محمدجواد لاریجانی

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه با بیان اینکه دستاورد اصلی ما طی سالیان گذشته دموکراسی بوده است، گفت: جمهوری اسلامی ایران معتقد بر حفاظت و صیانت از آراء مردم است.

به گزارش مشرق، دکتر محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه عصر روز سه شنبه ۱۴ آبان ماه ۱۳۹۸ در جمع سفرای سازمان همکاری اسلامی در محل سازمان ملل متحد بحث و تبادل نظر کردند.


در این نشست که به ریاست سفیر پاکستان برگزار شد، موضوعاتی نظیر بررسی دوره‌ای جهانی موسوم به یو پی آر و لزوم تقویت آن، ریشه و اساس حقوق بشر در اندیشه اسلامی و تبلور آن در عملکرد ایران پس از انقلاب اسلامی، پیشرفت‌های ایران در حوزه حقوق بشر به ویژه در زمینه بهداشت و شکاف بین حقوق بشر مبتنی بر عقلانیت اسلامی و حقوق بشر غربی مبتنی بر سکولاریسم و لیبرالیسم، مورد بحث قرار گرفت.

بیشتر بخوانید:

لاریجانی ضمن اشاره به پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌هایی مانند حق بهداشت و حقوق زنان، مهم‌ترین دستاورد جمهوری اسلامی ایران طی ۴۰ سال گذشته را ساختار اجتماعی جدید دانست و بیان کرد: دستاورد اصلی ما طی سالیان گذشته دموکراسی بوده است و جمهوری اسلامی ایران معتقد بر حفاظت و صیانت از آراء مردم است و کشور مملو از آراء و نظرات متفاوت است که نشانگر سطح بالای دموکراسی است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه در ادامه گفت: حقوق بشر باید براساس فرهنگ کشورها و مبتنی بر حقوق مردمان بومی باشد. غربیان این مهم را بد می‌دانند و معتقدند که حقوق بشر اگر سکولار و لیبرال نباشد، اساساً حقوق بشر نیست. لیکن استراتژی ما ارتقای حقوق بشر براساس عقلانیت اسلامی است.
وی در خاتمه تلاش برای سکولار کردن اسناد به تصویب رسیده در سازمان همکاری اسلامی را مورد نقد قرار داد و بر لزوم استفاده از مفاهیم و اندیشه‌های اسلامی در اسناد سازمان همکاری اسلامی تاکید کرد.

پس از اتمام سخنان لاریجانی، نمایندگان عراق، لبنان و افغانستان سخنانی را ایراد کردند.

نماینده عراق ضمن تقدیر از تلاش‌ها و تحولات ایران در زمینه حقوق بشر، بر لزوم حفظ ارزش‌ها و باورها تاکید کرد.

نمیانده لبنان، ضمن اشاره به این موضوع که ایران نمونه بارز کشوری است که به ادغام مذهب، دموکراسی و توسعه اجتماعی مبادرت ورزیده، بر تغییر موضع کشورهای اسلامی از حالت تدافعی به حالت کنشگرانه تاکید کرد.

نماینده افغانستان نیز ارتقای استانداردهای حقوق بشری در ایران را مرهون داخلی سازی حقوق بشر و تکیه بر فرهنگ و ارزش‌ها دانست.
منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس