1

با توجه به اینکه صنایع دفاعی در همه کشورها اهمیت ویژه‌ای در حوزه ارزآوری دارند، اسلحه هجومی مصاف با ویژگی‌های خاص خود می‌تواند توجه ارتش‌های جهان اسلام بویژه یگان‌های کماندویی را به خوبی جلب کند.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، اگرچه سال‌های سال است چشم مردم، رسانه ها و نیروهای مسلح به دو سلاح مشهور کلاشینکوف و ژ-۳ در سپاه و ارتش عادت کرده اما بحث تعویض سلاح های سبک موجود در نیروهای مسلح کشورمان چند سالی است که شکل جدی تر به خود گرفته است. چند سال پیش شاهد خریداری سلاح AK-۱۰۳ بودیم که عمدتا به یگان های ویژه و عملیاتی سپاه و بسیج تحویل داده شد.

از طرف دیگر و در روزهای اخیر تصاویر نشان می دهد تحویل اسلحه ایرانی مصاف به تیپ ۶۵ نوهد در نزاجا اجرایی شده هرچند که ممکن است فعلا در حد یک تست و آزمایش چند ماهه باشد؛ سلاحی که بر اساس یک تجربه بومی از نمونه ای موفق آلمانی – آمریکایی توسعه پیدا کرده و می تواند توان رزمی تیپ مورد نظر را افزایش قابل توجهی بدهد.

بیشتر بخوانید:

ایران با «رعد» دهمین سازنده اسلحه پلیمری در جهان شد +عکس

"بصیر"؛ چشم و گوش سربازان ایرانی در نبردهای آینده +عکس

مصاف؛ تلاش ایرانی برای رسیدن به HK۴۱۶

اسلحه تهاجمی HK-۴۱۶ ساخت کمپانی هکلر اند کوخ آلمان را به نوعی می توان بهترین اسلحه هجومی جهان خصوصا برای نیروهای ویژه قلمداد کرد که توسعه این سلاح و ساخت آن نیز داستانی جالب دارد. بسیاری از علاقمندان به دنیای سلاح با خانواده سلاح های هجومی ام ۱۶ و مدل کوتاه تر آن یعنی ام ۴ ساخت آمریکا آشنا هستند. ام ۱۶ آمریکایی از همان ابتدای خدمت در زمان جنگ ویتنام سلاحی پر از مشکل بود که با گیر کردن های فراوان در میدان نبرد باعث مرگ بسیاری از سربازان آمریکایی شد. در سالهای بعد از آن آمریکایی ها تلاش های بسیاری را برای افزایش اطمینان پذیری ام ۱۶ انجام دادند.

اچ کا ۴۱۶

نیروهای ویژه آمریکا نیز عمدتا از مدل کوچکتر ام ۱۶ یعنی ام ۴ بهره می بردند. اما بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر و حمله آمریکا به عراق و افغانستان، مشکلات نیروهای ویژه آمریکا در شرایط سخت آب و هوایی این دو کشور باز هم باعث گیر کردن ام ۴ های آمریکایی شد. آمریکایی ها که از این مشکلات به تنگ آمده بودند دست یاری به سمت شرکت آلمانی هکلر اند کوخ دراز کرده و قرار شد تغییرات گسترده ای بر پایه ام ۴ ایجاد شود.

آما آنچه که آلمان ها برای ام ۴ آمریکایی انجام دادند، نصب سیستم فشار غیر مستقیم گاز باروت بود که آنها این مدل را توسعه دادند. این سیستم پیش از این بر روی سلاح G-۳۶ ساخت همین شرکت نصب شده بود. در این سیستم بخش زیادی از گاز حاصل از احتراق باروت درون فشنگ که با آن مکانیزم سلاح فعالیت می کند از سلاح خارج می شود. هر چه این گاز کمتر باشد احتمال گیر کردن سلاح کمتر بوده و قطعات داخلی آن نیز کمتر گرم می شود.

لازم به ذکر است که این حرارت زیاد در سلاح هایی با مکانیزم فشار مستقیم مثل ام ۴ باعث از بین رفتن مواد چرب مثل گریس که برای کار کردن بهتر قطعات بر روی آنها مالیده می شود، شده و در نهایت باعث گیر کردن سلاح می شود.

مصاف از کجا آمد؟

اما با این توصیف اولیه از HK -۴۱۶ آلمانی به سراغ مصاف ایرانی می رویم. طرح کلی این سلاح بر اساس پلتفورم خانواده ام ۱۶، ام ۴ یا اچ کا ۴۱۶ است. این اسلحه بدون خشاب وزنی در حدود ۳ کیلوگرم دارد. وزن مصاف بدون خشاب ۳ کیلو و ۲۰۰ گرم، این عدد برای کلاشینکوف روسی ۳ کیلو و ۴۷۰ گرم و برای ژ-۳ آلمانی بیش از ۴ کیلو است.

اسلحه مصاف

همان طوری که مشاهده می شود ۲۰۰ گرم از وزن سلاح کاسته شده که این خود یک گام بسیار مهم در زمینه افزایش کارایی سلاح محسوب می شود. وزن کمتر یعنی راحتی بیشتر سرباز برای استفاده از سلاح و از طرف دیگر توان حمل مهمات بیشتر بدون افزایش کلی بار همراه سرباز مورد نظر.

این اسلحه با گلوله های ۴۵*۵.۵۶ میلی متری مسلح شده و از خشاب های ۲۰ یا ۳۰ تیری استفاده می کند. مکانیزم آن فشار غیر مستقیم گاز باروت است که در بالا به اثرات مهم و قابل توجه آن اشاره شد. نواخت تیر سلاح در حدود ۷۰۰ الی ۱۰۲۵ گلوله در دقیقه و برد موثر آن در حدود ۳۵۰ متر است. سرعت دهانه گلوله نیز بین ۸۵۰ الی ۹۵۰ متر بر ثانیه است.

درباره کالیبر ۵.۵۶ میلی متر هم ذکر نکاتی قابل توجه است. در سالهای اخیر در کشورهای مختلف جهان، بحث هایی پیرامون ضعف کالیبر ۵.۵۶ و قدرت بازدارندگی پایین آن را مطرح کرده اند. در پاسخ باید گفت که در مقایسه با کالیبر ۷.۶۲ و به دلیل وزن بالاتر، این گلوله ها از میزان تخریب بیشتری خصوصا در برابر اجسام سخت برخوردار هستند اما زمانی که بحث در مورد برخورد با اندام انسان و تخریب آن مطرح می شود گلوله های ۵.۵۶ هیچ کمبودی ندارند.  

اسلحه مصاف در اختیار تیپ ۶۵ نزاجا

نکته بعد که بایستی مورد توجه قرار بگیرد این است که با استفاده از این کالیبر، لگد سلاح کاهش یافته و دقت افزایش می یابد. در این شرایط تیرانداز با دقت بیشتری شلیک کرده و می تواند نقاط حساس بدن دشمن را هدف قرار داده و در نتیجه مرگ سریع هدف را رقم بزند. همین قابلیت و همچنین امکان نصب پایه و سیستم های اپتیکی بر روی این سلاح بوده است که باعث شده است مسئولین از آن به عنوان سلاحی با قابلیت تک تیراندازی یاد کنند.

اسلحه مصاف در اختیار تیپ ۶۵ نزاجا

شاید بسیاری تصور کنند که این سلاح و کالیبر ۵.۵۶ میلی متر گزینه مناسبی برای تک تیراندازی نیست اما باید گفت که به صورت کلی تیم ها و یا نفرات تک تیرانداز به تنهایی و با سلاح هایی با کالیبر بزرگ تر در فواصلی دورتر از دشمن موضع گرفته و در موقعیت مناسب اقدام به تیراندازی می کنند. اما در زمانی که یک گروه از نیروهای پیاده خودی با دشمن در فاصله ای مثل ۲۰۰ الی ۳۰۰ متری درگیر شوند، داشتن سلاحی مجهز به یک دوربین قوی و همچنین یک پایه برای حفظ تعادل می تواند برگ برنده نیروهای خودی باشد. بر اساس تصاویر منتشر شده ریل استاندارد نیز بر روی سلاح مصاف نصب شده که می تواند به سرعت برای نصب سیستم های اپتیکی مختلف از آن بهره برد.

گلوله های این کالیبر معمولا با سرعت بیش از ۹۰۰ متر بر ثانیه حرکت می کنند و با توجه به نوع طراحی خود، در هنگام برخورد به بدن انسان و در درون بدن تخریب فوق العاده ای به جا می گذارند. فشنگ های این کالیبر در زمان ورود به بدن قربانی قابلیت نفوذ تا ۵۱ سانتی متر از اندام انسانی را داشته و با قابلیت ترکش شوندگی، کشندگی این نوع از گلوله ها افزایش می یابد.

لوله این سلاح بر اساس طراحی hammer forged یا اصلاحا چکش کاری ساخته شده و از توان مقاومت و عمر بسیار بالاتری نسبت به لوله های عادی برخوردار هستند. تعداد خان در این سلاح نیز ۶ عدد راستگرد است.

لوله اسلحه مصاف

روی سلاح همچنین مکانیزم گلنگدن ambidextrous نصب شده که امکان استفاده آسان از سلاح را هم به کاربران چپ دست و هم راست دست می دهد. روی سلاح نیز ریل های مخصوص نصب انواع سامانه های اپتیکی و وسایل دیگر مثل چراغ قوه و هدف گیر لیزری نیز نصب شده است.

قنداق تسلکوپی با توان تغییر اندازه با توجه به اندازه بدن کاربر و همچنین نصب یک دو پایه در جلوی سلاح از جمله دیگر نکات مثبت موجود در طراحی این سلاح به شمار می آید. در کل می توان درباره مصاف اینگونه گفت که این سلاح یک جنگ افزار بسیار مناسب برای نیروهای نظامی ایران خصوصا یگان های عملیاتی ویژه است که می تواند با ورود به خدمت، توان رزمی یگان های استفاده کننده را کاملا افزایش دهد.

چرا تیپ ۶۵ مجهز به مصاف شد؟

درباره چرایی مجهز شدن تیپ نوهد به این سلاح می توان یک سری نکات را متذکر شد. اولا تیپ ۶۵ نزاجا را می توان بهترین یگان رزمی پیاده نزاجا نامید که نخبه ترین نیروها در آن وارد کار شدند. مشخصا سلاح مصاف هم در دستان پرسنل تیپ ۶۵ در سخت ترین شرایط جوی و عملیاتی مورد آزمایش قرار خواهد گرفت که نیروهای دیگر بنا به تفاوت ماموریت ها در آن وضعیت ها نخواهند بود. آنچه تیپ ۶۵ به صنایع دفاعی درباره نقاط ضعف و قوت این سلاح خواهد گفت بهترین کمک برای ارتقا و بهتر کردن کیفیت این سلاح خواهد بود.

در عین حال نوع طراحی و تفکر سلاح مصاف بر اساس تجربه موفق HK ۴۱۶ بوده که به همین دلیل آن را تبدیل به یک گزینه مناسب برای نیروهای ویژه بدل می کند. اچ کا ۴۱۶ به نوعی تبدیل به یکی از انتخاب های اصلی در بین بسیاری از نیروهای ویژه دنیا شده و مشخصا نکات مثبت بسیاری در این طرح آلمانی بوده که آن را به این درجه رسانده است.   مصاف نیز با پیروی از مسیر آلمانی ها توسعه پیدا کرده و به همین دلیل یگان عملیات ویژه نزاجا اولین مکان مناسب برای این سلاح خواهد بود.

با مصاف نگاهی به بیرون مرزها داشته باشیم

کشور ما امروز در شرایط یک جنگ کامل و تحریم شدید اقتصادی قرار دارد لذا تلاش های زیادی باید صورت بگیرد تا منابع جدید درآمد زایی برای کشور کشف شود و قطعا یکی از این صنایع می تواند بخش دفاعی و به طور خاص، سلاح سازی باشد. اسلحه مصاف از جمله گزینه هایی است که می تواند توجه بسیاری از کشورهای دوست و هم پیمان را نیز به خود جلب کرده و برای کشور ما منبع درآمد باشد.

در جریان نمایشگاه دفاعی بغداد که چند ماه پیش برگزار شد کلیپی از سلاح مصاف و آزمایش های آن نیز پخش شد که نشان می دهد این سلاح جزو اقلام پیشنهادی ایران برای صادرات نیز قرار گرفته و حتی برخی اخبار و گزارش ها از علاقمندی فرماندهان عراقی بخصوص یگانهای کماندویی آن برای تست این سلاح و خرید آن در صورت موفق بودن آزمایشات حکایت دارد.

چنین روندی می تواند منجر به آن شود که جمهوری اسلامی ایران به تنها کشور جهان اسلام تبدیل شود که امکان فنی و صنعتی تامین و ساخت سلاح های انفرادی هجومی برای تجهیز ارتش های جهان اسلام همچون عراق، سوریه، یمن، لبنان، افغانستان و مانند آنرا داشته باشد که قطعا هم ارزان تر از تولیدات غربی است و هم تبدیل به نمادی از اراده مشترک این نیروهای مسلح برای مقابله به تهدیدات و تروریست های واقعی می شود. شاید این پیشنهاد برای برخی کاربران و مخاطبان، امری بسیار بعید باشد اما به کارگیری یک دیپلماسی صحیح دفاعی و استفاده از برنامه ها و نقاط مشترک فراوان، می تواند چنین اقداماتی را عملی کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 63
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 23
 • US ۰۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  21 18
  تو فیلم تست، سلاح چرا اینقدر دود میکنه؟ شرایط آب و هوایی اونجا اینطوریه؟ اگه کسی اطلاع داره لطفا یه توضیحی بده
  • IR ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
   این سلاح که توسط گروه فرهنگی مصاف طراحی شده با الگوبرداری از سه سلاح انفرادی خارجی از جمله G۳۶، ACR و FN SCAR ساخته شده است. استفاده از قنداق تاشو برای انجام عملیات‌های ویژه، خشاب پلیمری با قابلیت اتصال خشاب‌ها به یکدیگر، استفاده از بدنه ماژولار و نیز امکان استفاده از ریل بر روی بدنه به منظور نصب لوازم جانبی از جمله مشخصات سلاح ذوالفقار است که می‌توان در این سلاح از تیر‌های ساب سونیک در آن استفاده کرد. بنابراین گزارش، تمام متریال و مواد اولیه جهت ساخت و توسعه این سلاح در داخل کشور وجود داشته و هزینه تمام شده برای ساخت آن نیز به نسبت پایین است. برد عملیاتی این سلاح نیز بدون اپتیک تا ۴۰۰ و با اپتیک تا ۸۰۰ متر است. این سلاح از سوی گروه سازنده به صنایع دفاع ارائه شده و در آینده تست گرم این سلاح نیز با همکاری صنایع دفاع انجام خواهد گرفت.
  • IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
   60 62
   رائفی‌پور تصریح کرد: ما تا چند وقت فقط در این خصوص تحقیق می‌کردیم و بهترین سلاح‌های دنیا را مورد بررسی قرار دادیم. مثلا G36 که آلمان آن را ساخته پدر FN SCAR بلژیکی و ACR آمریکایی است و مشاهده کردیم که آنها چقدر نسبت به مدل‌های قدیمی ژ3 و کلاش و M4 ترقی کردند. وی اظهار داشت: ما همچنین یکسری از تجربیات سربازان غربی که از این سلاح‌ها در افغانستان و عراق استفاده کرده بودند و ایرادات آنها را گفته بودند را بررسی کردیم. لذا به معایب این سلاح‌ها هم آگاه شدیم. از طرف دیگر اتاق‌های گفت‌وگویی در اینترنت وجود داشت که مهندسین خارجی در مورد این سلاح‌ها بحث کرده بودند. ما همه این‌ها را کنار هم قرار دادیم و در مرحله اول متوجه شدیم که در دنیا به چه سطحی از تکنولوژی رسیده‌اند.
  • IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
   27 61
   رائفی‌پور اظهار داشت: این اسلحه سه مرتبه در طراحی‌های خود تغییر کرده و معایب آن را برطرف کرده‌ایم و در جلسه ای که با وزارت دفاع داشتیم طراحی مدل دوم را به آنها نشان دادیم که مدل رونمایی شده مدل سوم و بهینه شده است که نسبت به مدل دوم تغییرات بسیار زیادی داشته است. انتخاب نام «ذوالفقار» با تاسی از موشک‌های سپاه وی افزود: ما از ابتدا در نظر داشتیم با توجه به اینکه اسم مؤسسه‌مان مصاف است این سلاح را نیز مصاف نام‌گذاری کنیم اما با خبر شدیم که عزیزان وزارت دفاع این نام را بر روی اسلحه تولیدی خود که کالیبر 5.56 است گذاشته اند لذا یک روز مانده به رونمایی از این اسلحه با توجه به حمله موشکی سپاه به مواضع داعش و عملکرد موفق موشک‌های ذوالفقار اسم این سلاح را هم ذوالفقار گذاشتیم. تا هم موشک هم تانک و هم اسلحه ذوالفقار در کشور داشته باشیم.
  • IR ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
   24 41
   رائفی‌پور افزود:‌ ما در مؤسسه مصاف کارگروه‌های مختلفی داریم که یکی از این کارگروه‌ها، دفاعی است و یک بخش آن مربوط به سلاح انفرادی است ان‌شاء‌الله و به فضل الهی هم میهنان عزیزمان و همه دوستداران جبهه مقاومت و انقلاب اسلامی در آینده نه چندان دور خبرهای خیلی خوبی در دیگر حوزه‌ها از محصولات موسسه خواهند شنید.
  • محمد NL ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
   51 76
   در پاسخ به کسانی که فکر میکنند گروه «مصاف» وابسته به آقای رائفی پور این سلاح رو درست کرده، خواستم بگم که اگر اشتباه نکنم گروه «مصاف» سلاح «ذوالفقار» رو طراحی کردن و سلاح «مصاف» (بازم اگر اشتباه نکنم) توسط این گروه طراحی نشده و وجه شباهت در اسم گروه و اسم سلاح هست. اگر در این موضوع دچار اشتباهم، خوشحال میشم که برای بنده هم روشن کنید موضوع رو.
  • NL ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
   19 51
   از توآب درش آورده داره شلیک میکنه روند تست در سرمای شدید و در گل ولای و در اب
  • IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
   14 70
   سرنوشت آینده منطقه در فرآیند رویارویی‌های کنونی ما و دشمن تعیین خواهد شد و نتیجه نهایی، حاصل اشتباه دشمن در محاسبه و چگونگی استفاده ما از مزیت‌های راهبردی در برابر فرصت‌های پیش رو خواهد بود و پیروزی از آن ماست.
  • IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
   ظرفیت خشابش پایینه و در کل تو طراحی ضعیفه هیشکی علاقه ای به این سلاح نداره جز نیروهای مسلح بی پول ما که توان ساخت سلاح بهتر و خریدشو ندارن
  • رامین US ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
   27 16
   خطاب به 10:42، حرف مفت نزن، طراحیش عالیه ، در ضمن کسانی که از این سلاح استفاده می کنند ، می توانند در مورد کیفیتش اظهارنظر کنند ، نه یک فرد بی هنر خود کم بین حقیر بدبخت مثل تو
  • IR ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
   43 4
   اطلاعتی که در مورد اسلحه ی ساخته شده توسط تیم رائفی پور گذاشتید برای اسلحه ذوالفقار هست. مصاف رو یک گروه دیگه ساختند
 • IR ۰۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  32 93
  ایران اسلامی به شرط مدیریت جهادی در حوزه اقتصادی انشالله به زودی از بازدارندگی عبور کرده و یک قدرت فرامنطقه ای خواهد بود....
 • IR ۰۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  50 44
  انشاال...روزی اسلحه سازمانی کل ممالک اسلامی بشود
  • IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
   30 76
   موسسه فرهنگی «مصاف ایرانیان» در روز قدس از یک سلاح انفرادی با نام «ذوالفقار» رونمایی کرد که مورد توجه رسانه‌های داخلی و خارجی قرار گرفت. این موسسه با مدیریت علی‌اکبر رائفی‌پور از سال 1391 بطور رسمی فعالیت خود را در زمینه دشمن شناسی و مهدویت و با هدف زمینه سازی ظهور آغاز کرده و تا کنون در زمینه‌های مختلفی فعالیت داشته است.
 • IR ۰۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  82 89
  من به عنوان یک ایرانی مخالفم‌که سلاح های ما به کشوری صادر شود. چون ممکن است روزی بر علیه خودمان استفاده شود. مثل جنگنده های سری اف که بلای جان متحدان آمریکایی شد.
  • دیدگا IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
   24 97
   چون ممکنه روزی بر علیه خودمان استفاده بشه پس نباید از فروش و صادرات اون به قدرت دفاعی و تسلیحاتی کشور کمک کرد؟! قطعا دوام و بقاء صنعت سلاح و تسلیحات با صادرات و تامین بازار مصرف کنندگان تقویت و تحکیم میشه! نمیشه با این احتمال که شاید روزی به دست دشمنان ما بیفته هیچ کاری نکرد! از طرفی که بودجه دفاعی کشور بدست دولت میفته و هر دولتی هرطور که بخواد اون رو بالا پایین میکنه چه خوبه که با تولید و صادرات تسلیحاتی، وابستگی صنایع دفاعی و نظامی کشور رو رفع کنیم و از این نظر خودکفا باشن!
 • IR ۰۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  یه جوری نوشتی ارتش جهان اسام فکر کردم کشور های مسلمان یک ارتش واحد تشکیل دادند!!
  • IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
   ایران و یمن و عراق و سوریه ارتش واحد تشکیل دادند.بقیشونم که ارتش ندارن اصلا.پخشون کنی فرار میکنن
 • نام IR ۰۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  الان داغید درکتون میکنم ولی باید خودتونو برای یه توفق اساسی و بلند مدت آماده کنید . اونوقت به جای این اسباب بازی ها میتونیم چارتا F35 با بهترین تکنسین های امریکایی وارد کنیم و حالشو ببریم .
  • ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
   معلوم هنوز چشم به امریکا داری و میخوای نوکرباشی
  • IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
   بله الان عربستان هم حالشو میبره؛ حالا چندتا موشک به آرامکو خورده و پاتریوت آمریکایی هم نتونسته رهگیری کنه که مهم نیست. مهم اینه که عربستان با افت 50 درصد توان صادراتی نفت داره حال میکنه :) قدرت دفاعی باید زاینده و درونی باشه
  • IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
   7 27
   باشه جناب یخچال
 • مصطفی۷ IR ۰۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  جالبه که هیچ توضیحی درباره ساخت این سلاح توسط موسسه مصاف ایرانیان متعلق به استاد رائفی پور ندادین خسته نباشید
  • یک بنده خدا IR ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
   سلام این سلاح ربطی به سلاح ذولفقار ساخت موسسه مصاف ندارد فقط تشابه اسمی است آن اسلحه کالیبرش ۷/۶۲ م م است و با این اسلحه کاملا متفاوت است
 • حسین IR ۰۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  28 19
  فقط یه روز بر ضد ما استفاده نشه به همسایه های ما اعتباری نیست
 • IR ۰۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  چه میکنه رائفی پور
 • معزمتفکر IR ۰۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  16 54
  اواکس اوجب واجبات است
  • IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
   37 4
   باز این پیداش شد
 • IR ۰۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  مشرق جان همون جوری که خودت گفتی کالیبر ۵.۵۶ وقتی هدف بدن انسانه قدرت کشندگی مناسب رو داره ولی اگه این بدن با جلیقه ضد گلوله و سر هدف با کلاه مقاوم پوشش داده بشه چی مهمتر از همه اگه هدف پشت یه مانعی پناه گرفته باشه و برای هدف قرار دادنش نیاز باشه گلوله از مانع عبور کنه چی یا اینکه اگه هدف یه ماشین با سربازهای داخلش باشن معلومه کالیبر ۷.۶۲ مناسب تره حتی خود آمریکایی ها هم تو حمله به عراق وقتی نیروهاشون با مجاهدان عراقی که کلاشینکوف داشتن درگیر میشدن به ضعیف تر بودن کالیبر ۵.۵۶ در برابر کالیبر ۷.۶۲ پی بردن ولی با این همه دم همه عزیزانی که این سلاح رو ساختن گرم چون با توجه به موقعیت ایران نیروهای مدافع وطن عزیزمون هم سلاح با کالیبر ۵.۵۶ میخوان و هم سلاح با کالیبر ۷.۶۲ امیدوارم بعد این سلاح هرچه زودتر یه سلاح با کالیبر ۷.۶۲ برای جایگزینی با کلاشینکوف و ژ۳ و یه سلاح کوچک هم برای جایگزینی با ام پی۵ و یوزی هم رونمایی بشه و در مورد سلاح مصاف با توجه به قابلیت نصب پایه پیشنهاد میکنم یه خشاب ۱۰۰ تیری هم براش بسازن که در مواقع لزوم بشه ازش به عنوان یه تیربار کوچک هم استفاده کرد
 • معلم IR ۰۳:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  خیلی خوبه، إن شاء الله عملی بشود.
 • IR ۰۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  درود بر استاد رائفی پور
 • US ۰۴:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  22 22
  چرا به عراقی ها؟!
 • GB ۰۴:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  12 62
  سلاح ایرانی مصاف اعداد و ارقام پ نوشته های اون لاتین! چرا؟
 • حسین PL ۰۴:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  همین سلاحی نیست که توسط موسسه رائفی پور طراحی و ساخته شد؟
 • IR ۰۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  26 17
  از مکانیزم برگشت فشار گاز گلوله که در کلاشینکف های جدید استفاده میشه و باعث پایداری میشه استفاده شده ؟ من نمیبینم
 • IR ۰۵:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  خدا قوت انشاالله بیش از پیش موفق باشید
 • IR ۰۶:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  تو جنگ شما یه اسلحه ای میخوای که مجروح کنه نه بکشه ... منظورم رو فهمیدید .... . خداوکیل رائفی پور احسنت
 • IR ۰۶:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  8 153
  دردنیای سیاست قوی ترین سلاحی که دست ایران است
 • DE ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  طرح مصاف بسیار عالی و در سطح سلاح بروز دنیا است ولی ایا کیفیت ساخت و سختکاری قطعات ونوع الیاژ های بکار رفته هم جوابگویه این طراحی عالی هستن مشکل عمده تجهیزات ایرانی هیچوقت طراحی نبوده بلکه کیفیت ساخت و نوع فلز استفاده شده در اون تجهیزاته که باعث عمر پایین قطعات ایرانی میشه و اینم بعلت پایین بودن سطح صنایع متالوژی و عدم توجه مسولان امر به ورود و گسترش این علم و صنعت پایه در کشوره انشالله که در این امور هم شاهد پیشرفت ایران اسلامی باشیم
 • ارژنگ IR ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  با تشکر از موسسه مصاف ایرانیان و شخص استاد رائفی پور بابت طراحی و ساخت این سلاح
 • IR ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  8 164
  انشاالله این سلاح در تست ها موفق باشد. اما اگر این اتفاق هم نیافتد همینکه متخصصان ایرانی تلاش کردند و تا درصد بالایی موفق بودند موجبات توفیق را در اینده بیشتر خواهد کرد. ما باید به تلاش و فکر دانشمندان خود احترام بگذاریم. دستمریزاد. احسنت. سالم و موفق باشید کهنه سرباز کهنه پاسدار و کهنه بسیجی و جانباز دست شما را میبوسد
 • IR ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  7 110
  درود درود درود
 • علي IR ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  سلام چرا از موسسه مصاف كه زير نظر آقاي استاد علي اكبر رائفي پور و كار طراحي و ساخت سلاح را انجام داده است نام نبرديد. دليلش هم معلومه چون شما تو اين احذاب اصولگرا و اصلاحطلب مانديد و هركي هم حزبي شما نباشه و نقدي هم به اصولگراها بكنه دشمن شما به حساب مي آيد.
 • IR ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  مشرق زورت میاد بگی این سلاح کار آقای علی اکبر رائفی پور و گروهشونه؟! تو هم نگی همه میدونن رائفی کیه و داره چه خدماتی میکنه. خدا حفظش کنه
  • منتا IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
   8 4
   دوست عزیز اون که شما میگی سلاح ذوالفقاره ربطی به این سلاح نداره تشابه اسمی موسسه مصاف که اونو ساخته با اسم مصاف باعث اشتباه شما شده این سلاح ساخت وزارت دفاع هستش
 • IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  جهان اسلام دیگه چه مضخرفیه دیگه . همه ی سلاح های مسلمین ساخت کفار مسیحی و ... است . زشته هنوز دم از دین میزنی مشرق .
  • امیر IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
   املای مزخرف رو یک صفحه مشق تمرین کن بعد بیا نظر بده
 • کیوان IR ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  10 58
  سلام اول جا داره تبریک بگم به ساخت اصلحه جدید فقط کاش میشد به این عراقی ها نونم نفروشیم اینا خیلی نامردن چه برسه به صلاح
 • IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  4 147
  از نظر ظاهری خیلی متفاوت هست از اسلحه ای که موسسه آقای رائفی پور طراحی کردند. حداقل متفاوت از اسلحه ای که در عکس های منتشر شده از ایشان با اسلحه تولیدی در نت وجود دارد.
 • IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  8 188
  دم موسسه مصاف گرم
 • محمد NL ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  5 3
  در ضمن «مشرق» قبلاً در خبری در مورد سلاح «ذوالفقار» موسسه ی مصاف وابسته به آقای رائفی پور، توضیحات داده... لینک خبر اینه: https://www.mashreghnews.ir/news/745650/تست-سرد-ذوالفقار-درحضور-وزیر-دفاع-تولید-سلاح-مدرن-با-۲-میلیون
 • محمد رضا IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  چرا باید جونای خلاقی مثل رائفی پور در حاشیه باشن و پیر مردای کم بازده و پر توقع تو بطن مسئولیت های کلان دولت و مجلس باشن؟
 • حسن IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  5 168
  خسته نباشن استاد رایفی پور و تیم شون ولی لدفن سلاح های بعدی رو بر اساس نمونه داخلی بسازید که ضد انقلاب و کوردل ها سوژه تمسخر و مسخرگی نداشته باشند
 • IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  348 6
  حتی فیلم تست ها هم دقیقا مشخصه خارجیه.کپی کاری ای بیش نیست
 • مجتبی IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  73 1
  ما که خدمت میرفتیم کلاش 50 سال پیش بود روسی! ایرانی شم درپوش بالاییش لق میزد کادری ها می گفتند ایرانیش مشکل داره
 • منتقد مشرق MY ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  سلاح استاد رایفی پور ذوالفقاره...مصاف ساخت صنایع دفاع است مشرق تو هم بدت نمیاد برای استاد بازار گرمی کنی ولی حتما خودش راضی نیست
 • علی IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  8 261
  رائفی دلاور پیرو خط رهبر
 • US ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  5 15
  چقدر توی این عکس با کلاس و جذاب هستن ( لبخند دلنشین و شیرین )
 • غلام IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  7 8
  قول میدم کنار گذاشته بشه .مشکل اساسیش در الیاژ و فورجینگه
 • زهره IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
  4 364
  من هرچی دقت میکنم و با افراد دیگر هم مشورت کردم میبینم که اقای راءفی پور بهترین گزینه برای ریاست جمهوری بعد از روحانی هست خداحفظش کنه ازجمیع بلایای ارضی وسمایی
 • IR ۰۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
  3 0
  این اسکلای آلبانی رو ببینید! ججوری مثبت و منفی میدن! خدایا... آدمی به چه دردهایی که گرفتار نمیشه! پناه برخودت...
 • ehsan IR ۰۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
  1 0
  اگرگوش شنوایی باشه این کار رو بدین دست نظامی تا بره مذاکره کنه
 • اسفندیار IR ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
  0 1
  طرفدار احمق

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس