عربستان و آمریکا

روزنامه لبنانی الأخبار در ادامه پرونده «سعودی لیکس» و افشای طرح پیشنهادی عربستان به آمریکا برای براندازی در ایران طی مدت سه سال، جزئیاتی از دو طرح «نمرود» و «عنکبوت» را تشریح کرد.

به گزارش مشرق، روزنامه لبنانی «الأخبار» در دومین قسمت از گزارش‌های جدید «سعودی لیکس» که موضوع آن افشای طرح پیشنهادی ریاض به آمریکا برای براندازی سه ساله در ایران (از سال 2017- ۱۳۹۶) است، از دو طرح سعودی برای ایجاد آشوب در داخل ایران خبر داد.

طرح عربستان سعودی علیه ایران بخشی از طرح کلی «چارچوب شراکت راهبردی قرن بیست و یکم بین ایالات متحده و پادشاهی عربی سعودی» است که ریاض در ژوئن 2017 (بهار ۱۳۹۶) که ترامپ به عربستان سفر کرد، آن را ارائه کرده است.

بیشتر بخوانید:

الأخبار نوشت: ما انتشار بخش‌های مختلف سند به دست آمده را که مشاوران محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی آماده کرده‌اند، در این قسمت ادامه می‌دهیم. بررسی این سند نشان می‌دهد که ریاض چه طرح‌هایی و ابزارهایی برای آغاز جنگ در سطوح مختلف علیه تهران داشته است. سعودی‌ها طرح‌های ضد ایرانی را در اوایل سال 2017 (زمستان 1395) به تیم دونالد ترامپ ارائه کرده تا آن را بررسی و تلاش‌های سعودی-آمریکایی را با هدف توسعه این طرح‌ها هماهنگ کنند تا محاصره ایران را تشدید و آن را منزوی و حکومتش را ساقط کنند. 

طبق گزارش، در مقدمه سند سعودی آمده است که «تلاش مشترک دو کشور (عربستان و آمریکا) برای تحقق بیشترین حد ممکن از این طرح‌ها، مقابله با سیاست‌های ایران را تسریع می‌کند». سند، شامل دو طرح موازی است که رژیم سعودی برای تقابل با سیاست‌های ایران تدوین کرده و دو نام نمادین برای آن انتخاب شده است: «نمرود» و «عنکبوت». هدف از این دو طرح، «بی‌ثبات کردن داخل ایران تا پایین‌ترین حد ممکن، تلاش برای مطیع کردن رژیم ایران به طوری که در بالاترین حد ممکن در خدمت منافع پادشاهی عربی سعودی و ایالات متحده آمریکا باشد». 

گزارش الاخبار از طرح عنکبوت و نمرود


طرح عنکبوت

هدف طرح عنکبوت، استفاده از توانمندی جنگ نرم برای بی‌ثبات‌سازی داخل ایران طی مدتی است که سقف آن سه سال ذکر شده است. از جمله ابزار پیشنهاد شده در آن، آغاز جنگ‌های سیاسی، اقتصادی، مالی، سایبری، رسانه‌ای، روانی و حقوقی علیه ایران است که هدف همه آن، تغییر نظام حکومت در تهران است به طوری که طبق سند سعودی، حکومت ایران به دولتی تبدیل شود که «دیگر از تروریسم حمایت نکند، ثبات کشورهای همسایه را تهدید نکند و برای توسعه توانایی توانمندی نظامی اتمی هم تلاش نکند». 

این سه مورد دقیقاً خواسته‌هایی است که عادل الجبیر همین امروز (چهارشنبه دهم مهر) در رشته توییتی اعلام کرد و در توییت سوم نوشت: موضع عربستان سعودی را تکرار می‌کنم شاید [سران ایران] آن را شنیدند: حمایت از تروریسم را متوقف کنید. سیاست آشوب و ویرانگری را ترک کنید و دست از دخالت در امور داخلی کشورهای عربی بردارید. توسعه سلاح‌های کشتار جمعی و برنامه موشک‌های بالستیک را کنار بگذارید و مثل کشوری عادی رفتار کنید نه قانون‌شکن و حامی تروریسم».

توییت سوم الجبیر از رشته توییت او و تطابق آن با سند فاش شده


الاخبار ادامه داد: کار در طرح عنکبوت بر اساس دو مسیر موازی است. اول اینکه مدتش سه سال است طبق برنامه‌ریزان سعودی‌ و هدفش در میان‌مدت بی‌ثبات در داخل ایران و تغییر نظام در بلندمدت است. مسیر دوم، کوتاه مدت است که سقف آن دوازده ماه تعیین شده است. هدف از آن -آنطور که در سند آمده- «ارسال پیام به سران رژیم ایران است مبنی بر اینکه تاوان دخالت‌هایشان در منطقه را خواهند داد و طرف مقابل [آنها] قدرت بازدارندگی دارد». 

به گزارش فارس، مرور مواضع سران سعودی طی دو سال گذشته، مؤید محتوای این سند است که روزنامه الاخبار تشریح کرده است. رسانه‌های بین‌المللی مثل الجزیره یا وال‌استریت ژورنال و برخی دیگر طی روزهای اخیر، گزارش کرده‌اند که پس از اتفاقات ماه‌های گذشته، لحن عربستان درباره ایران تغییر کرده و در حالی که پیشتر از انتقال جنگ به داخل ایران سخن گفته بود، اکنون تأکید می‌کند که دنبال جنگ نیست و دیپلماسی و گفت‌وگو را ترجیح می‌دهد.

الاخبار ادامه داد: این سند راهبردی سعودی، طرح عنکبوت و مراحل آن را دو امر اساسی ذکر می‌کند که اولی «فشار اقتصادی بر مردم ایران» است و دوم «فشار سیاسی بر رژیم ایران» است. 

۱- فشار اقتصادی شامل تضعیف اقتصاد داخلی، افزایش تورم، افزایش بیکاری و گرانی و همچنین فرسایش مالی دولت از طریق اجبار دولت به تداوم حمایت از هزینه‌های داخل و خارج در عرصه‌های عملیاتی سوریه، عراق، لبنان، یمن و افغانستان و خشک کردن ذخایر ارزی و کاهش سرمایه‌گذاری خارجی مستقیم و تمدید تحریم‌ها. سعودی‌ها معتقدند که این فشار اقتصادی، گله‌مندی ایرانی‌ها و درخواست‌هایشان برای آزادی بیان، حقوق زنان و حقوق بشر را افزایش می‌دهد.

 ۲- فشارهای سیاسی بر حکومت از طریق زیر:

◄ سلب مشروعیت از نظام حاکم از طریق بزرگنمایی مظاهر فساد در آن و همچنین مقصر جلوه دادن آن به عنوان علت رنج اقتصادی و اجتماعی.

◄ تعطیل بخش‌های دولتی از طریق تحویل قدرت اقتصادی بخش عمومی به بخشی که تحت حکومت بخش خصوصی است.

◄ تقویت تحرکات ضد نظام و کادرسازی در سطح سران جهت جایگزینی آنان در حکومت به طوری که دنبال تغییر ریشه‌ای باشند.

◄ تبدیل کردن سختی‌های مردم به تمایل برای تغییر رژیم از طریق رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی و ایجاد شبکه‌ حمایت از مخالفان.

◄ هماهنگی خیزشی اجتماعی از طریق مختل کردن تماس‌های الکترونیک و هماهنگی اعتراض‌های وسیع و ایجاد خسارت در زیرساخت و ایجاد شکاف بین نظام و ارتش و توسعه پوشش رسانه‌ای خارجی و داخلی از اتفاقات داخل ایران.

◄ مهندسی کردن انقلاب از طریق تعیین نقطه تحولی اساسی در انقلاب [علیه حکومت] و آماده‌کردن سران جایگزین برای رژیم حاکم جدید.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 29
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 11
 • IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  پایان سال جاری پایان سعودی خواهد بود
  • IR ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
   20 1
   حاجی تابلوی روزشمار بزنید
  • IR ۱۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
   57 6
   آزادی مکه و مدینه از چنگال آل سعود نزدیک است.
  • سید IR ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
   9 47
   شتر در خواب ...............................................
 • نبی IR ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  مکروومکراله ولاه خیرالماکرین نمرودیان هرگزدربرابرخداپیروزنخواهندشد
  • IR ۱۸:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
   58 2
   آیات قرآن را درست و صحیح بنویسیم
 • نبی IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  خداوند مکرشان را به خودشان بازگردانده
  • IR ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
   5 11
   نگران نباش با تدبیر و امید نمیشه درافتاد
 • ایرانی IR ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  50 92
  عربستان به امید دولت ترامپ این همه گستاخی کرد ترامپ یک تاجر است و کشورهای عربی زیر سلطه آمریکا نقش گاو شیرده رو دارند برای ترامپ پایان سلطه آل سقوط بر عربستان نزدیک است
 • IR ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  فعلا که جناب نمرود عنكبوت رو اشتباهی انداخته رو آل.. آل چی بود.؟؟ سعود..؟ باز اشتباه گفتی..؟!! سقوط.. آهان، انداخته رو آل سقوط..
 • قاسم IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  ومکروا ومکرالله خیرالماکرین. لعنت خدا بر شیاطین و منافقین و ظالمین و کسانیکه به همنوع خودش،ظلم و ستم میکند. ما ایرانیها با داشتن چنین رهبر فرزانه ای بخودمان میبالیم. جانم فدای رهبر
 • ایرانی IR ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  16 7
  فقط و فقط " ومکروا ومکرالله خیرالماکرین "
 • m IR ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  11 1
  بابا اینقدر این سعودیها رو حرص ندین گناه دارن شیرشون خشک میشه ها بزارین بیان ایران چاهای مستراح پر شدمون رو میدیم بهشون بیچاره ها باید یچیزی بخورن شیر داشته باشن
 • حسام IR ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  19 3
  طرج خارجی نمیخواد این سو مدیریتها و این بر باد دادن بیت المال در سازمانها و بی ضابطه تسهیلات دادن بانکها به افراد ذینفوذ عاقبت کمر نظام را میشکند
 • سید رضا IR ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  15 2
  بعد؛ برخی مسئولان منفعل ذلیل ؛ برای ارتباط با آل سعود ، له له می زنند !!
 • *SMILE* IR ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  14 3
  باز اینا خیال خام به سرشون زد! ماشالله چه پشت کاریم دارن! یکی نیس به اینا حالی کنه که بابا این کارا فایده ای نداره و باطله و... هرچند که نرود میخ آهنین در سنگ!
 • IR ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  17 1
  ومکروومکرالله
 • IR ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  16 1
  این غلط ها به عربستان سقوطی نمیاد
 • IR ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  3 18
  توهمات مشرق نیوز تمامی ندارد !!!در ضمن خواسته عادل جبیر خواسته مجامع جهانی از ایران است !!ایران سیاست بی ثبات کننده اش رو در منطقه به راه انداخته تا هواس مردم خودش و مجامع جهانی رو از مشکلات حقوق بشری و اقتصادی پرت کنه
 • IR ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  20 3
  این ارزو را به گور پیش اجدادشون ابوسفیان ویزید ومعاویه میبرن
 • رزمنده قدیمی IR ۱۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  10 8
  مشرق راهی که در پیش گرفتی درست نیست برادر عزیز انعکاس نظرات منفی فیک اون هم در این حد و اندازه غیر معمول است منظورم تعداد منفی ها ست دارید اینطور اینگونه القا میکنید که مومنین و حزب الله در اقلیتند و جو یاس را حاکم میکنید عزیزان تجدید نظر کنید این منفی ها قطعا فیک و توسط منافقین و توسط ربات زده میشه .یک موقع میبینید ناخواسته در صف دشمنید کمی فکر کنید.
 • جمشید US ۲۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  16 1
  همان خداوند دشمنان ایران را از ابلهان آفرید...
 • IR ۲۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  14 2
  مطمئن باشید رژیم سعودی تا یکی دوسال آینده بیشتر دوام نخواهد آورد و فروپاشی آن از نشانه های ظهور خواهد بود.به امید آن روز
 • DE ۲۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  9 3
  نه تورو خدا موشک نداشته باشیم شما زحمت حمله رو بکشید؟
 • IR ۲۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  6 2
  عنکبوت و نمرود الان در حال غارت پول و خروج از کشور اند و احتمال دخیل بودن قضاییه و اطلاعات و بازرسی به دلیل عدم امکان کنترل و تایید صلاحیتها وجود دارد.
  • محمد IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۱
   0 0
   حکومت آل سعود رفتی است
 • IR ۲۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  0 2
  بیا
 • محسن IR ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  19 1
  مرگ بر آل سعودی که خود حامی. که نه خود تروریسم
 • مهدی IR ۱۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۱
  0 0
  گاوان شیرده برای این طرحها چند بار دوخته شده اید؟ بروید خودتان را جمع کنید طرحی بدهید که چگونه از باتلاق یمن آبرومندانه خارج شوید با۹ کشور با یک گروه ۵سال میجنگید ودر تمام زمینه ها شکست خورده اید هنوز حرف برای گفتن دارید بروید به همان راه نمرود ودر تار عنکبوتی که خدا برایتان تنیده به درک واصل شوید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس