کد خبر 1010744
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۵
خبر ویژه

رئیس ستاد نیروی هوایی آمریکا، کشورهای عرب حاشیه‌نشین خلیج فارس را به کنار گذاشتن اختلافات و اتحاد نظامی در برابر ایران فرا خواند.

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:

ژنرال «دیوید گلدفین»، رئیس ستاد نیروی هوایی آمریکا که روز شنبه ۲۵آبان در نشست فرماندهان نیروی هوایی در دوبی صحبت کرده، گفته است: «وقت آشتی و فراموشی دلخوری‌ها وقتی نیست که موشک یا پهپاد از ایران در راه است، هم‌اکنون است.»


سایت یورونیوز در ادامه خبر فوق نوشت: «واشنگتن مناقشه چهار کشور عربستان سعودی، امارات عربی متحده، بحرین و مصر با قطر را مایه تضعیف تلاش‌ها برای مهار نفوذ ایران در خلیج فارس و خاورمیانه می‌داند. آمریکا ایران را عامل حملاتی می‌داند که تابستان امسال در منطقه خلیج فارس صورت گرفت از جمله حمله موشکی و پهپادی ۱۴ سپتامبر به تاسیسات نفتی آرامکو عربستان سعودی؛ حمله‌ای که در کوتاه‌مدت تولید نفت این کشور را به نصف تقلیل داد. تهران هرگونه دست داشتن در این حمله را رد می‌کند و می‌گوید که حمله را حوثی‌ها به تلافی حملات ریاض به یمن، انجام داده‌اند.»


این سایت در ادامه نوشته است: «تلاش‌ها و میانجیگری واشنگتن برای پایان دادن به مناقشه این چهار کشور با قطر تا به امروز بی‌ثمر مانده است. آمریکا، متحد هر شش کشور حاشیه‌نشین عرب خلیج فارس است. پایگاه هوایی العدید در قطر، بزرگ‌ترین پایگاه نظامی آمریکا در منطقه و بحرین محل استقرار ناوگان پنجم دریایی آمریکا در خلیج فارس است.»


پایگاه خبری یورونیوز افزوده است: «ژنرال دیوید گلدفین همچنین در جمع فرماندهان نیروی هوایی افزود:«هیچ کشوری به تنهایی واجد تمام امکانات لازم برای دفاع از خود نیست اما در کنار همدیگر تمام آنچه را که برای دفاع جمعی لازم است در اختیار خواهیم داشت. هم‌اکنون این توان را داریم، ما دشمنی مشترک داریم که ظاهرا کمر همت به اعمال شیطنت‌آمیز در منطقه بسته است.» ژنرال گلدفین با تاکید بر اهمیت اصل امنیت جمعی، بهترین امکان دفاع از امارات عربی متحده را به لحاظ جغرافیایی از طریق قطر و همسایه‌اش عمان، دانست.


چنانکه خواندید فرمانده نیروی هوایی آمریکا گفته است: «در کنار همدیگر تمام آنچه را که برای دفاع جمعی لازم است در اختیار خواهیم داشت.» به عبارتی این نکته که آمریکا که از او با عنوان ابرقدرت جهان یاد می‌کنند در پی یارگیری در تقابل با ایران است. پیداست که سیاست جدید آمریکا آن است که اختلافات میان کشورهای حاشیه خلیج فارس را رفع کرده و آنها را علیه ایران متحد کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس