گاردین نمایه

گاردین در گزارشی به موضوع پخش زنده حوادث تروریستی در شبکه‌های اجتماعی پرداخته و می‎گوید عامل تیراندازی اخیر در هاله آلمان از شیوه مهاجم کرایست چرچ در نیوزیلند استفاده کرد.

به گزارش مشرق، فرد مظنون در آخرین نمونه از رفتارهای افراط گرایان در اروپا که حمله به یک کنیسه در شهر هاله آلمان بود، حدود ۳۵ دقیقه از فیلم اقدام تروریستی خود را به طور زنده در یکی از شبکه‎های اجتماعی منتشر کرد.

فیلم این حادثه تروریستی روز چهارشنبه گذشته به طور زنده در یکی از سیستم عامل‎های متعلق به آمازون منتشر شد. این شبکه اجتماعی عمدتاً توسط افرادی که بازی‌های ویدئویی آنلاین انجام می‌دهند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید:

افزایش حملات به یهودیان در کشورهای غربی

عکس/ تیراندازی مرگبار در کنیسه‌ای در آلمان

این شبکه اجتماعی ویدئوی منتشر شده را حذف کرد؛ اما این در حالی است که نسخه‌های کپی شده آن تا کنون در اینترنت هزاران بار بارگیری و به اشتراک گذاشته شده؛ این موضوع به چالشی جدی برای شبکه‌های اجتماعی که اینگونه محتویات را پخش می‌کنند تبدیل شده است.

فرد مهاجم در این حادثه تروریستی نتوانست وارد کنیسه شود و با تیراندازی به سمت ورودی کنیسه ۲ نفر را به قتل رساند و ۲ نفر دیگر را زخمی کرد. فرد مظنون پس از فرار از صحنه توسط پلیس آلمان دستگیر شد.
 


پخش زنده حادثه تروریستی در آلمان پس از حادثه تروریستی در کرایست چرچ در نیوزلند که به جان باختن ۵۱ مسلمان منجر شد، روی داد.

همچنین در تیراندازی یک کنیسه در کالیفرنیا، مهاجم پیش از به تیراندازی، در فیسبوک بیانیه‌ای منتشر کرد و از اقدام خود خبر داد. این حادثه یک کشته و ۲ زخمی بر جای گذاشت.

اورن سگال، مدیر مرکز مبارزه با افراطی گری می‌گوید، " پخش زنده حوادث در شبکه‌های مجازی این فرصت را برای افراد افراطی ایجاد می‌کند اقدامات خود را رواج داده و بدتر آنکه طرفداران خود را در این اقدام شوم همراهی کنند. پخش زنده همچنین یک ابزار ارتباطی افراط گرایانه است که به گسترش محتوا کمک کرده و عاملی برای ترغیب مهاجم بعدی می‌شود."
 
 

جنبه‌های انتشار این ویدئوها در شبکه‌های اجتماعی که توسط گاردین مورد بررسی قرار گرفته است برای رسیدن به همین اهداف طراحی شده‎اند. در ویدئوی منتشر شده دیده می‌شود که فرد مهاجم خود را به زبان انگلیسی معرفی می‌کند.

مدیر مرکز مبارزه با افراطی گیری می‌گوید، "این افراد در حالی که سلاح خود را برای انجام حمله تروریستی آماده می‌کنند، استراتژی خود را در رسانه‌های اجتماعی محیا می‌سازند؛ در واقع اینها یک تروریست مدرن هستند."


 
عامل حمله تروریستی در کنیسه شهر هاله به نظر می‌رسد از اقدام مهاجمان حوادث تیراندازی جمعی در کرایست چرچ و کالیفرنیا استفاده کرده و قبل از اقدام به حادثه تروریستی بیانیه‌ای در مورد اقدام خود در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده است.

بر اساس اعلام مرکز بین المللی مطالعات افراط گرایانه در دانشکده کینگ لندن، ۳ سند وجود دارد که انگیزه و تهیه سلاح فرد مهاجم را توصیف می‌کند. اسنادی که مربوط به پخش زنده تیراندازی است رفتارهای نژادپرستانه در آنها کاملاً مشهود است.
 
فیلم حادثه تروریستی شهر هاله در عرض ۳۰ دقیقه توسط ۲۲۰۰ کاربر دیده شد.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس