کد خبر 1002421
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۳
دستکاری ژنتیکی پشه در برزیل فاجعه آفرید

رئیس اداره کنترل مارالیای بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: خطر بیماری‌های منتقله از راه پشه آئدس، کشور را تهدید می‌کند و این بیماری در بسیاری از کشورهای همسایه ایران مشاهده‌شده است.

به گزارش مشرق، احمد رئیسی عصر امروز در جلسه بیماری‌های منتقله از راه پشه آئدس در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان اظهار کرد: سه بیماری تب دانگ، چیکونگونیا و زیکا به‌واسطه پشه آئدس به انسان منتقل می‌شود که هیچ‌یک دارو و واکسن ندارند. 

بیشتر بخوانید:

رازهایی که پشه‌ها از شما پنهان می‌کنند!

رئیس اداره کنترل مارالیای بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه اروپا به‌واسطه ورود لاستیک‌های فرسوده از جنوب شرقی آسیا گرفتار بیماری تب دانگ شده است، گفت: سالانه 390 میلیون نفر در جهان به بیماری تب دانگ مبتلا می‌شوند که پنج درصد از مبتلاشوندگان فوت می‌کنند. 

وی با اشاره به اینکه خطر بیماری‌های منتقله از راه پشه آئدس، کشور را تهدید می‌کند، تصریح کرد: این بیماری در بسیاری از کشورهای همسایه ایران ازجمله پاکستان، افغانستان، جمهوری آذربایجان، سوریه، عراق و ارمنستان مشاهده‌شده و استان‌های مرزی کشور به دلیل مراودات بین‌المللی بیشترین آسیب‌پذیری را دارند. 

رئیسی با بیان اینکه بیماری تب دانگ یک بیماری معمولی نبوده و به لحاظ امنیتی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی می‌تواند ضربان جبران‌ناپذیری به کشور وارد کند، افزود: سردرد، کمر و پشت‌درد، تب شدید، خارش و وجود جوش در قسمت‌های مختلف از علایم این بیماری است.

به گزارش فارس، بیماری ویروسی تب دانگ یا تب استخوان‌شکن از طریق پشه‌ای به نام آئدس به انسان منتقل می‌شود. این پشه که به ببر آسیایی مشهور است در مناطق استوایی جهان به‌ویژه جنوب شرقی آسیا ازجمله مالزی وجود دارد. 80 درصد از بیماران مبتلا هیچ‌گونه نشانه‌ای نداشته با نشانه‌های بسیار خفیفی دارند. 

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس