کد خبر 1024623
تاریخ انتشار: ۹ دی ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۰

به گزارش مشرق، سید عزت الله ضرغامی رئیس اسبق صداوسیما و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در صفحه اینستاگرامش نوشت:

آخرین جلسه!

هفته قبل، آخرین جلسه درس «اصول و مبانی مدیریت» با این بچه‌های خوبی که می‌بینید برگزار شد.

برای امتحان ده سؤال می‌دهم که باید به هشت مورد آن پاسخ دهند. یعنی اگر پاسخ دو سؤال را هم ندانند باز می توانند نمره 20 بگیرند!

بعضی‌‎ها 20 می گیرند و بعضی ها هم مردود می شوند و باید دوباره پاس کنند!

سعی می کنم به کسی که بیش از 2 یا 3 نمره اخذ نمی کند، 7 به بالا بدهم که معدلش خراب نشود و روحیه اش هم حفظ شود. 25 سال است که این رویه را حفظ کرده ام.
«تصمیم گیری» موضوع جلسه آخر ما بود.

*پی نوشت*

تصمیم گیری آنقدر مهم است که برخی آن را مترادف کل مدیریت می دانند.
تصمیم گیری در فرآیند "حل مسأله" مفهوم پیدا می کند.

اولین قدم در این فرآیند، «مسأله یابی» است. با 6 روش مستقیم و غیرمستقیم، امر «مسأله یابی» محقق می‌شود. متأسفانه بسیاری از مدیران وقت و منابع سازمان را در در موضوعاتی هزینه می کنند که اصلاً مسأله سازمان نیست!

پس از تشخیص مسئله ، مرحله ی شناسایی و تبیین دقیق و پرتوافکنی به مسأله مطرح شود. پس از آن انواع راه حل های بدیل برای حل آن مطرح می شود که بعضی روش‌ها مثل "طوفان مغزی" ( Brain storming)  از آن جمله است. سپس جدول هزینه – فایده برای همه ی راه حل ها تشکیل می شود و دست آخر راه حل بهینه ای که بیشترین منافع و کمترین هزینه را دارد، بعنوان راه حل نهایی انتخاب  و اقدام می شود.

آسیب شناسی رفتار میدان در هر قسمت از این فرآیند بررسی می شود. از جمله مدیرانی که اولین و یا آخرین راه حلی که به آنها پیشنهاد می شود عملی می کنند! و یا پس از انتخاب راه حل بهینه، با اولین انتقادات و یا جوسازی رسانه ای، از اجرای آن منصرف شده و عقب نشینی می کنند.

مدیر شایسته، کسی است که ضمن پذیرش آسیب ها و نقاط ضعف تصمیمات خود، بتواند نقاط قوت و برجسته آن را هم برای کارکنان و یا افکار عمومی تشریح کند و عملاً منابع مختلف را برای اجرای تصمیم نهایی سازمان بسیج نماید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۰۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
  6 63
  برخلاف تقریبا تمام سیاسیون چپ و راست کنونی کشور که وقتی به قدرت می رسند هیچ فرقی باهم ندارند و من از همشون ناامیدم, این آقای ضرغامی به نظرم فرد کاملا متفاوتی است؛ شخصیت مستقل و محکمی دارد که درعین حال از انعطاف روحی و نوعی قابلیت گفتگوی ملی با همه تفکرات موجود و نگاه و نگرش چندگفتمانی جالبی برخوردار است. مهمتر اینکه علیرغم اینکه همیشه در رسانه اعم از مجازی کنونی و یا سیمای سابق در زمان مدیریت حضور داشته و دارد اما من بدبین هرگز نتونستم بهش بدبین باشم و کارهاشو پوپولیستی یا در راستای جذب افکار عمومی جهت منافع شخصی و جناحی ببینم. شاید درواقع بشه گفت نوعی صفای باطن داره که حتی از طریق رسانه در عصر اطلاعات که هیچ صفا و باطنی در مجاز و واقعیت باقی نمانده, منتقل میشه . فارغ از تمام بلاهایی که از بعضی مدیران نصیبم شده اما شرافتا از دیدن امثال ضرغامی بشدت و از صمیم قلب خوشحال میشم. امیدوارم این دست انسان های شریف و متعهد روزافزون باد
 • IR ۰۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
  6 1
  يعنى عزت استاد دانشگاه بود و ما نميدونستيم ؟!
 • IR ۰۶:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
  25 9
  ضرغامی دانشگاه عمومی رییسش بود نتونست اداره کنه انوقت دانشگاه درس می دهد؟؟؟؟؟؟؟
 • IR ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
  8 17
  ایول آقا ضرغام..
 • IR ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
  11 15
  بیچاره اون کسانی که با تو درس دارن. در یک اقتصاد سالم یک فرد نمیتونه دهها شغل دولتی و استادی دانشگاه رو همزمان داشته باشه
  • IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
   0 3
   بیچاره خانواده تو ..
  • IR ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
   1 3
   تو برو بشین سر کلاس نوبخت و جهانگیری
 • IR ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
  2 0
  الان مثلا میخوای بگی منم مدیرم..؟؟
 • IR ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
  0 0
  كه چي ؟
 • IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
  0 0
  اینم با اونا نساخت.
 • IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
  2 0
  نمره مجانی دانشجو را بد بار می آورد بزرگوار. بدعت بدی دارید.
  • IR ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
   0 0
   دانشجوها چه عشقی کردن اومدن تو تصویر

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس