بیماری

به رغم ادعای آمریکا درباره عدم تحریم ایران در حوزه مواد غذایی و دارو، تحریم و اعمال محدویت‌ها باعث در تنگنا قرار گرفتن بیماران سرطانی، هموفیلی و تالاسمی در تأمین داروهای خود شده است.

به گزارش مشرق،  داستان تحریم‌های ظالمانه غرب و در رأس آنها آمریکا مدت زیادی است که بخش‌های مختلف تولیدی و خدماتی کشور را تحت تأثیر قرار داده است و در این میان تهیه دارو و تأمین مواد اولیه آن نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ به شکلی که امروز بیماران بسیار زیادی در تأمین داروهای خود دچار مشکل شده اند؛ مشکلاتی که یا در زمینه وارد کردن مواد اولیه برای تولید این داروها در داخل است یا خرید داروهای اساسی بیماری‌های مختلف.

این تحریم‌ها در شرایطی اتفاق افتاده است که همواره تأمین غذا و دارو بدون هیچ مانعی از سوی کشورها  بر اساس کنوانسیون‌های بین‌المللی مورد تأکید بوده است. سازمان جهانی بهداشت نیز بارها بر ارتباط میان حق بر سلامتی با حق بر غذا، آب آشامیدنی سالم، محیط زیست سالم و... تاکید کرده است.

بیشتر بخوانید:

حق بر سلامتی در اسناد بین‌المللی مختلف مورد شناسایی قرار گرفته است. علاوه بر اساس‌نامه سازمان جهانی بهداشت و ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر، در میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و در  ماده ۲۴ کنوانسیون حقوق کودک و در سطح منطقه‌ای منشور اجتماعی اروپا و در کشور خودمان در اصل ۲۹ قانون اساسی مورد شناسایی قرار گرفته است.

*سابقه آمریکایی‌ها در تحریم دارو و تجهیزات پزشکی

این در حالی است که سردمداران آمریکا مزورانه ادعا می‌کنند که به سبب اهداف انسان دوستانه، بسته تحریمی  ظالمانه‌شان علیه ایران، شامل اقلام غذایی،  دارویی و پزشکی نمی‌شود؛ در حالی که این ادعا سرشار از گزافه گویی و دروغ است و مصادیق و شواهد فراوانی وجود دارد که آمریکایی‌ها در تحریم علیه ایران، علاوه بر موارد زیاد تحریم، با هدف آسیب رساندن به مردم ایران، اقلام پزشکی، دارویی و غذایی را هم در فهرست تحریم‌های خود قرار داده‌اند.

 البته تحریم واردات دارو و تجهیزات پزشکی به ایران توسط آمریکا، امری مسبوق به سابقه است؛ اواخر بهمن سال ۹۵ در شرایطی که چند روزی بیشتر از به روی کار آمدن ترامپ در کاخ سفید نمی‌گذشت،  وزارت خزانه داری آمریکا در اطلاعیه‌ای، ۴۰ قلم دیگر از تجهیزات پزشکی را به لیست ممنوعیت فروش به ایران اضافه کرد.

«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا نیز چندی قبل در توئیتی مدعی شده بود، تحریم‌های آمریکا علیه ایران، شامل فروش غذا، محصولات کشاورزی، دارو و تجهیزات پزشکی نمی‌شود اما این ادعا به فاصله تنها ۷۲ ساعت بعد باطل شده و در مصاحبه با شبکه ضدایرانی بی بی سی فارسی، صریحا اعلام کرد:  «اگر مقامات ایران می‌خواهند مردم این کشور، غذا برای خوردن داشته باشند، باید دست از فعالیت‌های منطقه‌ای بردارند.» 

*تحریم‌های آمریکا تهدیدی علیه سلامت ایرانیان  

سعید نمکی، وزیر بهداشت نیز در مراسم افتتاح اجلاس وزاری بهداشت کشورهای منطقه مدیترانه شرقی اظهار داشت: تحریم‌های ظالمانه آمریکا و ممانعت از دسترسی مردم ایران به دارو ، تجهیزات پزشکی و مواد غذایی تهدیدی برای سلامت ایرانیان و جنایت علیه بشریت است.

نمکی با بیان اینکه آمریکایی‌ها اعلام می‌کنند که غذا و دارو تحریم نیست، عنوان کرد: در این اجلاس مدارکی را در اختیار داریم که نشان دهنده اثرات تحریم بر حوزه سلامت است و آنها ارائه خواهیم کرد.

همچنین وزیر بهداشت در نشست اخیر خود با برخی تشکل‌های دانشجویی گفت: با توجه به تحریم‌ها، سال بسیار سختی را می‌گذرانیم و تهیه دارو، تجهیزات پزشکی و رسیدگی به بیماران به ویژه بیماران خاص و صعب العلاج، کار فوق‌العاده طاقت فرسایی است.

در کنار اظهار نظرهای مسئولان ارشد کشور درباره اثرات سوء تحریم‌ها بر سلامت مردم، مدیران انجمن‌های بیماری‌های مختلف نیز با ابراز نگرانی از وجود تحریم دارویی و غذایی از محدودیت‌های درمانی بیماران خود گفتند.

حسن ابوالقاسمی، رئیس انجمن خون و سرطان کودکان ایران درباره «اثرات تحریم‌ها بر تامین داروهای بیماران سرطانی»، اظهار داشت: داروهایی که برای این بیماران تهیه می‌شود بخش عمده آن وابسته به خرید خارجی و کمپانی‌های برند است.

وی ادامه داد: طبیعتا به دلیل اینکه انتقال پول برای شرکت های دارویی برند امکان پذیر نیست، آنها داروهای برند را به سختی در اختیار ما قرار می‌دهند؛ لذا مجبوریم از کشورهایی که تولید کننده داروهای ژنریک هستند دارو را بخریم که کیفیت آنها به اندازه داروهای برند نیست. 

 رئیس انجمن خون و سرطان کودکان اضافه کرد: مسئله‌ این است که آمریکا بیماران را هدف قرار داده و برنامه‌ریزی آنها به گونه‌ای است که کسانی که مصرف کننده دارو هستند، تحت فشار گیرند؛ لذا ویتامین‌ها و داروهای معمولی آنها در بازار ما فراوان است اما داروهایی که جنبه حیاتی داشته و برای بیماران سرطانی ضروری است به هر وسیله‌ای تلاش می‌کند تا ما نتوانیم آن را خریداری کنیم که این هم از جهت انتقال پول و هم از نظر خرید دچار مانع هستیم.

وی تاکید کرد:‌ جنایتی که آمریکا اکنون در این خصوص انجام می‌دهد، بدتر از جنایتی است که در هیروشیما انجام داد و کاملا بیماران را هدف گیری کرده است.

*تحریم‌ها جان بیماران تالاسمی را هدف قرار داده است

 یونس عرب، مدیرعامل انجمن تالاسمی ایران گفت:  از سال 88 که تحریم‌های امریکا آغاز شد شرکت‌های دارویی  با مشکل نقل و انتقالات مالی مواجه شدند و با شیب خزنده‌ای بیماران تالاسمی با کمبودهای دارویی مواجه شدند اما در حال حاضر این تحریم‌ها به اوج خود رسیده و مستقیما جان بیماران را هدف قرار داده است. 

وی با بیان اینکه در سال گذشته حدود 90 بیمار تالاسمی به دلیل در دسترس نبودن داروها و این تحریم‌ها ظالمانه جان خود را از دست داده‌اند، گفت: امسال نیز 60 بیمار جوان ما فوت کرده‌اند که ا گر داروها تحریم نبود،  اکنون زندگی طبیعی داشتند.

*تحریم‌های آمریکا عامل معلولیت هزاران نفر از بیماران خاص

 احمد قویدل، رئیس سابق انجمن هموفیلی ایران، درباره تاثیرگذاری تحریم‌ها بر سلامت بیماران هموفیلی، توضیح داد: اساسا آنچه از سوی کشور آمریکا رخ داده به نوعی جنایت جنگی است؛ به طوری که آمریکایی‌ها اعلام می‌کنند که دارو و تجهیزات پزشکی تحریم نیست اما آنچه در عمل مشاهده می‌کنیم تحریم شدیدی در دارو و تجهیزات پزشکی است.

وی با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها اطلاعیه‌ای را روی سایت وزارت خارجه قرار داده‌اند، اظهار داشت: سیاست‌مداران آمریکایی با این اقدام به دنبال این هستند که برای اقدامات غیرانسانی خود دلیل و توجیه بیاورند و پاسخگوی افکار عمومی نباشند.

 قویدل با بیان اینکه تحریم‌های آمریکا عامل معلولیت هزاران نفر از بیماران خاص است، تصریح کرد سازمان‌های مردم نهاد از جمله انجمن هموفیلی ایران، سازمان دولتی نیستند و حتی بودجه‌ای از دولت دریافت نمی‌کنند؛ لذا تحریم کردن بیماران تحت پوشش این سازمان‌ها بازی با جان آنهاست و ما امیدواریم سازمان‌های بین‌المللی صدای این بیماران را بشنوند؛ به طوری که در حال حاضر این بیماران با مشکلات زیادی در زمینه تامین دارو مواجه هستند؛ داروهایی که اگر به موقع به دست آنها نرسد باعث معلولیت آنها خواهد شد.

*تحریم باعث عرضه محدود دارو به بیماران ام پی اس

سارا نوری، مدیرعامل انجمن بیماران ام‌پی‌اس ایران، درباره «تاثیرگذاری تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه بیماران ام‌پی‌اس»، اظهار داشت: از اسفند ماه سال گذشته با تشکیل تحریم‌ها مشکلاتی در زمینه واردات داروهای این بیماران ایجاد شد؛ به طوری که شرکت‌های وارد کننده نیز اعلام کردند که توانایی واردات داروهای این بیماران با ارز دولتی را ندارند؛ به دلیل اینکه شرکت‌های فروش دارو با ارز بیشتری این داروها را در اختیار ایران قرار خواهند داد. 

وی با بیان اینکه تاکنون 300 بیمار ام‌ پی‌اس در کشور شناسایی شده‌اند، بیان داشت: برآورد ما این است که آمار این افراد به هزار نفر برسد. در حال حاضر افراد شناسایی شده از انجمن ما خدمات دارویی دریافت می‌کنند که مهمترین داروی آنها آنزیمی است که باید به صورت هفتگی در اختیار بیماران قرار بگیرد.

مدیرعامل انجمن بیماران ام‌پی‌اس ایران افزود: به طور مثال اگر بیماری باید برای یک دوره 50 عدد دارو دریافت کند، به دلیل مشکلات ناشی از تحریم تنها 5 الی 10 عدد دارو دریافت می‌کند که همین موضوع  صدمات جدی به سلامت بیمار وارد کرده است.

نوری تاکید کرد: ما از نهادهای بین‌المللی تقاضا داریم صدای بیماران ما را بشنوند؛ به دلیل اینکه مقامات آمریکایی برخلاف شعارهای بشر دوستانه‌شان سلامت بیماران خاص را هدف قرار داده‌اند.

*تحریم باعث اختلال در تولید داروهای صرع 

داریوش نسبی‌تهرانی، رئیس انجمن صرع، درباره «اثر تحریم‌ها بر تامین داروهای بیماری صرع»، اظهار داشت: برخی داروها به خاطر تحریم در تولید آن توسط شرکت‌ها اختلال ایجاد شده و بیماران مجبورند داروی شرکت‌های دیگری را استفاده کنند. 

وی خاطرنشان کرد: برخی داروهای خارجی که این بیماران استفاده می‌کنند با توجه به کمبود و گرانی امکان تهیه آنها وجود ندارد؛ برای نمونه بیمارانی هستند که برای تهیه داروهای خود 400 هزار تومان هزینه می‌کنند.

رئیس انجمن صرع تصریح کرد: تحریم‌ها این بیماران  را به دلیل اینکه نگران داروهای خود و کمیاب شدن آن هستند، آشفته و نگران می‌کند و بیماران صرعی باید از جهت تامین داروهای خود اطمینان خاطر داشته باشند.

کلام آخر

بارها ماهیت آمریکا در قبال ملت‌های مختلف دنیا به خوبی آشکار شده است و این ماهیت استعمارگرانه و عدم پایبندی به معاهدات و تعهدات بین‌المللی درباره ایران نیز به دفعات از سوی سردمداران این کشور تکرار شده و اعمال تحریم‌های غذایی و دارویی علیه کشورمان نیز در ادامه عهد شکنی‌های مستمر آنهاست؛ اما نکته بسیار مهم در این خصوص توجه به توانمندی‌های شرکت‌های دارویی و به ویژه توان متخصصان جوان ما در قامت شرکت‌های دانش بنیان است که می‌تواند از این تحریم‌ها پلی برای رسیدن به خودکفایی کامل در زمینه تولید داروهای مختلف و به ویژه داروهای بیماران خاص باشد.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  2 0
  شخصا به این نتیجه رسیده ام که آمریکا دولت ایران به کنار از ملت ایران کینه و بغض شدیدی دارد بطوری که حتی اگر روزی بتواند به قول وزیر جنگ اسبق اش باید ریشه ملت ایران را سوزاند. البته فقط و فقط خدا تا به حال حافظ این ملک و ملت بوده است خدا شر ظالمین را از سر همه مظلومین بر طرف کند با تعجیل در ظهور حضرت حجت
 • IR ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  3 2
  برید مذاکره کنین تا بیان این مشکل رو حل کنن!!! بی شرف های بی وطن، اگه به خود ایران و جووناش دل می بستین و نیمی از وقتی که برای شیطان جونتون گذاشتین رو برای خود ایران خرج می کردین الان اینجا خود کفا بودیم و مردم رو آزار نمی دادیم..ذلت پذیری هم حدی داره.
 • IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  6 0
  نگران نباشید. در عوض پورشه و لامبورگینی تحریم نیست
 • حسین IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  7 0
  تحریم آمریکا یا بی لیاقتی و بی کفایتی و دزدی مدیران و مسئولین خودمان ؟؟
 • IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  7 4
  دیگه شماها باشید با هر کشوری در نیوفتید
  • IR ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
   1 3
   خوابش رو ببینید ما مثل شما بی وطن ها براشون دم تکون بدیم تا از روی ذلت یه استخوان جلومون پرت کنند
  • IR ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
   1 0
   برات لامبورگینی بفرستم؟
 • مهرناز IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  3 0
  اینترنت میتونی بسازی ولی دارو نمیتونی بسازی هزینه میکنی واسه چیزای دیگه ولی خودت از داخل دارو تو لید نمیکنی به این همه نخبه تو کشور مگه دارو ساختن سختر از درست کردن فضای مجازیه
 • DE ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  3 1
  «تحریم دارو» نفس این «بیماران» را به شماره انداخته است// حالا اگه داروی سگ و گربه به ایران نمیدادند تمام دمکراتها!! و لیبرالهای غرب زده و سگ و گربه پرستان و سه نیملیتریهای در پیتی اعتراض میکردند. و خشتک دارو میگذاشتند در اینترنت .
 • IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  4 0
  غلط كرديد بهانه تحريم دارو را مافياي وزارت بهداشت و برادران وخواهران دزد وارد كننده دارو گرفت
 • dachs IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  4 4
  خوب انقدر با کشورهای مختلف ورنرید تا کمتر تحریم شوید.... این همه کشور مثل هند، ژاپن و.... دارند راحت زندگیشونو می کنند...شما هم همین کار کنید///// اینم از امنیتمان!! سیل و آب گرفتگی و آلودگی هوا و سرطان و..... اینها هم جزء امنیت حساب می شود اساتید محترم///
  • IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
   1 2
   لایک
  • IR ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
   1 1
   اینها که گفتی همه نتیجه رأی دادن تکراری به مدیران غرب پرست اشرافی است که همه چیز مردم و کشور حتی آب خوردن ملت را به بستن به هرقیمت با دشمن گره زده
  • IR ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۷
   1 1
   خودت رو با ژاپنی ها مقایسه نکن اونا به آپارتمان 70 متری میگن لاکچری. در ضمن هروقت تونستی مثل اونا کار کنی اونوقت بیا دم از راحتی ژاپنی بزن. بعلاوه اگه چه به لحاظ اقتصادی کمتر مشکل دارن(نه اینکه مشکل نداشته باشن اقساط خانه انها حتی تا نوه ها هم ادامه دارد) اما به لحاظ سیاسی وزنه ای نیستن و در حد پادو ونامه رسان امریکا هستن. چه افتخاری زندگی در قفس طلایی؟!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  3 1
  این دولت تا کی می خواهد دانشمندان وطنی را نادیده بگیرد و چشم به دست دشمن جانی چشم ابی داشته باشد.
 • IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  3 0
  چرا دارو رو از عراق و ترکیه وارد نمیکنید؟ کولبرا هم میتونن دارو بیارن...