وزیر صمت: به یکی از خودروسازها گفتم پراید تولید نکن برو سراغ محصول دیگر

وزیر صنعت،​ معدن و تجارت گفت: هر گونه افزایش قیمت کالا به بهانه افزایش نرخ بنزین تخلف است.

به گزارش مشرق، رضا رحمانی در استودیوی نگاه یک شبکه اول سیما گفت: در حال حاضر از حیث وجود کالاهای مصرفی و مورد نیاز کشور در شرایط خوبی به سر می بریم و قطعاً کمبودی وجود ندارد و جای نگرانی برای مردم نیست.

وی ادامه داد: در حوزه صنعت بیشترین تأثیرپذیری از یارانه حامل های انرژی به گازوییل مربوط می شود که خوشبختانه دولت افزایشی برای آن در نظر نگرفته است.

ببینید

افزایش قیمت تخلف محسوب می‌شود

رحمانی تصریح کرد: برای صیانت از حقوق مردم و جلوگیری از سوء استفاده گری برخی سودجویان،​ پس از اصلاح نرخ بنزین​، مقرر کرده ایم که هیچ افزایش نرخی در کالاها نباید داشته باشیم و با این حال هر گونه افزایش قیمت، تخلف محسوب می شود.

وزیر صمت گفت: اقتصاد کشور دچار مشکلات ساختاری است؛ به نحوی که متأسفانه اقتصاد ما برای واردات طراحی شده البته این معادله در سال های اخیر بر عکس شده است.

رحمانی تصریح کرد: در حوزه کالاهای اساسی واردات زیادی داشته ایم.

علاقه‌ای به واردات نداریم

وی افزود: سال ۹۷ حجم واردات کالاهای مصرفی کشور ۳۱ و ۲ دهم درصد منفی بوده است و طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی در بخش کالاهای واسطه ای مانند مواد اولیه ۱۶ و ۸ دهم درصد منفی و در حوزه کالاهای سرمایه ای ۲۱ و ۸ دهم درصد منفی ثبت شده است.

رحمانی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۲۵ درصد از ردیف کالاهای وارداتی به کشور ممنوع شده و آن هم به دلیل بی کیفیت بودن نسبت به تولیدات داخلی است.

وزیر صمت افزود: سیاست کلان ما، کنترل واردات، مبارزه با قاچاق و ممنوعیت واردات کالاهایی که مشابه آن در داخل تولید می شود است.

رحمانی گفت: اگر جایی کالایی به میزان کافی تولید بشود و ما واردات آن را ممنوع نکردیم مردم می توانند به ما اطلاع بدهند و در صورت اثبات، از واردات آن جلوگیری می شود.

وی با اشاره به اینکه ۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی در دستان وزارتخانه صمت است، افزود: زمانی واردات برای این کشور شیرین بوده و در حال حاضر واردات برای ما تلخ است و علاقه ای به واردات نداریم اما در مواردی همچون ذرت و لاستیک سنگین مجبور به واردات هستیم؛ زیرا تولید این نوع محصولات در کشور بسیار کم است.

وزیر صمت افزود: یکی ای مؤلفه های قدرت در میان کشورهای دنیا، تولیدات یک کشور محسوب می شود و انسان ها باید شکوفا شوند و جوهره وجودی هر فرد کار است از سوی دیگر،​ فقر فقط بی پولی نیست بلکه بیکاری جوانان هم نوعی فقر به حساب می آید.

رحمانی گفت: راهکار حل مشکلات اقتصادی کشور پرداختن به تولید است.

ایران جزو سه کشور برتر معدنی دنیا خواهد شد

وی ادامه داد: معادن کشور، نعمات خدادادی ما محسوب می شوند و با اکتشافات فعلی در معادن کشور جزو ۱۰ کشور پر ظرفیت معدنی دنیا قرار می گیریم؛ حال اگر اکتشافات ما عمقی شود، جزو سه کشور برتر معدنی جهان خواهیم شد.

رحمانی تصریح کرد: امسال ۳۰۰ هزار کیلومتر مربع را در برنامه اکتشافات قرار داده ایم که این مهم به شرکت های بزرگ معدنی مأموریت داده شده است واین حرکت به نوعی انقلاب معدنی محسوب می گردد.

وزیر صمت با اشاره به تولید ۵۱۲ تنی فولاد خام در اوایل انقلاب ادامه داد: امروز این رقم به ۲۱۳ میلیون تن رسیده است که البته امسال هم ۹۰ میلیون تن به این زنجیره تولید افزوده می شود.

رحمانی تصریح کرد: از آنجا که کار معدن بسیار زمان بر است نباید توقع داشت این حرکت امسال به پایان برسد.

وی ادامه داد: یکی از آفات برنامه ریزی در کشور ما این است که با تغییر دولت ها و مسئولین، سلایق مختلف می آید و می رود.

وزیر صمت با اشاره به اینکه سیاست ما جلوگیری از خام فروشی است افزود: در شرایط تحریمی فعلی، واردات خودرو از دیگر کشورها به ایران آزاد است اما واردات قطعات خودرویی تحریم،و از سوی دیگر صادرات سنگ آهن از ایران به دیگر کشورها تحریم نیست اما صادرات فولاد و مس و ... از ایران به دیگر کشورها تحریم محسوب می شود. همین مثال ها گویای همه چیز است دیگر کشورها می خواهند ما مصرف کننده باشیم اما از طرف دیگر مواد اولیه ما را می خواهند.

نقدینگی، ۷۰ درصد مشکل واحدهای تولیدی

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه حدود ۷۰ درصد مشکل واحدهای تولیدی، کمبود نقدینگی است، گفت: امکانات کشور باید برای رونق تولید بسیج شود تا مشکلات تولید برطرف شود.

رحمانی افزود: سیاست ما این است که تولیدکنندگان داخلی، ​ مواد اولیه مورد نیازشان را گران‌تر از قیمت مواد خارجی تأمین نکنند.

وی ادامه داد: نوسانات قیمت در داخل و خارج و نوسانات ارز در داخل در چند مقطع، موجب نوسانات قیمت برخی از مواد معدنی شد.

رحمانی تأکید کرد: سیاست کلان ما این است که حتماً مواد اولیه به تولیدکننده داخلی، زیر قیمت مواد اولیه وارداتی خارجی عرضه شود و این نوعی حمایت از تولیدکننده داخلی است.

وی اضافه کرد: همیشه این موارد را رصد و در صورت نیاز، اصلاح قیمتی انجام می‌دهیم.

رحمانی افزود: در یک سال گذشته نتیجه تصمیمات وزارت صنعت، معدن و تجارت این بود که خام فروشی نکنیم و از تولیدکننده داخلی حمایت کنیم و جلوی افزایش بی رویه قیمت‌ها را بگیریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اکنون همه آمارها در آلومینیوم، مس و فولاد نشان می‌دهد که قیمت آن‌ها افزایشی نیست و در برخی موارد به صورت جزئی، کاهش قیمت داشته ایم و قیمت‌ها کنترل شده است.

آقای رحمانی افزود: برنامه تثبیت قیمت‌ها ادامه دارد و مهمترین کار ما این است که جلوی دلال بازی را بگیریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه اصلاح صنعت خودرو را آغاز کرده ایم، گفت: به علت‌های مختلف از جمله میزان بالای مصرف سوخت و برای حفظ محیط زیست و ایمنی از خودروسازان خواسته ایم تولید خودروهای قدیمی را متوقف کنند و خودروی جایگزین باید مصرف پایین و ایمنی بالا داشته باشد.

توسعه ساخت خودروهای برقی در دستور کار

آقای رحمانی با اشاره به اینکه توسعه ساخت خودروهای برقی در دستور کار قرار دارد، افزود: با شرکت‌های معتبر جهان وارد مذاکره شدیم و مردم آثار این تصمیمات را خواهند دید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امسال خواسته ایم تا ۴۰۰ میلیون دلار واردات قطعه داخلی سازی شود و تا سال ۱۴۰۰ در قالب نهضت ساخت داخل، یک میلیاد و ۴۰۰ میلیون دلار در حوزه خودرو، قطعات باید داخلی سازی شود که این میزان ۴۰۰ میلیون دلار مربوط به امسال است و تاکنون از این میزان بیش از ۳۰۰ میلیون دلار داخلی سازی محقق شده است و پیش بینی می‌شود این رقم تا پایان امسال از رقم ۴۰۰ میلیون دلار عبور کند.

رحمانی با تاکید بر اینکه جوانان را باید باور کنیم، افزود: خودروسازان را موظف کردیم که با قطعه سازان داخلی قرارداد ببندند.

وی اضافه کرد: پیگیری مشکلات واحدهای تولیدی از جمله برنامه‌ها و اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

رحمانی با بیان اینکه در ۶ ماه نخست امسال تولیدات در حوزه صنعت، معدن و تجارت بیشتر از مدت مشابه پارسال بوده است، گفت: در این مدت در فولاد شش و و نیم درصد، در محصولات فولادی ۹ و دو دهم درصد، در مس ۱۵ درصد، در کاشی و سرامیک شش و نیم درصد، در سیمان پنج و دو دهم درصد، در صنایع غذایی حدود ۱۵ درصد، در شیشه تخت ۱۶ تا ۱۸ درصد، در ظروف شیشه‌ای حدود ۱۶ درصد و در تولید تراکتور ۲۶ درصد افزایش تولید داشته ایم.

وی ادامه داد: فقط در دو قلم از کالاهای عمده از جمله خودرو و آلومینیوم افزایش تولید نداشته ایم.

کمبود خودرو جبران می‌شود

آقای رحمانی گفت: یکی از واحدهای آلومینیوم سازی برای چند ماه تعطیل بود که الآن مشکلش حل شد و تلاش می‌کنیم تا پایان سال کمبود تولید را جبران کنیم.

وی ادامه د اد: در خودرو هم اگر نقدینگی لازم تأمین شود با برنامه‌هایی که داریم تا پایان سال کمبود تولید آن جبران می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: از ابتدای امسال تا کنون ۶ هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی را رصد میدانی کردیم و برای آن‌ها مصوبه داشتیم.

آقای رحمانی اضافه کرد: حدود ۸ هزار مصوبه در حوزه‌های مختلف تصویب شد که ۶۰ درصد آن مربوط به امور مالی است.

وی تأکید کرد: همه تلاش‌ها را برای رفع مشکلات مردم انجام می‌دهیم.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 17
 • IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
  22 2
  شاخ و شونه الکی نکش
 • ناشناس IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
  29 1
  جناب وزیر این طرز صحبت شما درست نیست.باید بگویید مطمئنا افزایش قیمتی در کالاها نداریم و نخواهیم داشت.فک کردید برخی ها از نباید شما میترسند.نظارت ها ضعیفه.شما نتوانستید قیمت گوجه تخم مرغ رو کنترل کنید چجوری میخواین از گرانی جلوگیری کنید؟تضمین کتبی بدید که اگر کنترل نشد قیمت ها ضمن عذرخواهی سریعا استعفا بدید
 • خسته IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
  7 1
  خب نمیشه که ، اینجوری کسبه ها تولید کننده ها مسافر کشا ضرر میکنن !!
 • IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
  4 1
  متاسفانه مشکل این است که دولت و سازمانهای به اصطلاح نظارتی هیچ اقتدار و ابتکار عملی و حضور جدی ندارند و هیچ پاسخگویی هم وجود ندارد .
 • IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
  8 1
  قیمت بنزین باید واقع بینانه می شد اما نه در این شرایط با گرفتن مالیات از دلال ها، صراف ها بانک ها و بخش هایی که مولد نیستند بسیاری از کسری ها حلّ می شد هم به تولید فشار نمی آمد و هم ...یک پزشک جراح چیزی در حدود 200 ملیون در ماه درآمد داره البته حتما بیشتر از اینها است اما چقدر مالیات می ده؟ طلا فروشها چقدر؟ صراف ها؟ بانک های بزرگ دولتی و خصوصی و خصولتی؟ اگر مالیات گرفته بشه بسیاری از مشکلات بودجه ای به طور اتوماتیک حل می شه یعنی یک پزشک یا یک وکیل یا سردفتر حد اقل باید یک چهارم درآمدش رو مالیات بده اما متأسفانه متاسفانه خبری نیست و دولت سراغ ساده ترین کار رفته که البته پرهزینه ترین کار هم هست....مجلس باید در قبال این تصمیم و سکوت در مقابل آن پاسخگو باشد...
 • IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
  13 0
  شما جلوی افزایش قیمت کدوم کالا رو تونستید بگیرید که دارین اینجوری خط و نشون میکشید؟؟؟؟؟؟؟؟؟ جلوی افزایش قیمت لبنیات رو تونستید و آیا میتونید بگیرید؟؟؟؟؟هر هفته و هر ماه دارن قیمتهاشونو افزایش میدن و به هیچ نهادی هم پاسخگو نیستند... جلوی افزایش قیمت خودرو رو تونستید بگیرید؟؟؟؟؟ جلوی افزایش قیمت مسکن رو تونستید بگیرید؟؟؟؟ جلوی افزایش قیمت فولاد رو تونستید بگیرید؟؟؟؟؟ جلوی افزایش قیمت برنج و گوشت و مرغ و چایی و..............................رو تونستید بگیرید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ بابا با این حرفها اینقدر رو اعصاب مردم نرید....
 • IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
  4 1
  شوخی نکن تازه اول گرونیهاست
 • Is IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
  8 1
  من دیشب آژانس گرفتم یه مسیر ده هزاری رو بیست و شش هزار گرفت بعدم میگه بنزین گرون شده
 • IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
  7 1
  از نظر من کسی که از همین امروز 50 درصد کشیده روی اجناسش با شرف تر و صادقتر از مسولان است چرا ضرر کنه
 • محمد IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
  6 0
  الان قیمت ها هم میگن چشم. ما افزایش پیدا نمیکنیم. اصلا اگه دوست دارید کاهش هم پیدا می کنیم تا ثابت کنیم نظرات شما کاملا کارشناسانه است.
 • IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
  7 0
  همین که شما در مسند تصمیمات قرار دارید برای گرانی و بیماری اقتصادی کافی است..
 • IR ۲۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
  0 0
  امروز من پول تاکسی رو دو برابر دادم ... البته من به راننده تاکسی حق میدم ... تو اگر عرضه داشتی وقتی دلار از بیست تومن شد یازده تومن لا اقل دو درصد قیمت کالاها رو پایین میآوردی ...