اتحادیه اروپا نمایه

موضع گیری‌های کشورهای اروپایی نشان داد که «اروپای ناتوان» قدرت، قابلیت و اهلیت لازم برای هرگونه تصمیم گیری و اقدام خارج از اراده آمریکا را ندارد.

به گزارش مشرق، پس از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت سال ۹۷،کشورهای اروپایی با وعده پر کردن خلاء امریکا در برجام، خواستار تداوم اجرای تعهدات برجامی ایران شدند.

با گذشت یک سال از «وعده فروشی» اروپا و شدت گرفتن تحریم های آمریکا ،اروپا نه تنها جای خالی امریکا در برجام را پر نکرد بلکه به تعهدات حداقلی خود نیز پایبندی نشان نداد.

بیشتر بخوانید:

ایران غنی‌سازی اورانیوم با سانتریفیوژهای پیشرفته را آغاز کرد

جایگزین شدن راهبرد «مقاومت فعال» به جای «تعامل بی حاصل» با اروپا از سوی ایران در اردیبهشت سال جاری و آغاز کاهش گام به گام تعهدات برجامی، اروپا را متوجه این واقعیت کرد که نمی تواند باوقت کشی و بی عملی، ایران را بدون دریافت مابه ازای قانونی به تداوم پایبندی به تعهدات برجامی تشویق کند.

تحرک سیاسی کشورهای اروپایی بویژه رئیس جمهور فرانسه از اردیبهشت ۹۸ تاکنون نیز اگرچه از نظر شکلی دستخوش تغییراتی نسبت به رویکردهای گذشته شده است اما در ماهیت همچنان مبتنی بر تداوم راهبرد «توقع یک طرفه» بوده است.

اظهار نظرها و موضع گیری‌های فردی و جمعی کشورهای اروپایی در بازه زمانی برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد نشان داد که «اروپای ناتوان» قدرت، قابلیت و اهلیت لازم برای هرگونه تصمیم گیری و اقدام خارج از اراده امریکا را ندارد و صرفا در تلاش برای پیشبرد «بازی با حاصل جمع صفر» است.

پامپئو پس از بیانیه سخیف اتحادیه اروپا و متهم کردن ایران به مشارکت در حمله یمنی ها به عربستان گفت: حالا اروپایی‌ها هم به ما ملحق شده و می‌گویند که چارچوب فعلی برجام کارساز نیست و مشکلات دنیا را حل نمی کند و باعث ایجاد ثبات در خاورمیانه نخواهد شد.

منوچین وزیر خزانه داری امریکا نیز روز گذشته در اظهاراتی مشابه پامپئو خاطر نشان کرد: اتحادیه اروپایی‌ به ما اطمینان خاطر داده که هیچ اقدامی بدون رضایت آمریکا در زمینه برداشتن تحریم‌ها علیه ایران انجام نخواهد داد.

با روشن شدن بیش از پیش بازی فریبکارانه اروپا،رئیس جمهور کشورمان دیروز در مصاحبه با شبکه ای بی سی نیوز امریکا گفت: «لازم نیست اروپا واسطه ما و آمریکا باشد، اگر لازم باشد خودمان بلدیم چگونه مذاکره کنیم.
در روند برجام آنچه به اروپا مربوط می شود اینست که تعهدات خودش را اجرا کند.»

با گذشت بیش از یکسال و نیم از رفت و امد مقامات اروپایی به ایران وبیان وعده های توخالی که با اظهار نظر دیروز مقامات امریکایی، مشخص شد که هیچ گونه اعتبار و پشتوانه عملی نیز نداشته است ،واقعیت ”ناتوانی اروپا» به ”رفتارفریبکارانه» گره خوردو بی اعتباری رفتار و گفتار اتحادیه اروپا رانمایان تر ساخت.

دانلود

منبع: نور نیوز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • SE ۲۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
    0 0
    اینها برای پیشبر اهداف خود سیاستهای متفاوتی دارند و برای بازی دادن اصحالات و تحمیل خواسته های خود به دولت تدبیییییییر بین خود تقسیم کار و تفاوت ظاهری در گفته هایشان دارند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس