مراسم گرامیداشت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در دانشگاه تهران

این ایران است که می‌تواند با انتخاب پاسخ قاطع و برهم زدن میز بازی جدید آمریکایی‌ها ، درسی به ترامپ بدهد که به حول و قوه‌ی الهی آغازی باشد بر شکست و مفتضح شدن ترامپ در آمریکا.

به گزارش مشرق،‌ سیدهادی سیدعسگری کارشناس مسائل بین الملل در یادداشتی با عنوان "۵ نکته در مورد جنایت آمریکا در ترور شهید حاج قاسم سلیمانی و واکنش ایران" نوشت:

۱.  در مورد فضای سیاسی آمریکا

در فضای سیاسی آمریکا شاهد ۲ رویکرد به این جنایت هستیم . جمهوری خواهان و حامیان ترامپ به‌صورت قاطع از اقدام وی حمایت کرده‌اند و در مقابل دموکرات‌ها با این استدلال که «این اقدام منجر به افزایش تنش‌ها شده و منافع آمریکا را بیش‌ازپیش به خطر می‌اندازد» نسبت به تبعات این اقدام و سیاست ترامپ در مقابله با ایران و میزان توفیق آن در تغییر رفتار ایران ابراز نگرانی کرده‌اند. 

مهم است که بدانیم هر دو طیف سیاسی در اظهارات و مواضع خود یک اشتراک نظر داشته‌اند : پذیرش تروریست بودن شهید حاج قاسم سلیمانی و لزوم برخورد و حذف ایشان و انتقادشان صرفاً در مورد چگونگی روش حذف ایشان بوده است .

۲.  در مورد فضای افکار عمومی آمریکا

در فضای افکار عمومی آمریکا ، این جنایت به‌مانند اتفاقی نظیر عملیات ترور اشخاصی نظیر بن‌لادن و ابوبکر بغدادی فهم شده است چراکه اساساً افکار عمومی کم‌سواد آمریکا، فهم و شناخت بالایی از محیط داخلی ایران ، چیستی سپاه پاسداران و قاسم سلیمانی ندارد و طبق روایتی که رسانه‌های آمریکایی برایش ساخته‌اند ازلحاظ شناختی در ذهنش تمایزی میان سپاه پاسداران  ایران ، حشد الشعبی و گروه های نظیر القاعده و داعش قائل نیست.

لذا به‌غیراز معدود مواضع انتقادی نخبگان ، عموم موضع‌گیری‌های افکار عمومی در این خصوص از دو حالت خارج نبوده‌اند . جمهوری خواهان و هواداران ترامپ که از این اقدام خوشحال شده و حمایت کرده‌اند و باقی با درون‌مایه طنز و سرگرمی و هشتگ هایی نظیر ww۳ و DearIran نسبت به این اقدام واکنش نشان داده اند .

مجموعاً بررسی نظرات آمریکایی‌ها در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد این انگاره که آمریکایی‌ها هم‌اکنون از شروع جنگ یا اقدام متقابل ایران دچار «ترس» شده‌اند ، انگاره‌ی دقیق و درستی نیست.

۳.  در مورد ادراک ترامپ و چرایی این اقدام

شواهد و قرائن نشان می‌دهد شکست آمریکا در پروژه‌ی فشار حداکثری در عرصه‌ی تحریم‌های اقتصادی ، به پایان رسیدن ظرفیت فشار و تحریم اقتصادی و انتظار برآورده نشده‌ی ترامپ برای تسلیم ایران ظرف مدت کوتاه و شکست پروژه فروپاشی و آشوب در ایران و البته ضربات پی‌درپی و مؤثر ایران به منافع منطقه‌ای آمریکا و متحدانش ، ترامپ را به این جمع‌بندی رساند که دیوانه‌وار زیر میز بازی بزند و فاز جدید فشارحداکثری نظامی را با محوریت سرکوب و حمله مستقیم به نیروهای منطقه‌ای ایران کلید بزند و البته شروع این فاز را با ترور رأس این نیروها آغاز کرد تا از همان ابتدا فوراً  نتایج انتهای مسیر را حاصل کند .

متأسفانه در ادراک ترامپ و مشاورانش این انگاره معتبر شده است که در وضعیت فعلی خصوصاً بعد از درگیری ایران در آشوب های داخلی ، ایران جرئت و توان پاسخ‌گویی به آمریکا و ورود به فاز رویارویی مستقیم با آمریکا را ندارد و درنتیجه‌ی این فاز ایران ناگزیر به تسلیم و مذاکره با آمریکاست .

لذا بلافاصله بعد از این اقدام در توییت خود صحبت از تهدید جنگ و راه مذاکره کرده و در پیام خود از طریق سوئیس نیز به ادبیاتی دیگر همین تهدید را تکرار می‌کند . مهم است که فهم کنیم در ادراک ترامپ ، واکنش نظامی قاطع از سوی ایران و جنگی قرار نیست دربگیرد و ایران عملاً یا تسلیم قواعد جدید بازی آمریکا خواهد شد و به مذاکره تن می‌دهد و یا با انفعال و سکوت نظاره‌گر نابودی توان و نیروهای نیابتی خود در منطقه خواهد شد.

۴.  در مورد تحولات عراق

طبق هدف‌گذاری انجام‌شده در سناریوی جدید آمریکا و ترامپ ، ادامه‌ی حملات مستقیم نظامی آمریکا به رهبران و پایگاه‌های نیروهای جبهه مقاومت و ورود رسمی آمریکا به راهبری کودتای نظامی عراقی- آمریکایی در عراق دور از انتظار نیست و هم‌اکنون عراق در آستانه‌ی کودتای آمریکایی با هدف بیرون کردن ایران و حامیانش از عراق قرار دارد. البته این قمار خطرناک روی دیگری نیز دارد که در صورت عدم توفیق آمریکا ، تاوانش اخراج ذلت‌بار آمریکا و نیروهایش از عراق است .

۵.  در مورد انتخاب و واکنش ایران

بر اساس موارد بیان‌شده ، آمریکا با این اقدام جنایت‌بار خود، عملاً قواعد تعریف‌شده‌ی بازی را برهم زد و قواعد جدیدی را در بازی خود با ایران تعریف کرد. حال این ایران است که باید انتخاب کند که آیا به قواعد بازی آمریکا تن می‌دهد یا اساساً از شکل‌گیری چنین بازی جلوگیری می‌کند .

اگر تصمیم ایران در واکنش به این بازی جدید به هر شکل از سوی آمریکایی‌ها و جهان به‌عنوان کرنش، انفعال ، تسلیم و مذاکره تعبیر شود ، عملاً به معنای پذیرش قواعد بازی جدید آمریکا خواهد بود و تبعات تن دادن به این بازی در مرحله‌ی اول شامل موارد زیر است :

۱-   پیروزی منطق ترامپ بر منطق مخالفانش در آمریکا در نوع مواجهه با ایران ، تقویت ترامپ در آمریکا و شروع دوره‌ی جدیدی از سیاست ورزی ضد ایرانی در آمریکا و جهان

۲-   ادامه و توسعه‌ی روند ترورها و عملیات‌های نظامی آمریکا علیه ایران و منافع ایران در منطقه و داخل خاک ایران تحت قواعد بازی جدید پذیرفته‌شده از سوی ایران . طبق قواعد این بازی جدید، هر فرد ایرانی اعم از مسئولان، نظامیان، تجار و دیپلمات های ایران می تواند در لیست تروریسم آمریکا قرار گرفته در هر جای جهان مورد عملیات های تروریستی قرار گیرد.

۳- شکست اراده‌ها و انگیزه‌های گستره‌ی وسیع از نیروها و هواداران ایران چه در منطقه و چه در داخل ایران و از بین رفتن سرمایه ی اجتماعی و قدرت نرم ایران

و البته این ایران است که می‌تواند با انتخاب پاسخ قاطع و برهم زدن میز بازی جدید آمریکایی‌ها ، درسی به ترامپ  بدهد که به حول و قوه‌ی الهی آغازی باشد بر شکست و مفتضح شدن ترامپ در آمریکا که به‌عنوان مثالی در تاریخ آمریکا و مایه عبرتی برای همه‌ی بدخواهان ایران یاد شود: إِنَّ اللهَ لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّی یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۲۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۴
  0 0
  جبهه مقاومت اگر به موقع انتقام ترور سرداران خود از آمریکا بگیرد وزهر چشمی از خود نشان دهد شکست دیگر درانتظار آمدیکا است
 • IR ۲۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۴
  0 0
  انها خسارت سنگینی به ما زدند و جگر همه را سوزاندند اقدام ما هم باید جگرسوزو خسارت بار برای انها باشد یکی از کاراترین و موثرترین عکس العمل ایران بسته شدن پرونده fatf و cft است که باید رسما از سوی دولت اعلام شود و " عملا" لغو شود. و حتما و حتما باید در دیوان لاهه و شورای امنیت اقدام کرد به بیهوده بودن این کار فکر نکنید که ما مکلف به انجام تکلیفیم! و البته انتقام سخت سرداران رشید اسلام که جای خود دارد
 • IR ۰۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
  2 0
  سیدعلی،وقتی میگوید انتقام سختی میگیرد،مثل وقتی فتوی میدهد بمب اتم نمیسازیم،واقعیتیست که دنیا خواهدفهمید-آمریکائیها وتمام ابرقدرتهای شرق وغرب وهم پیمانانشان بزودی اینرا خواهند فهمید-آمریکاییها وائتلاف غربی،عربی وعبری،باید بدانند که(تمام پایگاه هایشان درمنطقه،ناوهای هواپیما برشان وتمام منافعشان)بزودی وتا قبل ازچهلم سردار دلها،نابود خواهدشد(البته همه این حملات باید ازخاک،عراق،لبنان،فلسطین،سوریه،یمن،نیجریه،افعانستان،پاکستان...بجزایران باشدتا پایگاه امن دائمی برای مقاومت،حمایت وجنگ وجودداشته باشد،کره شمالی،روسیه وچین غارتگر هم برای منافع خودشان هم که شده باید ازحریم هوایی ایران دفاع کنندوتجهیزات ومایحتاج غذایی...دراختیار ایران قراردهد)
 • IR ۰۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
  8 0
  چنانچه پاسخ داده نشود چنانچه ما جواب و حمله نکنیم و انها قطعا یک قدم جلوتر میان و ترورها به داخل ایران میکشن.پس بهتره تا فرار نکردن زود بزنیمشان.
 • IR ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
  4 0
  ایران نباید به کمتر از خروج آمریکا از منطقه رضایت دهد و این تنها کف اقدام تلافی جویانه است وگرنه چند تا موشک پرانی هزینه این خسارت بزرگ را جبران نمیکند
 • ناشناس IR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
  2 0
  ترور شهید سردار قاسم سلیمانی در عراق مقدمه ای بر سیاست جدید آمریکا در منطقه است.
 • IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
  2 0
  چند سال پیش، دولت ایالات متحده آمریکا تحقیقی در خصوص پیامدهای جنگ با ایران انجام داد. بر اساس این مطالعات "جنگ مستقیم با ایران طولانی، بسیار پرهزینه و با آینده ای مبهم است. تلفات آمریکا بسیار بالا و ضربه های وارده به صنعت نفت کشورهای حاشیه خلیج فارس بسیار سنگین خواهد بود. اگرچه هزینه های اقتصادی و انسانی به ایران نیز می تواند بسیار زیاد باشد ولی معلوم نیست که آمریکا پیروز میدان باشد و حتی اگر پیروز هم باشد هزینه های ایجاد شده برای آمریکا و متحدانش آنچنان است که ارزش آن پیروزی را ندارد" . به دنبال این مطالعات بود که گزینه جنگ مستقیم با ایران از طرف دولت آمریکا منتفی شد. بنابراین آنچه که مانع جنگ با آمریکا است واکنش سخت ایران است نه مذاکره و امتیاز دادن. ایران دو گزینه دارد، 1. واکنش سنگین به ترور شهید حاج قاسم، اگرچه ممکن است این رفتار واکنش آمریکا و سپس واکنش متقابل ایران را در پی داشته باشد ولی هردو کشور آن را کنترل می کنند تا از یک حدی شدیدتر نشود. بنابراین در این گزینه برخورد محدود متصور است، اگرچه آن هم قطعی نیست. 2. رفتار نرم ایران، در این حالت آمریکا جری تر می شود، ترسش از ایران از بین می رود. این گزینه ممکن است در کوتاه مدت برخورد نظامی را منتفی کند ولی "قطعاً" در مدتی نه چندان دور به جنگ خواهد انجامید. بنابراین برای احتراز از جنگ، باید واکنش سختی نشان دهیم
  • IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
   0 0
   این حمله اول باید در خاک عراق صورت گیرد هر قدر سخت هم باشد متوجه ایران نیست دوما واکنش امریکا باید افزایش تنفر عراقی ها می گردد و چهارچوب ارتش عراق را به لرزه می آورد تا در مقابل امریکا بایستد چون عراقی ها توسط امریکا هدف حمله قرار می گیرند
 • عادل IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
  2 0
  منطقی و کاملا دو وجهی به مسئله نگاه شده ، به چنین نگاههائی برای پیروزی نیاز داریم.
 • احسان IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
  1 0
  بهترین گزینه برای ایران در این فرصت بدست آمده و رسیدن به آرزوی سردار حاج قاسم سلیمانی در یک روز و در یک لحظه هزار موشک بالستیک خرمشهر به اسرائیل شلیک کنیم و اسرائیل را محو و نابود کنیم و روح بزرگوار را شاد کنیم .
 • IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
  0 0
  حوادثی زیادی هنوز در راه است ترامپ از این به بعد اتفاقات ناگوار زیادی از کشورهای مختلف دنیا خواهد شنید دیگر پرچمهای سیاه همه امریکا را خواهد پوشانید
 • IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
  0 0
  پاسخ ایران 80 درصد باید به خاک عراق باید محدود باشد چون هدف کشاندن جنگ امریکا به میان مردم عراق و بیرون راندن آمریکا از این کشور است و ابزار ها می تواند 1- حمله به سفارت امریکا در عراق 2- حمله به پایگاههای نظامی آمریکا در عراق 3- حمله به بالگردهای نظامی آمریکا 4- حمله به خطوط تدارکاتی امریکا از خاک عراق به سوریه 5- حمله به پایگاههای نظامی امریکا در سوریه 6- حمله به خطوط تدارکاتی امریکا در سوریه 7- خروج کامل از برجام 8- آزمایش موشک شهاب 5 و 6 9- پایگاه های نظامی امریکا در عربستان 10- کشتی های جنگی آن در سواحل یمن 11- حمله بسیار بزرگتر به پالایشگاههای عربستان و قطع 80 درصدی بجای قطع 50 درصدی صادرات نفت آن 12- حمله به مراکز نظامی اسرائیل
 • IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
  0 0
  فرماندهان ارتش عراق.. فرمانده نیروهای مسلحشون توسط امریکا کشته می شود و هیچ واکنشی نشان نمی دهند!!! چرا؟@@@!!!
  • علی IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
   0 0
   در روزهای اینده معلوم میگردد هدف اصلی چه بوده است ولی به نظر من میخواهند ما احساساتی شده و باعجله درگیرجنگ شویم .؟ حتما دسیسه ای جدید در راه است باید بسیار مراقب بود در دام دشمنان نیافتیم دقت داشته باشیم دنبال سوریه سازی هستند روح سردار دلها شاد
 • مژده IR ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
  0 0
  ماهمگی مردم ایران درمقابل رژیم جنایتکارآمریکامتحدیم که جواب کوبنده ای به آمریکای خونخواربدیم. امیداست ترامپ و پمپئو روترورکنین.
 • رضا IR ۱۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
  0 0
  به حول و قوه الهی و با تدبیر رهبر معظم انقلاب پاسخ کوبنده و سختی به آمریکاییها داده خواهد شد که در تاریخ ثبت شود - مرگ بر آمریکا

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس