بحران اقتصادی

نخستین رئیس جمهور قزاقستان از بحران جدید اقتصادی جهان ابراز نگرانی کرد و خواستار گفت‌وگوی اتحادیه اروپا و اتحادیه اقتصادی اوراسیا شد.

به گزارش مشرق، «نورسلطان نظربایف» نخستین رئیس جمهور و پیشوای ملت قزاقستان با بیان اینکه رشد روزافزون وابستگی داخلی حمل و نقلی قاره بزرگ اوراسیا فرصت‌های بی سابقه‌ای را در تاریخ بشر برای توسعه مشترک باز می‌کند و بر ضرورت گفت‌وگوی باز و صمیمی که امکان دور زدن خطرات موجود و باز کردن چشم اندازهای جدیدی را برای همکاری در «اورآسیا بزرگ» فراهم خواهد کرد، تاکید کرد.

بیشتر بخوانید:

احتمال وقوع رکود سنگین در اقتصاد آمریکا شدت گرفت

فاجعه اقتصادی آمریکا به زبان ساده

گزارشی تکان دهنده از وضعیت کارمندان و کارگران انگلیسی

وی ضمن اشاره به روند تجدید گسترده درگیری‌ها و مناقشات ژئوپلیتیکی در سرتاسر جهان در مورد دیدگاه‌های خود در خصوص خطرات کلیدی که بر وضعیت ژئوپلیتیک در اورآسیا تاثیر منفی می‌گذارند، صحبت کرد.

نظربایف افزود: ما نگران وضعیت اقتصاد جهانی هستیم زیرا به طور فزاینده نشانه‌هایی از یک بحران قریب الوقوع را نشان می‌دهد.

وی گفت: در پس زمینه رشد تناقضات تجاری و بی ثباتی ژئوپلیتکی در دنیا نهادهای جهانی پیش بینی‌های ناامیدکننده‌ای را ارائه می‌کنند و کاهش رشد جهانی بر تجارت جهانی تاثیر منفی می‌گذارد همه این عوامل ثبات جهانی را تضعیف می‌کنند.

علاوه بر این نظربایف به موضوع تحریم‌ها و جنگ‌های تجاری بین قدرت‌های جهانی اشاره و گفت: تقابل بین قدرت‌های جهانی به طور خودکار به بسیاری از نقاط اوراسیا منتقل می‌شود و حل و فصل بحران در سوریه و اوکراین را پیچیده تر می‌کند همچنین خروج انگلستان از اتحادیه اروپا به یک رویداد کلیدی ضد همگرایی تبدیل شده است.

وی گفت: افزایش تنش‌ها میان آمریکا و چین زنجیره‌های جهانی فناوری را مختل و بازار جهانی فناوری‌های بالا را بی‌ثبات کرده است.

نظربایف افزود: توسعه هوش مصنوعی در حال افزایش است و فرصت‌های عظیم و چالش‌های بزرگی را به همراه دارد.

نظربایف به طور ویژه بر اوضاع خاورمیانه تاکید کرد که در نوبه خود نقش مهمی در تضمین امنیت انرژی جهانی دارد.

با هدف راه اندازی مجدد سیستم امنیتی در اورآسیا و توسعه چشم انداز جدید آن، نظربایف اقدامات عملی را با هدف تعریف «قوانین جدید بازی» در اورآسیای بزرگ پیشنهاد کرد.

وی گفت: لازم است که رویکردهای اساسی برای شکل گیری یک معماری امنیتی قاره‌ای به طور جدی بررسی شوند.

نظربایف افزود: در سال ۲۰۲۰ میلادی ۱۰ سال از تصویب بیانیه «آستانه» سازمان امنیت و همکاری اروپا می‌گذرد که در آن به اهمیت تشکیل یک جامعه واحد امنیتی یوروآتلانتیک و اورآسیا تاکید شده بود این مسائل می‌توانند به طور موثر با تلفیق پتانسیل‌های کنفرانس تعامل و اعتماد سازی در آسیا و سازمان امنیت و همکاری اروپا حل و فصل شوند.

نظربایف در بخش دیگری افزود: ما بارها در مورد لزوم توقف توافق‌های موجود در زمینه خلع سلاح هسته‌ای صحبت کردیم و در کنفرانس پیمان منع گسترش سلاح ‌ای هسته‌ای در سال آینده لازم است بار دیگر در مورد ضرورت جهانی سازی مفاد اصلی این سند فکر کنیم.

وی در ادامه بر ضرورت تشدید اقدامات مربوط به مسئولیت بین المللی برای خروج از این پیمان و تقویت آن با قطعنامه‌های مربوطه در سطح شورای امنیت سازمان ملل تاکید کرد.

نظربایف همچنین بر لزوم تدوین ضمانت‌های موثر امنیتی برای کره شمالی توسط تمام اعضای شورای امنیت سازمان ملل و اعتمادسازی بین «پیونگ یانگ» و «سئول» با هدف تثبیت اوضاع در شبه جزیره کره اشاره کرد.

وی گفت: من آینده اورآسیا را در ایجاد یک جامعه واحد می‌بینیم که گفت‌وگوی منظم اقتصادی بین اتحادیه‌ها باید به تکیه‌گاه آن تبدیل شود.

نخستین رئیس جمهور قزاقستان تصریح کرد: همکاری عمل‌گرایانه میان اتحادیه اقتصادی اورآسیا، اتحادیه اروپا، سازمان همکاری شانگهای،  اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا و ابتکار «یک کمربند، یک جاده» انگیزه جدی برای شکل‌گیری اورآسیای بزرگ خواهد بود و کل فضای سیاسی بزرگترین قاره جهان را تثبیت خواهد کرد.

وی افزود: به عنوان رئیس افتخاری شورای عالی اقتصادی اورآسیا آماده پشتیبانی همه جانبه از مشارکت اتحادیه اروپا و اتحادیه اقتصادی اورآسیا می‌باشم.

نظربایف گفت: در شرایط کنونی کشورها نباید در چارچوب منطقه‌گرایی و بلوک‌گرایی محدود باشند بلکه باید گسترده‌تر فکر کنند زیرا تنها از این طریق می‌توانیم از پتانسیل بزرگی که این قاره عظیم دارا است استفاده کنیم.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس