کد خبر 874485
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۷
باداب سورت

باداب‌سورت، دومین چشمه طبیعی آب شور جهان در آستانه خشک شدن قرار دارد.

به گزارش مشرق،به نقل از مهر؛ این چشمه پلکانی که از چندین حوضچه با آب‌هایی به رنگ‌ها و با خاصیت‌های درمانی گوناگون تشکیل شده است، در روستای ارست از توابع بخش چهاردانگه ساری قرار دارد. باداب‌سورت به دلیل خشکسالی، کاهش سطح آب‌های زیرزمینی، عدم توجه به محیط‌زیست و ورود گردشگران باوجود ممانعت از بازدید از سوی اداره کل میراث فرهنگی مازندران روزهای زوال خود را تجربه می‌کند.
بومیان منطقه با اعتقاد به اینکه آب این حوضچه‌ها برای برطرف کردن خستگی و درمان بیماری‌هایی مانند روماتیسم، بیماری‌های پوستی و ... خاصیت درمانی دارد. از روستاهای اطراف به اندک آب باقی در حوضچه‌ها پناه می‌برند که این روند در گذر زمان در خشک شدن و نابودی تدریجی چشمه‌های باداب‌سورت اثر منفی گذاشته است. ورود بی‌رویه گردشگرانی که به دلیل بی‌اطلاع بودن و عدم آگاهی‌رسانی کافی برای تفریح و گرفتن عکس وارد منطقه می‌شوند، در کنار بحران‌های زیست‌محیطی سالیان اخیر از دیگر عوامل اثرگذار بر خشک شدن چشمه‌های این جاذبه جهانی است.
حفاظت نادرست و غیرتخصصی، بحران آب و ناآگاهی عمومی در سایه اطلاع‌رسانی ضعیف از شرایط منطقه، سبب شده تا چهره رنگین باداب‌سورت به آرامی رنگ خشکسالی به خود بگیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس