کد خبر 1020764
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۸
کارگران کشاورزی چقدر دستمزد می‎گیرند؟ / "بیل‌ زن" ۷۷ هزار تومان

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران کشور با اشاره به اینکه قدرت خرید کارگران ۵۰ درصد کاهش یافته است گفت:درآمد کارگران کفاف زندگی را نمی دهد،آنها با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته اند.

به گزارش مشرق، ناصرچمنی، رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران کشور، درباره  کاهش قدرت خرید کارگران و عدم همخوانی دستمزد و هزینه ها گفت: جلسات کمیته دستمزد فعلاً تشکیل نشده است، چرا که منتظر هستیم، قیمت ها به یک ثبات مشخص برسد. بعد از افزایش قیمت بنزین،چند روزی قیمت ها را پایین نگه  داشتند،اما یکباره بعد از چند روز قیمت ها سیرصعودی پیدا کرد.

بیشتر بخوانید:

 وی بااشاره به بررسی تشکل های کارگری در زمینه هزینه های سبد معیشت کارگران ادامه داد: ما اعتقاد داریم دامنه گرانی هایی که اتفاق می افتد تا پایان سال نخواهد بود، متأسفانه بعد از سال 98 و در اوایل سال 99 نیز شاهد این افزایش ها خواهیم بود. تأثیراتی که گرانی بنزین داشته است، در سال آینده تأثیر خواهد گذاشت، همچنین تورم سبد معیشتی خانوار بالاتر خواهد رفت. به همین خاطر برای اینکه بتوانیم دورنمایی از تورم داشته باشیم، باید با دقت و صبر بیشتری بررسی کنیم.

 چمنی افزود: قصد داریم با دورنمایی دقیق تر سبد معیشت را مشخص کنیم. اگر وزارت کار جلسات را برگزار کند، ما آمادگی کامل برای حضور در جلسات را داریم. بررسی هایی که داشتیم، تورم ها بعد از عید هم ادامه دار خواهد بود.

 رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران کشور اظهار داشت: در سال 98 حدود 50 تا60درصد قدرت خرید خود را ازدست داده ایم،در چند دوره متفاوتی که بحث دستمزد انجام شده است، در بعضی سال ها قدرت خریدکارگران افت چشمگیر داشته است،همین باعث شده است که دستمزد کارگران از قبل ادامه دار شود.

 چمنی اظهار داشت:بعد از تورم های سال 96، که قیمت ارز به یکباره از 4000 هزار تومان به مرز 18000 هزار تومان رسید،کارگران قدرت خرید خود را به یکباره از دست دادند، در حال حاضربا وضعیتی که به وجود آمده است کارگران از بس هزینه های زندگی بر نمی آیند، چرا که افزایش قیمت تنها در بخش بنزین نیست،بلکه در قیمت اجاره بها،خوراکی و هزینه های درمان هم افزایش قیمت داشته ایم. تورم هر لحظه در حال افزایش است و کارگران در بهترین حالت حدود 50 درصد قدرت خرید خود را نسبت به ابتدای سال از دست داده اند. تورم اگر درصدی هم  کاهش یابد، اثرات آن در بهبود زندگی کارگران کمرنگ است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس