کد خبر 1006893
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۳
قتل نمایه

پسر دانش‌آموز که هنگام ورزش در حیاط مدرسه انگشت دستش آسیب دیده بود به‌ تشخیص پزشک تحت عمل جراحی قرار گرفت اما دیگر به هوش نیامد.

به گزارش مشرق، روز حادثه «سهراب» طبق معمول روزهایی که ورزش داشت صبح زودتر از خواب بیدار شد و پس از پوشیدن لباس‌هایش با شوق فراوان به مدرسه رفت. زنگ ورزش در حیاط با همکلاسی‌هایش بازی می‌کرد که ناگهان پایش لغزید و زمین خورد. انگشت دست راستش بشدت آسیب دیده بود. مدیر مدرسه وقتی دید نمی‌تواند کاری برای پسرک انجام دهد بلافاصله با خانواده او تماس گرفت. پدر و مادر «سهراب» که همه زندگی‌شان همین یک پسر بود، نگران و هراسان بلافاصله خود را به مدرسه رساندند و پسرشان را به نزدیک‌ترین بیمارستان بردند.

بیشتر بخوانید:

مرگ کارگر جوان بر اثر سقوط از ارتفاع در آزادراه تهران شمال

متخصص ارتوپد پس از معاینه دست پسر دانش‌آموز دستور جراحی داد اما از آنجا که به تشخیص او باید پسر 17 ساله بیهوش می‌شد، از پدرش خواست کارهای بستری را انجام دهد. سهراب از شدت درد به خود می‌پیچید و طاقتش تمام شده بود دقایقی بعد وی را به اتاق عمل بردند و پدر و مادرش پشت در منتظر ماندند. دکتر اطمینان داد که جراحی بسیار ساده‌ای است و خیلی زود تمام می‌شود اما وقتی عمل یک ساعت طول کشید والدین او را نگران‌تر کرد. سرانجام در شیشه‌ای اتاق عمل باز شد و پزشک متخصص در حالی که ناراحتی در چهره‌اش مشاهده می‌شد سرش را بالا آورد و به پدر «سهراب» گفت: «متأسفانه پسرتان اواخر جراحی ایست قلبی کرد و تلاش ما برای احیا هم نتیجه نداشت و دچار مرگ مغزی شد.»

زن و مرد میانسال که از شنیدن خبر فوت تنها فرزندشان شوکه شده بودند، در بهت و ناباوری به دکتر نگاه می‌کردند. مگر ممکن بود یک عمل ساده، جگر گوشه‌شان را از آنها گرفته باشد.

 چند روز بعد والدین سهراب که هنوز مرگ پسرشان را باور نداشتند برای پیگیری علت فوت وی و شناسایی مقصران و مجازات آنها علیه کادر درمانی و پزشک متخصص به دادسرای ناحیه 19(جرایم پزشکی دارویی) شکایت کردند.

پدر «سهراب» در نخستین جلسه رسیدگی به پرونده در حالی که هنوز لباس مشکی بر تن داشت، به بازپرس شعبه چهارم گفت: «پسرم سالم بود و بیماری خاصی نداشت. فقط انگشت شست دست راستش در مدرسه آسیب جزئی دیده بود. اما متخصص ارتوپد اصرار داشت که او را برای جراحی بیهوش کند. نمی‌دانم در اتاق عمل چه گذشته اما من به‌خاطر تجهیز نبودن اتاق عمل برای احیای قلبی پسرم، تشخیص اشتباه پزشک برای بیهوشی کامل، انجام نشدن آزمایش‌های کافی قبل از عمل و قصور پزشک بیهوشی از بیمارستان و کادر درمانی شکایت دارم. رئیس بیمارستان و متخصص ارتوپد باید به خاطر مرگ پسرم پاسخگو باشند و مجازات شوند.»

پس از صحبت‌های پدر«سهراب»، تکنیسین بیهوشی که به‌عنوان یکی از متهمان احضار شده بود، در توضیح این اتفاق گفت: «بیمار تا 10 دقیقه پس از پایان جراحی حال مساعدی داشت اما در یک لحظه ضربان قلبش قطع شد، احیای اولیه را انجام دادند اما بیمار که نیمه هوش بود از درد قفسه سینه می‌نالید. آن‌طور که در شرح پرونده‌اش هم نوشته شده بود پسر نوجوان انگار تپش قلب بالا داشته و گاهی قرص کاهش ضربان قلب مصرف می‌کرده و حتی احتمال می‌دهیم مصرف داروهای غیرمجاز بدنسازی روی مغز او تأثیر داشته و سبب بروز این اتفاق تلخ شده باشد.»

اثبات قصور صددرصدی کادر بیمارستان

با توجه به نتایج کالبدشکافی، کارشناسان علت مرگ پسر دانش‌آموز را ضربان نامنظم قلبی و نرسیدن اکسیژن به مغز پس از جراحی اعلام کردند. به این ترتیب پرونده با دستور بازپرس به کمیسیون پزشکی فرستاده شد و متخصص بیهوشی را به میزان 80 درصد و مسئول فنی بیمارستان را به‌عنوان شخصیت حقوقی به علت نقص تجهیزات و چیدمان نادرست نیروها به میزان 20 درصد در مرگ «سهراب» مقصر دانستند.

پس از صدور این رأی، کیفرخواست پرونده با عنوان اتهام قتل شبه‌عمدی ناشی از عدم رعایت موازین علمی و فنی برای متخصص بیهوشی و مسئول فنی به‌عنوان نماینده بیمارستان صادر شد. طبق این حکم از آنجا که بیمارستان شخصیت حقوقی به‌شمار رفته و در جرایم غیرعمدی شخص حقوقی مسئولیت کیفری ندارد از جنبه عمومی جرم، مجازاتی برای آن صادر نشد.

در حالی که پرونده با صدور کیفرخواست به شعبه 1043 دادگاه کیفری 2(مجتمع شهید قدوسی) به ریاست دکتر محبوب افراسیاب ارسال شد، اما خانواده «سهراب» که در جریان رسیدگی به پرونده دریافتند براساس قانون، مجازات زندان در انتظار متهمان پرونده نیست، پیش از برگزاری دادگاه از پیگیری پرونده صرف نظر کرده و با دریافت دیه از متهمان برگه رضایتنامه را امضا کردند.

به این ترتیب قاضی پرونده با اعلام رضایت خانواده پسرک، متخصص بیهوشی را از جنبه عمومی جرم محاکمه کرد و وی را به‌دلیل قصور 80 درصدی در مرگ پسر دانش‌آموز به پرداخت 10 میلیون تومان جزای نقدی و 6 ماه خدمات رایگان در مؤسسه محک به‌عنوان جایگزین یک سال حبس محکوم کرد. طبق این حکم در صورت اجرا نشدن این مجازات و تکرار جرم دفعه اول و دوم به ترتیب یک چهارم و یک دوم دیگر نیز به آن اضافه می‌شود. برای بیمارستان نیز به‌عنوان شخصیت حقوقی محکومیت کیفری براساس قانون لحاظ نشد و سایر کادر درمانی نیز از اتهامات تبرئه شدند.‌

منبع: روزنامه ایران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 27
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • حسن US ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  60 4
  عجب حکم سنگین و عبرت اموزی ....... حالا ما یه میلیون تومان بدهکار باشیم باید همه عمر اب خنک بخوریم......
  • GB ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
   13 12
   دکتر خودی بوده - سهمیه ای بوده و نور چشم رژیم
 • IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  29 1
  این شخص حقوقی یک مدیر حقوق ی دارد ؟!بیمارستان که باعث مرگ نشده یک آدم عاقل که در بیمارستان کار می‌کرده قصور نموده
 • IR ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  46 1
  واقعا مسخره !!!
 • IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  49 8
  دکترای بیسواد مردمو بدبخت کردن به قران همه داریم میمیریم..بکش ۱۰‌میلیون جریمه بده تمام
 • IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  47 2
  للکی زحمت می کشند شکایت می کنند نظام پزشکی طرفدار قصور پزشکان و کادر درمانی است
 • IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  32 4
  اینقدر مدرک تقلبی دکتری خداوکیلی بیرون ندید
 • بی نام IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  44 2
  این تکنسین بیهوشی اگه کارش رو بلد بود که بچه مردم رو به کشتن نمیداد چه لزومی داره برای جریمه بفرستید ش بیمارستان محک!!!! الان مثلا تنبیه شده از این بیمارستان به یک بیمارستان دیگه رفتن که جریمه نیست،
 • IR ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  34 5
  بیشتر بخاطر داروهای بیهوشی غیر استاندارد چینی هست که در ایران قربانی میگیرد
 • IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  42 3
  لطفاً تیتر این خبر را تصحیح بفرمائید : قصور کادر پزشکی سبب قتل یک دانش آموز گردید . ... ایران بهشت پزشکان
 • منتظر IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  22 0
  آقای متخصص در بیمارستان پولی از عهده ی این کار ساده بر نیامد وای به زمانی که رایگان در موسسه محک کار کند همه را به کشتن می دهد . دست بردارید با این جریمه های در نظر گرفته شده ....
 • IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  14 1
  به علت وارد کردن داروهای بی ارزش چینی هردفعه بیمارستانا قربانی میدن همون داروی انتی بیوتیک وارداتی حتما باید تست بشه چون ایجاد مسمومیت ومرگ میکنه از تزریقاتیا که پرس وجو کنید بهتون میگن وخود دکترا در این مرد تاکید میکنن
 • IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  23 2
  قانون در ایران: پول بده آدم بکش
 • ناشناس IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  24 0
  خبر جراید وقتی دامپزشکها دکتر مردم میشوند .بچه های هیئت علمی دانشکاه ها
 • IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  15 0
  مایه خجالت است واقعا
 • IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  23 0
  وای چه حکم سنگینی طرف دار و ندار زندگیش اون بچه بوده
 • IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  10 4
  اینم ازدکترهای سهمیه ای
 • IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  15 0
  نتیجه پارتی بازی و آوردن افراد نالایق سرکار
 • IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  16 0
  بیهوشی!!! برای یک انگشت شکسته!!!
 • IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  13 5
  باید اعدام شوند این مجودات رذل بی مسئولیت به همین راحتی جان یک انسان رو گرفتن و از زیرش در رفتن؟!
 • IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  15 5
  کسی که با سهمیه وارد علوم پزشکی میشه همینه ، من میترسم برای سرماخوردگی نزد پزشک برم از این به بعد !
 • ترمه IR ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  7 0
  این نتیجه حذف سه تا صفره
 • IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  16 0
  اگر وضعیت پزشکان و دانشجوهای پزشکی را بدانید خیلی هم از شنیدن این اخبار متعجب نمی شوید!
 • IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  7 0
  برای یه سرماخوردگی ۲تا وبرای یبوست ۳تا دکتر عوض کردم وهرکدام یه تجویزی,تا دست آخر با داروی آخرین دکتر بهتر شدم!
 • IR ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  14 0
  ده میلیون ؟
  • مردم IR ۰۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴
   1 0
   خاک هفت عالم تو سر اون قاضی بیسواد
 • انصاف IR ۰۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴
  0 0
  براستی به حق تیتر نزدی باید می نوشتی دکتر نالایق جان پسری را گرفت.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس