روحانی نمایه

حسن روحانی با اشاره به حادثه سقوط بویینگ 737 گفت: همکاری خوبی از سوی نیروهای مسلح برای مشخص شدن حقیقت صورت گرفت.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی ضمن تسلیت به مناسبت شهادت سردار سلیمانی و جان‌باختن هموطنان در حادثه سقوط هواپیما و وقایع کرمان گفت: اینکه نیروهای مسلح با صراحت لهجه خطای خود را اعلام و از مردم عذرخواهی کردند کردند گام اول و خوبی بود و در این راستا گام‌های بعدی هم باید برداشته شود.

وی ادامه داد: این حادثه بسیار مهمی است و قوه قضائیه باید یک دادگاه ویژه‌ای با یک قاضی عالی‌رتبه و ده‌ها کارشناس تشکیل بدهد.

رئیس‌جمهور گفت که همکاری خوبی از سوی نیروهای مسلح برای مشخص شدن حقیقت درباره حادثه هواپیمای اوکراینی صورت گرفت.

روحانی با بیان اینکه مسئولان باید پروسه را که از صبح چهارشنبه تا جمعه که موضوع در شورای‌عالی امنیت ملی مطرح شد، توضیح دهند، گفت: مردم ما در این غم سهیم و شریک هستند، امّا می‌خواهند بفهمند آیا مسئولان آن‌ها طبق قاعده و در چارچوب اصول اخلاقی، به‌درستی رفتار کرده‌اند یا نه؟

رئیس‌جمهور ادامه داد: به‌عنوان نماینده ملّت ایران و رئیس‌جمهور، این را دنبال خواهم کرد و در مراحل بعدی به هر نتیجه‌ای که برسیم به مردم خبر خواهیم داد.

وی افزود: حادثه، حادثه کوچکی نیست. مسئله امنیت فضای ایران است. تنها بحث 176 نفر نیست که البته آن‌ها خیلی عزیز بودند، امّا امنیت فضای ایران برای ملّت ما و دنیا بسیار اهمیت دارد. برای مردم ما بسیار مهم است که هر آن کس در هر حدی که در این حادثه مقصر بوده یا قصور داشته، معرفی بشود. هرکسی که باید به مجازات برسد، برسد.

روحانی با بیان اینکه دولت، خود را در قبال مردم عزیز و اتباع دیگر کشورها مسئول می‌داند و به همه وظائف حقوقی و قانونی خودش عمل خواهد کرد، اظهار داشت: از همه این‌ها مهم‌تر اینکه مردم ما مطمئن بشوند این حادثه تکرار نمی‌شود. مهم‌ترین مسئله برای مردم ما، مردم جهان و هوانوردی این است که این حادثه غیرقابل تکرار باشد و این نیاز به بازنگری در آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و مقررات دارد.

وی ادامه داد: همه مسئولیت داریم یک بار دیگر تمام این مقررات را بازنگری کنیم. چرا؟ به چه دلیل؟ و کدام ضعف در کدام مقررات وجود داشته که این حادثه رخ داده است؟ در اجرا، کجا ضعف وجود داشته است که این حادثه بسیار غم‌انگیز اتفاق افتاده که در تاریخ کشور ما بی‌نظیر بوده است. هیچ وقت این اتفاق نیفتاده که یک افسر پدافندی در کشور ما نسبت به هواپیمای مسافربری آن هم در پایتخت کشور، چنین خطایی را مرتکب شود.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: به همه خانواده‌های عزیزی که این مصیبت به آن‌ها رسیده، اعلام می‌کنم این راه را ادامه خواهیم داد از مشخص شدن همه جوانب امر تا مجازات آن‌هایی که در این حادثه دخیل بوده‌اند و در نهایت اطمینان‌بخشی به مردم که این حادثه تکرار نخواهد شد.

رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود در در همایش تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی، دنیای کشاورزی را دورانی توام با رنج و سختی توصیف کرد و گفت: این دوران مثل زمستان سرد است، اما پشت سرش بهار خواهد آمد و محصول به دست خواهد آمد. یکی از نمونه‌های «عُسر» و «یُسر» را می‌توان در دنیای کشاورزی دید. کشاورز زمین را آماده می‌کند، شخم می‌زند، بذر را می‌پاشد و مراقبت می‌کند تا محصول به دست بیاید.

روحانی دنیای کشاورزی را دنیای زیبایی دانست و افزود: نه تنها بخش زراعت زیبا است، بلکه بخش های باغبانی، دامپروری و ‌آبزی پروری نیز دنیای زیبایی است. محصول، گیاه، گل و نهال با کشاورز رابطه عاطفی دارد. همه چیز بحث پول نیست و آنهایی که کشاورز هستند این سخن من را تصدیق می کنند. کشاورز فقط به دنبال دروی محصول و فروش آن نیست بلکه با محصول خود زندگی می کند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: کشاورز با محصول همراه است و دنیای لذت بخشی دارد و من چند سالی در دوران نوجوانی تجربه این دوران را داشته‌ام و می‌دانم چقدر کشاورزی در تمامی بخش‌های آن لذت بخش است. در شرایط بسیار سختی که کشور دچار آن شده، بدخواهان ما می‌خواهند به ملت ما فشار بیاورند و می‌خواهند مردم را به تنگ بیاورند، کشاورزان ما سهم بزرگی در رفاه مردم داشته اند.

وی ادامه داد: اینکه بدون مشکل در نانوایی نان می خریم، در سبزی فروشی محصولاتی مانند سبزی، میوه، برنج، حبوبات، روغن و لبنیات را تهیه می‌کنیم نشان می دهد که در بازار وفور نعمت به رغم گرانی قیمت و فشار به مرم وجود دارد. این اتفاق به خاطر دسترنج کشاورزان عزیز ماست. این شما هستید که این رفاه را برای مردم به وجود آوردید.

روحانی خاطر نشان کرد: در روزگاری ناچار بودیم، میلیون‌ها تن گندم وارد کنیم اما امروز سالهاست که به خودکفایی رسیده ایم و سال آینده نیز در این محصول خودکفا خواهیم بود و در سایر محصولات از جمله برنج، شکر و دانه‌های روغنی نیز اقدامات و گام‌های خوبی برداشته شده است. این دستاوردها در سایه تلاش و ایثار کشاورزان است و البته مدیریت حوزه کشاورزی هم سهم قابل توجهی در این زمینه داشته است که از تلاش همه آنها تشکر می‌کنم.

رئیس جمهور با بیان اینکه تلاش ما در دولت یازدهم و دوازدهم تنها این نبود که نیاز مردم را تأمین کنیم و صرفاً به سمت خودکفایی حرکت کنیم، گفت: اقدام بزرگی را در دستور کار خود داشتیم و آن این بود که زمین را آباد کنیم.

وی افزود: اینکه امروز در استان خوزستان 960 هزار تن شلتوت و بیش از 500 هزار تن برنج سفید به دست آمده است، در کنار نزول باران رحمت الهی، ناشی از تصمیم دولت یازدهم و دوازدهم مبنی بر این بود که 550 هزار هکتار زمین کشاورزی در استان خوزستان و ایلام آباد شود و امروز با اقدامات انجام شده بیش از 300 هزار هکتار زمین در این استان‌ها آباد شده است.

روحانی ادامه داد: دولت در استان خوزستان بیش از 4 هزار و 500 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده است و فقط امسال در این استان 5 هزار میلیارد تومان ارزش محصول برنج بوده است، لذا بیش از آنچه سرمایه‌گذاری کرده‌ایم فقط با محصول برنج به دست آمده است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در دولت یازدهم و دوازدهم تا امروز حدود 37 سد افتتاح شده ، گفت: در کنار آن اقدامات گسترده‌ای در زهکشی و تجهیز زمین و وسایل کشاورزی انجام شده است و محصولات کشاورزی در دولت یازدهم و دوازدهم 28 میلیون تن اضافه شده است و از 97 میلیون تن در ابتدای دولت یازدهم امروز به 125 میلیون تن رسیده‌ایم یعنی سالانه به طور متوسط 5 هزار تن به میزان محصولات کشاورزی اضافه شده است که یک کار بسیار بزرگی محسوب می‌شود.

روحانی ادامه داد: آثار آنچه این دولت در بخش زمین و آب انجام داده است، برای ده‌ها سال دیگر نیز در کشور باقی خواهد ماند و نسل‌های آینده نیز از آن بهره‌مند خواهند بود.

رئیس‌جمهور  با بیان اینکه از ماه‌های آغازین دولت یازدهم با حضور در وزارت جهاد کشاورزی برنامه 5، 6 ساله‌ای را برای توسعه بخش‌های مختلف کشاورزی تنظیم کردیم، اظهار داشت: در این برنامه مشخص کردیم که در این برهه زمانی قرار است در چه محصولاتی خودکفا شده و در چه محصولاتی گام‌های بلندی به سمت خودکفایی برداریم و در این راستا در گندم، برنج، چغندر، شکر، دانه‌های روغنی و محصولات گلخانه‌ای اقدامات بزرگی تاکنون انجام شده است.

روحانی افزود: کل گلخانه‌های کشور تا ابتدای دولت یازدهم، 8 هزار و 800 بوده و امروز تقریباً امروز به 17 هزار و 400 رسیده است و تقریباً 2 برابر شده است و محصولات آن از یک میلیون و 6 دهم به 2 میلیون و 4 دهم افزایش یافته است.

وی در ادامه اهمیت توجه به زراعت چوب و مفید و ضروری بودن آن را مورد تأکید قرار داد و گفت: امروز برای تولید محصولات مختلف و کاغذ نیازمند چوب هستیم و خوشبختانه اقدامات خوبی در زمینه زراعت چوب آغاز شده است و باید ادامه پیدا کند، ضمن اینکه کشورمان از استعداد بسیار خوبی در این بخش برخوردار است.

رئیس جمهور با بیان اینکه در حوزه کشاورزی توجه به خاک به همان اندازه وجود و حفظ آب اهمیت دارد، اظهار داشت: آب در بخش کشاورزی وقتی مفید است که خاک مناسب وجود داشته باشد، لذا باید خاک کشور را حفظ کنیم و توجه کنیم که آب و خاک دو سرمایه بسیار بزرگی است که باید از آنها مراقبت کنیم.

 روحانی همچنین با تأکید بر لزوم استفاده از علم و دانش و تکنولوژی در حوزه کشاورزی، گفت: امروز دیگر دوره کشاورزی سنتی به سر آمده است و با روند افزایش جمعیت کشور باید خودمان را برای تولید محصولات بیشتر آماده کنیم. لذا با توجه به محدود بودن آب و خاک در کشور می‌توان با استفاده از علم و دانش و تکنولوژی محصولات بیشتری تولید کرد.

رئیس جمهور همچنین جلوگیری از ضایعات محصولات کشاورزی را مورد تأکید قرار داد و گفت: جلوگیری از هدررفت و ضایعات محصولات کشاورزی به مانند آن است که از هدررفت میلیاردها متر مکعب آب جلوگیری می‌شود.

روحانی خاطرنشان کرد: با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان است که می‌توان توانایی تولید محصول را چندین برابر افزایش داد و لذا با فناوری و علم و دانش می‌توانیم مقدار و حجم تولید محصولات زراعی، باغی و دامی را افزایش دهیم و در این راستا باید از ظرفیت دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و فارغ ‌التحصیلان دانشگاهی بیش از پیش استفاده شود.

رئیس جمهور در این مراسم با اهداء لوح سپاس از 15 کشاورز و واحد نمونه کشاورزی فعال در حوزه‌های زراعت، باغبانی، ترویج آموزش دام، طیور، شیلات، بازرگانی و تشکل‌های کشاورزی تقدیر کرد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 13
 • IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
  31 2
  اگر همه پاسداران را اعدام کنند مدعیان دروغین خون شهدای سقوط هواپیما راضی می شوند به خدا قسم راضی نمی شوند تا حکومت جمهوری اسلامی را از بین ببرند البته شتر در خواب بیند پنبه دانه و آمریکای جنایتکار باید منتظر انتقام سخت باشد
  • IR ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
   33 1
   مسبب گرا برای شهادت سردار دولت بود. مسبب شلیک به هواپیما دولت است که به هشدار سپاه گوش نداد و پروازها را در آن روز متوقف نکرد
  • IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
   1 0
   فقط ریشه غم های اخیر به امریکا برمیگردد
 • IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
  4 14
  موضع گیری های سینه چاکان غرب در دولت برای ماهیگیری از اوضاع سبب خواهد اخرین تیر استکبار با ارایه پیش نویسی برای محکومیت ایران در شورای امنیت سازمان ملل ختم خواهد شد هوشیار باشیم
 • واقع بین IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
  24 8
  مقصر اصلی که مشخص است امریکا و حضور نامشروع نیروهای امریکایی در منطقه و تنش آفرینی و تهدید به درگیری با نیروهای نظامی ایران می باشد که منجر به یک چنین خطای انسانی شده . بنابراین مقصر اصلی رو فراموش نکنید و و فقط به دنبال تنبیه و تخریب نیروهای نظامی خودمان نباشیم
 • IR ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
  31 1
  لطفا" عوامل بی ارزش کردن پول ملی و دلار 12 هزارتومانی و گرانی بنزین و سیلاب ابتدای امسال را هم با همان شدتی که گفتی معرفی کن. امان از قبیله گرایی.
 • IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
  29 4
  چه تحلیلی میکنه حادثه غیرعمدسقوط هواپیما رو. ای .... ، چرا6سال ناکارآمدی دولت رو،اینجورتحلیل نمیکنی... به امیدانتخابات ریاست جمهوری زودترازموعد....
 • IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
  24 0
  آقای رییس جمهور باز یک سوژه فرار رو بجلو از تربیون همایش به اسم حقوق مردم وآزادی را مطرح کند، من مطمئنم ایشان مثل جریان برجام ، گرانی و اقتصادی، و..... و..... حالا مثل تجربه های گذشته طور صحبت می کند، تا از موضوع حادثه هواپیما فراتر از به اسم مسولیت داشتن رئیس شورای عالی امنیت ملی فرار کند. باید منتطر بود.
 • IR ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
  32 5
  بدتر و ناراحت کننده تر و خطرناکتر از امریکا نفوذی ها و امریکا زده ها ی داخلی اند که از شکست مفتضحانه برجام هنوز عبرت نگرفته اند .
 • IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
  18 5
  حقیقت مشخص می شود وآفتاب پشت ابر نمی ماند ودست های پشت پرده ی حادثه سقوط هوا پیما اکرانینی هم مشخص میشه
 • IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
  11 0
  امریکا همون نبود که در برجام میگفتید میریم باهاش میبندیم حله !!!!!!!!
 • IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
  7 0
  همش میگه باید !!!
 • حسن IR ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
  3 0
  با توجه به ایات قران کریم بعضی از حیوان هم پست تر هستند
 • IR ۲۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
  4 0
  کی بود کی بود من نبودم.....!!!کاسه داغ تر از آش.!!!
 • CZ ۰۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  3 0
  خسارت روحانی برای کشور ما بیش از جنگ. دوم جهانی بود
 • IR ۰۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  4 0
  ریشه غم تویی. اول تو چراغ سبز نشون دادی تو این هفت سال که طرف قدم به قدم تا کشتن فرمانده ارشد نظامی ایران پیش اومد.
 • ناشناس IR ۰۴:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  0 0
  کسی که باید پروازها رو لغو میکرده و نکرده مقصره!
 • ناشناس IR ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  1 0
  سلب مسئولیت از خود و دیگران را متهم کردن
 • احمد IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
  1 0
  حتی غم هجران ؟!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس