عراق|حشد شعبی حمله داعشی‌ها در نینوا را برای دومین بار دفع کرد

یک روزنامه عراقی در یادداشتی، از اتهامات به الحشد الشعبی انتقاد کرد و با یادآوری نقش این سازمان در مبارزه با داعش نوشت: مردم به مفسدان معترضند نه به الحشد الشعبی که نهادی کاملا قانونی است.

به گزارش مشرق، «ایاد السماوی» تحلیلگر سیاسی و یکی از منتقدان دولت عراق در اشاره به حمله‌های اخیر به معترضان این کشور،‌ در یکی از یادداشت‌های خود نوشت که اعتراض مردم به مفسدان است و ربطی به الحشد الشعبی ندارد؛ «الحشد الشعبی یک سازمان قانونی است».

وبگاه خبری تحلیلی روزنامه عراقی «الاخبار»، بتازگی یادداشتی از ایاد السماوی منتشر کرده است که در آن آمده،‌ شاید یکی از مهم‌ترین اهداف اعتراضات عراق،‌ «مصادره سلاح‌ گروه‌های غیرقانونی» و انحصار آن در دستان حکومت است. وجود سلاح در میان این گروه‌ها به طور کلی با اهداف اعتراضات یعنی بازسازی نهادهای دموکراتیک کشور، ایجاد جامعه‌ای آزاد مبتنی بر آزادی بیان، و داشتن حق انتخاب،‌ تظاهرات و تحصن تعارض دارد.

بیشترذ بخوانید:

در این یادداشت تاکید شده است که حوادث جمعه‌شب (پانزدهم آذرماه) در پل «السنک» و میادین «الخلانی» و «التحریر» بغداد بخشی از اقدامات نفوذی باندهای فراری و غیرقانونی بوده است. اتقافات رخ داده و حوادثی که در آینده رخ خواهد داد مثل عملیات‌های خرابکارانه، قتل و آدم‌ربایی مواردی است که باندهای غیرقانونی در آن دست داشته‌اند.

السماوی بر این باور است که آتش‌سوزی مقرهای الحشد الشعبی و قتل فرمانده؟ ابو جعفر العلیاوی توسط عناصر این باندها صورت گرفته است.

ایاد السماوی با اشاره به اینکه وجود هر گونه سلاح در میان گروهای غیر وابسته به الحشد الشعبی «غیر قانونی» است در این یادداشت آورده است،‌ پس از تشکیل الحشد الشعبی، دیگر توجیهی برای وجود سلاح در میان گروهای غیر وابسته به الحشد الشعبی وجود ندارد. الحشد الشعبی،‌ نهادی نظامی است که طبق قانون و فتوای مرجعیت تشکیل شده و تحت فرمان فرمانده‌ کل نیروهای مسلح عراق (نخست‌وزیر) است.

السماوی با اشاره به حضور داعش در عراق نوشته است که الحشد الشعبی در آزادسازی استان‌ها و شهرهای غربی عراق از دستان داعش نقش بسزایی داشته است اگر این سازمان نبود قطعا کشوری به نام عراق نیز دیگر وجود نداشت.

هر چند نویسنده یادداشت از منتقدان جدی دولت عادل عبدالمهدی است، اما در این یادداشت با حمایت از الحشد الشعبی نوشت، الحشد الشعبی هیچ گونه ارتباطی با باندهای یادشده ندارد و اینکه برخی سعی دارند اقدامات این باندها را به الحشد الشعبی نسبت بدهند، این عمل چیزی جز دستورکار شرورانه آمریکا،‌ اسرائیل، عربستان سعودی و دست‌نشانده‌های آن‌ها در عراق نیست.

السماوی در پایان نوشت، اعتراضات مردم عراق «علیه نظام سیاسی فاسد» است و هیچ گونه ارتباطی با الحشد العشبی ندارد؛ الحشد الشعبی که تاکنون عراق،‌ مردمش و مقدسات آن را نجات داده است. تلاش دست‌نشانده‌های آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی برای  هدف قرار دادن الحشد الشعبی و القای این موضوع که الحشد یکی از اهداف معترضان است، این موضوع هیچ گاه معترضان را فریب نخواهد داد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس