قطب شمال

اگرچه آمریکا با بهره‌گیری از کشورهای اروپایی در حال گسترش فعالیت‌های نظامی خود در قطب شمال است اما روسیه نیز قصد استقرار انواع سامانه‌های پدافندی و شناورهای خاص در این منطقه را دارد.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، قطب شمال محدوده ای عمدتا پوشیده از برف و یخ است اما در سالهای اخیر به دلیل سیاست های غلطی که عمدتا از طرف دولت های صنعتی اتخاذ گردیده با گرم شدن زمین و از بین رفتن یخچال های طبیعی در آن رو به رو شده است. گرم شدن زمین و آب شدن یخ ها در قطب البته در کنار همه چالش های محیط زیستی که دارد موجب باز شدن مسیرهای جدید دریایی و البته رقابت های نظامی و تسلیحاتی نیز شده است.

این مسئله شاید برای اکثر مخاطبان ایرانی شناخته شده نباشد اما باید گفت که قطب شمال در سالهای آینده در قرن بیست یک میلادی به جبهه جدید رویارویی آمریکا و ناتو در مقابل روسیه بدل خواهد شد که موقعیت جغرافیایی و منابع غنی انرژی و غذایی از جمله دلایل اهمیت این منطقه برای کشورهای درگیر در انجاست.

بیشتر بخوانید:

«آرکتیکا»؛ شناوری که اورانیوم ۲۰ درصد را سر سفره روس‌ها می‌برد +عکس

برای شروع بهتر است یک توضیح کلی از وضعیت قطب شمال و این که درباره دقیقا چه منطقه ای حرف می زنیم داشته باشیم. قطب شمال به انتهای شمالی محوری گفته می ‌شود که زمین به دور آن می ‌چرخد و در اقیانوس منجمد شمالی واقع شده ‌است. این نقطه در فاصله ۷۲۵ کیلومتری شمال جزیره بزرگ گرینلند قرار دارد. قطب شمال جغرافیایی در نقطه‌ای قرار دارد که عمق اقیانوس در آن به ۴۰۸۰ متر می‌رسد و با توده‌های عظیم شناور یخی پوشیده شده‌ است. در این ناحیه در شش ماه از سال، کاملاً روشن و آفتابی و در شش ماه دیگر کاملاً تاریک است.

حجم قابل توجهی از سوخت های فسیلی، مواد معدنی با ارزش مثل مس، اورانیوم، طلا و الماس در کنار منابع بزرگ مواد غذایی در این محدوده قرارداد که باعث افزایش ارزش آن برای کشورهای مختلف شده است. در حال حاضر کشورهای کانادا، روسیه، آمریکا، دانمارک و نروژ درباره بخش های مختلفی از قطب شمال و منابع موجود در سطح و زیر سطح در آن مطرح کرده و معمولا شعاع منطقه مورد نظر این کشورها تا فاصله ۲۰۰ مایلی ساحل آنها ادامه دارد.

آغاز استفاده نظامی از قطب در سالهای جنگ سرد

آب های زیر سطح یخ زده در قطب شمال در سال های جنگ سرد تبدیل به میدان رویارویی جدید بین شرق و غرب بدل شد. زیردریایی های اتمی آمریکا در سال ۱۹۵۸ برای اولین بار در زیر یخ های قطبی وارد شده و در سال ۱۹۵۹ با شکست یخ ها به سطح آب آمدند. در سال ۱۹۷۷ میلادی یخ شکن اتمی شوروی سابق به اسم آرکیتیکا نیز اولین شناور سطح بود که در قطب شمال با موفقیت به حرکت پرداخت. روسها به سرعت محیط زیر یخ های قطب شمال را فضای مناسب برای پنهان کردن زیردریایی های اتمی حامل موشک های قاره پیمای خود یافتند.

زیردریایی آمریکایی در قطب شمال به سال ۱۹۵۹ میلادی

یخ شکن آرکیتیکا متعلق به شوروی سابق

در این فضا سالها یک موش و گربه خطرناک بین زیردریایی های دو ابرقدرت شرق و غرب جریان داشت. زیردریایی های روسی در آن نقطه می توانستند با سرعت بالایی به سطح آمده و بعد از شلیک نیز منطقه را ترک کنند و در عین حال از قطب شمال موشک های زمان کمتری برای رسیدن به ساحل شرقی آمریکا و شهرهایی مثل واشنگتن و نیویورک نیاز داشتند.

گرم شدن زمین و آغاز شدید رقابت ها

در سالهای اخیر و با افزایش گرما در سطح کره زمین، مثل سال ۲۰۱۸ که یکی از بیشترین کاهش سطح یخ ها در قطب در آن ثبت شده، مسیرهای جدید دریایی در این منطقه باز شده و بسیاری از نقاط نیز برای حضور و باقی ماندن انسان ها مناسب تر شد. ذوب شدن یخ های قطبی مشخصا یک مشکل بزرگ و دراز مدت برای نوع بشر است ولی باز شدن مسیرها باعث شد تا رقابت های نظامی شکل جدیدی بگیرد.

برای نمونه در سال ۲۰۰۷ میلادی زیردریایی روسی یک ربات دریایی را به عمق آب های قطب رسانده و یک پرچم مخصوص روسیه را در کف آب های قطب قرار داده و از این طریق حکمرانی مسکو را بر بخش هایی از این قلمرو یخی اعلام کرد. کشورهای درگیر در این بخش از طرف دیگر برای مقابله با روسیه به افزایش توان نظامی خود در منطقه اقدام کردند. آمریکایی ها یگان های دریایی، شنود و جنگنده های خود را در آلاسکا مستقر کرده و تمرین های گسترده ای را برای حضور نیروهای خود در این منطقه در دست دارد.

یخ شکن آمریکایی ستاره قطبی با ۴۰ سال سن

شناور نسل جدید گشتی قطبی کانادا از کلاس Harry DeWolf

اعزام ناوشکن های کلاس آلری بورک به عنوان ستون فقرات یگان های رزمی سطحی نیروی دریایی آمریکا یکی از گزینه های اصلی در این بخش است. آمریکایی ها تمرین با ناوهای هواپیمابر و زیردریایی ها و همچنین تمرین های مشترک با نیروهای مسلح کانادا را به منظور آماده شدن برای شرایط خاص در قطب شمال انجام می دهند.  در حال حاضر آمریکا تنها یک یخ شکن بزرگ در گارد ساحلی خود در اختیار دارد که فشار زیادی را در ماموریت های سالهای اخیر تحمل کرده است. این شناور که ستاره قطبی نام دارد در سال ۲۰۲۰ از خدمت خارج می شود. آمریکایی ها به دنبال توسعه شناور یخ شکن نسل جدیدی هستند که قرار است در سال ۲۰۲۴ وارد خدمت شود و در این مدت آمریکایی ها با یک خلأ در بحث شناور یخ شکن رو به رو هستند.

روسها نیز از طرف دیگر برای چالش در این منطقه در حال آماده شدن است. روسها ساخت چند پایگاه بزرگ و کوچک در قطب شمال را تمام کردند و از طرف دیگر در حال توسعه سامانه های تهاجمی و تدافعی مخصوص قطب شمال هستند. ترکیبی از پدافند متحرک، جنگنده های رهگیر، شناورهای موشک انداز و نسل جدید یخ شکن ها با پیشران اتمی از جمله تلاش های روسیه در این بخش است. در عین حال روسها با توجه به سابقه طولانی تر در بحث شناورهای سطحی با پیشران هسته ای در حال طراحی و ساخت راکتورهای اتمی شناور هستند تا انرژی مورد نیاز برای برخی مناطق مسکونی و البته پایگاه های خود در آن منطقه را نیز تامین کند.

تمرین تانک روسی برای حمله آبی خاکی در منطقه تحت نظر ناوگان شمالی این کشور

یکی از راکتورهای اتمی شناور روسی در حال شروع تست های دریایی در سنت پترزبورگ

کانادایی ها نیز به دنبال نسل جدید بالگردها و شناورهای گشتی مخصوص محیط قطبی هستند. به نظر میرسد که دوباره مثل دوره جنگ سرد بخش زیادی از کارها در دفاع از آمریکای شمالی بر عهده آمریکایی ها قرار خواهد گرفت.

نروژی ها و دانمارکی ها نیز با ابراز نگرانی به عنوان اعضای ناتو به آب شدن یخ ها و ایجاد یک جبهه جدید در اطراف خود نگاه می کنند. نگرانی ها در نروژ در سال جاری باعث درخواست یک افزایش بودجه به ارزش ۳ میلیارد دلاربرای ۸ سال آینده شده تا این کشور بتواند از خود در برابر آنچه تهدید روسیه خوانده دفاع کند. در عین حال نظامیان آمریکایی نیز پایگاهی در این کشور در اختیار گرفته اند.

شلیک موشک تاو توسط نظامیان آمریکایی در نروژ در جریان یک تمرین نظامی

یکی از شناورهای گشتی نروژ مخصوص حضور در مناطق قطبی

دانمارک نیز اخیرا تمرین ها و حضور عملیاتی شناورهای رزمی و تدارکاتی خود را در منطقه نزدیک به قطب شمال و اقیانوس منجمد شمالی شدت بخشیده و اعلام کرده به دنبال افزایش حضور در این منطقه و دائمی کردن این نظارت نظامی است. در عین حال آمریکا و دانمارک نیز از سالهای جنگ سرد قراردادی را دارند که به آمریکا دسترسی به پایگاه نظامی و شنود در منطقه گریلند که تحت نظر دانمارک است را می دهد. چند وقت پیش بود که پیشنهاد ترامپ برای خرید این منطقه از دانمارک سر و صدای زیادی را در صحنه جهانی ایجاد کرد.

در کنار رویارویی دوباره روسیه و آمریکا در سطح جهانی در مناطقی چون سوریه، ونزوئلا و شرق اروپا حالا قطب شمال نیز به لیست جبهه های جدید برای نبردهای قرن بیست و یکم افزوده شده است و به نظر می رسد در کنار نگرانی درباره آب شدن یخ ها و اثرات زیست محیطی این منطقه باید نگران بروز یک جنگ ناگهانی و جهانی در این منطقه آن هم بین دو ابرقدرت اتمی بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 27
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  94 80
  واقعا شوری قدرتمند بوده حیف مردمش مثل مردم ما غرب زده شدند
  • میثم IR ۰۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
   69 7
   تا حالا فکر کردی چرا مردم آمریکا و اروپا شرق زده نمیشن؟
  • IR ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
   51 42
   خدا را شکر کن که روسیه بیشتر از این ضعیف شود و گرنه خطر ان به مراتب خیلی بیشتر از امریکا برای ما می باشد. تصور کن همین فوض و بد بیراهی که ما به امریکا داریم اگر با روسیه این رفتار را داشتیم اکنون برای شمال باید ویزای روسیه می گرفتی !! غربیها پدر سوخته و با حوصله و تحریم ها پیش می برن اما روسیه برای تحریم چیزی ندارد لذا حوصله این بازی ها را ندارد ، سریع با توان نظامی وارد عمل می شود.
  • کامران IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
   17 9
   حیف که حاکمان شوروری ظالم شدن! و حیف که حکومت کمونیستی پدر مردمش رو درآورد و قدرش رو ندونستن!!
  • IR ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۲
   4 3
   تعریفت رو از شرق زدگی نمی دونم.اما به نظرم شرق زده در غرب کم نیست و رو به افزایش هم هست.
  • IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
   1 2
   اینا همه بازی های زرگری آمریکا و روسیه است، بشنو و باور نکن...همین روسیه به اسنودن آمریکایی گفته بود اگه بخوای اسنادی رو افشا کنی که به شرکای آمریکایی ما لطمه میزنه پناهندگی بهت نمی دیم.
 • IR ۰۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  19 29
  چه تجهيزاتي دارن.قشنگ صد سال ازشون عقبيم
  • حمید IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
   20 8
   آقا میثم اشتباه می کنی، انگار خبرنداری که ایران کشتی تحقیقاتی خلیج فارس برای سفرهای تحقیقاتی در قطب ساخته است که برای انجام ماموریت هم اعزام شد، البته ایران توانایی ساخت کشتی های بزرگتری را هم دارد که البته اینکار به بودجه زیادی احتیاج دارد،
 • IR ۰۰:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  32 6
  ابرقدرتها خیلی سال است در مناطق شمالگان و جنوبگان فعالیت مخفی امنیتی - نظامی دارند دوستان علاقمند به فیلم های جاسوسی در این خصوص فیلم ایستگاه زبرا را حتما تماشا کنند غربی ها با فیلمها و انیمیشن و بازی های رایانه ایی آینده نگرانه کودکان و جوانان خو را برای موقعیتهای مختلف محتمل آینده آماده می کنند اما سینمای ایران کارش یا ترویج لودگی است یا مناقشات خانوادگی ( هرچند منکر بودن این برنامه ها نیز نمی توان بود اما متاسفانه درصد بسیار بالایی در این ژانر در ایران دیده می شود ) کشور نیاز دارد تا سینمای پر قدرت آینده نگرانه و فناورانه در کشور عملیاتی شود تا ذهن کودکان و نوجوانان و جوانان به علم آموزی و ورود به آینده های قطعی فناورانه آماده شود با ایجاد سینمای توسعه رمان و داستان توسعه است که غربیها توانسته اند به درجات علمی مناسب امروزی برسند توجه داشته باشید ارتش فرانسه در یکی دو ماه گذشته یگانی را در خود بوجود آورده که شامل رکان نویسان فیلمنامه نویسان و داستان نویسان ژانرهای مختلف آینده نگرانه هستند تا آنها با استفاده از ادبیات علمی تخیلی بتوانند خطرات محتمل آینده پیش روی این کشور را ترسیم نموده و از این راه نیروهای نظامی بتوانند برای مقتبله با این موقعیتها هم از نظر انسانی و هو از نظر گاه فناورانه خود را آماده نمایند
 • IR ۰۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  28 16
  مقاله جالبی بود. فکرشو کنید! سال 1959 زیردریایی اتمی امریکا از زیر یخ های قطب حرکت کرده و با شکستن لایه های یخ به سطح امده! 1959 یعنی 60 سال پیش !!!
  • NL ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
   9 15
   فکر میکنم شما کلا یخ شکن ندیدید تابحال این قدر تعجب میکنید و هی میگید آمریکا آمریکا، عزیزم اگه الان از امثال ناوهواپیمابر ذوق زده میشید باید بگم همه این ها تو جنگ جهانی اول و دوم بوده حتی زیردریایی هواپیمابر امثال کشورهای پیشرفته در حوزه نظامی مثل ژاپن و آلمان اون موقع بوده، والا چیزای عجیبی نیست
 • IR ۰۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  21 28
  ای کاش قدرت نظامی شوروی سابق را کشور ما داشت تا این امریکای خونخوار را سرجاش مینشوندش خصوصا قدرت اتمی.شوروی در دوران جنگ سرد بمبی بنام بمب تزار ؛هیدروژنی را ازمایش کرد ک ۵۷۰۰۰۰۰۰تن تن ان تی قدرت داشت.این امریکاییها جز زبان زور هیچی نمیفهمن وگرنه چرا ژاپن ک تسلیم شده بودرا بمباران اتمی کردن.
 • DE ۰۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  20 14
  آدم بعضی اخبار رو میبینه تازه میفهمه که چقدر از دونیا عقب هستیم از هر لحاض ... نه ناوشکن درست حسابی داریم نه تانک نه امرپ نه هواپیما و ...
  • مداد جوهری DE ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
   6 8
   دادا از دنیا رو که گفتی بی خیالش بشو از نوشتن و فارسی نوشتن جا نمون دادا اونوقت خیلی عقبتر میمونی . دونیا نیست دنیا درسته , لحاض نیست لحاظ درسته ,در ضمن امر پ هم شاید خیلی از همین دونیا ئی هائی که میگی اونهام فکر نکنم داشته باشن , اگه کشوری داره به ما هم بگو
  • BE ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
   6 5
   جوگیر شدی دوباره ؟
  • سعید IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
   5 19
   خطاب به 2:28، اتفاقاً در این زمینه ها کارهای بزرگی در ایران انجام شده ( مثل کشتی تحقیقاتی خلیج فارس ساخت ایران که به قطب جنوب هم اعزام شد)و انجام کارهای بزرگتر هم با اینکه دانشش در ایران وجود دارد
  • IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۴
   2 2
   دقیقا همه ی اینایی که گفتی رو داریم، هم تانک، هم امرپ، هم ناوشکن، هم جنگنده
 • IR ۰۵:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  15 3
  زمین رو به فناست اینها دنبال عناصر فانی هستند.
 • IR ۰۷:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  16 12
  تو رقابت و نبرد روسیه و آمریکا ، کشورها و ملت هایی مثل ایران تعیین کننده هستند
  • IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
   6 8
   یک کلمه هم از مادر عروس
 • IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  9 8
  با توجه به گرم تر شدن کره زمین، پیش بینی می شود مناطقی مانند سیبری، مناسب زندگی بشر شود.
 • IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  14 3
  خوب که چه ما چرا درآنجا منافعی برای خودمان دست وپا نکنیم
 • هادی IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
  10 28
  دنیا متعلق به صاحب دنیاست. وقتی او بیاید همه دنیا را تصرف می کند. بگذارید اینها برای خوشون یه قل دوقل بازی کنند.
 • IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۲
  7 2
  میگه روسیه کله خره ولی آمریکا مثل روسیه بی حوصله نیست با تحریم کار میکنه.راست میگه.شاهدش هم حمله به افغانستان و عراق و...با هزاران کشته توسط روسیه(بخونید آمریکا)هست!
 • IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۲
  6 2
  میگه روسیه کله خره ولی آمریکا مثل روسیه بی حوصله نیست با تحریم کار میکنه.راست میگه.شاهدش هم حمله به افغانستان و عراق و...با هزاران کشته توسط روسیه(بخونید آمریکا)هست!
 • IR ۲۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۷
  4 1
  ای بابا این امریکا انگار تنش میخاره ها
 • محمد IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۷
  0 2
  بابا کشورای جهان اول دنبال چی هستن و به کجاهای اینده چشم دوختن اونوقت...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس