کد خبر 1004046
تاریخ انتشار: ۱ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۸
عادل عبدالمهدی نمایه

دفتر نخست وزیری عراق جزئیات مذاکرات وزیر دفاع آمریکا با عادل عبدالمهدی در بغداد را تشریح کرد.

به گزارش مشرق به نقل از السومریه، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا به عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق گفته است هرگونه اظهارنظر رسانه‌ای مبنی بر باقی ماندن نظامیان آمریکایی در عراق صحت ندارد.

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه گفت نظامیان آمریکایی که وارد عراق شدند، با مجوز و موافقت دولت عراق وارد شده‌اند و این نظامیان از عراق خارج خواهند شد.

بیشتر بخوانید:

وزیر دفاع آمریکا: نیروهای ما با موافقت بغداد وارد عراق می‌شوند

دفتر عادل عبدالمهدی در بیانیه‌ای اعلام کرد عادل عبدالمهدی نخست وزیر امروز چهارشنبه، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا را به حضور پذیرفت که طی آن روابط میان دو کشور بررسی و بر ادامه همکاری در رویارویی با تروریسم و حمایت از تلاش‌های دولت برای تقویت امنیت و ثبات و حاکمیت ملی تاکید شد.

این بیانیه آورده است در این دیدار، تحولات نگران کننده در سوریه به ویژه در ارتباط با تروریست‌های زندانی در سوریه و احتمال فرار آنها و نفوذشان به خاک عراق و نیز عملیات آواره شدن در نتیجه عملیات نظامی(اشاره به عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق) و نیز نقش مثبتی که عراق در منطقه ایفا می‌کند و روابطش با تمام کشورهای همسایه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

این بیانیه افزود : وزیر دفاع آمریکا بر پایبندی کامل ایالات متحده آمریکا به حمایت از عراق و احترام به حاکمیت ملی و تمایل به تقویت روابط میان دو کشور تاکید کرد و افزود نظامیان آمریکایی که از سوریه به سمت عراق عقب نشینی کردند، با مجوز و موافقت دولت عراق وارد این کشور شده و از خاک عراق هم عقب نشینی می‌کنند و هرگونه اظهارنظر رسانه‌ای مبنی بر باقی ماندن آنها در عراق صحت ندارد.

عادل عبدالمهدی روز چهارشنبه تاکید کرد دولت عراق به نظامیان آمریکایی که از خاک سوریه عقب نشینی کردند، اجازه باقی ماندن در خاک عراق را آن طور که برخی رسانه‌ها گفته‌اند، نداده است.

دیدار سفیر اتحادیه اروپا و عبدالمهدی

خبر دیگر اینکه نماینده هیئت نمایندگی اتحادیه اروپا با نخست وزیر عراق دیدار کرد.

دفتر نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد عادل عبدالمهدی نخست وزیر و مارتین هارت سفیر هیئت نمایندگی اتحادیه اروپا در عراق، تحولات کشور را بررسی کردند.

این بیانیه آورده است نخست وزیر، مارتین هارت سفیر هیئت نمایندگی اتحادیه اروپا را به حضور پذیرفت که طی آن راههای توسعه روابط میان عراق و کشورهای عضو اتحادیه اروپا و مبادله منافع و گسترش همکاری در تمام زمینه‌ها و در راس آنها در زمینه همکاری اقتصادی بررسی شد.

این بیانیه افزود همچنین در این دیدار، تلاش‌های دولت برای حمایت از امنیت و ثبات و توسعه اقتصاد عراق و ادامه همکاری علیه تروریسم در کنار تحولات عراق و اصلاحات دولتی در راستای پاسخ گویی به خواسته های تظاهرکنندگان و نیز اوضاع منطقه ای و تحولات شمال سوریه و تاثیر امنیتی احتمالی آن بر عراق مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

خبر دیگر اینکه حزب الدعوه الاسلامیه در بیانیه‌ای خواستار تعدیل کابینه عراق به گونه‌ای شد که به تحقق خواسته‌های تظاهرکنندگان کمک کند. این حزب همچنین حمایت خود را از تعدیل برخی مواد قانون اساسی و به همه پرسی گذاشتن آن بر اساس سازوکارهای قانونی اعلام کرد .

حزب الدعوه الاسلامیه در این بیانیه اعلام کرد از گزارش کمیته مامور تحقیق در خصوص حوادث رخ داده در تظاهرات اخیر متقاعد نشده است.

در این بیانیه آمده است حزب الدعوه الاسلامیه در کنار میلیون‌ها عراقی در رای گیری درباره قانون اساسی شرکت کرده و به سازوکارهای دموکراسی در روند سیاسی و گردش مسالمت آمیز قدرت و تحقق خواسته‌های ملت عراق در وحدت و حاکمیت ملی و نفی تفرقه و تبعیض نژادی و طایفه‌ای و تلاش برای تحقق توسعه اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و حمایت از رهنمودهای مرجعیت عالی دینی پایبند بوده است.

این حزب افزود امروز هم بر قرار گرفتن در کنار ملت عراق در رویارویی با چالش‌ها و بحران‌ها تاکید کرده و موضع ثابت خود در طرفداری از منافع ملت تاکید می‌کند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس