حضرت موسی

میرعلایی خبر از بهبود شورجه داد و اعلام کرد که سریال حضرت موسی(ع) سال آینده از شهرک سینمایی دفاع‌مقدس کلید خواهد خورد.

به گزارش مشرق، حال جمال شورجه رو به بهبود است و در نشست صمیمی سینماگران انقلاب و دفاع مقدس هم حاضر شد و خبر از بهبود و سلامتی‌اش داد و گفت که امیدوار است تا این فیلم بتواند مظهر وحدت ادیان الهی باشد. برای رسیدن به این جایگاه و منزلت از همه شما التماس دعا دارم و امیدوارم که هرچه زودتر از روی این ویلچر بلند شده و به بالای تپه‌های شهرک سینمایی دفاع‌مقدس بروم که اکثر کارهای آن هم صورت گرفته تا بتوانیم آنجا فیلمبرداری را شروع کنیم.

بیشتر بخوانید:

کارشکنی علیه سریال «موسی(ع)» ادامه دارد!

احمد میر علایی: خاک بر سر فیلمساز انقلابی که برای پول فیلم ضد ارزش بسازد

شورجه اشاره کرد که این سریال همانگونه که رسول اکرم(ص) و معجزه بزرگ او قرآن کریم است امیدواریم این سریال نیز وحدت ادیان الهی را فراهم کند.

خبر از شروع فیلمبرداری حضرت موسی(ع) در کنار جلو رفتن مقدمات کار فیلمبرداری سریال "سلمان فارسی" که به تازگی فرهاد اصلانی و حتی صحبت‌هایی بر سر حضور "محمدرضا هدایتی" و ضد و نقیض "علی دهکردی" مطرح است. شجاع‌نوری هم که بازیگر نقش اول "سلمان" است و کار هم اواخر آذرماه کلید می‌خورد. احمد میرعلایی کارگردان سریال 52 قسمتی حضرت موسی(ع) خبر از بهبودی نسبی جمال شورجه کارگردان این سریال تلویزیونی داد.

او  گفت: پزشکان مجرب "جمال شورجه" توصیه کرده‌اند ایشان هرچه زودتر در پروژه حاضر شوند و ما را هم برای این کار تشویق کرده‌اند. مطمئناً‌ به این وسیله هم روند بهبودی‌شان، سرعت بیشتری پیدا می‌کند.

میرعلایی در خصوص شروع کار فیلمبرداری سریال "حضرت موسی(ع)"، تصریح کرد: کار "موسی(ع)" فارغ از دیگر اینگونه آثار که تاکنون در کشور ساخته شده است، مقدمه‌ای بر پیش‌تولیدش دارد. چون برای اولین بار است در کشور ما از ویژوآل افکت ویژه بصری (VFX) به این گستردگی استفاده می‌شود؛ با این کار شاهد صرفه‌جویی به نفع بالا بردن کیفیتیم که بودجه بی‌خود و بی‌جهت صرف دکورسازی‌ها نشود. البته که ناگزیریم به جهت معجزات فراوانی که در قصه حضرت موسی(ع) وجود دارد از این امکانات استفاده کنیم.

تهیه‌کننده سریال "حضرت موسی(ع)" درباره این طراحی جدید و صرفه‌جویی در هزینه‌های ساخت، تأکید کرد: در شهرک سینمایی کار دکورسازی ادامه دارد و می‌خواهیم در بخشی هم از فضای مجازی و... استفاده کنیم. البته به دکورهای دیگری نیاز دارد حتی در خارج از کشور اما سعی‌مان بر این است که دکورها در ایران باشد و در ایران کار کنیم، چون برای رفتن به خارج از کشور باید هزینه‌های هنگفتی متحمل شویم. اصل صرفه‌جویی برای ما اهمیت دارد به این جهت که بتوانیم هزینه‌ها را مدیریت‌شده جلو ببریم تا ارز کمتری از این کشور خارج شود و به کارگیری نیروها و استفاده از نخبگان و استعدادهای داخل کشور یکی از برنامه‌ها است. البته ناگفته نماند که کار به‌جهت تنوع لوکیشن و اقلیمی که دارد گویای دکور و صحنه و قصه‌های مختلف است و لوکیشن‌های کشورهای دیگر به‌مراتب فضاهای آماده‌تری دارد، در عین حال صرفه‌جویی، هزینه مدیریت‌شده و نگه‌داشتن ارز در داخل کشور برای ما اهمیت بیشتری دارد.

وی با اشاره به اینکه مقدمات بر پیش‌تولید 80 درصد جلو رفته و 20 درصد هم از پیش‌تولید را نیز پشت سر گذاشته‌ایم، خاطرنشان کرد: از زمانی که جمال شورجه کارگردان سریال (اوایل فروردین) در بیمارستان بستری شدند تا الان با حمایت مدیران صداوسیما، مدیریت سیمافیلم و شخص رئیس سازمان صداوسیما که همواره تأکید داشته‌اند حتماً جمال شورجه سرکار باشد، در حال حاضر تقریباً تحت نظارت کارگردان سریال، 80 درصد از مراحل مقدمات بر پیش‌تولید جلو رفته و 20 درصد هم مرحله پیش‌تولید را گذرانده‌ایم.

تهیه‌کننده سریال "حضرت موسی(ع)" به طراحی ویژه و استفاده از ویژوآل اشاره کرد و گفت: طراحی خوبی انجام شده و کار در مرحله پیش‌تولید با سرعت چشمگیری جلو می‌رود و استفاده از ویژوآل را با تأمل و استفاده از مشاوره‌های لازم جلو می‌بریم؛ به گونه‌ای که برای فیلمبرداری با مشاوره‌های مختلف عوامل کار، یکبار به وسیله انیمیشن ساده ساخته می‌شود و کارگردان آن را می‌بیند؛ حتی به طراحی لباس‌ها و شخصیت‌ها به واسطه آن انیمیشن ساده می‌رسند. در این روش کار، همزمان طرح‌های اولیه زیر نظر کارگردان آماده می‌شود فیلمنامه توسط تیم کارگردانی دکوپاژ می‌شود؛ چون برای صحنه‌های سنگین سریال باید مشابه‌سازی انجام دهیم.

وی با بیان اینکه این تکنولوژی جدید در جلوه‌های ویژه سینمایی، دقت‌های لازم را برای بالا بردن کیفیت، افزایش می‌دهد تأکید کرد: استفاده از فضای ویژوآل هم دقت را بالا می‌برد و هم کارها را سهل می‌کند. متحرک‌سازی صحنه‌های مهم فیلم تقریباً این پیش‌تولید کار سنگین را دقیق‌تر و حساب‌شده‌تر با حضور عوامل مؤثر و حرفه‌ای کار جلو می‌رود. در دنیای امروز رئال و ویژوآل را توأمان جلو می‌برند و با ساخت این سریال برای اولین‌بار اتفاق می‌افتد.  

میرعلایی در خصوص زمان شروع فیلمبرداری، افزود: ما می‌توانیم در آینده نزدیک به زمان‌بندی مشخصی برسیم اما در سال آینده سریال "حضرت موسی(ع)" کلید خواهد خورد. این کار با جدیت و حمایت ویژه ساخته شود خدمت بزرگی به عرصه سریال‌سازی کشور خواهد کرد. لوکیشن اصلی، شهرک سینمایی دفاع‌مقدس است؛ زیرساخت‌های بخشی از کار آماده شده و بخشی هم که ویژوآل ایجاب می‌کند. بخش محدود از دکورهایی هم نیاز است در شهرهای جنوبی،‌کنار دریای جنوب و دریای شمال، شمال کشور و مناطق کویری کشور انجام شود. دبا بازسازی و طراحی به زمان سریال "موسی(ع) کورهای سریال "یوسف پیامبر" بخشی از دکورهای سریال "حضرت موسی(ع)" را تشکیل می‌دهد.

وی با اشاره به سریال "موسی(ع)" تأکید کرد: این سریال در ارادت به هدیه آسمانی پیامبر اکرم(ص) یعنی قرآن کریم ساخته می‌شود. ما باید سعی کنیم این سریال را خوب بسازیم؛ تا جایی که اعتقادم بر این است سریال "موسی(ع)" راهگشای بسیاری از سریال‌های دینی به‌خصوص کاری برای پیامبر اکرم(ص) به‌صورت سریالی و اهل‌بیت عصمت و طهارت خواهد بود. ما سریالی برای پیامبران اولوالعزم نداشتیم و سریال "موسی(ع)" اولین گام است که این قدم‌ها باید قدرتمند و تأثیرگذار برداشته شود.

میرعلایی با اشاره به توصیه و دستور مقام معظم رهبری و دیگر علما درباره ساخت سریال «موسی(ع)» افزود: مقام معظم رهبری و دیگر علما و مراجع توصیه به ساخت این مجموعه کردند؛ رهبری و مراجع بر پیگیری وحدت جهانی ادیان تأکید داشتند، به همین دلیل وحدت ادیان الهی، هدف اصلی فیلمنامه است که می‌تواند جهان را به‌سمت توحید پیش ببرد. تفرقه و جدایی ادیان الهی باعث خوشحالی دشمنان می‌شود و منجر به نفوذ استعمارگران می‌شود. آنها علاقه‌مندند که ما را به جنگ و نزاع بکشانند، اما ما با ساخت آثار قوی نباید بگذاریم چنین تفرقه‌ای شکل بگیرد.

میرعلایی درباره انتخاب بازیگران و کاراکتر اصلی این مجموعه، خاطرنشان کرد: عوامل پشت دوربین ما انتخاب شده‌اند و در آستانه شروع پیش‌تولید جدی سریال، نام‌هایشان رسانه‌ای خواهد شد؛ احتمال دارد قصه این اتفاق را رقم بزند که برای بازیگر از اقوام مختلف استفاده کنیم. اصل و پیش‌بینی‌مان بر حضور و استفاده حداکثری از بازیگران ایرانی است، اما اگر برخی از نقش‌ها به فیزیک خاص و منحصر به فردی نیاز داشته باشند به‌اقتضای این نقش و کاراکتر ترجیحاً از خارجی‌ها استفاده می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه با توجه به رویکرد جهانی و کیفیت سریال، بازیگران و عوامل کار را با نهایت دقت و وسواس انتخاب کنیم، افزود: در تلاشیم برای تمام نقش‌های این سریال افرادی را انتخاب کنیم که ضمن داشتن استعدادهای بازیگری به‌لحاظ چهره و فیزیک همخوانی لازم را داشته باشند؛ هنوز مشخص نیست از چهره‌های جدید استفاده کنیم یا از بازیگران ناآشنا. در حال بررسی هستیم و برای ما ایفای نقش و تأثیرگذاری کاراکتری اهمیت دارد. با توجه به رویکرد جهانی و کیفیت سریال همه بازیگران و عوامل با نهایت دقت و وسواس انتخاب می‌شوند.

قصه سریال 52قسمتی "موسی(ع)" از قبل تولد و از زمان رحلت یوسف پیامبر(ع) شروع می‌شود؛ به‌گفته تهیه‌کننده سریال، این پروژه فرامرزی بالاترین تراز هنری جمهوری اسلامی را عرضه خواهد کرد، چرا که هم به‌جهت کیفی و هم نوع قصه متنوع و فراز و نشیب‌هایی که دارد بی‌نظیر است. آنقدر مخاطب در این سریال با تعدد معجزات مواجه می‌شود که هرلحظه داستان موسی(ع) برای مخاطب جذاب و دلپذیر خواهد بود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس