آئین تشییع «حاج قاسم سلیمانی »

نشریه آمریکایی نیویورک تایمز با اذعان به گسترده بودن جمعیت مشایعت کننده پیکر سردار سلیمانی، مدعی شد که قرار است این جمعیت عظیم با "غذای رایگان" پذیرایی شوند!

سرویس سیاست مشرق: تصاویر حضور میلیونی مردم پایتخت ایران برای تشییع پیکر پاک حاج قاسم سلیمانی و یاران شهیدش، بهت جهانی را برانگیخت و عمده رسانه‌های خارجی را مجبور به پوشش پر ضریب این رخداد عظیم کرد.

این رسانه‌ها با انتشار تصاویری از تشییع سردار سلیمانی در اهواز، مشهد و تهران و نیز تصاویر اقامه نماز رهبر انقلاب بر ابدان شهدا، هریک تلاش کردند تا با توجه به خط مشی‌های دوستانه یا دشمنانه خود به انعکاس این رویداد تاریخی بپردازند.

آنچه که در ادامه می‌خوانید، رصد مشرق از کیفیت پرداخت رسانه‌های نامدار خارجی به تشییع سردار سلیمانی، همزمان با برگزاری این مراسم تاریخی در تهران است:

***

"المیادین" تمام گزارش‌ها و اخبار تاپ خود را به رخدادهای مربوط به شهادت و تشییع جنازه سردار سلیمانی اختصاص داد.

این رسانه عربی همچنین در اصلی‌ترین گزارش صفحه یکم خود، تشییع پیکر پاک سردار سلیمانی در تهران را میلیونی نامید و صحبت‌های دختر مکرّم این شهید در مراسم تشییع در تهران را منتشر کرد.

"یواس‌ای تودی" در یک گزارش تصویری با اشاره به راهپیمایی عزادارانه نمازگزاران تهرانی در روز جمعه گذشته؛ این حرکت را "تظاهرات هزاران نفری ایرانیان علیه آمریکا" نامید و تعدادی از تصاویر سردار شهید سلیمانی را منتشر کرد.[1]

خبرگزاری انگلیسی "رویترز" هم که روز یکشنبه گذشته گزارش تصویری کاملی از تشییع عظیم سردار سلیمانی در اهواز منتشر کرده بود؛ مراسم تهران را "اجتماع عظیم مردم" توصیف کرد و تیتر خود را به صحبت‌های دختر سردار سلیمانی در این مراسم اختصاص داد.

رویترز نوشت: دختر او اخطار "روز تاریک" را به آمریکا داد.

این رسانه همچنین به حضور متحدان ایران در مراسم تشییع جنازه سپهبد سلیمانی نیز اشاره کرد.[2]

شبکه خبری "الجزیره" رسانه دیگری بود که حضور مردم تهران در مراسم تشییع سردار سلیمانی را "دریای عزاداران" نامید و مطالبه آنها را انتقام قتل سردار شهید دانست.

الجزیره به مناسبت شهادت سردار سلیمانی، هدر سایت خود را نیز با تصویری از اجتماع عظیم تهرانی‌ها تغییر داد و به پوشش اخبار مربوط به شهادت سردار سلیمانی پرداخت.

این رسانه عربی در یکی از گزارش‌های خود پیرامون انتقام ایران نوشت: اگرچه هنوز مشخص نیست که ایران چگونه یا چه زمانی می‌تواند پاسخ دهد، اما به نظر می‌رسد هر پاسخی پس از پایان دوره سوگواری سه روزه باشد.[3]

صفحه نخست خبرگزاری الجزیره

پایگاه آمریکایی "دیلی بِست" رسانه دیگری بود که در اصلی‌ترین گزارش امروز خود، به شهادت سردار سلیمانی و خشم ملی ایران علیه آمریکا پرداخت.

دیلی بست با انتشار تصاویری از تشییع جنازه سپهبد سلیمانی، نوشت: قتل سردار سلیمانی برای رهبران و شهروندان ایرانی، یک عمل جنگ طلبانه محسوب می‌شود.

نشریه آمریکایی "نیویورک تایمز" هم با تیتر "اجتماع عزاداران در خیابان‌های ایران برای تشییع سلیمانی" به این خبر پرداخت و در متن خبر خود مدعی شد که مراکز دولتی در ایران قرار است پشتیبانی از مراسم تشییع را با آب و غذای رایگان بر عهده داشته باشند![4]

تصویری که نیویورک تایمز از تشییع سردار سلیمانی در اهواز منتشر کرد

خبرگزاری آلمانی "دویچه‌وله" نیز با انتشار اخبار مربوط به تشییع پیکر سردار سلیمانی در اصلی‌ترین گزارش صفحه اول خود؛‌ مدعی شد که اگرچه تلویزیون ایران جمعیت حاضر در این مراسم را میلیونی توصیف می‌کند ولی منابع خارجی نمی‌توانند این موضوع را تأیید کنند!

دویچه‌وله در عین حال تصویری از جمعیت متراکم تشییع‌کنندگان تهرانی در میدان انقلاب را در همین گزارش منتشر کرد.

نشریه "فارین پالیسی" نیز در جدیدترین مقاله خود با موضوع شهادت سردار سلیمانی، به یک نظرسنجی در آمریکا اشاره کرد که به موجب آن، اکثریت مردم آمریکا ترامپ را مقصّر افزایش تنش با ایران می‌دانند.

این نشریه تصریح می‌کند که آمریکایی‌ها در قبال اهداف ترامپ برای ایران دچار اختلافات عمیقی هستند.[5]

نشریه انگلیسی تایمز ناگزیر به انتشار خبر مربوط به تشییع جنازه عظیم حاج قاسم در ایران شد و در انتهای گزارش خود اینطور ادعا کرد که یکی از فرماندهان سپاه قدس به تایمز گفته است که سربازان انگلیسی آسیب جانبی حمله ما به نیروهای آمریکایی هستند![6]

ایندیپندنت، دیگر نشریه بریتانیایی هم در گزارش اول خود با انتشار تصویری از خودروی حامل ابدان حاج قاسم و همرزمانش در میان خیل تشییع‌کنندگان تهرانی، به شرح مواضع خصمانه نخست‌وزیر این کشور علیه ایران اسلامی پرداخت.

در همین حال، رسانه آمریکایی "نیوزویک" طی خبری از هشدار دولت چین به شهروندان این کشور برای سفر به آمریکا خبر داد.[7]

شبکه خبری راشاتودی در کشور روسیه نیز تشییع سردار سلیمانی را بصورت زنده پخش کرد.

***

1_https://www.usatoday.com/picture-gallery/news/world/2020/01/03/iranian-military-leader-qasem-soleimani-killed-us-airstrike/2803040001/

2_https://www.reuters.com/article/us-iraq-security/huge-crowds-in-iran-for-commanders-funeral-daughter-warns-u-s-of-dark-day-idUSKBN1Z50KU

3_https://www.aljazeera.com/news/2020/01/mourners-flood-tehran-calls-revenge-soleimani-grow-200106061955097.html

4_https://www.nytimes.com/2020/01/05/world/middleeast/iran-suleimani-funeral.html

5_https://foreignpolicy.com/2020/01/03/killing-suleimani-iran-tension-trump-fault/

6_https://www.thetimes.co.uk/edition/news/we-will-kill-uk-troops-warns-iran-wfwl77zzl

7_ https://www.newsweek.com/china-warns-citizens-traveling-us-stay-alert-take-safety-precautions-iran-tensions-increase-1480481

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 14
 • IR ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
  75 10
  مردم نشان دادند از انتقام حمایت می کنند
 • IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
  61 14
  در همین حال، رسانه آمریکایی "نیوزویک" طی خبری از هشدار دولت چین به شهروندان این کشور برای سفر به آمریکا خبر داد... به زبان ساده یعنی در صورت گسترده شدن جنگ، آمریکا باید منتظر ضربات از سوی چین هم باشد.
  • IR ۲۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
   39 3
   امید به خدا داشته باشید نه به چین
 • محمد IR ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
  29 8
  پدرت را در میاریم ترامپ لعنتی تف به ذات خبیث تو و یابونیاهو و پمپ آب
 • IR ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
  50 9
  بهترین انتقام سخت بعداز تشییع سرداردلها وحملات سایبری-(کل کشور را ازلحاظ پدافندعامل زمینی،دریایی وهوایی برای سرنگونی تمام موشکها،پهبادها وهواپیماهای جنگی دشمن بوسیله اس ۳۰۰،۴۰۰و۵۰۰...-محاصره وضربه خمپاره ای،پهبادی وموشکی...به تمام صد پایگاههای آمریکایی اطراف ایران ومنطقه ودرابتدابایستی باحملات برقآسا،ناوهای هواپیمابرشان بطور کامل فلج کرد...)بااستفاده از تمام نیروهای مسلح ومقاومت داخلی وخارجی درایران ودنیا
 • روزبه IT ۱۹:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
  107 8
  این هم جواب رفراندومی که هی مطرح می شد، #نه به مذاکره# بله به مقاومت
  • IR ۲۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
   22 12
   جنگ نمیشود مذاکره نمیکنیم ...
  • IR ۲۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
   14 6
   کلا برای چه باید مذاکره کنیم مذاکره ای که باخت باخت برای ما شد مگر نباید تجربه باشد ؟؟
  • IR ۰۷:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۷
   1 13
   ما نبايدفكر كنيم همه ملت با ما موافقند اگر 8 ميليون آمدند 70 ميليون هم ممكن است موافق نباشند بنابراين تنها رفراندوم مي تواند نظر اكثريت را بگويد زيرا اگر غير از اين بود انتخابات مجلس هم بيخود است وهمين طور رياست جمهوري
 • سید IR ۲۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۶
  19 5
  اینقدر گرسنگی تو امریکا زیاده که نزدیکترین توجیه منطقی برای جنع کردن مردم در یکجا، خوراندن غذا است‌. دلیل کثرت نیروی نظامی امریکا هم همین گرسنگیه که این همه سرباز تو دنیا جمع کرده. خاک بر سرتون گاوچرونای گرسنه.
 • IR ۰۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۷
  4 14
  خاک برسرتان کنند آمریکایی های متکبر مست این جنایت دارند مسخره مان می کنند و شما بجای عمل فقط شعار می دهید ترسوها
 • حسين DE ۰۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۷
  9 3
  در سراسر ايران مليونها سليمانيها سردار دلها وياران و همرزمان شهيد و با وفايش را بدرقه كردند.
 • IR ۰۱:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۷
  9 3
  این روز نامهء نیویورک اونقدر بدبخته که نمیدونه در بین این جمعیت چند میلیون نفری کسانی هم بودند که توانائی خرید برج دونالد ترامپ رئیس جمهور احمق هایی مثل شماهاست رو دارند ! ضمن اینکه مردم ایران دارای عزت نفسی هستند که امریکائیها معنی عزت نفس رو نمیفهمند ! چون در فرهنگ غرب و آمریکا چیزی به نام عزت نفس وجود نداره !
 • عباس IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۷
  11 0
  دادن ناهار گرم. خیلی مسخره بود. بدبختها هنوز درک درستی از مردم ایران ندارند. چه خوب که خدا دشمنان ما رو از احمقها افریده.
 • FR ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۷
  0 0
  ما خودمون کپ کردیم .. چه برسه خارجی ها

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس