کد خبر 1032914
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۸
علی پروین

مهم‌ترین شماره ۷ تاریخ پرسپولیس، بدون هیچ حرف و حدیثی علی پروین است و حالا قرار است پیراهن او برای همیشه بایگانی شود.

به گزارش مشرق، جونیور براندائو پس از آن که به پرسپولیس پیوست، در همان شب عقد قرارداد اعلام کرد با شماره ۷ در زمین حاضر خواهد شد و همچنین در نخستین مصاحبه اش، از علی پروین رخصت گرفت!

اما اهدای پیراهن شماره ۷، در تمرین تیم رقم خورد؛ جایی که پروین اسطوره باشگاه پرسپولیس در ورزشگاه خیریه عمل حضور یافت و با براندائو جونیور عکسی به یادگار هم گرفت تا فریمی با عنوان هفت جدید و قدیم ثبت شود. شاید آن روز علی پروین هرگز فکرش را نمی‌کرد شماره ۷ جدید و برزیلی پرسپولیس چنان کیفیت نازلی داشته باشد! دوستان صمیمی علی پروین در ادامه و با دیدن بازی‌های ضعیف برزیلی مدعی شدند او به این خاطر که پیراهن شماره ۷ از سوی مدیران پیشین باشگاه به بازیکن بی‌کیفیتی مثل جونیور براندائو تقدیم شده، ناراحت و شاکی است. پروین از سال ۱۳۴۹ تا ۱۳۶۶ به مدت ۱۷ سال با پیراهن شماره ۷ پرسپولیس در میادین حاضر شد و بیش از ۳۰۰ بازی رسمی برای پرسپولیس انجام داد. پروین آخرین‌بار در تیر ماه ۶۶ با پیراهن شماره ۷ در بازی مقابل دارایی به میدان رفت و پس از آن دیدار، برای همیشه از میادین فوتبال خداحافظی کرد.

بعد از پروین، کوروش لرستانی، محمود شافعی، عبدا... ریاحی، حامد کاویانپور، حمید استیلی، محمد پروین، میثم سلیمانی، حسین بادامکی، حمیدرضا علی‌عسگری و سروش رفیعی صاحب پیراهن شماره ۷ شدند که هیچ‎کدام نتوانستند درخشش او را تکرار کنند. جونیور هم در لیست مازاد باشگاه پرسپولیس قرار گرفت تا بالاخره هواداران این تیم راحت شوند!

بیشتر بخوانید:

رخصت گل محمدی از اسطوره پرسپولیس

حالا شماره ۷ پرسپولیس بی‌صاحب شده و فعلاً کسی متقاضی آن نیست. سال‌هاست حرف از بایگانی شدن این پیراهن زده می‌شود، اما به مرحله عمل نمی‌رسد یا اینکه مقطعی است و دوباره یک بازیکن دیگر شماره ۷ پرسپولیس را می‌پوشد! در دوره مدیریت علی‌اکبر طاهری در پرسپولیس هم این اتفاق رخ داد و حتی محمود خوردبین سرپرست وقت پرسپولیس و یار غار علی پروین در سال‌های گذشته مدافع سرسخت تصمیم طاهری بود و گفت: «علی پروین اسطوره باشگاه پرسپولیس بوده و بار‌ها برای این تیم جام‌های قهرمانی آورده است. شاید دیگر مثل پروین به دنیا نیاید. من به طاهری پیشنهاد کردم شماره ۷ او را بایگانی کند تا در موزه افتخارات پرسپولیس قرار گیرد و طاهری هم از این موضوع استقبال کرد. به همین دلیل شماره ۷ پرسپولیس بایگانی شد.»

اما یک سال بعد سروش رفیعی با عقد قرارداد رسمی به جمع سرخپوشان پایتخت پیوست، او اعلام کرد در پرسپولیس با پیراهن شماره ۷ حضور پیدا خواهد کرد! هرچند برخی رسانه‌ها نوشتند او برای پوشیدن این پیراهن از پروین رخصت گرفته، اما سروش هرگز به صورت حضوری حاضر نشد این کار را انجام دهد و طفره رفت! پروین هم به رغم آنکه به روی خودش نیاورد ولی از سروش رفیعی دلخور بود و در محافل دوستانه گلایه خود را بر زبان می‌آورد و...

در همین ارتباط خبردار شدیم بار دیگر بحث بایگانی شدن پیراهن شماره ۷ علی پروین مطرح و تأیید شده است. شنیدیم افشین پیروانی که شاگرد علی پروین بوده به محمدحسن انصاری‌فرد پیشنهاد داده برای همیشه پیراهن شماره ۷ پرسپولیس بایگانی شود. از آنجایی که خود انصاری‌فرد نیز شاگرد پروین بوده با این پیشنهاد موافقت کرده و قرار است پیراهن شماره ۷ به بایگانی سپرده شود. در همین راستا وقتی با افشین پیروانی مدیر تیم پرسپولیس تماس گرفتیم ضمن تأیید این خبر خیلی کوتاه گفت: «با موافقت و مساعدت آقای انصاری‌فرد پیراهن شماره ۷ علی‌آقا پروین به عنوان اسطوره باشگاه پرسپولیس بایگانی می‌شود.»

پیش از این مسئولان تیم فوتبال پرسپولیس بعد از درگذشت نابهنگام کاپیتان تیمشان هادی نوروزی، تصمیم گرفتند پیراهن شماره ۲۴ او را بازنشسته کنند و به تالار افتخارات باشگاه برده شود. به همین بهانه نگاهی می‌اندازیم به معروف‌ترین شماره‌هایی که در تاریخ فوتبال جهان، بعد از خداحافظی صاحبان آنها، بایگانی شده‌اند.

میلان (شماره ۳ مالدینی)
پیراهن شماره ۳ پائولو مالدینی، بعد از ۲۵ سال حضور او در باشگاه میلان، بعد از بازنشستگی وی در سال ۲۰۰۹ بایگانی شد و فقط در صورتی از بایگانی درمی‌آید که یکی از پسران او به طور حرفه‌ای برای میلان بازی کند.
ناپولی (شماره ۱۰ مارادونا)
قطعاً هواداران تیم ناپولی بازیکنی مثل مارادونا را در طول تاریخ باشگاهشان نداشتند. مارادونا هفت سال در ناپولی بازی کرد و در طول چهار سال اول، این باشگاه را به قهرمانی سری A رساند. مارادونا به تنهایی ناپولی را به افتخارات زیادی رساند و بعد از رفتن مارادونا این باشگاه از سال ۲۰۰۰ پیراهن شماره ۱۰ او را بازنشسته کرد.
شالکه (شماره ۷ رائول)
بازنشسته کردن پیراهن شماره ۷ رائول در شالکه بسیار عجیب بود. رائول فقط دو فصل در تیم شالکه حضور داشت. در ۹۸ مسابقه، ۴۸ گل به ثمر رساند و بعد از ترک این باشگاه، پیراهن شماره ۷ او بایگانی شد. البته پس از دو سال این شماره دوباره صاحب پیدا کرد و مکس مِیر آن را پوشید.
نیویورک کاسموس (شماره ۱۰ پله)
پله، فوتبال خودش را در باشگاه نیویورک کاسموس به پایان برد و این باشگاه بعد از بازنشستگی وی، پیراهنش را بازنشسته کرد البته باشگاه اصلی پله، سانتوس بود که حدود ۲۰ سال در آن تیم حضور داشت ولی پیراهنش در آن تیم بازنشسته نشد.
میلان (شماره ۶ بارِزی)
فرانکو بارِزی به مدت ۲۰ سال در باشگاه میلان حضور داشت و افتخارات زیادی را همراه با میلان کسب کرد. پیراهن شماره ۶ او بعد از بازنشستگی‌اش بایگانی شد.
برشا (شماره ۱۰ روبرتو باجو)
روبرتو باجو، مهاجم افسانه‌ای ایتالیا، سابقه حضور در باشگاه‌های بزرگ ایتالیا مثل یوونتوس، میلان و فیورنتینا را داشت ولی فوتبالش را در برشا به پایان برد و در طول چهار فصلی که در این تیم بود، تأثیر بسزایی در این تیم گذاشت و پیراهن شماره ۱۰ او هم بعد از بازنشستگی خودش، بازنشسته شد.
اینترمیلان (شماره ۴ زانتی)
خاویر زانتی، ستاره آرژانتینی اینتر، ۶۱۵ بازی را طی ۱۹ فصل برای این تیم انجام داد. شماره ۴ او در تیم اینتر برای همیشه بازنشسته شده است.
سویا (شماره ۱۶ پوئرتا)
آنتونیو پوئرتا در دیار سویا و ختافه، فوتبال اسپانیا را عزادار کرد. در میانه بازی بود که پوئرتا روی زمین افتاد و دیگر بلند نشد. پس از مرگ وی، باشگاه سویا، پیراهن شماره ۱۶ وی را بایگانی کرد. به جز این بازیکنان، بازیکنان بزرگی دیگر بودند که بعد از بازنشستگی، پیراهنشان هم بایگانی شد از جمله پیراهن شماره ۱۴ یوهان کرویف در آژاکس، شماره ۱۷ لارسن در هلسینبورگ، شماره ۶ بابی‌مور در وستهم و...
حال در فوتبال ما هم پیراهن شماره ۷ پرسپولیس قرار است به حرمت علی پروین اسطوره باشگاه بایگانی شود. امیدواریم باشگاه روی حرف خود بماند و همچون علی‌اکبر طاهری به خاطر درخواست یک ستاره جدید قید این کار را نزند!

تشکر پروین در تماس تلفنی با پیروانی
تو و محمدحسن شاگردان خوب من هستید
شنیدیم خبر بایگانی شدن پیراهن شماره ۷ علی پروین تلفنی و از طریق افشین پیروانی به گوش علی پروین رسیده است. از قرار معلوم پروین هم در این تماس تلفنی ضمن تشکر از انصاری‌فرد و پیروانی به مدیر تیم پرسپولیس گفته است: «تو و محمدحسن از شاگردان خوب من هستید و امیدوارم در پرسپولیس موفق باشید. هر کمکی هم از دست من و پیشکسوتان برآید انجام خواهیم داد، چون موفقیت شما موفقیت همه پرسپولیسی‌هاست.»
منبع: روزنامه خبر ورزشی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس