اجرای حکم وی تا رسیدگی مجدد متوقف شده است.

مخالفت با آزادی مشروط اسماعیل عبدی

شنیدیم که، وکیل اسماعیل عبدی از مخالفت با آزادی مشروط این فعال صنفی معلمان خبر داد. حسین تاج در گفت‌وگو با «ایلنا» در ارتباط با آخرین وضعیت عبدی گفت: با درخواست آزادی مشروط اسماعیل عبدی از سوی دادستان تهران مخالفت شد این در شرایطی‌ است که از دوره حبس ۵ ساله او ١٠ ماه باقی است. در حال حاضر هم درخواست مرخصی موکل، درحال بررسی است و منتظر اعلام نظر دادستانی هستیم. باید یادآور شد که اسماعیل عبدی در طول مدت حبس تنها سه مرتبه از مرخصی استفاده کرده است.

به‌گفته تاج، اخیراً نیز اداره آموزش و پرورش با مرخصی بدون حقوق عبدی مخالفت کرده و پرونده وی برای رسیدگی به هیأت تخلفات ارسال و ارجاع شده است.

این وکیل دادگستری ابراز امیدواری کرده که مراجع اداری و قضایی به سابقه ٢۵ ساله معلمی و فرهنگی و خدمات اسماعیل عبدی توجه کنند و این ملاحظه در مورد تمام معلمانی که در مقام فعالین صنفی اعتراضاتی داشته‌اند، رعایت شود. اسماعیل عبدی، فعال صنفی معلمان و دبیرکل اسبق کانون صنفی معلمان، در حال گذراندن حکم حبس پنج ساله‌ خود در زندان اوین است.

استقبال وزیر خارجه پاکستان از اعلام آمادگی تهران و ریاض برای مذاکره

دست آخر اینکه، وزیر امور خارجه پاکستان از اعلام آمادگی عربستان برای مذاکره با ایران و همچنین علاقه‌مندی تهران به گفت وگو با همسایگان استقبال کرد.

به گزارش ایرنا، شاه محمود قریشی در حاشیه نشست خبری در اسلام آباد که هدف آن تشریح سفرهای اخیر خود به تهران، ریاض و واشنگتن بود، با استقبال از آمادگی تهران و ریاض برای مذاکره افزود: ما خواستار رفع سوء تفاهم‌های احتمالی میان دو کشور برادر ایران و عربستان هستیم.

وی تأکید کرد: پاکستان خواهان هیچ گونه کینه و کدورت میان تهران و ریاض نیست و ما با همین هدف به ایران و عربستان سفر کرده و پیام صلح را به دوستان خود ابلاغ کردیم. وزیر امور خارجه پاکستان افزود: منطقه تحمل هرگونه درگیری جدیدی را ندارد.

خراسان

اولین تذکر انتخاباتی به مسئولان اجرایی ابلاغ شد

یک نهاد نظارتی در ابلاغیه روزهای اخیر خود خطاب به تعدادی از سازمان ها و ادارات دولتی با اشاره به منع قانونی تبلیغ انتخاباتی له یا علیه فرد یا گروه ها در ادارات دولتی، به مخاطبان متذکر شده با توجه به زمان کوتاه باقی مانده تا انتخابات مجلس شورای اسلامی در اوایل اسفندماه امسال، به زیرمجموعه خود دستور دهند اکیدا از هرگونه فعالیت در دستگاه های اجرایی یا برگزاری مراسمات انتخاباتی تحت هر عنوان و شکلی که شائبه تبلیغ را به دنبال داشته باشد، جدا خودداری شود.

شارژ دادن به دولت را  فراموش نکنید

یک مسئول ارشد اجرایی در ابلاغیه جدید خود خطاب به استانداری ها و اعضای کابینه، از آن ها خواسته است به دستگاه های مستقر در شهرستان ها اعلام کنند که در صورت استقرار در مجتمع های اداری، موظفند هزینه های مشترک یا اصطلاحا شارژ مربوط به خود را به میزانی که استانداری یا فرمانداری تعیین می کنند محاسبه و به حساب مربوط واریز کنند. همچنین دستگاه های اجرایی که از بودجه استانی استفاده نمی کنند هم موظفند با عقد قرارداد بین خود و استانداری یا فرمانداری، این شارژ را پرداخت کنند.

آرمان

لژیونر فوتسال ایران در قرنطینه

مسعود سعادتی، لژیونر فوتسال ایران که در تیم «ووهانگ» چین عضویت دارد اکنون به دلیل شیوع ویروس جدید کرونا در شهر 11 میلیون نفری ووهانگ در قرنطینه به‌سر می‌برد و به هیچ عنوان نمی‌تواند از این شهر خارج شود.

کسی برای سر درد به آلمان نمی‌رود!

یک سناتور آمریکایی می‏‌گوید ترامپ با انکار وخامت حال نظامیانی که در حمله عین‎الاسد زخمی شده‌اند؛ افکار عمومی آمریکا را فریب می‌دهد. کریس مورفی در گفت‌وگو با سی‌بی‌اس نیوز، دونالد ترامپ رئیس‎جمهوری آمریکا را به فریب افکار عمومی این کشور در قبال حمله به پایگاه عین‎الاسد متهم کرده است.

آغاز رسیدگی به پرونده اختلاس در بندرگز

محمد طالبی‌چاری، دادستان شهرستان بندرگز گفت: در پرونده مربوط به اختلاس در شهرداری بندرگز، پنج نفر دستگیر شده‌اند. محمد طالبی‌چاری در ادامه درباره این خبر اظهار کرد: از این پنج نفر، دو نفر به اتهام معاونت در اختلاس و معاونت در اخذ مال برخلاف قانون با قرار وجه التزام و نظارت قضایی یک ماهه و منع اشتغال به کار در شهرداری، فعلا آزاد شده‌اند. دادستان شهرستان بندرگز همچنین افزود: یک نفر دیگر به اتهام اختلاس و تبانی در معاملات دولتی بازداشت موقت و دونفر دیگر هم به اتهام معاونت در تبانی در معاملات دولتی و اخذ مال برخلاف قانون، با قرار کفالت، بازداشت هستند. طالبی‌چاری در ادامه سخنان خود تصریح کرد: با انتخاب کارشناس، کار بررسی همه پرونده‌های شهرداری بندرگز برای مشخص شدن میزان تخلفات و مبلغ اختلاس آغاز شده است.

دستگیری خواننده لس‌آنجلسی در تهران

سرهنگ خسروی، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و ارتباطات ناجا با اشاره به دستگیری خواننده لس‌آنجلسی به نام «سامان» در تهران گفت: «سامان» خواننده لس‌آنجلسی که بعد از ورودش به کشور سال‌ها در تهران زندگی می‌کرده است. این در حالی است که او در یکی از کافه‌های شمال تهران در حال اجرای آوازخوانی دستگیر شده است.

چند کاندیدای حزب سازندگی تایید شدند؟

رئیس کمیته انتخابات حزب کارگزاران سازندگی گفت: با توجه به نتیجه بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان، در بیش از 150 حوزه انتخابیه، رقابتی میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان شکل نمی‌گیرد. یدا... طاهرنژاد، رئیس کمیته انتخابات حزب کارگزاران سازندگی با اشاره به تایید صلاحیت چهار، پنج نفر از اعضای حزب کارگزاران توسط شورای نگهبان اظهار کرد: البته وضعیت حزب بهتر از انتخابات 94 است؛ زیرا در آن انتخابات از میان 140 داوطلب حزب فقط دو نفر تایید شده‌اند.

طعنه اینستاگرامی ترامپ به اوباما

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در صفحه اینستاگرام خود عکسی فکاهی منتشر کرده است که نشان می‌دهد باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در حال جاسوسی از وی در برج ترامپ است. گفتنی است اگرچه ترامپ در این پست اینستاگرامی هیچ توضیحی ارائه نداده اما در سال 2017 مدعی شده است که اوباما در جریان انتخابات سال پیش از آن از برج ترامپ شنود می‌کرده است؛ ادعایی که البته از سوی نهادهای اطلاعاتی آمریکا رد شده است.

مهدی حاجتی آزاد شد

مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز از زندان آزاد شده است. در این راستا مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز که از 12 خرداد سال جاری با اتهام فعالیت‌ تبلیغی علیه نظام به زندان رفته بود، روز پنجشنبه از زندان آزاد شده است. این در حالی است که مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز در پی شکایت مدعی‌العموم به یک سال حبس و دو سال تبعید محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدیدنظر نیز تایید شده بود. به گفته زهره رستگاری، همسر مهدی حاجتی با قبول اعاده دادرسی از سوی دیوان عالی کشور، اجرای حکم مهدی حاجتی تا رسیدگی مجدد متوقف شده است.

رفتار ناشایست در فرودگاه مهرآباد با دیاباته

کاروان باشگاه استقلال بامداد جمعه تصمیم داشته است که با پروازی اختصاصی از فرودگاه مهرآباد عازم امارات شود؛ اما این پرواز پس از عدم‌صدور مجوز لغو شده است. در این میان، شیخ دیاباته، مهاجم استقلال دیرتر از سایر بازیکنان به فرودگاه مهرآباد رسیده است که هنگام ورود او به فرودگاه اتفاق عجیبی برای این بازیکن رخ داده است. گفتنی است شیخ دیاباته، مهاجم استقلال هنگامی که قصد عبور از در ورودی ترمینال را داشته با رفتار ناشایست یکی از پرسنل خدماتی فرودگاه مواجه شده است. به این صورت که این فرد خودش را مقابل مهاجم استقلال قرار داده و زمانی که او قصد عبور از کنارش را داشته است، پایش را مقابل دیاباته گذاشته و ضربه‌ای به پایش زده است تا او را سرنگون کند. این در حالی است که خوشبختانه این اتفاق رخ نداده و در ادامه دیاباته هم خودش را کنترل کرده است تا واکنش تندی به این رفتار ناشایست از خود نشان ندهد.

حذف یک سازمان ایرانی از اینستاگرام

پس از شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و هجمه رسانه‌ای صهیونیسم و استکبار جهانی نسبت به حذف پایگاه‌های مجازی و شبکه‌های اجتماعی همسو با جبهه مقاومت، انقلاب اسلامی و فرهنگ اسلام ناب، صفحه رسمی سازمان تبلیغات اسلامی در اینستاگرام @ido_ir نیز به دلیل انتشار اخبار مرتبط با گرامیداشت این سردار پرافتخار اسلام، حذف شده است. گفتنی است صفحه جدیدی توسط روابط عمومی این سازمان به نشانی @nahzat_eslami راه‌اندازی شده است که با هدف اطلاع‌رسانی، نشر رویدادها و اشاعه فرهنگ انقلاب اسلامی؛ با قدرت و توانی مضاعف تلاش خواهد کرد.

بستری‌شدن رئیس بنیادشهید

نماینده، ولی فقیه، معاون رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: به سبب بروز التهاب در رگ‌های نزدیک گوش، جراحی کوچکی صورت گرفته است. در این راستا با لطف خداوند و با تلاش پزشکان معالج روند درمان به خوبی انجام و طی شده است. این در حالی است که با بهبودی به دست آمده روند ترخیص از بیمارستان در آینده نزدیک انجام خواهد شد. حجت‌الاسلام سیدمحمدعلی شهیدی با اشاره به تعداد زیاد مراجعات برای انجام ملاقات با ایشان در این باره افزود: از خانواده معظم شهدا و ایثارگران که در طول مدت کوتاه بستری با ارسال پیام یا درخواست ملاقات جویای احوال اینجانب بوده‌اند و همچنین از مسئولان عزیز کشور به خصوص رئیس دفتر مقام معظم رهبری، رئیس‌جمهوری، وزرا و اعضای هیات دولت و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که در بیمارستان حضور یافته‌اند، صمیمانه سپاسگزارم.

کشف 40 سنگ قبر تاریخی در چناران

مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چناران گفت: تاکنون 40 قطعه سنگ قبر تاریخی در نقاط مختلف این شهرستان کشف و شناسایی شده که در اختیار این اداره قرار گرفته است. محمد طاهریان، مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چناران در این ادامه افزود: با توجه به قدمت تاریخی قبرستان‌های این شهرستان اغلب سنگ‌ قبور کشف شده متعلق به دوران صفوی و قبل‌ از آن است. وی در این باره ادامه داد: تاکنون بیش از 40 سنگ قبر صندوقچه‌ای در قبرستان‌های قدیمی این شهرستان کشف شده است. این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود بیش از 20 سنگ قبر دیگر نیز با قدمت تاریخی بسیار شناسایی شود. در این راستا با توجه به ظرفیت موجود در این شهرستان ایجاد موزه تخصصی سنگ قبر در چناران می‌تواند از جذابیت بسیار برای گردشگران برخوردار باشد.

تکذیب شایعه‌ درگذشت شیخ زکزاکی

جنبش اسلامی نیجریه به شایعه درگذشت رهبر این جنبش واکنش نشان داده است و در بیانیه‌ای از مردم نیجریه خواسته به این شایعات توجه نکنند. ابراهیم موسی، سخنگوی جنبش اسلامی نیجریه در پیام‌هایی در صفحه توئیتر این جنبش نوشته است: برخلاف شایعه‌ها مبنی‌بر اینکه «علامه ابراهیم زکزاکی» رهبر جنبش اسلامی نیجریه که به صورت غیرقانونی بازداشت شده، جان باخته است، ما به عموم مردم می‌گوییم این داستان‌ها ساختگی است و نباید به آنها توجه کرد. در ادامه این پیام همچنین آمده است: از زمان انتقال او به زندان کادونا و به‌رغم وخامت حالش، اجازه دسترسی پزشکان به او داده نشده است. از این رو ما از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم فشارها را به دولت نیجریه در خصوص ایجاد شرایطی برای دسترسی پزشکان و معاینه او و در نهایت آزادی‌اش از زندان افزایش دهند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
  4 0
  "خاتمی به همراه برخی اصلاح‌طلبان..." به فراماسونری گفتن زکی...لژ اعظم جناب خاتمی...فرمودند قضیه هواپیما را بزرگنمایی کنید....ای لعنت صد بار لعنت،هزار بار لعنت که مصیبت مردم را بنفع جناح خود مصادره میکنید...
 • IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۵
  2 0
  لجبازی؟؟آقایان واسه خواص اینهمه بیت المال رو حالا بنزین یا...نابود کردن فقط لجبازی امام علی بیا ببین مملکتی که اسمشفقط اسلامیه تویی که از نازک کردن قلم برای بیت المال صحبت میکر ی میلیون ها دلار بیت المال رو نابود میکنن و بعد میگن لجبازی نه محاکمه ای نه ...بعد میگن عدالت
 • یاسر IR ۰۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  0 1
  انشالله خاتمی بیایید در زمان ایشان اختلاصی نبود وتنهاکسی بودکه حقوق کارمند جماعت بهتر کرد
 • IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
  1 0
  این رحم اجاره ای (روحانی )بچه حرام زاده ای به نام خیانت را زایید منتها ناقص الخلقه!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس