کد خبر 1029778
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۵
اعتصاب در فرانسه

اعتصاب کنندگان روز پنج شنبه نهم ژانویه به دعوت سندیکاهای بزرگ این کشور در اعتراض به پروژه اصلاح قانون بازنشستگی کارگران و کارمندان دولت بار دیگر به خیابان آمده‌اند.

به گزارش مشرق، اولین تظاهرات علیه پروژه اصلاح قانون بازنشستگی دولت مکرون، که مخالفان آن را حامی کارفرما و مخالف کارگران می‌دانند، در پنجم دسامبر سال ۲۰۱۹ برگزارشده بود.

اما در بیش از یک‌ماه گذشته، سندیکاهای بزرگ و دولت فرانسه همچنان درباره ۶ موضوع مطرح شده در اصلاحیه قانون بازنشستگی اختلاف دارند و نشست های مختلف بین نمایندگان اتحادیه کارگری و دولت تا امروز بی نتیجه مانده است. یکی از مهم ترین نقاط اختلاف بین سندیکاهای فرانسه و دولت، تعیین سن بازنشستگی است.

بیشتر بخوانید:

حمله پلیس فرانسه به معترضان با گاز اشک‌آور

عکس/ اعتصاب و درگیری گسترده در فرانسه

سندیکاها می‌گویند دولت می‌خواهد با ترفندهای پیچیده در قانون جدید سن بازنشستگی را به ۶۷ سال برساند. آنها همچنین دولت را متهم می‌کنند که از ارائه یک «فرمول مشخص شبیه سازی سن و حقوق بازنشستگی» در قانون جدید طفره می‌رود.

به همین دلیل است که فرانسه شاهد یکی از طولانی‌ترین اعتصابات تاریخ پنج دهه گذشته خود است. آخرین اعتصاباتی از این دست در زمان نخست وزیری آلن ژوپه و رئیس جمهوری ژاک شیراک رخ داد. در آن زمان به دلیل شدت اعتراضات، دولت نهایتا از اجرایی کردن قانون پیشنهادی منصرف شد. اما دولت امانوئل مکرون تاکنون در مقابل خواست معترضان عقب‌نشینی نکرده و به نظر می‌رسد که اراده‌ای‌برای شنیدن خواسته‌های سندیکایی نیز ندارد.

در ۳۶ روز گذشته عمدتا کارمندان و کارگران راه آهن فرانسه و مترو و واحد اتوبوسرانی ایل دوفرانس به مرکزیت پاریس بدون توقف در اعتصاب بوده‌اند. صندوق‌های سندیکایی و مردمی جهت کمک به اعتصاب کنندگان در سراسر فرانسه وجود دارد تا کارمندان و کارگران اعتصاب کننده ای که حقوق نمی‌گیرند، شرمنده خانواده‌هایشان نباشند.

اتحادیه های عمده فرانسوی، CGT, FO, CFE-CGC از معترضان به اصلاحات نظام بازنشستگی خواسته‌اند تا علاوه بر امروز، روز شنبه ۱۱ ژانویه هم به خیابان بیایند. شنبه روز تظاهرات جلیقه زردها، مخالفان دولت مکرون نیز هست و به نظر می رسد خیابان‌های پاریس و دیگر شهرهای بزرگ فرانسه ازجمله لیون، تولوز و بوردو نیز شاهد درگیری‌های معترضان با پلیس باشد.

همزمان کارمندان رادیو و تلویزیون فرانسه در اعتراض به طرح تعدیل و اخراج بیش از ۲۰۰ تن از کارمندان بیشتر از یک ماه است که به صورت متناوب در اعتصاب هستند.

براساس نظرسنجی که قبل از کریسمس انجام شده بیشتر مردم این کشور هنوز از اعتصاب‌ها حمایت می‌کنند.

اعتصاب‌های سراسری در فرانسه علیه طرح اصلاح سیستم بازنشستگی باعث چندین هفته اختلال درسیستم حمل و نقل این کشور شده است.

با لغو شدن کار قطارها و مسدود شدن جاده‌ها و و لغو صدها پرواز بسیاری از مردم فرانسه نتوانستند تعطیلات کریسمس خود را با خانواده و دوستان بگذرانند.

منبع: جام نیوز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس