کد خبر 1022581
تاریخ انتشار: ۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۶
آقای رئیس "سخنگوی بانک مرکزی" می‌شود

طبق طرح بانکداری که درمجلس به تصویب رسیده، رئیس کل بانک مرکزی باید سخنگوی این بانک هم باشد.

به گزارش مشرق، نمایندگان مجلس در نشست علنی روز سه‌شنبه، 26 آذرماه با 132 رأی موافق، 44 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از 201 نماینده حاضر در جلسه با کلیات طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران موافقت کردند.

طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران در سه قسمت، 20 فصل و 214 ماده تدوین و کلیات آن به تصویب صحن علنی مجلس شورای اسلامی رسیده است که حوزه‌های بانکداری بدون ربا، بانکداری، بانک مرکزی و بانک توسعه جمهوری اسلامی ایران را در بر می‌گیرد.

بیشتر بخوانید:

در بخش مربوط به وظایف رئیس کل بانک مرکزی قید شده است که رئیس کل بالاترین مقام اداری و اجرائی بانک مرکزی است که مسئولیت حسن اداره بانک مرکزی و اجرای این قانون و مقررات مربوط به آن را برعهده دارد. رئیس کل عهده‌دار کلیه امور بانک مرکزی، به استثنای وظایفی که به موجب این قانون به عهده دیگران گذارده شده است، می‌باشد.

رئیس کل علاوه بر سایر وظایف مندرج در این قانون، عهده‌دار مسئولیت‌های زیر است:

1- اداره کلیه امور بانک مرکزی؛ 2- عزل و نصب معاونان و مدیران بانک مرکزی؛ 3- اجرای مصوبات هیأت عالی؛ 4- نمایندگی بانک مرکزی در کلیه مراجع رسمی داخلی و خارجی با حق توکیل؛ 5- سخنگویی بانک مرکزی و هیأت‌عالی؛6- امضای قرارداد و توافقنامه به نمایندگی از بانک مرکزی؛7- تهیه و تدوین ساختار و حکمرانی داخلی بانک مرکزی و ارائه آن به هیأت عالی جهت تصویب.

همچنین در مواد 31 و 32 فصل ششم طرح جدید بانکداری جمهوری اسلامی به سیاست­‌های رسانه­‌ای و اطلاع­‌رسانی بانک مرکزی اشاره و تأکید شده است که  بانک مرکزی موظف است از ابزارهای ارتباطی مناسب برای مدیریت انتظارات و اجرای سیاست‌های پولی استفاده کند. سیاست‌های رسانه‌­ای و اطلاع­رسانی بانک مرکزی به پیشنهاد رئیس کل به تصویب هیأت عالی می‌رسد.

در ماده 32 نیز آمده است: مصوبات هیأت عالی و سیاست‌های مورد نظر بانک مرکزی صرفاً توسط رئیس کل اعلام می‌شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس