معاون هماهنگ کننده ستادکل سردار علی عبداللهی

معاون هماهنگ کننده ستادکل نیروهای مسلح در خصوص احتمال نفوذ درباره سقوط هواپیمای اوکراینی، گفت: این احتمال را سیستم اطلاعاتی ما دارد بررسی می کند.

به گزارش مشرق، سردار سرتیپ خلبان علی عبداللهی معاون هماهنگ کننده ستادکل نیروهای مسلح شامگاه سه‌شنبه در برنامه گفتگوی ویژه خبری سیما پیرامون سانحه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی، اظهار داشت: دفاع هوایی یکی از پیچیده‌ترین مجموعه‌های دفاعی کشور است چراکه بخش‌های زیادی دخیل در آن هستند و بسیار پیچیده و حساس است. این حوزه هم ابزار محور است و هم سرعت بسیار بالایی برای تصمیم گیری طلب می‌کند.

بیشتر بخوانید:

هیچ وقت این‌قدر شرمنده نبوده‌ام؛ هیچ وقت

کاش می‌مردم و شاهد حادثه سرنگونی هواپیمای اوکراینی نبودم

وی افزود: این اتفاق افتاد حدود ساعت ۶:۱۵ دقیقه رخ داده در حالی که فرمانده نیروی هوافضای سپاه در ماموریت غرب کشور بود. بعد از یک ساعت یا ۴۵ دقیقه به ایشان اطلاع داده می شود که احتمالا این اتفاق با اصابت موشک پدافندی افتاده است. او هم به سلسله مراتب خود اطلاع می‌دهد. در سیستم نظامی نمیتوان صرفا یک خبر را اعلام کرد بلکه باید بررسی شود.

سردار عبداللهی ادامه داد: حدود ساعت ۱۹:۳۰ تا ۲۰ روز چهارشنبه به ستادکل نیروهای مسلح اطلاع داده شد که این اتفاق محرز شده است که بلافاصله تیم بازرسی توسط ستادکل نیروهای مسلح از عناصر مختلف تشکیل شد، ساعت ۲۰ جمع شدند و تا ساعت ۲۲ شب توجیه شدند و ساعت ۲۲ شب چهارشنبه اعزام شدند.

معاون هماهنگ کننده ستادکل نیروهای مسلح تاکید کرد: این تیم باید موارد بسیار زیادی را بررسی می کردند و با افراد مختلفی که دخیل بوده اند باید مصاحبه می کردند. این حدود ۳۷ ساعت طول کشید که به جمعه ۲۰ دی ماه رسید. بعدازظهر جمعه گزارش های مختلف تجمیع و علت واقعه در حد قابل بررسی محرز شد؛ و ستادکل نیروهای مسلح درخواست جلسه اضطراری شورای عالی امنیت ملی را ارائه داد. حدود ساعت ۱۰ شب این جلسه تشکیل شد و تا ساعت ۱۲ شب ادامه پیدا کرد که شنبه صبح نیز این گزارش اعلام شد.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون اینکه چرا آسمان کشور در آن ساعات بسته نشد، گفت: آماده باش صددرصد در آن زمان وجود داشته و همه افراد باید در آن زمان در مواضع خود حاضر باشند، اما این قطعا به معنای درگیری نیست، درگیری شرایط دیگری دارد. هموطنان به خاطر دارند که در زمان جنگ زمانی که هواپیماها به سمت کشور حرکت می کردند، از صدا و سیما آژیر قرمز به صدا در می آمد و مردم به پناهگاه می رفتند. در آن شرایط سامانه های ما آتش به اختیار بودند، اما در شرایط آن شب، آتش به اختیار نبودند بلکه آتش محدود بودند.

سردار عبداللهی اظهار داشت: برای بستن فضای کشور باید اول هدف را ببینیم، اعلام وضعیت قرمز کنیم و بعد آسمان کشور را ببندیم.

معاون هماهنگ کننده ستادکل نیروهای مسلح در تشریح شرایط آتش به اختیار یا آتش محدود، گفت: گزارشی از جانب مرکز کنترل و فرماندهی به مناطق ارسال می شود که موشک های کروزی به سمت کشور شلیک شده است، موشک کروز در ارتفاع خیلی کم پرواز می‌کند و خود را با زمین تنظیم می‌کند؛ اینکه در همه نقاط موشک کروز را با رادار کشف کرد، ممکن است اتفاق نباشد، بنابراین ما دیده بان هایی را برای این کار در نقاط مختلفی گذاشته ایم و حتی از مردم نیز گزارش هایی را دریافت خواهیم کرد.

وی ادامه داد: پس از مدتی که مرکز وضعیت را از قرمز خارج می کند، ارتباط سامانه دچار اختلال می‌شود و خروج از وضعیت قرمز را دریافت نمی‌کند، در چنین شرایطی اپراتور سامانه هواپیما را یک هدف نزدیک شونده می‌بیند و متاسفانه به سمت آن شلیک می‌کند.

سردار عبداللهی در پاسخ به سوالی پیرامون اینکه آیا سطح مقطع راداری هواپیما با موشک کروز تفاوت ندارد، افزود: زمانی که رادار سامانه هواپیما را می گیرد، ارتفاع آن ارتفاع کروز بوده حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ متر. از طرفی این هواپیما در زاویه صفر رادار این سامانه حرکت می کرده یعنی کمترین سطح مقطع راداری را داشته است. اپراتور سامانه در شرایطی بوده که ارتباطش قطع و یا دچار اختلال بوده که این هم در حال بررسی است و اینجا یک خطای فردی رخ می دهد و موشک را شلیک می کند.

معاون هماهنگ کننده ستادکل نیروهای مسلح در خصوص احتمال نفوذ در این خصوص، عنوان کرد: این احتمال را سیستم اطلاعاتی ما دارد بررسی می کند، کار هنوز تمام نشده که بخواهیم بگوییم چنین چیزی نیست، منتظریم تا نتایج اعلام شود.

وی در خصوص احتمال ایجاد اخلال الکترونیکی آمریکا در سامانه های مربوط به هواپیما یا پدافند، اظهار داشت: اینکه آمریکایی ها چنین اقداماتی را بکنند، در منطقه سابقه دارد و توسط سیستم های الکترونیکی اهداف مجازی را در آسمان ایجاد کنند سابقه داشته است. اما بررسی های ما نشان می دهد در خصوص این حادثه با توجه به سامانه مربوطه و هواپیما، مقداری سخت است که اعلام کنیم چنین اتفاقی افتاده است. تیم بررسی سایبری و جنگ الکترونیک هم تشکیل داده ایم تا این بررسی را انجام دهند.

سردار عبداللهی در پاسخ به سوالی پیرامون فیلم منتشر شده از لحظه اصابت موشک به هواپیما، گفت: این موضوع یک بُعد اطلاعاتی دارد که باید توسط دستگاه‌های اطلاعاتی دنبال شود، اما در بررسی فنی، خیلی فیلم‌ها و مسائل فضای مجازی برای ما نمی‌تواند مستند باشد چون فیلم‌ها می‌تواند جعلی باشد.

معاون هماهنگ کننده ستادکل نیروهای مسلح درباره ادامه داشتن تحقیقات و بررسی سناریوهای دیگر، عنوان کرد: در مورد قطع ارتباط سامانه تحقیقات حتما باید ادامه پیدا کند تا ببینیم اشکال فنی بوده یا اختلال ایجاد شده است. اینکه اپراتور چرا شلیک کرده دنبال می‌شود که بخشی از آن در نیروهای مسلح و بخشی هم در قوه قضائیه دنبال می‌شود.

وی افزود: در ابعاد اختلالات الکترونیکی و سایبری نیز کار دنبال می شود؛ همچنین جعبه سیاه هواپیما باید باز و خوانده شود و هرچیز دیگری که می‌تواند با بررسی همه جانبه مشخص شود.

سردار عبداللهی تاکید کرد: آنچه که تا این مرحله مشخص شده این است که این هواپیما بر اثر برخورد یک شی خارجی سقوط کرده.

معاون هماهنگ کننده ستادکل نیروهای مسلح در پاسخ به سوالی پیرامون چگونگی برخورد با متخلفین این اتفاق، خاطرنشان کرد: برخورد دو بخش دارد که بخشی مربوط به درون نیروهای مسلح است و با توجه به آیین نامه انضباطی شامل تنزیل درجه، توبیخ و عزل از مسئولیت می‌شود.

وی گفت: در بخشی که جرمی اتفاق افتاده باشد، به سازمان قضائی معرفی می‌شود کما اینکه چند نفر هم تا الان معرفی شدند و نتیجه آن نیز اعلام خواهد شد.

سردار عبداللهی همچنین در پاسخ به سوالی پیرامون اینکه گفته می‌شود فشار خارجی موجب اعلام نتیجه این حادثه شده است، تصریح کرد: چنین موضوعی به هیچ وجه صحت ندارد؛ مردم عزیز ما به خوبی خدمات نیروهای مسلح را در هشت سال دفاع مقدس، حفظ تمامیت ارزی و برقراری امنیت دیده‌اند. فکر می‌کنم جامعه ما به نیروهای مسلح اعتماد دارد و صادقانه می‌گوییم که نیروهای مسلح با مردم صادق هستند.

معاون هماهنگ کننده ستادکل نیروهای مسلح اظهار داشت: وقتی سردار حاجی‌زاده بلافاصله اعلام می‌کند که این خطای سامانه ما بوده و پس از آن هم ستادکل نیروهای مسلح، هم فرمانده کل سپاه و هم فرمانده نیروی هوافضای سپاه عذرخواهی می‌کنند و صادقانه مسئله را بیان می‌کنند، مردم اطمینان داشه باشند آنچه را باید گفته شود حتما خواهیم گفت.

وی با بیان اینکه درباره همین اتفاق نیز در کوتاهترین مدت ممکن اعلام شد، اضافه کرد: در کشورهای دیگر موارد مشابه اتفاق افتاده که کوتاه ترین زمان اعلامی یک هفته بوده و حتی مواردی وجود دارد که هرگز اعلام نشده اند.

سردار عبداللهی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا این حادثه تاثیری بر امنیت آسمان کشور خواهد داشت یا خیر، تاکید کرد: ما هیچ مشکلی در امنیت هوایی کشور نداریم، حدود 37 مورد این چنینی در دنیا وجود داشته است که اگر این موضوع را مبنا قرار دهیم، مفهومش این است که 40-50 کشور باید فضایشان ناامن باشد در حالی که اینطور نیست.

معاون هماهنگ کننده ستادکل نیروهای مسلح با بیان اینکه این حادثه یک خطای انسانی بوده، گفت: پس از این حادثه و در همین مدت کوتاه بخش زیادی از آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌ها را بازنگری کردیم و بخش دیگری نیز در حال بازنگری است تا اگر اشکالات احتمالی وجود دارد، رفع شود؛ همچنین سامانه ها و چیدمان و سایر موارد هم در حال بازنگری است.

وی گفت: پیرو فرمایش فرمانده معظم کل قوا چنین اتفاقی دیگر نباید بیافتد و در حال حاضر هم امنیت هوایی کشور هیچ مشکلی ندارد.

سردار عبداللهی در پایان با تاکید بر اینکه اطمینان می‌دهم که هرآنچه تاکنون بوده بیان شده است، عنوان کرد: اگر به موارد جدیدی دست پیدا کنیم اعلام خواهیم کرد و مردم بدانند فرزندانشان در نیروهای مسلح کاملا صادق و شفاف هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 9
 • غیر قابل انتشار: 23
 • CZ ۰۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  30 20
  این حرف هایی که زدهداز آدم نظامی بعید بود
  • IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
   18 9
   این اپراتور بنده خدا را گوشت قربانی نکنید اگر کوتاهی شده مردم متوجه هستند از طرف چه کسی شده .
 • کوروش IR ۰۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  45 12
  از مسولان نظامی و قضایی سوالی بپرسید که وقتی موقعیت جنگی است و هواپیمای مسافربری در سامانه موشک کروز در حال اصابت شناسایی می شود(ضمن اینکه هواپیما ناگهان از مسیر منحرف و به سمت پایگاه پدافندی غرب تهران تغییر مسیر میدهد ) و امکان ارتباط با مرکز فرماندهی وجود ندارد آیا شلیک کردن جرم هست یا یک وظیفه؟ بدیهی هست که در این شرایط وظیفه افسر مربوطه فشار دکمه شلیک است پس چرا ما داریم خودزنی می کنیم؟
  • IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
   31 5
   مطمئنا این اپراتور آدم باتجربه ای بوده و حتما عوامل پشت پرده ای هست . تصمیم اوبرای شلیک با توجه به جمیع شرایط کاملا عاقلانه به نظر میرسد مقصر اصلی را در جای دیگری جستجو کنید
 • رضایی IR ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  44 15
  ما قدر و منزلت شما سپاهیان ایران زمین را می دانیم و متشکریم
 • دیده بان IR ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  36 8
  فان حزب الله هم الغالبون
 • IR ۰۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  36 16
  خیلی مراقب باشیم فریب رسانه های ضد سپاه رو نخوریم.
 • علیرضا IR ۰۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  38 7
  سردار حاجی رسما اعلام کرد که ما درخواست کردیم تا آسمان کلین و پرواز ها برای اون چند ساعت لغو بشه،اما مورد قبول نشد! اما ایشون میگن حتما باید وضعیت قرمز میشد! برخی از سانسور صحبت های حاجی زاده میگویند که گفته روحانی قبول نکرده،چون طبق قانون هم دست هیات دولته لغو پرواز ها... ضمنا،چرا مرکز کنترل اعلام کرد موشک کروز شلیک شده!؟ فعلا اینجا مسولین ستاد کل و دولت باید جواب بدهند نه فرمانده هواوفضا....
  • IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
   22 4
   این آقایان بالا دستی قصور کرده اند - بوقتش ستاد کل نیاز به خانه تکانی دارد -- قابل توجه دادستان نیروهای مسلح
 • IR ۰۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  21 11
  شماها بایستی در اولین تجربه جنگی با یک ابر قدرت پوشالی را جدی می گرفتید مشکل از ستادکل بوده است - مشخصا افسران ستادکل نگرش تنبلگونه به جنگ دارند - بایستی به افسران و درجه داران و سربازان یگان شجاع موشکی که از آبروی خودش برای حفظ امنیت کشور مایه گذاشته مدال شجاعت داده شود
 • ایمان IR ۰۶:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  47 4
  میگن احتیاط شرط عقله . اگه فقط یک ساعت یا نیم ساعتم پروازها رو لغو میکردین این فاجعه پیش نمیومد
  • CA ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
   3 12
   کامنت گذار عزیز بایستی هدف دیده بشه اول تا وضعیت قرمز اعلام بشه. اگر از روی حدس بخوان وضعیت قرمز اعلام کنند که هر ساعت باید وضعیت قرمز باشه. در ضمن بنظر من هواپیماهای دشمن رادار گریز بوده ولی قوانین بین المللی اجازه زدن غیرنظامی رو به هیچ کشوری نمیده و هر کشوری این کار رو بکنه خودکشی سیاسی کرده.مطمئن‌باش ایران هم هواپیمای رادار گریز داره و کار شناسایی روی صهیونیست ها انجام میده ولی هیچ موقع وضعیت قرمز اعلام نمیشه منتهی مسأله ای که هست احتمالا با این هواپیمای رادار گریز شاید اف سی و پنج چند پهپاد رادار گریز داشته که کار عملیات رو انجام دادند و اگر این ثابت بشه که تا حدود زیادی ثابت شده کشور متجاوز عملا از نظر سیاسی به مشکلات عدیده ای دچار خواهد شد.چون حتی این پرواز بین المللی بوده برای همین ایران از ایکائو و کشورهای مختلف دعوت کرده که کار تحقیق مشترک انجام بدهند تا دمار از روزگار کشور متجاوز در بیارند که مطمئنا این اتفاق خواهد افتاد. و حتی در مورد شهید حاج قاسم سلیمانی آمریکا در حال تاوان دادن هست. همین هند بخاطر از بین رفتن داعش و سرمایه گذاری در چابهار لحظه شماری میکرد و شهید سلیمانی حکم یک فرشته وحی برای خیلی از کشورها بود و هنوز آمریکایی ها نتوانستند پاسخ بدن که چرا دست به این ترور احمقانه زدند.البته خیلی تاوان خواهند داد.
 • IR ۰۶:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  11 2
  تمامیت ارضی یا تمامیت ارزی غلط مفهمومی املایی داره متن
 • مهرناز IR ۰۶:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  40 0
  سردار عزیز " قضای اسمان را نبستند " درست"چرا؟ پرواز عادی انجام شد؟
 • محمد IR ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  19 5
  سردار عزيز. متاسفانه تعلل امثال شما در شفاف سازي باعث شد در اين چند روز شكست رسانه اي سنگيني از دشمن بخوريم. يك هفته ست ميدان رسانه اي براي بي بي سي و ساير رسانه ها خالي شده و رسانه هاي داخلي فقط عاليس تبليغ ميكنند و هيچ حرفي براي گفتن ندارند. جنابعالي بعد از چهار روز به رسانه اومديد و هيچ خبر جديدي نداريد! به عنوان يك نفر عاشق نظام و رهبري واقعا شرمنده و ناراحتم. مسئولين درك كنند كه مردم تشنه شفاف سازي هستند.
 • ندا IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  25 0
  ما که نفهمیدیم چرا پروازهای کشورهای خلیج فارس و حتی خود آمریکا بر فراز ایران لغو شده اما از خود ایران لغو نشده؟!!! این نکته مهمی است.
 • راضی IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  17 0
  جنگ فعلی با آمریکا رو با شرایط سی سال پیش جنگ مقایسه کردن عجیبه
 • IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  7 0
  چه هدفی ببنید انقد سرخوش بازی در اوردید ابروی کشور رفت باید سریع فضای کشور ببندید
 • IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  3 7
  سازمان هواپیمایی گفته بود این هواپیما به دلیل نقض فنی در یکی از موتورهایش علارغم مخالفت مهندس پرواز ، پریده! اولا چرا؟ دوما نکنه خلبان می خواسته انتحاری کنه و هواپیما رو بزنه به پرند و یا شهریار؟که سالم چرخیده سمت منطقه حساس! سوما
 • IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  11 5
  شورای امنیت ملی وسازمان هواپیما مقصر اصلی هستند دنبال چه می گردید آن افسر پدافندی وظیفش انجام داده اگر مقصر اصلی شناسایی ومحاکمه نشوتد اشتباه بزرگتری مرتکب می شوید
 • 14 IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  1 1
  تمامیت ارضی صحیح است در متن به اشتباه ارزی نوشته شده لطفا اصلاح بفرمایید.
 • مهدی IR ۲۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۸
  0 0
  نباید فریب جنگ رسانه ای بی بی سی چی ها و امثال اون ها رو بخوریم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس