کد خبر 999697
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۳
متهم پرونده گروه عظام: فقط اقرار نزد اطلاعات سپاه را قبول دارم

روغنی‌ها توضیحاتی درباره تبصره شش و تفاوت آن با تبصره ۹ می‌داد که قاضی صلواتی به طنز گفت: اگر می‌خواهی درباره تبصره شش و ۹ صحبت کنی مواظب پاهایت باش.

به گزارش مشرق، پنجمین جلسه محاکمه عباس ایروان مدیر گروه عظام بعدازظهر امروز در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران اقتصادی برگزار شد.

بیشتر بخوانید:

واکنش کاربران به زرنگ‌بازی متهمان در دادگاه +عکس

در این جلسه قاضی صلواتی بخشی از اقرارهای روغنی‌ها در بازپرسی مربوط به پرداخت رشوه به برخی مدیران صمت استان البرز را قرائت کرد و از این متهم خواست درباره این رشوه ها که به منظور رفع و رجوع امور مربوط به اخذ جوایز صنعتی و افزودن تبصره‌ هایی به قانون واردات و صادرات با دستور ایروانی صورت می گرفته، توضیحاتی دهد.

روغنی‌ها توضیحاتی درباره تبصره شش و تفاوت آن با تبصره ۹ می‌داد که قاضی صلواتی به طنز گفت: اگر می‌خواهی درباره تبصره شش و ۹ صحبت کنی مواظب پاهایت باش.

کنایه رئیس دادگاه به جلسه دو روز پیش این دادگاه بود که عباس ایروانی هنگام دفاع روغنی‌ها با کفش خود به پای او می‌زد و به روغنی ها علامت می داد که عکاسان نیز این لحظه را شکار کردند. همین مساله باعث شد تا قاضی صلواتی محل نشستن ایروانی را جدا کند و او را دورتر از جایگاه متهمان قرار دهند.

روغنی ها گفت: اگر تبصره ۹ اجرا می شد شاهد چنین وضعیتی نبودیم و به همین دلیل اعمال نفوذ شرکت هایی مانند عظام و واردکنندگان «ای ام اس» ردیف ۹ را داخل مجموعه گذاشتند.

صلواتی دوباره بخشی از اقرارهای این متهم را قرائت کرد که مربوط به اعلام اسامی کسانی بود که رشوه دریافت کرده بودند و دوباره به روغنی ها گفت که اگر هر قسمت از اقرارهای خود را قبول ندارد، فیلم بازپرسی را نشان دهند.

وی به این متهم تاکید کرد: بر اساس صداقتی که در جلسات بازپرسی و تحقیقات مقدماتی داشتی عمل کن و از کسی جز خدا نترس.

برای ترخیص سریعتر هر دو ماه یک بار سکه می دادند

این متهم درباره پرداخت رشوه به آقای موفق از مدیران صمت استان البرز و آقای اکبری کارشناس صمت البرز به سخنان جلسه قبل خود استناد کرد و اظهار داشت: پرداخت سکه تمام بهار آزادی هر دو یا سه ماه یک بار از محل اعتبارات گروه عظام صورت می‌گرفت که برای تسریع کارها بود.

وی افزود: صدور مجوزها معمولا یک تا دو هفته طول می‌کشید و گاهی قطعات داخل گمرک می آمد و بیشتر مواردی که عنوان شده در جهت تسریع ترخیص کالاها به جهت عدم توقف خطوط تولید و نه منفعت شرکت بوده است.

قاضی صلواتی با استناد به اقرارهای روغنی‌ها درباره ارتباط عمده ایروانی با مدیران بانک های ملی، مسکن، صادرات و ملت از او سوال کرد و زمانی که متهم از پاسخ طفره رفت، خطاب به او گفت: ۲۰۰ صفحه اقرارهای شما موجود است. مگر بازپرس می تواند ۲۰۰ صفحه به شما القاء کند در حالی که همه اظهارات شما صادقانه بوده است.

این متهم در پاسخ اعلام کرد که "تاکنون ۳۸ بار بازجویی شده‌ام و سخنانی که درباره تسهیلات بانکی گفتم براساس شنیده ها بوده است.

قاضی به او گفت: "شما مدیر بودی و مسئولیت داشتی".

صلواتی دوباره با استناد به اقرارهای متهم در بازپرسی به بیان مطالبی درباره دستور پرداخت رشوه از سوی ایروانی برای یکی از مدیران ایران خودرو به نام مدیرفلاح به منظور صدور تایید کیفیت کالاها و پرداخت رشوه به عباس ربیعی مسئول کیفیت ایران خودرو و همچنین هشدار روغنی‌ها در آذر سال ۹۶ مبنی بر اعلام گروه عظام به گازسوز بودن ۱۸ درصد از قطعات وارداتی پرداخت.

رئیس دادگاه با توجه به اظهارات متهم به او تذکر داد که از ایروانی نترسد و به بیان حقایق بپردازد و در ادامه درباره صدور مجوز پرداخت رشوه به کارشناس گمرک در ۱۴ اردیبهشت سال ۹۶ از سوی حامد خاتمی پور سوال کرد که روغنی ها پاسخ داد: من هیچ جایی این نکته را اعلام نکرده ام.

پرداخت سکه هنگام خروج از گمرک

قاضی صلواتی درباره پرداخت دو سکه بهار آزادی به کارشناس در خروجی گمرک و یک سکه به مدیر آن مجموعه برای بوجود نیامدن مشکل برای محموله های شرکت سوال کرد و متهم اظهار داشت: این جزو اظهارات من نیست.

پاداش ۸۰۰ میلیونی برای یک مدیر عظام

قاضی از این متهم پرسید: آیا شما ماهانه ۱۷ تا ۲۰ میلیون تومان حقوق دریافت می کردی و در دوره مسئولیت ۴۰۰ میلیون تومان گرفته و ۸۰۰ میلیون تومان هم پاداش گرفته ای؟

روغنی ها در پاسخ به این سوال گفت: "این پول ها به خاطر سود بوده"

صلواتی در پاسخ گفت: یعنی به خاطر سودی بوده که از قاچاق کسب می کردید؟

متهم اظهار داشت: همه معاونان و مدیران در همین حدود حقوق می گیرند. یعنی معاون مالی و فروش نیز همین مقدار می گیرد. صحبت شما وقتی صحیح است که بگوییم من عایدی بیشتری می گیرم ولی دریافتی من با دیگر مدیران تفاوتی ندارد. چون بر اساس طرح طبقه بندی مشاغل در گروه عظام بوده است.

روغنی ها میزان حقوق ماهیانه مدیران عظام را بین هفت تا ۱۰ میلیون تومان و حقوق معاونان را بین ۱۲ تا ۱۵ میلیون تومان اعلام کرد ولی قاضی صلواتی به او گفت: شما دو برابر می‌گرفتی" که متهم جواب داد "همه می گرفتند".

مسعود شاه محمدی نماینده دادستان تهران درباره فراری دادن خاتمی‌پور سوالاتی از روغنی ها کرد و در ادامه گفت: آن روز خاتمی‌پور متهم بوده و دستگیر شده و هماهنگی‌های شما برای فراری دادن وی نشان می دهد که شما گفته بودید از دفتر خود فرار کند که در نتیجه قبل از فرار دستگیر و راهی زندان می شود.

به مسائل حاشیه ای نپردازید

نماینده دادستان تهران در پایان خطاب به عباس ایروانی متهم ردیف اول این پرونده گفت: روزهای گذشته در پیج منتسب به شما در یکی از شبکه های اجتماعی پستی با نام و تصویر سخنگوی دولت منتشر شده و مدعی شده‌اید که قاضی و بنده ادعا داشتیم که ایشان (ربیعی) به رشوه متهم است در حالی که فرد نامبرده عباس ربیعی مسئولت کیفیت ایران خودرو است که ۵۰ میلیون و ۲۰ میلیون به او داده‌اند. به جای پرداختن به این مسائل حاشیه ای بهتر است نسبت به دفاع ماهوی و شکلی بپردازید.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 2
  • IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
    0 0
    البته منظورش اینه: میدم رئیسی پات رو قلم کنه..

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس