پارلمان عراق

پارلمان عراق تصویب کرد که در عرض چهار ماه کمیته‌ای از نمایندگان موارد اصلاحی در قانون اساسی را بررسی کرده و گزارش دهند.

به گزارش مشرق، پارلمان عراق امروز (دوشنبه) پس از یک بار تعویق، برای بررسی پاسخ به مطالبات معترضان با حضور ۲۲۲ نماینده تشکیل جلسه داد.

بیشتر بخوانید:

تحلیل سعدالله زارعی درباره تحولات عراق و لبنان

به نوشته وبگاه خبری السومریه نیوز، انحلال تمامی شوراهای استانداری به جز استان‌های واقع شده در منطقه کردستان عراق و تشکیل کمیته تغییر در قانون اساسی از مهم‌ترین مصوبات نمایندگان پارلمان عراق محسوب می‌شود.

طبق این مصوبه کمیته‌ای متشکل از نمایندگان باید موارد نیاز به تغییر در قانون اساسی را بررسی کرده و در عرض چهار ماه گزارش آن را به پارلمان ارائه دهند.

نمایندگان پارلمان عراق همچنین تصویب کردند که تمامی امتیازات ویژه رؤسای قوه مجریه، مقننه و قضایی، نمایندگان پارلمان، وزرا و مسئولان عالی‌رتبه لغو شود. اجرای این قانون از امروز آغاز می‌شود.

همچنین از مهمترین مصوبات امروز، لغو امتیازات موسوم به «قانون رفحاء» بود. «رفحاء» نام اردوگاهی نزدیک شهر «رفحاء» عربستان سعودی است که در سال ۱۹۹۶ نزدیک به ۴۰ هزار نفر از مخالفان صدام در آن جا مستقر شدند. در سال ۲۰۰۶ طبق مصوبه‌ای در پارلمان عراق مصوب شد که سالانه به تمامی این افراد حتی اگر یک هفته در اردوگاه ساکن بوده باشد حقوق ماهانه بعلاوه امتیازات ویژه داده شود. بنابراین دولت عراق سالانه ۴۰ میلیارد دینار بودجه برای حقوق ماهانه این افراد هزینه می‌کند.

پارلمان عراق جلسه خود را به مدت یک ساعت به حالت تعلیق در آورد تا قوانینی که نیاز به مشورت و تصویب نخست‌وزیر دارد به اطلاع عادل عبدالمهدی برسد.

از نکات دیگر جلسه امروز حضور فراکسیون «السائرون» وابسته به مقتدی صدر در جلسه پارلمان بود. فراکسیونی که پیش از این تصمیم به اعتصاب و عدم شرکت در جلسات پارلمان گرفته بود.

معترضان عراقی از ظهر جمعه گذشته، دومین دور از تظاهرات خود در اعتراض به بیکاری، فساد در بین مسئولان و شرایط نابسامان اقتصادی و معیشتی آغاز کرده‌اند. مقررات منع و آمد و شد که در استانهای معترض عراقی برقرار شده بود، از صبح امروز لغو شده است و بسیاری از مردم چشم به جلسه امروز پارلمان دوخته‌اند.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس