سرلشکر باقری نمایه

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: صنعت دفاعی ما قبل از انقلاب در حد صفر بود ولی امروز در اکثر صنایع دفاعی از جمله حوزه‌های موشکی‌ و مخابرات و پهپادی و رادار، حرف‌های اساسی برای گفتن داریم.

به گزارش مشرق، سرلشکر محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح صبح امروز (دوشنبه) در اولین همایش حکمرانی اسلامی، اظهار داشت: با نگاهی به تاریخ انواع حکمرانی‌ها را از قبیله‌ای و طایفه‌ای تا حکمرانی بر سرزمین‌های گسترده و قاره‌ای شاهد هستیم.

وی افزود: در دوره معاصر حکمرانی بر مبنای مکاتب سرمایه داری، لیبرالیسم، سوسیالیسم و کمونیستی را شاهد بودیم و هرچند تفاوت‌هایی با هم داشتند اما یک نقطه مشترک داشتند و آن این بود که بر مبنای اوامر الهی نبودند.

سرلشکر باقری با بیان اینکه انقلاب اسلامی در این میان ایده جدیدی را مطرح کرد، گفت: امام بزرگوار این پرچم را بلند کردند که بر مبنای اوامر دین اسلام می‌توان حکومتی بر مبنای اصول و اوامر الهی برقرار کرد. بر این اساس انقلاب اسلامی با نفی قدرت‌های آن زمان و شعار استقلال و نه شرقی و نه غربی ظهور کرد.

رییس ستادکل نیروهای مسلح با بیان اینکه آنچه بعنوان الگو وجود داشته، دوره کوتاه حکومت پیامبر اکرم(ص) و دوره کوتاه‌تر حکومت حضرت علی(ع) است، تصریح کرد: بر اساس دیدگاه حضرت علی(ع) در نهج‌البلاغه شاخص های حکمرانی اسلامی را می‌توان قانون‌مداری، پاسخگو بودن، شفافیت، کارایی و اثربخشی، مبارزه با فساد و سواستفاده از قدرت برشمرد که این مبارزه با فساد بحمدالله در این ایام اخیر، هرچند به مذاق برخی‌ها خوش نیاید در پیش گرفته شده است.

سرلشکر باقری با بیان اینکه کشور ما از نظر موقعیت در حساس‌ترین منطقه جهان واقع شده است، خاطرنشان کرد: پیش از انقلاب آمایش و چینش نیروهای مسلح و دکترین نحوه نبرد با دشمن و درکل تمام ابعاد نیروهای مسلح از خارج به ما دیکته می‌شد، که وقتی آن را بررسی میکنیم به این پاسخ می رسیم که ایران نقش جهانی‌اش مقابله با شوروی در قالب عضو پیمان سنتو و در نقش منطقه‌ای برای مقابله با عراق بوده که این نیروی مسلح توسط ۵۰ هزار مستشار خارجی اداره شده است.

وی با تاکید بر اینکه با پیروزی انقلاب انبوهی از تهدیدات و توطئه‌ها علیه آن به کار گرفته شد، عنوان کرد: با همه این تهدیدات، نیروهای مسلح که از روز اول تحت شدیدترین تحریم‌ها بودند، این تهدیدات را با پیروزی رفع کردند. صنعت دفاعی پیشرفته‌ای را که قبل از پیروزی انقلاب تقریبا در حد صفر بود سازماندهی کرد که امروز در موشکی، پهپاد، رادار، مخابرات و ... حرف‌های اساسی در سطح جهانی برای گفتن دارند.

رییس ستادکل نیروهای مسلح گفت: ابداع روش‌های بومی‌نبرد به طوری که از یک تک تیرانداز ما در یک جدول، مشخص است چگونه باید عملیات انجام دهد تا واحدهای عملیاتی و کلان همه چیز توسط فرزندان این کشور طراحی شده است.

سرلشکر باقری خلق یک قدرت اطلاعاتی و امنیتی که بتواند با جاسوسی ها و تهدیدات مقابله کند را دیگر ثمره انقلاب اسلامی برشمرد.

وی در تشریح علل موفقیت نیروهای مسلح گفت: تبعیت از ولایت و امامین انقلاب، تلاش برای طراحی مدل بومی برای مقابله با تهدید خارجی، دل بریدن از بیگانگان و خارج، حرکت جهادی و انقلابی، دوری از یاس و نا امیدی، درس گرفتن از شکست‌ها، توسعه بازوان انقلاب برای مشغول کردن دشمن و تبدیل تجربیات ذهنی به عینی از جمله علل توفیقات نیروهای مسلح است.

رییس ستادکل نیروهای مسلح ادامه داد: البته در سایر ابعاد هم تجربه کرده‌ایم در سیاست داخلی، خارجی، اقتصاد، تعلیم و تربیت و ... نیز دارای تجربه هستیم که به همراه خود موفقیت و ناکامی داشته که باید بررسی و ارزیابی شوند.

سرلشکر باقری با بیان اینکه در بیانیه گام دوم انقلاب، رهبر معظم انقلاب حکمرانی متعالی را مطرح کرده‌اند، خاطرنشان کرد: ما می‌توانیم نظام انقلابی داشته باشیم که مجری آن هم جوانان برومند انقلابی برای ایجاد تمدن نوین اسلامی هستند.

وی‌ در پایان با بیان اینکه برای انتقال تجربه چهل سال گذشته به جوانانی که مسولیت را می خواهند بر عهده بگیرند، ایجاد مدرسه حکمرانی ضروری است، گفت: نسل‌های جدید باید با فراز و نشیب‌ها و ریزه‌کاری هایی که با زحمت فراوان و تقدیم شهیدان حاصل شده است، آشنا شوند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • مجتبی IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
  9 11
  پیشنهاد می کنم از بین افراد لشکری برای ریاست دولت و نمایندگان مجلس انتخاب شوند تا روند مبارزه با فساد سرعت گیرد.
  • IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
   6 2
   نه کاندید شدن معنی نداره، همه ی امور مملکت باید تحت فرمان نیروهای مسلح سپاه و ارتش در بیان.. اینا تنها کسانی هستن که برای این مردم و این خاک از جان خودشون هم گذر کرده و می کنن، تمام امور مملکتی باید بیفته دست سپاه و ارتش، نه برای مدت مشخص، برای همیشه.
 • IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
  0 3
  ایران نقش جهانی‌اش مقابله با شوروی در قالب عضو پیمان سنتو و در نقش منطقه‌ای برای مقابله با عراق بود. /ok
 • IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
  6 5
  ما دارای تجربه هستیم در هشت سال جنگ و این یک گنج بزرگ است
 • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
  2 9
  همینکه قبل انقلاب یک ارتش واحد و همه فن حریف داشتیم ولی الآن با تعدد قوای مسلح مواجهیم یعنی اونموقع اصول نظامی محترم تر بوده
  • IR ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
   3 3
   ۱۳:۲۰ همین که تو وابستگی اون موقع به بیگانه رو ترجیح میدی و چشم دیدن اقتدار و خود کفایی حال حاضر نیروهای مسلح رو نداری، یعنی کار امروز ما محترم تر و سوزاننده تر بوده و هست، و خواهد بود.
  • حمید IR ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
   3 3
   جناب 13:20، چی واسه خودت می گی؟!!!! حالت خوبه؟!!!! تعدد قوای مسلح که نکته منفی نیست استاد محترم ، یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی است و توان بازدارندگی کشور را به میزان قابل ملاحظه ای بالا برده است، ارتش قبل از انقلاب توسط دهها هزار مستشار آمریکایی اداره می شد و هیچ استقلالی نداشت و اجازه اورهال تجهیزات و اموزش پرسنل خودش را هم نداشت و همه چیز در اختیار امریکایی ها بود، بعد تو داری از محترم تر بودن اصول نظامی حرف می زنی؟!!!! یعنی در منطق شما ، اصول نظامی محترم تر وابستگی صد در صد به کشورهای بیگانست؟!!!!! الان ارتش جمهوری اسلامی در منطق شما همه فن حریف نیست؟!!!!!! ارتشی که انواع و اقسام تجهیزات را می سازد و تعمیرات اساسی یا اورهال را انجام می دهد و اموزش پرسنل را هم خود انجام می دهد( چیزی که در ارتش شاهنشاهی وجود نداشت و نوکران استعمار اجازه آن را نمی دادند و همه کارها را به آمریکایی ها واگذار کرده بودند) ، خدا همه بیماران را ( به خصوص بیمارانی که عادت به وارونه نمایی دارند)شفای عاجل عنایت بفرماید، آمین
  • IR ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
   4 4
   اون ارتش همه فن حریفتون چرا در مقابل انگلیس و شوروی دست تسلیمش به بالا برد. اون ارتش شاهنشاهیتون چرا پادویی افسران درجه سه آمریکایی رو می کردند. ارتش اگر ارتش شد بعد از انقلاب با ظهور افرادی نظیر شهید سپهبد صیاد شیرازی ها ارتش شد والا ارتش شاهنشاهیتون هیییییییییییییچ افتخاری ندارد که مایه ننگ نیز بود. ارتشی که در هفده شهریورها روی مردم خود اسلحه کشید.
 • IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
  1 3
  باید روی پهپهاد های بزرگتر و پیشرفته تر کار کنیم...پهپهادهای ما تو دنیا گمنام و کوچک هستن
 • IR ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
  5 4
  احسنتم.سلام خدا بر سپاه پاسداران‌
 • US ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
  2 0
  من چندین مورد انحصار واردات رو دارم چند تا ویلا و خونه چند هزار متری هم قسطی خریدم بچه هام هم همه خارج از کشورن نمی دونم کی میان سراغ من؟!
 • سربدار IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
  0 0
  درود بر سردار مخلص باقری آیت الله خزعلی : در زمانی که سیدمحمد خاتمی به وزارت ارشاد منصوب شد برای عرض تبریک به خدمت آیت الله العظمی خاتمی (پدر محمد خاتمی) رفتیم که با ناراحتی ایشان مواجه شدیم!!! ایشان گفت :( او ) خطرناک است! پسرم غرب زده است!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس