سوریه

به شکل سنتی و در سال‌های اخیر اصلی‌ترین مرکز تجمع گروه‌های تکفیری خارجی در استان ادلب منطقه عمومی شمال لاذقیه و غرب استان ادلب در حاشیه مرز ترکیه بوده است.

سرویس جهان مشرق - در هفته‌ای که گذشت رزمایش مشترک دریایی جمهوری اسلامی ایران، چین و روسیه بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های منطقه و جهان داشت. رزمایشی که در مدت ۳ روز میان شناورهای سه کشور در دریای عمان و دهانه اقیانوس هند برگزار شد و از حیث حضور ۲ قدرت بزرگ دریایی جهان در کنار نیروی دریایی ارتش و سپاه و همچنین بعد مسافت طولانی برای حضور در منطقه منحصر به فرد بود.

این همکاری مشترک نظامی و امنیتی اما می‌تواند نمونه مشابه و البته در سطح عملیات واقعی را در نقطه‌ای دیگر از مناقشات منطقه‌ای به دنبال داشته باشد. جایی که خطرناک ترین تروریست‌های دنیا در منطقه‌ای با وسعت کم متمرکز شده و چندین سال مشغول فعالیت علیه دولت و مردم سوریه هستند.

عملیات جدید ارتش سوریه در استان ادلب

دو سال پیش در چنین روزهایی در ژانویه ۲۰۱۸ ارتش سوریه عملیات خود در شرق استان ادلب را با هدف آزادسازی فرودگاه ابوظهور پیگیری میکرد. در آن هنگام برنامه ارتش سوریه برای ورود به عمق استان ادلب، پیشروی در حد فاصل جاده راهبردی خناصر تا مسیر خط آهن حجاز بود که تا پایان ماه میلادی همان سال موفق به دستیابی به اهداف عملیات خود شد. پس از این عملیات ارتش به مدت دو سال اقدامی برای نفوذ به عمق مناطق استان ادلب از جناح شرقی این استان نکرد تا اینکه در یک ماه اخیر عملیاتی جدید با هدف پیشروی تا کنترل بزرگراه راهبردی دمشق-حلب موسوم به بزرگراه M۵ کلید خورد و هم اکنون ارتش سوریه در فاصله ۵ کیلومتری شهر معره النعمان است که بزرگترین شهریست که بر روی این بزرگراه قرار گرفته است.

ترکیب تروریست‌ها در خطوط دفاعی شرق ادلب

در نخستین روزهای عملیات ارتش در این منطقه تنها تروریست‌های عضو هیات تحریرالشام یا گروه‌های هم پیمان آنها نظیر حزب اسلامی ترکستان مشغول نبرد با ارتش سوریه بودند. اما پس از سخنرانی ابومحمد الجولانی و تهدید وی به عقب نشینی از این جبهه در صورت عدم مشارکت سایر گروه‌های وابسته به ارتش آزاد، شاهد ورود این نیروها و به ویژه دسته‌های ضد زره آنها بودیم که خساراتی را نیز به ارتش سوریه وارد آوردند.

اما به طور کلی عمده نیروهای سابق ارتش آزاد یا به کمپین نظامی ترکیه در شمال سوریه پیوسته‌اند و یا انگیزه و اراده‌ای برای ادامه نبرد با ارتش سوریه ندارند. در حالی که ده‌ها هزار نفر از تروریست‌ها پس از مصالحات مناطق تحت محاصره نظیر غوطه شرقی، شمال حمص، درعا و قلمون به استان ادلب منتقل شده بودند اما باز هم شاهد هستیم که عمده تروریست‌های مدافع در برابر ارتش از گروه‌های تندروی تکفیری نظیر هیات تحریرالشام هستند.

خطر تروریست‌های خارجی برای امنیت ملی سه کشور ایران، چین و روسیه

همانگونه که عنوان شد نیروی غالب و اصلی تروریست‌ها در استان ادلب زیرشاخه‌ها و هم پیمانان گروه هیات تحریرالشام هستند. اگر دولت و ارتش سوریه به مانند مصالحات استان درعا و قنیطره بتواند برای شورشیان سوری و افراد فریب خورده‌ای که سابقا عضو ارتش بودند عفو عمومی و امکان بازگشت به بدنه ارتش و سکونت در خاک این کشور را در نظر بگیرد، برای تکفیری‌های تحریرالشام و به خصوص اعضای خارجی این سازمان، استان ادلب آخرین پناهگاه و سنگر بوده و آنها راهی به جز کشته و اسیر شدن و یا خروج پنهانی از این کشور نخواهند داشت. این مسئله برای کشورهایی که مقصد بازگشت این گروه‌ها و یا در همسایگی آنها هستند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به شکل خاص گروه‌هایی نظیر حزب اسلامی ترکستان (چینی‌های نژاد اویغور)، اجناد القوقاز (روس تباران اهل چچن و منطقه عمومی قفقاز) و گروهک موسوم به "حرکت مهاجرین اهل سنت" می‌توانند اصلی‌ترین اهداف برای انجام یک عملیات رصد اطلاعاتی همراه با واکنش نظامی برای سه کشور ایران، چین و روسیه باشند تا به هر طریق ممکن از زنده خارج شدن اعضای این گروه‌ها از خاک سوریه جلوگیری شود.

گروه‌های نامبرده در کدام مناطق ادلب حضور دارند

به شکل سنتی و در سال‌های اخیر اصلی ترین مرکز تجمع گروه‌های تکفیری خارجی در استان ادلب منطقه عمومی شمال لاذقیه و غرب استان ادلب در حاشیه مرز ترکیه بوده است. مرکز اصلی عملیات این گروه‌ها شهرک و بلندی‌های کبانی در شمال لاذقیه است و فرماندهی و پشتیبانی آنها از شهر جسر الشغور در ورودی غربی استان ادلب انجام میشود. به طور کلی به جز مرکز استان ادلب، اصلی ترین مناطق حضور تروریست‌های خارجی هیات تحریرالشام شهرهای مرزی نظیر بداما، درکوش، حارم، سلقین و دانا است که عمده حملات نیروی هوایی امریکا یا روسیه که به قصد هدف قرار دادن فرماندهان این گروه‌ها انجام میشود دقیقا در همین مناطق صورت گرفته است.

مقصد بعدی تروریست‌ها در صورت موفقیت در خروج از خاک سوریه کجاست؟

در صورتی که به هر دلیلی بخشی از تروریست‌ها از نبرد نهایی استان ادلب زنده خارج شده و موفق به خروج از سوریه از طریق خاک ترکیه شوند، محتمل ترین مقاصد جدید آنها حضور در افغانستان، مناطق غربی چین و استان سین کیانگ و منطقه قفقاز خواهد بود. بازگشت این تروریست‌ها که چندین سال تجربه نبرد سنگین و آشنایی با انواع تسلیحات پیشرفته و استفاده از خودروهای انتحاری پرتعداد را داشته‌اند میتواند موجب بحران شدید امنیتی و احتمال گسترش فعالیت و عضوگیری از بافت تندروی این مناطق را به همراه داشته باشد. مسئله‌ای که امنیت ملی هر سه کشور نامبرده را با خطر جدی روبرو خواهد کرد.

حالا با توجه به رزمایش اخیر سه جانبه نظامی ایران با همتایان روس و چینی خود، باید منتظر ماند و دید آیا این سه کشور برای تروریست‌های خطرناک منطقه ادلب نیز برنامه مشترک مقابله دارند؛  مسئله‌ای که در سطح سیاسی نیز نیازمند همکاری موثر کشور ترکیه برای کنترل دقیق مرزهای این کشور با استان ادلب سوریه و تحت رصد قرار دادن کانال‌های احتمالی بازگشت تروریست‌های خارجی از طریق خاک این کشور است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 32
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 16
 • محمد مهدی IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  14 72
  این جوری نوشته شده که انگار نویسنده های نامسلمون پنتاگون تحلیلش کردن! بندگان خدا اینها هم مسلمونن! آقا چرا به شهید همدانی گفت از طرف مقابل هم کم کشته بشه؟ اینا سرمایه انسانی جهان اسلام هستن! الان تو وضعیتی هستن که گرفتار جنگ داخلی شدن.. توی جنگ با آمریکا و اسرائیل قراره حضور داشته باشن.. نشه که از جهان اسلام یه طیف رو کلا حذف کنیم.. بخونید حمایت های شیوخ سلفی از حزب الله رو در جنگ 33 روزه..
  • IR ۲۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
   50 9
   سرمایه انسانی جهان اسلام؟؟؟؟؟ از کی تا حالا مشتی جنایتکار بی رحم که حتی سر بچه های ۱۰ ساله مسلمون رو بریدند شدند سرمایه جهان اسلام ؟ اینا اگر آدم بشو بودند تو این ۷ و ۸ سال فرصت توبه داشتند تازه توبه شون هم قابل اتکا نیست مثل اون منافقین تروریست خودمون تو دهه ۶۰ که ظاهرا توبه میکردند و وقتی که مسئولین رو با توبه ظاهری فریب میدادند و میومدن بیرون بیشتر از قبل جنایت میکردن و شدند همکار وفادار صدام و عامل لورفتن عملیات و شهادت هزاران رزمنده . بعضیا واقعا ساده اند تو تشخیص حق از باطل
  • پری مجرد48ساله IR ۲۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
   19 10
   خفه لطفا
  • امید IR ۲۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
   18 5
   خاک بر سرت
  • IR ۲۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
   3 4
   خیلی خری
  • IR ۰۱:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳
   4 9
   انگار داعش و لشکر رجب و النصره مسلمانها.خخخخخ
  • رضا IR ۰۷:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳
   6 2
   وهابی بی سواد زر نزن بیخود. صدام هم مسلمون بود. شمر هم مسلمون بود . مسعود رجوی هم مسلمون بود. خیلی احمقی
  • علی IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳
   0 8
   خر مال یه دقیقه اته ...
  • قهار IR ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳
   3 5
   چقدرپست وکثیف وحرامزاده اند کسانی که ازظالم وتکفیری واون زنا زاده های داعشی حمایت کنه، والله قسم که همه اونها رو بایدکه زنده زنده پوست کند درآتش قهرخداوند انداخت
 • el IR ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  31 20
  بنا به گفته ماکیاولی : هرگز یک قدرت بزرگ را وارد جایی که در آن میجنگی نکن چون آن قدرت پس از مدتی تورا بیرون خواهد انداخت
  • IR ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
   16 2
   روسیه در سوریه اگر چه بمب افکن های قوی دارد ولی عملا به دلیل عدم حضور نیروی زمینی روسیه حضور معناداری ندارد آن کسانی که بر روی زمین اند تصمیم های جنگ را می سازند
  • IR ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
   4 2
   دنیای امروز دنیای تک خوری نیست
  • IR ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
   18 6
   ماکیاولی چه خریه؟
 • علی خدایی US ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  31 10
  کاملا موافقم مشرق جان این تروریستهای وحشی درنده‌ای که حمایت های آشکار غربی عربی و عبری و ترکیه ای می خواستند با نقشه های شوم اربابانشان سوریه و عراق را ویران کنند و به کشورمان با کمک کشور های مرتجع عربی و عبری و خارجی ها خواسته های که اربابانشان دارد را عملی بکنند خود ترکیه خیلی به این تروریستها دل بسته بود که دولت قانونی سوریه را به این طرز تروریستی کنار بگذارد.چون دولت سوریه تنها کشوری هستش که به جبهه مقاومت اینقدر کمک کرده به برادران حزب الله لبنان و به طور صد درصدی در خط مقدم جبهه مقاومت حضور دارد خداوند به آقای بشار اسد و باران وفادارش طول عمر عنایت فرماید که اینقدر شجاعانه از کشورش و هم پیمانانش دفاع جانانه کرد.و الان هم از همه جای سوریه و عراق تروریستها پاکسازی شده اند مونده فقط و فقط ادلب که به گفته شما هم خیلی خطر ناک هستند یک گوشمالی هم به ترکیه باید بدند که توسط کشورمان و روسیه که مانع تراشی نکند دفاع از تروریستهایش میکند به نوعی میشه گفت که عربستان از اولین روز های جنگ سوریه آمریکا خودش هم از این شورشیان تروریستی حمایت می کردند ولی وقتی که دیدند هیچ غلطی نمی توانند بکنند رهاشدن کردند ولی این ترکیه خبیث و ذهنیت نو عثمانی هنوز هم که هند به اسرار می کند پست های دیدبانی ترکیه را باید بگن که برود به جهنم و دیگر استان های سوریه آفرین و خراب اس که تحت آشغال هم تروریستها و هم ارتش ذهن خراب های نو عثمانی گر
 • AE ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  6 5
  اتفاقا بذارید خارج بشن برن تو کشورهای که ازش اومدن، اونهایی هم که سوریه رو بهم ریختن یکم ناامنی بچشن
 • IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  2 1
  ابومحمد جولانی خیلی شبیه یه خواننده ی رپ به اسم سیجل داره چه شباهتی!
 • IR ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  14 20
  خطای بزرگ این بود روسیه وارد سوریه شد خطای بزرگتر دوم این هست چین هست که وارد سوریه شود این دوتا خطا ایران انجام داده .. طرف مقابل هم امریکا وفرانسه وانگلیس را وارد سوریه کردند عواقب این خطا دامن کل خاورمیانه خواهد گرفت تقربیا نقشه خاورمیانه دراینده تغییر خواهد کرد ...بهترین حالت ترکیه وایران وعربستان ومصر منطق اشتی ومنافع مسمانان درنظر بگیرند امکانش سخت هست اینها باهم کناربیایند
  • ابراهیم IR ۱۹:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
   17 3
   تازه حضور روسیه تو اون شرایط بهترین تصمیم بود. گیریم روسیه ورود نکرده بود، پس اون دوباری که اروپا و آمریکا خواستن مشترکا سوریه رو بکوبن، چیکار می کردیم؟ حضور روسیه و ترس از جنگ جهانی باعث عقب نشینیشون شد. این هم قطعا از الطاف خدا بود، که اینطور غرب مقابل هم قرار گرفت
 • IR ۱۶:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  28 1
  اصلی ترین تروریستها تو ایران هستند منافقین خلق را میگویم
 • IR ۱۷:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  4 0
  هر مسلمانی باید خوش فکر باشد و خوب فکر کند و چشمان تیزبینی داشته باشد
 • کاکا IR ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  19 15
  وقت نابودی اردوغان فرا رسیده
  • IR ۰۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳
   8 4
   آخر سر ترکیه پیروز خواهد شد
 • عبدالله مومن IR ۱۸:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  11 3
  اتباع بنی امیه ملعون و فرزندان یزید حرامزاده را در هر کجایی که یافتید بکشید
 • الاکراد IR ۱۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  11 11
  تمام دنیا میدونن ترکیه حامی اصلی تروریست هاست ،انتظار دارید بیاد برای کشتن نوکرهاش همکاری کنه ! اردوغان رؤیای احیای امپراطوری و داره در سال ۲۰۲۳ پیمان لوزان تمومه ودر سال ۲۰۲۳ قطعا برنامه هایی وجود داره ،ترکیه همزمان داره با هشت کشور یا بیشتر می جنگه ،و به همه ی کشورهای منطقه زور میگه وقتشه این هشت کشور برای این گستاخی ترکیه اقدامی کنن بزدلا. روسیه برای راضی نگه داشتن اردوغان رغبت چندانی به حملات گسترده نشان نمی دهد .امید است سوریه ،ایران ،روسیه و چین ادلب را از زمین وهوا با موشک به جهنمی تبدیل کنن که یک مگس هم نتونه زنده بمونه
 • حمیدرضا IR ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  15 11
  باسلام عرض ادب و احترام .... رسانه و کارشناس محترم حساسیت تان کاملا درست است و دلیل هجمه ها در حملاتشان نشانه صحت کارشناسی تان در گزارش ها میباشد . تنها نیستید خدا قوت و کمکتان باشد انشالله ... التماس دعا ***
 • سید IR ۲۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  11 0
  خدا قوت به مجاهدین مسلمان ، ریشه تکفیری ها را خشک کنید مرگ بر منافق
 • IR ۲۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  11 1
  بهتره داخل چرخ گوشت بریزید و بعد به صورت کمپوست شوند برای استفاده در اراضی بیابانی و مقابله با فرسایش خاک و خشکسالی استفاده شوند
 • نون خ IR ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۲
  2 39
  به لیبی منتقل خواهند شد به خواست برادرتان اردوغان
 • IR ۰۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳
  2 11
  سوریه باید اون چند هواپیمای تروریست‌های سوریه که از تطبیق ترکیه برای قتل عام مردم به لیبی می رفتند را در هوا می زد
 • IR ۰۶:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳
  3 15
  تروریست‌های ایغور و ترکمان و تاتار
 • محمد رضا IR ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳
  2 0
  خدالعنت کند تمام کسانیکه رحم به جان و مال مردم ندارند چه داخلی چه خارجی خدا ریشه کن کنه
  • قهار IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۳
   3 0
   والله قسم که لعنت خدا کفایت میکنداما انتقام زمینی زنده زنده پوست کندن تمامی عوامل داعش وتکفیری انشاالله تعالی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس